کتاب و مجله

۹ رمان مشهور ماریو واراگاس یوسا به ترتیب سال انتشار

کتابهای یوسا رو به چه ترتیبی بخوانیم؟

در این پست رمانهای معروف ماریو واراگاس یوسا رو به ترتیب سال انتشار معرفی کرده‌ایم. در تصور هر کتاب سعی کرده‌ایم بهترین مترجم اون اثر رو به شما معرفی کنیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

سالهای سگی (۱۹۶۳

قیمت این کتاب در دیجی کالا

سالهای سگی (۱۹۶۳) اولین رمان ماریو بارگاس یوسا است که در یک مدرسه نظامی در پرو اتفاق می افتد و گروهی از دانشجویان را دنبال می کند که تحت نظم و انضباط شدید، فرهنگ مردسالار و آشفتگی شخصی قرار دارند. هنگامی که یکی از دانشجویان مرده پیدا می شود، دیگران با قانون سکوت در مورد شرایط مرگ او دست و پنجه نرم می کنند. ساختار غیرخطی داستان، رمز و راز و تعلیق را به وجود می آورد، زیرا از زیاده روی های اقتدارگرایانه و اضطراب نهفته در مؤسسات نظامی حکایت می کند. این رمان یک انتقاد جسورانه از فساد و همرنگی نظامی است.

رمان خانه سبز (۱۹۶۶) اثری بلندپروازانه است که چهار خط داستانی را حول فاحشه خانه ای به نام “خانه سبز” در جنگل آمازون پرو می بافد. این داستان‌ها شخصیت‌های بریتانیایی را دنبال می‌کنند که به دنبال مزارع لاستیک می‌گردند، قبایل بومی که از وحشیگری استعمار می‌گریزند، دولت مدرن‌سازی‌کننده و سربازانی که به فاحشه‌خانه رفت‌وآمد می‌کنند، و صداها را از طریق استعاره خانه سبز متحد می‌کنند. این رمان یک اکتشاف گسترده از تأثیرات تمدن بر بیابان آمازون و ساکنان بومی آن است که از طریق داستان‌های به هم پیوسته روایت می‌شود.

فتگو در کاتدرال اثر ماریو بارگاس یوسا

قیمت این کتاب در دیجی کالا

رمان گفتگو در کاتدرال (۱۹۶۹) که در دهه ۱۹۵۰ پرو اتفاق می افتد، این رمان نوآورانه از نظر سبکی، دیدار اتفاقی بین سانتیاگو، یک جوان ثروتمند، و آمبروسیا، پدر خدمتکار سیاه پوستش، را به تصویر می کشد. گفتگوی طولانی آنها به خاطرات شخصی و ملی، بازگشت به فساد دولتی و عدالت در میان نابرابری سیستماتیک پرو می پردازد. این رمان یک محکومیت شدید از دیکتاتوری است که در دوران بلوغ سانتیاگو در دوره ای با انحطاط اخلاقی بافته شده است.

رمان ناخدا پانتوجا و خدمات ویژه (۱۹۷۳) یک هجو کمدی و در عین حال تیزبین است که ناخدا پانتوجا را دنبال می کند که وظیفه مدیریت یک سرویس ویژه روسپیگری برای سربازان در جنگل آمازون پرو را بر عهده دارد. پانتوجا که در ابتدا منزجر شده بود، در نهایت قبل از فوران یک رسوایی روابط عمومی، مزایای این شرکت را می پذیرد. وارگاس یوسا از طریق پوچی و کاریکاتور، ریاکاری پیرامون کار جنسی و بوروکراسی نظامی پوچ را که بر آن نظارت دارد، به باد تمسخر می گیرد.

خاله ژولیا و فیلمنامه نویس (۱۹۷۷) – این رمان نیمه اتوبیوگرافی که به طور آزادانه بر اساس خواستگاری خود وارگاس یوسا از خاله اش استوار شده است، ماجرای دانشجوی ۱۸ ساله حقوق، ماریتو وارگیتاس را در دهه ۱۹۵۰ در لیما دنبال می کند که هنگام کار در یک ایستگاه رادیویی عاشق خاله مطلقه خود، ژولیا می شود. فصول در هم آمیخته ای از یک اپرای صابونی دیوانه وار را که برای ایستگاه نوشته شده است، در بر می گیرد و واقعیت و تخیل را در هم می آمیزد. یک قصیده عاشقانه به الهام جوانی، دینامیک خانواده و عصر طلایی رادیو در پرو.

جنگ آخرالزمان (۱۹۸۱)

قیمت این کتاب در دیجی کالا

جنگ آخرالزمان (۱۹۸۱) – این اثر حماسی، جنگ کانودوس در اواخر قرن ۱۹ را دوباره تصور می‌کند و جنبشی مسیحایی اجتماعی را در شمال شرقی برزیل به تصویر می‌کشد که با نیروهای دولت مرکزی جنگید. وارگاس یوسا از طریق چندین منظر در یک روایت گروهی بلندپروازانه، تعصب مذهبی را که شورش را شعله ور می کند، از طریق شخصیت های به خوبی ترسیم شده، انسانی می کند. یک اکتشاف گسترده از آرزوی معنوی، سرکوب سیاسی و انگیزه های متنوع پشت تکانه انقلابی.سور بز

قیمت این کتاب در دیجی کالا

سور بز (۲۰۰۰) – این رمان که بر اساس دیکتاتوری وحشیانه ۳۰ ساله رافائل تروخیو در جمهوری دومینیکن است، بین بازگشت اورانیا کابرال پیر به وطنش و بازگشت به گذشته به اوج قدرت رژیم می چرخد. این رمان قتل عام و پارانویایی را که توتالیتاریسم را از طریق زندگی هایی که در طول حکومت تروخیو نابود شدند، از مخالفان گرفته تا خود اورانیا، روشن می کند. تصویری از عواقب وحشتناک اقتدارگرایی بر هر دو ستمدیده و ستمگر.

راهی به سوی بهشت

قیمت این کالا در دیجی کالا

راه بهشت (۲۰۰۳) – این بیوگرافی داستانی از متفکر آرمانگرای فلور تریستان و نوه او، نقاش پست امپرسیونیست پل گوگن، تلاش های آنها را برای ساختن آرمانشهرهای خیالی به تصویر می کشد. تریستان برای حقوق کارگران و زنان مبارزه می کند در حالی که گوگن زندگی بورژوایی را برای تأسیس یک کمون هنری در تاهیتی رها می کند. وارگاس یوسا با اتصال اصلاحات اجتماعی قرن نوزدهم به مدرنیسم اولیه، شجره فکری را ردیابی می کند که به دنبال چشم انداز آرمانگرایانه و رهایی اجتماعی است.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا