دیجی کالا جت
مکویندوز

چگونه به تاریخچه فعالیت‌ها در کامپیوتر دسترسی پیدا کنیم

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

اگر مشکوک هستید که شخص دیگری از کامپیوتر شما استفاده کرده و مایلید بدانید به چه پوشه‌ها و فایل‌هایی دسترسی داشته‌اند، می‌توانید به روش‌های زیر ردپای آن‌ها را در کامپیوتر شخصی خود پیدا کنید.

چگونه تاریخچه فعالیت‌های اخیر در کامپیوتر را چک کنیم؟

برای بررسی تاریخچه فعالیت‌ها در کامپیوتر خود ابتدا باید از تاریخچه مرورگر وب شروع کنید و سپس به سراغ فایل‌ها بروید. به خاطر داشته باشید که تاریخچه مرورگر قابل تغییر و حذف و فایل‌های ویندوز قابل مخفی‌سازی هستند.

۱. برای دسترسی به تاریخچه مرورگر:

  • در مرورگرهای ویندوز از قبیل مایکروسافت اج، اپرا و فایرفاکس از میانبر Ctrl+H استفاده کنید.
  • در گوگل کروم از Ctrl+H استفاده کنید یا به My Google Activity بروید.
  • در مرورگر سافاری اپل از Command+Y استفاده کنید.

این فرمان‌ها، پنجره‌ای را باز می‌کند که لیست وبسایت‌های مشاهد‌ه‌شده را به‌ترتیب از تازه‌ترین نمایش می‌دهد. همچنین می‌توانید از منوی هر مرورگر در قسمت History به این تاریخچه دسترسی پیدا کنید.

۲. در بالای پنجره History، از نوار جست‌وجو برای یافتن وبسایت خاصی که ممکن است در نظر داشته باشید، استفاده کنید.

چگونه تاریخچه فعالیت‌های اخیر در کامپیوتر را چک کنیم؟

راهنمایی: مایکروسافت اج تنها تا ۹۰ روز تاریخچه مرورگر را حفظ می‌کند، در نتیجه ممکن است آنچه را به دنبال‌اش هستید، پیدا نکنید.

۳. برای مشاهده فایل‌های دانلودشده:

  • در مرورگر ویندوز کلیدهای Ctrl+J را فشار دهید.
  • در سافاری اپل، کلیدهای Command+Option+L را فشار دهید.

در اینجا نیز می‌توانید از قابلیت جست‌وجو برای یافتن فایل‌های دانلودشده در گذشته استفاده کنید.

 

۴. پس از بررسی مرورگر، به سراغ فایل‌ها یا برنامه‌هایی بروید که ممکن است مورد استفاده قرار گرفته باشند.

  • در ویندوز: به File Manager > Quick Access بروید یا وارد اکانت مایکروسافت خود شوید و به قسمت App And Service Activity بروید.
  • در مک: روی منوی اپل کلیک کنید تا لیست کوتاهی از فایل‌ها، درایوها و سرورهای اخیراً مشاهده‌شده نمایش داده شود. برای مشاهده لیست کامل می‌توانید اپ Finder را با فشردن کلیدهای Command+Option+Space یا کلیک بر روی دسکتاپ و انتخاب                   File > New Finder Window اجرا کنید. در فایندر، مسیر                                          View > Show View Options > Sort By > Date Modified را طی کنید.

به این ترتیب می‌توانید تمامی فایل‌های اخیراً مشاهده‌شده را به ترتیب تازه‌ترین تا قدیمی‌ترین بررسی کنید. اگر کامپیوتر شما دارای چندین درایو است، هر یک را جداگانه برای پی بردن به تغییرات احتمالی بررسی کنید.

راهنمایی: در Windows File Manager از View > Details استفاده کنید تا لیست فایل‌ها به همراه تاریخ و زمان آخرین تغییر اعمال‌شده بر آن‌ها نمایش داده شود.

چگونه تاریخچه فعالیت‌های اخیر در کامپیوتر را چک کنیم؟

آیا امکان مشاهده فعالیت‌های اخیر در کامپیوتر وجود دارد؟

این امکان به‌طور کلی وجود دارد که تاریخچه فعالیت‌های اخیر در کامپیوتر خود را مشاهده کنید. با این حال اگر موفق نشدید چیزی را که دنبال‌اش هستید، بیابید، این موضوع می‌تواند به چند دلیل باشد.

·      در حالت خصوصی، مثل Incognito در کروم یا InPrivate در مرورگر اج، تاریخچه فعالیت‌ها ثبت نمی‌شوند.

·      ممکن است بر اثر تعمیرات دوره‌ای یا مشکلات مربوط به مرورگر، داده‌ها از بین بروند. همینطور ممکن است مرورگرها به‌گونه‌ای تنظیم شده باشند که به‌طور خودکار تاریخچه فعالیت‌ها را پاک کنند.

·      تنظیمات حریم خصوصی ویندوز قابل تغییرند، از این رو ممکن است برخی فعالیت‌های به‌خصوص ثبت نگردند.

·      برخی از اپ‌های طرف ثالث همچون ابزارهای گیمینگ ممکن است در File Explorer یا Finder تنها به عنوان اپ‌های استفاده‌شده نمایش داده شوند. در این حالت نوع عملی که در آن‌ها صورت گرفته قابل مشاهده نمی‌باشد. در صورتی که چنین اپ‌هایی دارای تاریخچه مجزا باشند، می‌توانید با اجرای اپ به آن دسترسی داشته باشید.

·      دستگاه‌های دست‌ دوم و مستعمل معمولاً فاقد داده‌های شناساگر و مواردی از این دست می‌باشند تا از حریم خصوصی صاحب قبلی دستگاه محافظت نمایند و در عین حال دستگاهی «تمیز» را به صاحب جدید عرضه دارند.

·      کاربران مک به سادگی قادرند منوی فعالیت‌های اخیر (Recent Activity) را از طریق گزینه قرارگرفته در پایین این منو پاک کنند.

پرسش و پاسخ

چگونه تاریخچه جست‌وجوها در گوگل را در کامپیوتر پاک کنیم؟

شما می‌توانید جست‌وجوهای قدیم خود در گوگل را از صفحه My Activity پاک کنید. روی Controls بزنید و سپس روی Manage all Web & App Activity کلیک کنید. در صفحه بعد، روی منوی Delete بزنید و بازه زمانی مورد نظر را انتخاب کنید. توجه کنید که تنها در صورتی که گزینه فعالیت وب و اپ فعال باشد، قادر به استفاده از این تنظیمات خواهید بود.

چگونه تاریخچه مرورگر را در کامپیوتر پاک کنیم؟

شیوه پاک کردن وبسایت‌های مشاهده‌شده بسته به نوع مرورگر مورد استفاده شما متفاوت است. برای گشودن صفحه تاریخچه در مرورگر می‌توانید از کلیدهای میانبر Command + H یا Shift + Command + H استفاده کنید و در این صفحه همه یا بخشی از لیست وبسایت‌های مشاهده‌شده در مرورگر خود را حذف نمایید.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا