کادوی ولنتاین
سخت افزار

۱۰ راهکار برای بهبود سرعت وای-فای روتر

یک روتر خوب می‌تواند سرعت اینترنت شما را به‌طرز چشمگیری بهبود ببخشد. اما اگر نتوانید بهترین روتر موجود در بازار را تهیه کنید، چه روش‌هایی برای بهبود سرعت اینترنت وجود دارد؟

در این مقاله با ما باشید تا راهکارهای بهینه‌سازی تنظیمات روتر برای سرعت بیشتر و بهترین پیکربندی روتر برای اتصال بهینه به اینترنت را به شما معرفی کنیم.

۱. برنامه ریبوت را اتومات کنید

اغلب روترهای جدید به‌طور منظم نیازی به ریبوت‌ شدن ندارند. اما اگر اتصال اینترنت شما ضعیف باشد، روشن و خاموش کردن روتر می‌تواند این مشکل را حل کند.

اگر روتر شما به‌طور منظم نیاز به ریبوت شدن دارد، می‌توانید بسته به مدل دستگاه، برنامه ریبوت خودکار را در آن تنظیم کنید. به این روش می‌توانید روتر را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که یکبار هنگامی که در خواب هستید، ریبوت شود تا هرگز متوجه روشن و خاموش شدن و بهبود خودکار عملکرد روتر نشوید.

۲. با یک آنتن جدید سرعت روتر خود را تقویت کنید

یک روش ساده برای بهبود سرعت روتر، خریداری یک آنتن جدید است. آنتن اغلب روترهایی که در درجه کاربری عادی مصرف‌کننده تولید می‌شوند، تعریف چندانی ندارند. یک آنتن تقویت‌شده مجزا می‌تواند راهکاری ساده و بسیار عالی برای بهبود سیگنال‌دهی  (و افزایش سرعت) روتر باشد. آنتن‌های مرغوب در قیمت‌های گوناگونی قابل تهیه هستند.

پلاگین‌های توسعه‌دهنده شبکه بی‌سیم، قیمت کمی بیشتری دارند، اما می‌توانند در آن واحد به عنوان یک آنتن قدرتمند و تکرارگر یا ریپیتر وایرلس عمل کنند. این دستگاه‌ها می‌توانند سرعت اینترنت را در نقاط کور یا خانه‌های با سیگنال‌دهی ضعیف تا حد قابل‌توجهی بهبود بخشند.

۳. پروتکل‌های قدیمی وایرلس را غیرفعال کنید

اولین قدم برای بهینه‌سازی سرعت روتر، غیرفعالسازی پروتکل‌های قدیمی وایرلس است.

روترهای جدید با پروتکل ۸۰۲٫۱۱ax قابلیت‌هایی فراتر از بسیاری از امکانات سرویس ISPها را در اختیار کاربر می‌گذارند. شاید شما روتر پرسرعتی داشته باشید، اما اگر دستگاه‌هایتان از پروتکل‌های قدیمی‌تر –همچون ۸۰۲٫۱۱b- استفاده کنند، سرعت کلی شبکه به محض اتصال دستگاه به اینترنت، کاهش می‌یابد. در حالت ایدئال می‌بایست اتصال دستگاه‌هایی را که از پروتکل‌های b  یا g استفاده می‌کنند، به شبکه قطع کنید.

سریع‌ترین پروتکل‌ها از پرسرعت‌ترین تا کندترین به ترتیب ax،ac،n،g،b هستند. برای اطلاع از چگونگی غیرفعالسازی پروتکل‌های قدیمی از دفترچه راهنمای روتر خود کمک بگیرید.

۴. پهنای کانال را تغییر دهید

برای افزایش سرعت شبکه محلی چه باید کرد؟ به عنوان مثال، چه راهکارهایی برای افزایش سرعت استریمینگ ویدئوها میان دستگاه‌هایتان وجود دارد؟

بهترین پیکربندی روتر برای افزایش سرعت شبکه معمولاً نیازمند تغییر پهنای کانال است. باید توجه باشید که هرچه پهنای کانال بیشتر باشد، کار دستگاه‌های قدیمی‌تر با پروتکل‌های قدیمی‌تر در اتصال به اینترنت با اختلال بیشتری مواجه می‌شود.

۵. روتر خود را آپدیت کنید

یکی از راهکارهایی که معمولاً به منظور افزایش سرعت روتر نادیده گرفته می‌شود، بروز بودن نرم‌افزار و ثابت‌افزار روتر است که از سوی شرکت سازنده آن عرضه می‌شود.

آپدیت‌های روترها معمولاً عملکرد امنیتی آن‌ها را بهبود می‌بخشند و نمی‌توانند ناگهان سرعت اینترنت شما را برق‌آسا کنند. با این حال، این آپدیت‌ها در سرعت اتصال به اینترنت بی‌تأثیر نیستند. اگر از آخرین باری که روتر خود را آپدیت کرده‌اید، مدت زمان زیادی می‌گذرد، با انجام این کار متوجه بهبود محسوس سرعت اینترنت خود خواهید شد.

۶. محل روتر را تغییر دهید

سرعت اینترنت تنها به کیفیت ساخت روتر وابسته نیست، بلکه محل قرارگیری روتر نیز در عملکرد آن مؤثر است.

از آنجایی که روتر شما با دیگر دستگاه‌های ۲.۴ گیگاهرتزی و/یا ۵ گیگاهرتزی در محل زندگی شما رقابت می‌کند، هر تغییر کوچک در محل قرارگیری آن می‌تواند تفاوت بسیار زیادی در سرعت آن ایجاد کند. مصالح بکاررفته در ساختمان محل زندگی شما نیز می‌تواند در سیگنال بی‌سیم اختلال ایجاد کند. به عنوان مثال، دیوارهای تماماً بتنی، مانعی بسیار سرسخت برای عبور سیگنال وای-فای به شمار می‌روند.

۷. تنظیمات کانال روتر خود را بهینه‌سازی کنید

آیا تابه‌حال به تغییر کانال روتر فکر کرده‌اید؟ ابزارهای رایگان متعددی وجود دارند که امواج رادیویی محلی شما را برای یافتن کانال‌های با تداخل کمتر ردیابی و اسکن کرده و سپس کانال مناسب اتصال را به شما پیشنهاد می‌کنند.

کانال روتر را باید از داخل تنظیمات روتر تغییر داد. روش انجام این کار را در دفترچه راهنمای روتر یا در فضای وب جست‌وجو کنید.

۸. باند وای-فای را تغییر دهید

دستگاه‌های زیادی در هر خانه از اتصال بی‌سیم استفاده می‌کنند. خوشبختانه یک روتر دو یا سه باند امکان جداسازی آن‌ها برای داشتن بیشینه سرعت را به شما می‌دهد.

به بیان ساده‌تر، با این کار یک مسیر دیگر را برای عبور ترافیک شبکه باز می‌کنید. اگر از یک روتر دوباند استفاده می‌کنید، می‌توانید برخی از دستگاه‌های خود را به باند ۵ گیگاهرتز (که معمولاً خلوت‌تر است) متصل کنید تا تمام دستگاه‌هایتان در باند ۲.۴ هرتز برای اختصاص فضای بیشتر به خود با یکدیگر مسابقه ندهند.

۹. نام و رمز عبور شبکه خود را تغییر دهید

بسیاری از افرادی که در حوزه تکنولوژی تبحر دارند، هنوز از نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض روتر خود استفاده می‌کنند. حتی هکرهای نه چندان باتجربه می‌توانند شبکه‌های نسبتاً امن با رمزعبورهای غیر‌پیش‌فرض را هک کنند.

استفاده از یک رمزعبور قوی وای-فای نیز اهمیت بالایی دارد. به‌طوری که حتی اگر باندهای مجزایی را به دستگاه‌هایتان اختصاص دهید، ثابت‌افزار روتر را بروزرسانی کنید و در زمان اوج مصرف کانال‌های اتصال را تغییر دهید، در صورتی که رمزعبور شبکه شما به قدر کافی قوی باشد، همسایه شما می‌تواند با سو‌ء‌استفاده از وای-فای شما در تمام روز فیلم دانلود کند!

۱۰. ثابت‌افزار جدید را نصب کنید

بسیاری از روترها در برابر اعمال تغییرات گسترده در تنظیمات مقاوم هستند، اما گاهی اوقات نیاز است که در تنظیمات روتر نفوذ کنید تا سرعت و عملکرد آن را از چیزی که قیمت‌اش ارائه می‌دهد، فراتر ببرید!

ثابت‌افزارهای متن‌باز متعددی برای برخی از رایج‌ترین برندها و مدل‌های روترها در دسترس کاربران هستند. این گزینه‌ها گرچه در همه روترها پشتیبانی نمی‌شوند، اما به عنوان مثال برای اعمال بهترین تنظیمات در روترهای تی‌پی-لینک قابل استفاده هستند و تقریباً برای تمامی برندهای معروف کارایی دارند.

DD-WRT، OpenWRT و  Tomatoاز جمله شناخته‌شده‌ترین سازندگان ثابت‌افزارهای طرف ثالث به شمار می‌روند.

بهینه‌سازی روتر برای بالاترین سرعت

امیدواریم با استفاده از این راهکارها بتوانید بهترین پیکربندی را برای سرعت بیشتر اینترنت خود ایجاد کنید. ممکن است برخی از این روش‌ها در ابتدا به نظر کمی پیچیده بیایند، اما در صورتی که برای پیاده‌سازی هر یک از این راهکارها وقت بگذارید، می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن سرعت روتر خود را به شکل قابل‌توجهی افزایش دهید.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا