کتاب و مجله

دستیار وارد شما در آشپزخانه؛ معرفی ۶ کتاب معتبر آشپزی

غذا پختن در خانه مسیری است برای رسیدن به سلامتی و بکار بردن مواد غذایی تازه و مفید در رژیم غذایی اما آنچه همه ما را به بیرون غذا خوردن و استفاده از غذاهای صنعتی وادار می‌کند محدودیت تعداد غذاهایی است که می‌توانیم درست کنیم؛ اما اگر با فهرستی از غذاهای متنوع روبرو باشیم آشپزی لذت‌بخش‌تر خواهد شد. از طرفی آشپزی همیشه چیزی فراتر از یک بخش خانه‌داری است و به‌نوعی خلاقیت محسوب می‌شود. به همین دلیل ساده این هنر خوشمزه کمک زیادی می‌کند به گرم کردن کانون خانه و رسیدن آرامش. داشتن یک یا چند کتاب آشپزی در کتابخانه کمک بزرگی به بهبود آشپزی و تنوع انتخاب‌هایمان می‌کند.

مستطاب آشپزی از سیر تا پیاز اثر نجف دریابندری

کتاب مستطاب آشپزی از سیر تا پیاز اثر نجف دریابندری - دو جلدی

تهیه این کتاب از دیجی کالا

اگر کتاب مستطاب را ندیده باشید، تصورتان از یک کتاب آشپزی چیزی است حاوی چندین و چند دستور معمولاً یک صفحه‌ای که هر دستور روند تبدیل مواد اولیه به غذای آماده را شرح می‌دهد و احیاناً ترفندهایی را هم برای بهتر پختن هر غذا معرفی می‌کند. چنین کتابی معمولاً یک مقدمه دارد که کسی نمی‌خواند و کمی هم اطلاعات جانبی دارد که بعضی‌ها دفعه‌ اولی که کتاب را خریده‌اند نگاهی به آن‌ها می‌اندازند. مستطاب آشپزی از سیر تا پیاز با تمام کتاب‌های آشپزی فرق دارد فرقش با دیگر کتاب‌های آشپزی در نویسنده‌اش است. نجف دریابندری آشپزی نیست که کتاب می‌نویسد، نویسنده‌ای است که آشپزی می‌کند. او در مقدمه‌ کتاب مستطابش، آشپزی را از مقوله‌ی فرهنگ می‌داند و از دریچه‌ فرهنگ به آشپزخانه و سفره نگاه می‌کند و همین نگاه است که باعث می‌شود کتاب مستطاب چیزی باشد ورای همه‌ کتاب‌های آشپزی که دیده‌ایم و شنیده‌ایم. بهترین تعریف از کتاب گفته خود نجف دریابندری است او در کتابش می‌نویسد: «اولین نکته‌ای که خواننده‌ی گرامی باید بداند این است که هیچ‌کس با خواندن کتاب آشپزی آشپز نمی‌شود؛ اما نکته‌ی دوم این است که هیچ آشپزی و نیز هیچ‌کسی که خیال آشپز شدن داشته باشد از کتاب آشپزی بی‌نیاز نیست.»

دایره المعارف آشپزی ایرانی سانازسانیا اثر ساناز مینایی

کتاب دایره المعارف آشپزی ایرانی سانازسانیا اثر ساناز مینایی - دو جلدی

تهیه این کتاب از دیجی کالا

این کتاب تجربه ۳۷ سال سفرهای نویسنده کتاب به نقاط مختلف ایران است. در این کتاب نام خوراک‌هایی را می‌بینیم که شاید تابه‌حال نشنیده باشیم. بر اساس توضیح پشت جلد، این اثر «کتابی است جامع حاوی ۲۹۹ دستور غذایی اصلی و ۳۴۳ دستور زیرمجموعه. هدف مؤلفان از انتشار این کتاب، حفظ فرهنگ غذایی و اعتلای غذاهای سنتی ایران است تا از این طریق، از کمرنگ‌شدن این فرهنگ و ترویج و جایگزینی غذاهای ملل جلوگیری شود. بر اساس تجربه‌ ۳۷ ساله‌ در این مجموعه علاوه بر بازنگری کامل دستورات غذایی، بخشی با عنوان آشپزی به روایت ساناز سانیا نیز آورده شده است که حاوی تغییرات عمده و اساسی در نحوه‌ استفاده از مواد اولیه است.

این مجموعه شامل صبحانه، مربا، مارمالاد، پیش‌غذا، کوکو، شامی، کتلت، دلمه، کوفته، آش و شوربا، آبگوشت و اشکنه، خوراک، کباب، پلو و چلو، خورش، دستورات متفرقه، چاشنی، ترشی و شور و نوشیدنی است.» موسسه‌ فرهنگی هنری سانازسانیا این مجموعه را با ورق‌های گلاسه‌ و به‌صورت رنگی منتشر کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است. این مجموعه دو جلدی حاوی صفحه‌های گلاسه است و تمامی دستورات حاوی عکس‌های رنگی بوده و با چاپ و صحافی بسیار نفیس منتشرشده است. تلاش مجموعه حاضر احیای فرهنگ اصیل آشپزی ایران و اقوام آن است که در بحبوحه تغییر سبک امروزی در حال رنگ باختن است. این کتاب مرجع علاوه بر بازنگری کامل دستورات غذایی، بخشی را نیز به تغییرات عمده و اساسی در نحوه استفاده از مواد اولیه اختصاص داده است.

هنر آشپزی گیاهی اثر بزرگمهر گل بیدی

کتاب هنر آشپزی گیاهی اثر بزرگمهر گل بیدی

تهیه این کتاب از دیجی کالا

رژیم گیاه‌خواری فواید زیادی برای سلامتی و شادابی دارد. در يك الگوي غذايي سالم، توصيه مي‌شود بيشتر كالری موردنیاز بدن از طريق مواد غذايي گياهي دريافت شود. در هرم‌های خوراكي تقريباً ۵۵ تا ۶۵ درصد به غلات اختصاص داده‌شده و ۱۵ تا ۲۰ درصد به ميوه‌ها، سبزی‌ها و صيفی‌جات اختصاص داده می‌شود. در بخش كوچك‌‌تری پنير و تخم‌مرغ و شير و لبنيات تازه و كم‌چرب جای مي‌گيرند و بخش بعدی را گوشت‌ها تشكيل مي‌دهند. بنابراين مي‌توان گفت كه در تمام راهنما‌های غذايي توصيه می‌شود بخش عمده دريافت مواد‌مغذی از طريق مواد‌غذايی گياهی باشند. ميوه و سبزی‌ها در برنامه غذايی اهميت زيادی دارند و كسانی كه به مصرف سبزی‌ها، ميوه‌ها و غلات به‌خصوص غلات سبوس‌دار رو مي‌آورند، افراد سالم‌تری هستند.

از سوی ديگر مصرف بيشتر ميوه‌ها، سبزی‌ها، غلات و حبوبات با پوست آن‌ها و مصرف كمتر گوشت‌های فراوری شده خطر ابتلا به سرطان‌ها را كاهش مي‌دهد. همچنين باعث تناسب‌اندام بيشتر و جلوگيری از چاقي و بيماری‌های قلبي و عروقي خواهد بود. رژيم گياهخواری اگر درست برنامه‌ريزی شود، به‌خصوص در افرادی كه گوشت و چربي زيادی استفاده مي‌كنند، مي‌تواند باعث كاهش وزن شود. از طرفی برای همه پیش آمده که از خوردن گوشت خسته شده‌ایم اما غذاهای گیاهی زیادی را نمی‌شناسیم این کتاب مجموعه‌ای است از دستورالعمل متنوع که بدون گوشت تهیه می‌شوند این غذاها ایرانی هستند و متناسب با فرهنگ ایرانی چرا که نویسنده کتاب کوشیده در فهرستش غذاهای متفاوتی از سراسر ایران قرار دهد.

انار و گل سرخ دستورهای ‌آشپزی خانواده ایرانی من اثر آریانا باندی

کتاب انار و گل سرخ دستورهای ‌آشپزی خانواده ایرانی من اثر آریانا باندی

تهیه این کتاب از دیجی کالا

آریانا بایدی، نویسنده کتاب انار و گل سرخ تنها فرد ایرانی است که در شبکه نشنال جئوگرافی به اجرای برنامه پرداخته است. بایدی کتاب «انار و گل سرخ» را به زبان انگلیسی تألیف کرد و سام قریبیان این کتاب را به فارسی برگرداند و توسط نشر روزنه وارد بازار کتاب کرد. آدریانا بایدی در کتاب خود به شیوه‌ای کاملا جدید و خاص خودش پخت غذاهای ایرانی را آموزش داده است. در این کتاب هر دستور غذا، یک داستان هم با خود دارد، داستان‌هایی که از دل خانواده آریانا بیرون آمده اما مخاطب هم با آن احساس نزدیکی می‌کند.

آریانا باندی، سرآشپز آمریکایی- ایرانی تبار ساکن دوبی کاری کرده است که آرزوی ناگفته بسیاری از سرآشپزان و نویسندگان کتاب‌های آشپزی ست: ایفای نقش در یک سریال سفر و آشپزی. این برنامه سه سال پس از انتشار کتاب آشپزی او به نام انار و گل سرخ: طرز پختن غذا در خانواده ایرانی من که برنده جایزه شد، به نمایش درمی‌آید. او، در اولین برنامه تلویزیونی خود که با بودجه شخصی و استفاده از فیلم‌سازان محلی در ایران تهیه‌شده، به گوشه و کنار کشور سفر می‌کند و غذا می‌خورد تا این میراث فرهنگی را از نو کشف کند.

کتاب آشپزی سریع و آسان

مجموعه 3 جلدی کتاب آشپزی سریع و آسان نشر بهینه

تهیه این کتاب از دیجی کالا

بسیاری از ما در طول هفته فرصت چندانی برای آشپزی نداریم، زندگی مدرن وقت چندانی برای گذراندن در آشپزخانه نمی‌گذارد. مجموعه کتاب‌های آشپزی ساده و آسان این مشکل را حل کرده است این کتاب ارمغانی است ویژه و ارزشمند برای کسانی که وقت کافی برای آشپزی ندارند ولی عاشق غذا، تغذیه سالم هستند و ذائقه‌ای کنجکاو دارند ‏.‏ هر كتاب اين مجموعه شامل ۶ بخش و هر بخش حاوي هفتادوچهار دستور تهيه است كه بر اساس مواد غذايي كه بيشترين مصرف را در دنيا دارند و يا محبوب‌ترین سبک‌های آشپزي بین‌المللی هستند دسته‌بندی‌شده‌اند‏.‏

در هر دستور علاوه بر مواد لازم و طرز تهيه، تصاويري از مراحل آشپزي، به همراه تصويري از نحوه سرو غذا گنجانده شده است‏.‏ همچنين هر دستور شامل جدول ارزش غذايي است و ميزان كالري آن غذا را به شما اعلام می‌کند‏.‏

مجموعه کتاب‌های آشپزي سريع و آسان شامل آموزش انواع کیک‌های سنتي، بيسكويت، شكلات، انواع دسر، انواع سوپ، غذاهايي كه با سیب‌زمینی درست می‌شوند، غذاهاي هندي، چيني، تايلندي، مديترانه‌اي، غذاهاي تند، غذاهاي گياهي، انواع برنج و ريسوتو، پاستا، مرغ، ماهي، انواع كباب و غذاهاي تفت دادني شرقي است‏.‏

آشپزی ایرانی دامیز اثر ناصر زحمتکش و رضا باباخانلو

کتاب آشپزی ایرانی دامیز اثر ناصر زحمتکش و رضا باباخانلو

تهیه این کتاب از دیجی کالا

مکتب بزرگ آشپزی ایرانی مملو از ویژگی‌های خارق‌العاده است که در طی قرن‌های متمادی به تکامل والایی رسیده است. ایرانیان از زمان‌های بسیار دور در استفاده از گیاهان فصلی و محلی به‌عنوان خوراک یا حتی برای رفع نیازهای درمانی و دارویی تبحر بسیار بالایی داشته‌اند. این مهارت‌ها سینه‌به‌سینه و نسل به نسل تا به امروز برجای‌مانده و خواهد ماند. نويسندگان كتاب آشپزی ایرانی علاوه بر مطالعه تاريخچه آشپزی ايراني و تفاوت آن با ساير كشورها، به آموزش دستور پخت محبوب‌ترین غذاهاي ايراني نظير: بوراني كنگر، آش بلغور جو با قارچ، مرصع پلو، زرشک‌پلو با مرغ، آبگوشت، ژيگوي ايراني، كباب دنده و… و انواع دسرها و مرباها، با درنظرگرفتن ارزش غذايي مواد مختلف می‌پردازند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن