خانه و آشپزخانه

راهنمای خرید چای ساز

همانطور که میدانید چایی مرسوم‌ترین و پرطرفدارترین نوشیدنی گرم در کشور ما است و عطر و طعم چای دم‌کرده با زندگی ما عجین شده است. فرهنگ چای و خوردن آن در سال ۱۲۷۹ هـ ش ، با تلاش و احتمام محمد میرزای چایکار ملقب به کاشف السلطنه که ژنرال کنسول ایران در هندوستان بود ، آغاز گردید. او با این دیدگاه که مقدار زیادی ارز برای واردات چای صرف میگردد و تولید چای می تواند یکی از منابع عظیم برای رونق اقتصادی کشور باشد اقدام به کشت چای نمود. از همان سالها، مصرف چایی در ایران رواج یافت و به دلیل خواص، قیمت ارزان، مصرف راحت و ذایقه ی مردم به سرعت وارد زندگی ایرانیان شد. اگرچه امروزه انواع نوشیدنی های گیاهی و غیر گیاهی موجود است ولی چایی بازهم مثل همیشه حرف اول را میزند.

بخوانید: راهنمای خرید اتو بخار

اما امروز باتوجه به اهمیت یافتن زمان دیگر لازم نیست از وسیله های قدیمی مانند سماورها استفاده کرد و مدت زمان زیادی را در انتظار به جوش آمدن آب بمانید یا اینکه همیشه آب را در دمای جوش نگه دارید. بزرگترین مزیت چای‌سازها سرعت جوش‌آوری آب است. که هم در هزینه ها و وقت شما صرفه جویی میکند.

به طور کلی سه نوع چای ساز در بازار موجود هستند ۱- چای ساز استند دار.  ۲- چای ساز بدون قوری.  ۳- چای ساز های بالا پایین

چای ساز استند دار

این نوع از چای ساز ها برای قرار گرفتن در داخل آشپزخانه بسیار مناسب هستند و با ظاهر زیبای خود جلوه ای مدرن به آشپزخانه شما می بخشند. در قسمت زیرین این نوع از چای ساز ها یک استند قرار گرفته است که کتری و قوری هر دو بر روی آن قرار می گیرند. هنگامی که دستگاه چای ساز را به برق وصل می کنید، صفحه به آرامی گرم شده و چای دم می کشد. این چای ساز شاید کاربردترین نوع چایی ساز باشد که استفاده بسیار راحتی دارد.

چای سازهای بالا پایین

در این نوع از چای سازها قوری بر روی کتری قرار داده شده است. این چای سازها نیز مانند چای سازهای دارای استند عمل می کند، با این تفاوت که قوری بر روی کتری قرار می گیرد. هنگامی که آب درون کتری جوش می آید بخار حاصل از آن به قسمت انتهایی قوری برخورد کرده و در نتیجه باعث دم کشیدن چای می شود. با استفاده از این دستگاه عطر و طعم چای حفظ خواهد شد. این چای سازها به دلیل اینکه در بالا و پایین قرار میگیرند ارتفاع زیادی دارند و شاید برای هر جایی مناسب نباشند.

چایی ساز بدون قوری

در این نوع از چای ساز ها قوری در داخل کتری قرار گرفته است. چای درون توری قوری توسط بخاری که از جوش آمدن آب به وجود آمده است دم می کشد و عملکردی نظیر قهوه ساز دارد. باید گفت که این نوع چایی ساز نسبت به دونوع دیگر دارای ظرفیت کمتر بوده و برای خانواده های کو جمعیت توصیه میشود.

راهنمای خرید چای ساز

هنگام خرید چایی ساز به چه نکاتی باید توجه کرد.

  • نوع چای ساز: از انواع سه گانه ی چایی ساز باتوجه به  مقدار فضای موجود و ظرفیت چایی ساز میتوانید انتخاب کنید. مثلا چایی ساز و قوری که به صورت عمودی روی هم سوار میشوند. میتوان در آشپز خانه های کوچک و یا مجیط های اداری استفاده کرد که هم فضا محدود است و هم به ظرفیت بالای کتری و قوری برای نوشیدن چایی نیار است.
  • نوع بدنه چای ساز: جنس بدنه چای ساز میتواند از نوع فلزی، پلاستیکی و شیشه ایی باشد. نوع پلاستیکی در برابر ضربه مقاوم است، ولی با داغ شدن روی طعم چایی تاثیر میگذارد و طعم و بوی آن را از بین میبرد. انواع فلزی در برابر ضربه مقاوم اند و طعم چایی را حفظ میکنند ولی در مقابل چون رسانای خوبی هستند زود سرد شده و گرما را به بیرون هدایت میکنند. نوع شیشه ایی نه روی طعم تاثیر دارد و نه گرما را بروز میدهد اما نوع شیشه ایی بسیار شکننده است و در برابر کوچکترین ضربه از بین میرود.
  • حجم کتری چای ساز: حجم کتری را با توجه به تعداد اعضای خانواده و میزان مصرف خود تعیین کنید. سعی کنید خرید چای ساز را داشته باشید که با تعداد افراد مورد نظرتان هماهنگ باشد. تا هم در زمان جوش آمدن آب و هزینه صرفه جویی کنید.
  • صافی کتری: هنگامی که آب درون کتری چای ساز به جوش می آید رسوبات در ته آن ته نشین می شوند. در چای سازها هم به همین صورت است. صافی کتری در چای ساز ها از ورود این رسوبات به درون فنجان جلوگیری می کند. صافی چای ساز ها دو نوع هستند. صافی های پلاستیکی و صافی های فلزی. این صافی ها در دهانه خروجی آب جوش در کتری قرار می گیرد و در بعضی از کتری ها می توانید آن را خارج کرده و بشویید. به این نوع از صافی ها، صافی های پرتابل می گویند. صافی های پرتابل نسبت به صافی های ثابت ارجحیت دارند چراکه نظافت و کاربری راحت تری دارند.
  • قابلیت گرم نگهدارنده: حال گرم نگهدارنده در چای سازها به شما این امکان را می دهد که محتوای درون کتری و قوری را گرم نگه دارید. این ویژگی دمای کتری را در حد نقطه جوش نگه می دارد اما در این دما کتری جوش نمی آید و تنها چای و آب جوش گرم می ماند.
  • سیستم قطع کننده خودکار: وجود سیستم قطع کننده در خرید چای ساز باعث می شود که هنگامی که آب درون کتری به جوش آمد دستگاه خود به خود خاموش شده و به حالت گرم نگه دارنده در بیاید. و آب جوش و چای درون قوری را گرم نگه دارد. این خاصیت هم جلوی تبخیر را گرفته و هم اینکه مانع غلیظ شدن بیش از حد چایی و صرفه جویی در مصرف برق میشود.
  • تنظیم کننده درجه حرارت: در برخی از انواع چای ساز ها مخصوصا چای ساز های استند دار ویژگی تحت عنوان تنظیم کننده درجه حرارت قرار داده شده است که به وسیله آن می توانید میزان حرارت را به دلخواه خود تنظیم کنید، تا بتوانید آب را زودتر یا دیرتر با توجه به وقت و مدریت زمانی خود به جوش بیاورید. پس در خرید چای ساز  این قابلیت موثر است.
  • تایمر در چای ساز: در خرید چای ساز وجود تایمر نیز باعث می شود تا بتوانید زمان را طوری تنظیم کنید که پس از مدت معینی چای ساز به طور اتومات خاموش شود. در خرید چای ساز وجود این ویژگی برای افرادی که فراموش می کنند چای ساز را خاموش کنند بسیار مهم است و میتوانند باعث ایمنی بیشتر شود.
  • نشانگر میزان آب: هنگام خرید چای ساز باید به دارا بودن نشانگر میزان آب نیز توجه کنید. بر روی بدنه کتری برخی از جای سازها یک نشانگر قرار داده شده است. این نشانگر به شما این امکان را می دهد که از میزان آب درون کتری مطلع شوید و در صورت نیاز به آن آب اضافه کنید.

بهترین های نوع قوری روی کتری

چای ساز فلر مدل TS 070

چای ساز فلر مدل TS 070

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این چای‌ ساز شامل یک کتری و یک قوری است که هرکدام در جداگانه دارند و برخلاف بسیاری از مدل‌ها با یک در ارائه نمی‌شوند. کتری ۲٫۵ لیتر حجم و ۱۸۰۰ وات توان دارد و روی پایه‌ی اصلی قرار می‌گیرد. با این طراحی، کتری بدون سیم بوده و قابل‌جابه‌جایی بدون محدودیت است. پایه با سیم برق به پریز متصل شده و کتری روی آن قرار می‌گیرد. پس از برداشتن کتری از روی پایه عملکرد دستگاه قطع می‌شود. بدنه‌ی کتری ترکیبی از شیشه‌ی مقاوم به حرارت و پلاستیک است. المنت‌های حرارتی در کف کتری آب را به‌سرعت به جوش می‌آورند.

در صورتی‌ که در کتری را بردارید، امکان قرارگیری قوری روی آن وجود دارد. قوری مدل TS070 صافی توری بزرگ و ظرفیتی کمتر از یک لیتر دارد. بدین ترتیب امکان تهیه و دم‌کردن چای با حجم بالا برای تعداد زیادی از افراد ممکن است. هنگامی‌که چای را برای دم کشیدن در قوری قرار می‌دهید، کتری در حالت گرم نگه‌داشتن قرار می‌گیرد تا برگ چای برای دم‌کشیدن زمان کافی داشته باشد. این کتری بی سیم با قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه دارای نشانگر میزان آّب، قابلیت گروم نگه داشتن آب را دارد. همچنین این مدل  مجهز به چراغ آبی برای حالت گرم نگه داشتن دمای آب و چراغ قرمز برای حالت جوش آمدن است.

نقاط ضعف: قیمت بالا. پایین بودن کیفیت قطع کن خودکار.

چای ساز پارس خزر مدل چای نوش

چای ساز پارس خزر مدل چای نوش

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این مدل که در گروه دم آور ها قرار دارد ایرانی بوده و در بخش کتری به بدنه‌ای از جنس استیل مجهز شده  توان پارس خزر ۱۶۵۰ وات است و جهت دم آوری به بهترین شکل ممکن، از یک قوری چینی به همراه آن استفاده گردیده. این قوری را می‌توان درون ماشین ظرفشویی نیز قرار داد و مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت. کیفیت ساخت در مدل چای نوش بسیار مناسب ارزیابی می‌شود. همچنین این محصول مجهز به نگه داشتن اتوماتیک دما در حالت جوش ملایم جهت دم کشیدن چای بعد از جوش آوردن آب است.

نقاط ضعف:تولید صدای زیاد و کیفیت نسبتا پایین

چای ساز فلر مدل TS 117

چای ساز فلر مدل TS 117

مشاهده این محصول در دیجی کالا

چای‌ توان این دستگاه ۱۸۵۰ وات است. چای‌ساز فلر مدل TS 117  دارای یک سنسور الکترونیکی سوئیچ از حالت جوش به گرم‌نگهدارنده است. گنجایش کتری این چای‌ساز ۱٫۷ لیتر و گنجایش قوری آن یک لیتر است. جنس محفظه‌ی کتری شیشه و پلاستیک فاقد مواد BPA  است و قوری آن از شیشه مقاوم به حرارت ساخته شده است. این دستگاه همچنین مجهز به سیستم گرم‌نگه دارنده ‌ی هوشمند است و توان گرم‌نگه‌داری آن ۱۲۰-۸۰ وات است. گفتنی است که این دستگاه طوری طراحی شده که  تنها با فشار یک دکمه روشن می‌شود و پس از جوشیدن آب به طور خودکار به حالت گرم نگه‌دارنده می‌رود.

چراغ نشانگر کتری در حالت جوش‌آوردن آب به رنگ قرمز و در حالت گرم‌نگهداشتن به رنگ آبی در می‌آید و شما را از وضعیت عملکرد دستگاه با خبر می‌کند. ترموستات ایمنی که برای این چای‌ساز در نظر گرفته شده در حالت بدون آب یا در صورت روشن‌بودن پیوسته به مدت سه ساعت به طور خودکار دستگاه را خاموش می‌کند. سیم چای‌ساز به پایه متصل است و به این ترتیب می‌توان به قابلیت جداسازی کتری از پایه و استفاده از آن به صورت بدون سیم اشاره کرد. امکان چرخش ۳۶۰ درجه‌ی کتری روی پایه نیز از دیگر مزایای این مدل است.

نقاط ضعف:نداشتن درب جدا برای کتری، کیفت پایین سطح گرم کننده و دکمه ها

چای ساز سام مدل TM-A411W

چای ساز سام مدل TM-A411W

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این چای‌ ساز با ظرفیت ۱۷۰۰ وات و ظرفیت کتری‌اش به ۱٫۵ لیتر می‌رسد؛ چای ساز سام به یک قوری چای مجهز بوده که ظرفیت آن هم برابر با ۰٫۸ لیتر است. بدنه‌ی کتری این محصول از جنس پلاستیک و بدنه‌ی قوری‌اش از شیشه ساخته ‌شده است. داخل قوری یک صافی فلزی نیز وجود دارد تا برگ چای یا دمنوش‌ها در آن قرار گیرد. از دیگر مشخصات کلی TM-A411W می‌توان به نشانگر میزان آب، مخزن جداگانه‌ی آب قوری و قابلیت زمان پیش‌تنظیم ۲۴ساعته‌ی هوشمند اشاره کرد. همچنین در مقایسه با قابلیت‌ها و کارایی‌ها، قیمت این چای‌ساز کاملا به‌صرفه است. نحوه‌ی عملکرد این محصول کمی شبیه قهوه‌ساز است. آب موجود در محفظه‌ی کناری دستگاه بخار شده و آب و بخار از بالا روی چای داخل قوری ریخته می‌شود. این در حالی است که از پایین نیز قوری تحت‌تاثیر بخار آب کتری قرار دارد.

نقاط ضعف: نداشتن دکمه قطع کن نقطه جوش و کوتاه بودن کابل دستگاه

بهترین های استند کتری و قوری

چای ساز تفال مدل BK511

چای ساز تفال مدل BK511

مشاهده این محصول در دیجی کالا

تفال با توان ۲۲۰۰  از جنس استیل ضدزنگ و با طراحی زیبایی تولید شده است.  این چای‌ ساز از قابلیت گرم‌نگهدارنده نیز بهره می‌برد تا چای خوش‌عطر و طعم شما را به‌منظور استفاده‌های بعدی یا استفاده توسط دیگر اعضای خانواده برای ساعت‌ها گرم نگه دارد. کتری این چای‌ساز با ظرفیت ۱٫۷و قوری با ظرفیت ۱٫۲است. کتری نیز مدرج بوده و از گنجایش قابل‌توجه برخوردار است.  المنت این چای‌ساز یکپارچه و تمام‌استیل بوده که نشان از کیفیت ساخت و عملکرد دستگاه دارد. بهره‌مندی از المنت یکپارچه همچنین نظافت داخل کتری را بسیار آسان‌تر و همچنین ایمن کرده است. چراغ نشانگر روی کتری و خاموش شدن خودکار دستگاه پس از جوش آمدن آب هم موجب می‌گردد مصرف‌کننده به‌راحتی از جوش آمدن آب مطلع گردد. دسته‌های عایق حرارت چای‌ساز و توری بلند و فلزی داخل قوری از دیگر مشخصاتی است که استفاده از چای‌ساز را ساده‌تر کرده است. برای قابلیت گرم‌نگهدارنده هم یک صفحه ویژه برای قرارگیری قوری تعبیه شده است و برای استفاده از آن کافی است از کلید روی پایه استفاده شود.

نقاط ضعف: کوتاه بودن کابل برق، کوچک بودن دهانه کتری برای شستشو.

چای ساز پارس خزر مدل TM-3500SP

چای ساز پارس خزر مدل TM-3500SP

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این چایی ساز ایرانی بسیار ساده، ارزان‌قیمت، مقاوم و با توان مصرفی نسبتا بالایی طراحی‌شده است. این محصول که دارای یک قوری چای و یک کتری است؛ با توان مصرفی ۱۶۸۵ وات به همراه جنس بدنه‌ی استیل ضدزنگ طراحی و ساخته‌شده است. همچنین این محصول به یک صفحه گرم نگه‌دارنده کتری هم مجهز است. جنس کتری استیل با ظرفیت ۱٫۹ لیتر و جنس قوری از چینی با گنجایش حدود۰/۷ لیتر است.

از دیگر مشخصات کلی TM-3500SP می‌توان به دو کلید روشن و خاموش روی کتری و روی سینی، کلید خودکار تنظیم جوش داغ و تنظیم جوش ملایم، دارای دو ترموستات جهت المنت هنگام خشک شدن آب داخل کتری، دارای فیلتر چای ضدزنگ و قابلیت استفاده همزمان دو قوری اشاره کرد.

نقاط ضعف: ظرفیت کم قوری، و جدا نشدن سیم کتری برای شستشو.

چای ساز پروفی کوک مدل PC TKS 1056 WHI/BLA

چای ساز پروفی کوک مدل PC TKS 1056 WHI/BLA

«چای ساز پروفی کوک مدل PC TKS 1056 WHI/BLA» با ظرفیت ۲۲۵۰ وات از نوع چایی ساز استند است. نکته جالب در مورد این محصول جنس شیشه‌ای کتری و قوری است، همچنین جنس بدنه‌ی المنت از استیل ضد زنگ بوده و یک المنت حرارتی قوی برای گرم کردن آب دارد. گنجایش کتری و قوری به ترتیب  ۱٫۵  و ۱٫۲ لیتر است و صفحه‌ی حرارتی آن قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه را دارد. طراحی این چای ساز به گونه ای است که بدنه‌ی شیشهای پارچ در اثر حرارت زیاد آب مقاوم بوده و روی طعم و بوی چایی کوچکترین اثری ندارد. این محصول که ساخت شرکت آلمانی پروفی کوک است.
نقاط ضعف: قیمت بالا.

چای ساز هاردستون مدل TM3220

چای ساز هاردستون مدل TM3220
چای‌ ساز TM3220 با برند هاردستون از جمله دستگاه‌هایی است که برای ساخت بدنه آن از جنس استیل ضد زنگ استفاده شده است. این محصول هاردستون یک کتری ۱٫۷ لیتری دارد و واجد دو عدد قوری است. یکی از این قوری‌ها شیشه‌ای بوده و دومی برای اینکه هماهنگی کاملی با کتری داشته باشد استیل است. توان مصرفی این مدل ۱۸۵۰ وات است. المنت جداگانه با قابلیت شستشوی آسان، نمایشگر دیجیتال اتوماتیک، نمایشگر میزان آب، از جمله مشخصات این چایی ساز است. دو قوری بودن این محصول میتواند بسیار کاربردی باشد و شما قادر میسازد که هم زمان دو نوشیدنی را صرف کنید.
نقاط ضعف: قیمت بالای محصول، ضعیف بودن خدمات شرکتی.

بهترین چایی ساز بدون قوری

چای ساز مورفی ریچاردز مدل ۴۳۹۷۰

چای ساز مورفی ریچاردز مدل 43970

مشاهده این محصول در دیجی کالا

مورفی ریچاردز یک برند انگلیسی است که از سال ۱۹۳۰ میلادی شروع به تولید محصولات لوازم خانگی لوکس کرده است.

این چای‌ ساز برخلاف اکثر مدل‌های مشابه از طراحی یک‌تکه برخوردار است به این معنی که قسمت قوری و کتری مجزا نیست. این چای‌ساز مناسب برای تهیه چای در مدت زمان کوتاه است. درپوش این دستگاه قابل جدا شدن و به فیلتر چای آن متصل است و همچنین صافی قیفی آن ضدزنگ و به سادگی قابل شست‌وشو است. برای دم کردن چای کافی است با جدا کردن درپوش چای را داخل فیلتر ریخته و مجددا سر جای خود قرار دهید. چای ساز مدل ۴۳۹۷۰  یک دستگاه قدرتمند و  ۲۲۰۰ واتی است. کتری آب که قابلیت جدا شدن از پایه دستگاه را دارد از جنس شیشه و دارای گنجایشی در حدود یک لیتر است و اجازه می‌دهد بتوانید به سرعت برای تعداد محدودی چای تهیه کنید.

این چای‌ساز به عنوان یک کتری برقی نیز قابل استفاده است و قابلیت تنظیم دما در سه حالت ۸۵، ۹۵ و ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد را به شما می‌دهد. صفحه دیجیتال که برای این دستگاه تعبیه شده امکان مشاهده تنظیمات و سهولت استفاده را فراهم می‌کند.

نقاط ضعف: قیمت بالای محصول. کوتاه بودن کابل برق.

چای ساز پرینسس مدل ۲۳۲۰۰۰

چای ساز پرینسس مدل 232000

مشاهده این محصول در دیجی کالا

چای‌ساز «پرینسس» مدل «۲۳۲۰۰۰» با توان ۲۴۰۰ وات و طراحی بسیار زیبا و نوآورانه، برای تهیه‌ی انواع چای و دم‌نوش‌های گیاهی مناسب است. جنس کتری پرینسس، شیشه‌ی آلمانی شات دوران Schott Duran بوده که بسیار مرغوب و باکیفیت است. ظرفیت کتری هنگام تهیه‌ی چای یک لیتر است و از طریق بدنه‌ی شفاف آن می‌توان میزان آب داخلش را مشاهده کرد؛ همچنین می‌توان از دستگاه به‌عنوان کتری برقی استفاده کرد که در این حالت، ظرفیت کتری بیشتر می‌شود. این چای‌ساز یک فیلتر چای برای استفاده از برگ چای خشک و چای کیسه‌ای دارد. بر اساس سلیقه و میزان غلیظ یا رقیق‌بودن رنگ چای می‌توان فیلتر کوچک را تنظیم کرد.

روی صفحه ۴ چراغ نشانگر مربوط به دما تعبیه ‌شده است. ویژگی چای‌ساز پرینسس مجهزبودن به عملکرد گرم‌نگهداشتن است که با فشردن دکمه‌ی مربوطه فعال ‌شده و آب یا چای را به مدت یک ساعت در دمای تقریبی ۷۵ درجه‌ی سانتی‌گراد پایه گرم نگه می‌دارد.

نقاط ضعف: گنجایش کم کتری. که بیشتر برای دو یا سه نفر مناسب است.

چای ساز سیج مدل STM550UK

چای ساز سیج مدل STM550UK

مشاهده این محصول در دیجی کالا

چای ساز سیج اجازه می دهد تا شما پنج نوع مختلف از چای را فقط با فشار یک دکمه آماده کنید. این تنظیمات برای چای سیاه، سفید، سبز، گیاهی و oolong است. هنگامی که انتخاب خود را انجام می دهید، کیفیت بالای قطعات و ساخت این محصول را به یکی از موارد با کیفیت تبدیل کرده است. دستگاه چای به طور خودکار درجه حرارت آب مناسب و مدت زمان را تنظیم می کند. در صورتی مایل باشید می توانید، تنظیمات را به صورت سلیقه ایی شخصی کرده و درجه حرارت و زمان مورد نظر را مدیریت کنید. از دیگر امکانات این محصول قابلیت نگه داری دما است. توان چای ساز سیج مدل STM550UK حدود ۱۴۰۰ وات و ظرفیت کتری ۱٫۲ لیتر است. که برای ۳ نفر مناسب است. ظرف شیشه ایی و شفاف علاوه بر زیبایی اجازه مشاهده رنگ و کیفیت دمنوش ها را به شما میدهد.

نقاط ضعف: گنجایش محدود پارچ برای چایی. نبود خدمات پس از فروش مناسب.

برچسب ها

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن