کتاب و مجله

معرفی کتاب انسان خردمند اثر یووال نوح هراری

انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر ، اثر یووال نوح هراری کتاب پرمحتوا و متفاوت در مورد تاریخ انسان است. امتیاز این کتاب در گودریدز ۴.۴۵ است.

کتاب «انسان خردمند» نوشته‌ی «یووال نوح هراری» و ترجمه‌ی «نیک گرگین» است. ویراستاری این کتاب را «محمدرضا جعفری» و «زهرا عالی» انجام داده‌اند. در پشت جلد کتاب آمده است: «چه‌طور گونه‌ی ما در نبرد برای سلطه بر دیگران پیروز شد؟ چرا نیاکان شکارگر ـ خوراک‌جوی ما اقدام به ساختن شهرها و برپایی پادشاهی‏‌ها کردند؟ چگونه به خدایان و ملت‏‌ها و حقوق بشر ایمان آوردیم، به پول و کتاب‏‌ها و قوانین اعتماد کردیم و خود را برده‌ی بوروکراسی و مصرف‏‌گرایی و حرص ‏و آز برای خوشبختی ساختیم؟ دنیای ما در هزاره‌ی آینده چه شکلی به‏ خود خواهد گرفت؟ انسان خردمند به ‏گونه‏‌ای جسورانه، همه‌جانبه و بحث‌انگیز هر آنچه را تاکنون گمان می‌‏کردیم در مورد انسان می‌‏دانیم به چالش می‌کشد: افکارمان، رفتارمان، اعمالمان، اقتدارمان… و آینده‏‌مان را.» این کتاب را «نشر نو» منتشر کرده است.

شما می‌توانید نسخه چاپی این کتاب را از طریق این لینک از دیجی کالا خریداری کنید.

شرح مختصری از این کتاب را به نقل از گودریدز می‌خوانیم: A Brief History Of Humankind

« صدهزار سال پیش، دست کم شش گونه‌ی انسانی بر روی زمین زندگی می‌کردند. امروز تنها یکی به جا مانده‌ است: ما، انسان‌های خردمند. چه‌طور گونه‌ی ما در نبرد برای سلطه بر دیگران پیروز شد؟ چرا نیاکان شکارگر- خوراک‌جوی ما اقدام به ساختن شهرها و برپایی پادشاهی‌ها کردند؟ چگونه یه خدایان و ملت‌ها و حقوق بشر ایمان آوردیم ، به پول و کتاب‌ها و قوانین اعتماد کردیم و خود را برده‌ی بوروکراسی و مصرف‌گرایی و حرص و آز برای خوشبختی ساختیم؟ دنیای ما در هزاره‌ی آینده چه شکلی به خود خواهد گرفت؟»

انسان خردمند به گونه‌ای جسورانه، همه جانبه و بحث برانگیز هرآنچه را تاکنون گمان می‌کردیم در مورد انسان می‌دانیم به چالش می‌کشد: افکارمان، رفتارمان، اعمال‌مان، اقتدارمان ،… و آینده‌مان را. از همگی‌مان با هر ایمان و اعتقادی می‌خواهم که روایتهای زیربنایی جهان را زیر سوال ببریم ،پیشرفت‌های گذشته را با دلمشغولی‌های کنونی مرتبط کنیم و از نتایج جدل‌انگیز آن نهراسیم.

دکتر یووال نوح حراری از دانشگاه آکسفورد دکترای تاریخ دارد و در دانشگاه بیت‌المقدس تاریخ جهان تدریس می‌کند.موضوع اصلی این پژوهش او سوالات صریحی است همچون:

رابطه‌ی تاریخ و زیست‌شناسی چیست؟ آیا عدالتی در تاریخ یافت می‌شود؟ آیا در مسیر تاریخ مردمان سعادتمندتر شده‌اند؟

۶۵۰۰۰ نفر در دوره‌ی اینترنتی تدریس تاریخ مختصر بشر او ثبت‌نام کرده‌اند.»

و اما نظر خودم در مورد این کتاب! از ویژگی‌های برجسته‌ی این کتاب میتوان به ایجاد سوال‌های زیاد برای خواننده اشاره کرد. تمام باورهای قبلی شما را به چالش می‌کشد و شما را برای یافتن پاسخ تمامی این سوال‌ها مشتاق‌تر می‌کند.این کتاب از سه بخش اصلی انقلاب کاگنتیو ، انقلاب کشاورزی و انقلاب صنعتی تشکیل شده‌است. در کل کتاب خوب و چالش برانگیزی محسوب می‌شود که به تمام علاقه‌مندان کتاب پیشنهاد میکنم این کتاب را مطالعه کنند.

شما می‌توانید نسخه چاپی این کتاب را از طریق این لینک از دیجی کالا خریداری کنید.

منبع
goodreads
برچسب ها

فرید عباسی

فرید دانش آموخته‌ی رشته‌ی MBA است. سابقه‌ی 15 ساله‌ی او در حوزه‌ی کسب و کار و بخصوص دیجیتال مارکتینگ، اندوخته‌ی مهمی است که به یاری کلاغه آمده است. اینجا او بهترین‌ها را پوشش می‌دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن