هدایای نوروزی
کتاب و مجله

معرفی جان اشتاین بک و بهترین آثار او

بهترین رمانهای جان اشتاین بک کدام‌ها هستند؟

علاقه ی سفت و سخت به ادبیات رئالیست، دوری از احساسات موسوم در ادبیات و تاکید بر جزئیات زندگی روزمره را می‌توان در آثار نویسنده ناتورالیست آمریکایی به آسانی یافت.

جان اشتاین بک درباره جبر تحمیلی زمانه می‌نوشت. درباره ی سرنوشت سخت انسان‌ها و احساسات واقعی آنها، آن هنگام که وراثت و محیط به کرنش مجبورش می‌کند.

من کودکی ام را با با علف ها و گل های ناپیدا به یاد می آورم.

پسر کوچک خجالتی خانواده ی آمریکایی که هیچ گاه ثروتمند نبودند و نوجوانی ش را در طبقه ی بالای خانه به نوشتن شعر و داستان گذراند. برای خشنودی والدین کشاورزش به دانشگاه استنفورد رفت و برای خشنودی خود، ادبیات انگلیسی را انتخاب کرد. معلمانش در توصیف او می‌گفتند ” یک نویسنده و نه هیچ چیز دیگری ”

کار کردن در یک کارخانه و تماس روزمره با کارگران و طبقه‌ی محروم، بزرگترین مشخصه‌ی آثارش را برای او به ارمغان آورد :

همدلی 

نثر او را سرسبز می‌نامند. تقویت ارتباط انسان و طبیعت در عرفان او ریشه دواند و منجر به خلق عالمی بزرگ از آثار او شد که در آن ها، دنیا تحت سلطه ی انسان نبود، بلکه جایی بود برای برای ارتباط متقابل همه‌ی گونه‌ها و محیط که در آن پیوندهای مشترک بین خانواده‌ها و طبیعت تصدیق می‌شد.

خواندن آثار برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات، پیوندی دوباره با آنچه که پیرامون خود می‌بینیم، از طبیعت و انسانهایش با تمام کاستی‌ها، ضعف‌ها، زیبایی‌ها و شکنجه هایش است.

موش ها و آدم ها (Of mice and men)

موش ها و آدم ها  (Of mice and men)

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

رمان در سال ۱۹۳۷ نوشته شد و درباره ی دو کارگر مزرعه ی آواره ی به دنبال فرصت های جدید شغلی، در دوران رکورد بزرگ در ایالات متحده می باشد و استاین بک داستان آن را تحت تاثیر تجربه های خود به عنوان کارگر فصلی در دوران نوجوانی ش نوشت.

جورج داستان، آدمی تاریک و تیز و ریز نقش است و رفیقش لنی، برعکس او غول شکل و بی چهره. دوستی و فداکاری مابین آنها متقابل  و سرنوشت شان به یکدیگر گره خورده ست.

موش ها و آدم درباره ماهیت انسانهاست. تقریباً همه شخصیت ها ، از جمله جورج  و لنی در یک زمان اعتراف می کنند که حس عمیقی از تنهایی و انزوا دارند. شخصیت ها با انزوای خود درمانده می شوند و با این وجود ، حتی در ضعیف ترین آنها ، به دنبال نابودی کسانی می روند که حتی ضعیف تر از آنها هستند. بزرگترین مبارزات جورج و لنی در جهت زنده ماندن از شرایط ظالمانه و فقر و رکود اقتصادی ست. از دوران کودکی با هم هستند و گفتگوهای دو کارگر، آرزوهای یکسان و آمال فروخورده شان را با پیشرفت داستان، نمایان می شود : رویای مالکیت زمین و رویای زندگی بهتر.

موش ها و آدم، مجموعه گفتگوهای عامیانه میان کارگران مهاجر است و تجسم مبارزات کارگران. کارگران فقیر درباره ی رویاهای خود صحبت می کنند و رنج واقعی خود را از اربابان زمین دار با خواننده به صداقت در میان می گذارند. شب ها را در آخور اسب ها می خوابند و صبح ها به دنبال رنج دنباله دار زندگی خویش می روند.

بخوانید: ۱۰ کتاب پر فروش روانشناسی برای شناخت بهتر خود

خوشه های خشم (The Grapes of Wrath)

خوشه های خشم (The Grapes of Wrath)

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

رمان خوشه های خشم را می توان نماینده ی کلاسیک نقد چالش های اقتصادی و نابرابری و تحول اجتماعی ادبیات آمریکا نامید. داستانی که نماینده بریده ای از تاریخ است. جان اشتاین بک وقایع سیاسی و اقتصادی دوره ی رکود در آمریکا را به زیبایی در داستان خود به نقد کشیده و داستانی ماندگار را از دل آن خلق کرده است.
برنده ی جایزه ی پولیتزر در سال ۱۹۳۹ منتشر شد و درباره ی خانواده ای مزرعه دار در اوکلاهامای آمریکا و از نظر اخلاقی و مقیاس انسانی شکوهمند و غم انگیز و تحریک کننده کرامات انسانی است.

خانواده ی داستان، به دلیل خشکسالی مجبور به ترک کالیفرنیا می شوند. این اثر همچون موش ها و آدم ها حاصل بحران هایی ست که خود نویسنده در برهه ای از زندگی ش با آن مواجه شد و در بزرگترین اثر خود آن را منعکس کرد.

رابرت دموت منتقد آمریکایی درباره رمان خوشه‌های خشم  نوشته است: رمان خوشه‌های خشم وارد ذهن خودآگاه و وجدان آمریکایی‌ها شده است. خوشه های خشم نمونه عالی از مبارزه با نژاد پرستی، فقر شدید و مشکلات خانوادگی و سرشار از کلمات توصیفی در شرح آزارها، محیط زندگی و کمبود مسکن است.

خط داستانی ساده و حاصل تجربه ی مستقیم نویسنده. شرح شرایط مردمی که در وضع نامطلوب اقتصادی دست و پا می زنند و درباره ی زندگی کارگرهاست. زبان او در این کتاب زبان نقد و قلمش صریحا” رفتارهای غیرانسانی حاکی از طمع و حرص مردمان را هدف گرفته ست و سعی دارد بین عزت‌نفس و خشم ارتباط ظریفی برقرار‌کند. تا زمانی که مردم در مقابل زمین‌خواران و افراد خودخواه، احساس بی‌عدالتی و خشم دارند هرگز حاضر به از دست دادن عزت خود نیستند.

بخوانید: ۱۰ کتاب پر فروش از لیست نیویورک تایمز

شرق بهشت (East of Eden)

شرق بهشت (East of Eden)

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

سراسر نماد، استعاره ای از داستان هابیل و قابیل و نمایشگر رنج انسان رانده شده از بهشت.

کتاب ابتدا در سال ۱۹۵۲ منتشر شد. شرق بهشت، اثری است که در آن استاین بک جذاب ترین شخصیت های خود را خلق کرده و پایدارترین مضامین را مورد بررسی قرار داده است: رازهای شخصیت ها، توصیف عشق و پیامدهای جنون آمیز آن. داستان سرنوشت درهم تنیده ی دو خانواده ی مزرعه دار آمریکایی را دنبال می کند و در مزارع پربار دره ی سالیناس واقع در کالیفرنیا می گذرد و سرنوشت ترسک ها و همیلتون ها. این دو خانواده برای نسل های متمادی است که اتفاقات سقوط آدم و حوا و رقابت مرگبار هابیل و قابیل را در زندگی شان تکرار می کنند.

رمان شرق بهشت، شاهکار استاین بک در سال های پایانی نویسندگی ، اثری است که نویسنده در آن، به کاوش در جاودانه ترین بن مایه های داستانی اش پرداخته است. رمان شرق بهشت، هنوز هم اثری تأثیرگذار به حساب می آید و علی رغم گذشت بیش از نیم قرن از انتشار آن، همچنان نقشی مهم و قابل توجه در فرهنگ آمریکا بازی می کند. یک رمان قدرتمند جاه طلبانه است درباره ی توانایی وحشت آور انسانها در آسیب رساندن به یکدیگر. مردمی که سمبل حسادت، رستگاری و عشق هستند و تلاشی نمی کنند که بهشتی جاودان برای یکدیگر بسازند و در عوض در حال تلاش برای شکل دادن به بهشت شخصی خویشتنند.

بخوانید: ۷ کتاب پر فروش شعر در بازار کتاب

زمستان (The Winter of Our Discontent)

زمستان (The Winter of Our Discontent)

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

اکثر منتقدین نسبت به کتاب زمستان رویکردی مثبت داشته اند. ردپای تلاش استاین بک برای ایجاد راهی جدید در کتابهایش در این رمان به چشم می‌خورد. نیویورکر درباره ی آن نوشته است: یک رمان نمادین، یک تمثیل و سیصد صفحه که در پیش روی شماست تا بگوید: نابخردی ، نابخردی پیش می آورد.

ایتان آلن هاولی، شخصیت اصلی آخرین رمان استاین بک، به عنوان فروشنده در خواربارفروشی ای کار می کند که زمانی خانواده اش صاحب آن بود. ایتان، دیگر به طبقه ی اشرافی منطقه ی لانگ آیلند تعلق ندارد و این موضوع، همسرش را نگران و بی تاب کرده و فرزندان نوجوانش را در آرزوی وسایل و سرگرمی های خارج از توان او نگه داشته است. اما یک روز، ایتان تصمیم می گیرد تا از معیار های وسواس گونه و دقیق اخلاقی خود فاصله بگیرد. رمان در دهه ی ۱۹۶۰ در آمریکا می گذرد و داستان، مرز باریک بین صداقت در زندگی شخصی و در اجتماع را مورد کنکاش قرار می دهد.

رمان زمستان به عنوان یکی از شناخته شده ترین پژوهش های روشن گرانه درباره ی اوضاع و احوال زندگی در برهه ای از زمان در آمریکا به حساب می آید. اتفاقات داستان، پیرو الگوی خاص و مشخصی نبوده و پایان بندی آن نیز اصلا قابل پیش بینی نیست. استاین بک در رمان زمستان، حس تعلیق را برای مخاطب حفظ کرده و مسئولیت های انسانی از قبیل مسئولیت در قبال دوستان، زیردستان، فرزندان و خویشتن را مورد واکاوی قرار داده و درنهایت، قضاوت و تجزیه و تحلیل را به مخاطب سپرده است.

بخوانید: ۱۰ کتاب برنده جایزه پولیتزر که به زبان فارسی ترجمه شده‌اند

اسب سرخ (The Red Pony )

کتاب اسب سرخ اثر جان اشتاین بک

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب اسب سرخ اثر جان اشتاین بک شامل چهار داستان کوتاه و مستقل به نام‌های «ره‌آورد»، «کوه‌های مرتفع»، «قول» و «رهبر خلق» است که سه داستان اول آن ابتدا بین سال‌های ۱۹۳۳ تا ۱۹۳۶ در مجله منتشر شد و چهار داستان آن به‌عنوان کتابی مستقل در سال ۱۹۳۷ به چاپ رسید. داستان‌های این اثر گذر زندگی پسری به نام «جودی»  از کودکی تا بزرگ‌سالی است. این پسر در مزرعه‌ی بزرگ پدرش در کالیفرنیای شمالی زندگی می‌کند و زمان زیادی را با اسب‌ها می‌گذراند. او احساس‌هایش نسبت به وقایع گوناگون مزرعه را در این داستان‌ها به تصویر می‌کشد.

نویسنده‌ی کتاب قلم توانایش را در این اثر نیز به نمایش گذاشته و معصومیت و فرمان‌بری کودکی را دست‌مایه‌ی داستانی خواندنی قرار داده است. او فردی عادی و معمولی را محور و قهرمان داستانش قرار داده و جزییات زندگی روستایی او را ترسیم کرده است.

بخوانید: ۱۰ رمان تاریخی محبوب در بین عاشقان ادبیات

سلطنت کوتاه پپن چهارم (The Short Reign of Pippin IV: A Fabrication)

سلطنت کوتاه پپن چهارم (The Short Reign of Pippin IV: A Fabrication)

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

تنها داستان شیرین و خنده دار و البته سیاسی از نویسنده ی جایزه ی نوبل که در آن انقلاب فرانسه به طنز کشیده شده است.

پپین چهارم مردی بازمانده از خانواده های اشرافی فرانسه است که زندگی متوسطی دارد یک همسر یک دختر عجیب و غریب و خودش که عاشق آسمان ، ستاره ها و تلسکوپش است

در این میان آشفتگی های سیاسی در فرانسه زیاد شده و آنها تصمیم به احیای حکومت سلطنتی دارند و پپین از همه جا بی خبر برای سمت پادشاهی فرانسه در نظر گرفته می شود.

استاین بک، مضحک ترین دربار سلطنتی را برای پپن بدنام آفریده است:

همسر پپن، ماری، که در تلاش برای کسب هرچه بیشتر قدرت است؛ عموی پپن که مردی ریاکار و دورو است؛ دختر سرخوش پپن و نامزد او، که پسر «پادشاه تخم مرغ» در پتالوما است؛ و درنهایت طیفی گسترده و متفاوت از درباریان، سیاست مداران، محافظان و باغبانان. نبود حریم خصوصی، تغییر زندگی خانوادگی، شرایط خانگی نامناسب در کاخ ورسای و نبود مشروعیت و قدرت کافی برای حکمرانی، شخصیت اصلی رمان سلطنت کوتاه پپن چهارم را بسیار معذب و ناراحت کرده است. به همین خاطر، پپن در بخش عمده ای از داستان، لباس رعایا را به تن می کند و به منظور اجتناب از زندگی بسیار محدود یک پادشاه، با اسکوترش در خیابان های شهر می چرخد

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن