کادوی ولنتاین
سخت افزار

نحوه افزایش سرعت پرینتر

این مسئله که سرعت پرینتر قابلیت افزایش پیدا کردن را دارد برای بسیاری باور کردنی نیست. هر پرینتری سرعت مشخصی برای چاپ کردن دارد که توسط شرکت سازنده آن تعیین شده است. در عین حال بسیاری از پرینتر ها به شما این اجازه را می‌دهند که سرعت چاپ کردن را افزایش دهید.

عواملی همچون شبکه مورد استفاده، صحیح نبودن تنظیمات مرتبط با امنیت دستگاه، کیفیت چاپ، کاغذ مورد استفاده و یا حتی بروز بودن سیستم عامل دستگاه رابطه مستقیمی با سرعت چاپ پرینتر دارند. در بعضی موارد شما حتی قطعاتی مانند پردازنده و رم یک پرینتر قدیمی را می‌توانید ارتقا دهید. در عین حال توصیه می‌کنیم که این کار را از طریق شرکت سازنده پرینتر انجام دهید تا از این طریق دستگاه مشمول گارانتی باشد. علاوه بر این تعداد دفعات چاپ هم رابطه مستقیمی با سرعت چاپ دستگاه دارند.

۱. شبکه مورد استفاده برای چاپ کردن

یک پرینتر سرعت مشخصی برای چاپ کردن دارد و در حالت معمولی این سرعت قابل افزایش نیست ولی خب سرعت واقعی دستگاه بیشتر از آن چیزی است که شما فکر می‌کنید. در اصل سرعت خود پرینتر از سرعت چاپ کردن آن بیشتر است. به خاطر همین است که شرکت ها سرعت چاپ کردن را بر اساس رنگی بودن یا سیاه و سفید بودن محصول نهایی رتبه بندی می‌کنند. علاوه بر این شبکه مورد استفاده هم می‌تواند در رابطه با سرعت چاپ دستگاه تاثیر گذار باشد. اگر تنظیمات شبکه درست نباشد و یا شبکه شلوغ باشد سرعت انتقال اطلاعات به پرینتر کاهش پیدا می‌کند و همین باعث می شود که سرعت پرینتر کاهش پیدا کند. اگر سرور شبکه هم دچار مشکل شده باشد سرعت دستگاه باز هم کاهش پیدا خواهد کرد. برای حل این مشکل شما باید از درست بودن تنظیمات شبکه اطمینان حاصل کنید.

قابل ذکر است که شبکه مورد استفاده رابطه مستقیمی با سرعت چاپ دارد و حتی بیسیم یا با سیم بودن شبکه هم در این رابطه تاثیر گذار است. اگر سرعت شبکه کم باشد بدیهی است که سرعت انتقال داده ها به پرینتر کاهش پیدا می‌کند. این مسئله ممکن است تاثیر بسیار زیادی در رابطه با افزایش سرعت پرینتر نداشته باشد ولی خب قطعا یک شبکه سریع فرایند انتقال داده از سیستم به پرینتر را راحت تر میکند.

۲. تنظیمات مرتبط با امنیت دستگاه

امنیت پرینتر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هکر ها میتوانند از طریق پرینتر هم به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند. علاوه بر این چون پرینتر های شرکتی اطلاعات حساسی را در خود ذخیره می‌کنند امنیت آنها بسیار مهم است.

اگر تنظیمات مرتبط با امنیت دستگاه به درستی تعریف نشده باشند سرعت چاپ پرینتر کاهش پیدا خواهد کرد. شما باید این تنظیمات را در سطح شبکه و خود پرینتر مورد بررسی قرار دهید و از درست بودن آنها اطمینان حاصل کنید. در بعضی موارد شما حتی می تواند ویژگی های امنیتی دستگاه خود را غیر فعال کنید. به عنوان مثال اگر پرینتر شما به شبکه ای متصل نیست و اطلاعات چاپ شده حساس نیستند شما می‌توانید ویژگی های امنیتی دستگاه را غیر فعال کنید. در هر صورت با توجه به شرایط اقدام به انجام دادن این کار بکنید و بدون دلیل امنیت پرینتر خود را فدای سرعت آن نکنید.

۳. تنظیمات مرتبط با کیفیت چاپ

یکی از مواردی که سرعت دستگاه را به صورت چشم گیری افزایش میدهد تنظیمات مرتبط با کیفیت چاپ است. اگر تنظیمات پرینتر خود را روی بالاترین کیفیت چاپ ممکن قرار داده اید به شما توصیه می‌کنیم که آن را به تنظیمات اولیه خود و کیفیت معمولی چاپ برگردانید چون با این کار سرعت دستگاه چند برابر خواهد شد و از لحاظ کیفیت چاپ هم شما تغییر زیادی را احساس نخواهید کرد. بسیاری از افراد یا تنظیمات پرینتر خود را تغییر نمی‌دهند یا گزینه هایی را انتخاب می‌کنند که در نهایت باعث کاهش سرعت چاپ دستگاه می‌شوند.

احتیاجی نیست که تمام فایل های خود را با بالاترین کیفیت ممکن چاپ کنید. شما حتی در رابطه با رنگی بودن یا سیاه و سفید بودن محصول نهایی هم باید تجدید نظر کنید و با توجه به نیاز خود تصمیم درستی بگیرید چون چاپ رنگی به زمان بیشتری نیاز دارد و شما به راحتی می‌توانید در مواردی با ترجیح دادن چاپ سیاه و سفید سرعت پرینتر خود را دو برابر کنید.

۴. بروزرسانی سیستم عامل دستگاه

بسیاری از پرینتر ها بعد از بروزرسانی سیستم عامل دچار افت سرعت میشوند. سرعت پرینتر وابسته به قطعاتی است که از آنها بهره میبرد مانند پردازنده و رم. اگرچه در مواردی هم بروزرسانی دستگاه باعث میشود که سرعت پرینتر افزایش پیدا کند. به عنوان مثال این امکان وجود دارد که شرکت سازنده یک پرینتر در بروزرسانی جدید تنظیمات مرتبط با کیفیت چاپ را تغییر دهد و باعث شود که جوهر کمتری برای چاپ کردن استفاده شود.

در نهایت این مسئله باعث می‌شود سرعت دستگاه افزایش پیدا کند. ممکن است بعد از بروزرسانی حالت اقتصادی (eco) برای پرینتر تعریف شود که در نهایت جوهر مورد استفاده برای چاپ کردن را کاهش می‌دهد. این امکان هم وجود دارد که سیستم عامل جدید نحوه انتقال داده ها را از طریق شبکه تغییر دهد و از روش هایی پشتیبانی کند که باعث افزایش سرعت پرینتر شوند.

۵. کاغذ مورد استفاده برای چاپ کردن

اگر کاغذی که استفاده میکنید از کیفیت بالایی برخوردار نباشد پرینتر موقع آماده سازی آنها برای چاپ کردن دچار افت سرعت خواهد شد. بسیاری از کسانی که بعد از مدت ها از کاغذ مرغوب برای چاپ کردن استفاده کردند متوجه شدند که سرعت دستگاه افزایش پیدا کرده است. تاثیر این مورد در مقایسه با بقیه عوامل کمتر است ولی خب باز هم تاثیر خودش را میگذارد به گونه ای که اگر کیفیت کاغذ بسیار پایین باشد حتی ممکن است در دراز مدت باعث خراب شدن پرینتر شود.

۶. ارتقا دادن پردازنده و رم پرینتر

این موارد برای همه صدق نمیکنند و هر کسی نباید اقدام به تغییر دادن پردازنده یا رم پرینتر خود کند. در عین حال قابل ذکر است که اگر میزان رم پرینتر شما بیشتر باشد حجم داده های انتقال داده شده به پرینتر افزایش پیدا خواهد کرد و در نهایت سرعت دستگاه هم بیشتر خواهد شد. اگر پردازنده را ارتقا دهید سرعت چاپ دستگاه افزایش پیدا خواهد کرد چون در این صورت پرینتر میتواند با سرعت بیشتری به چاپ کردن بپردازد.

ارتقا دادن پردازنده تاثیری روی سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات توسط پرینتر ندارد. در عین حال مراقب باشید که با ارتقا دادن قطعات گارانتی پرینتر خود را بی اعتبار نکنید. برای ارتقا دادن قطعات پرینتر باید با شرکت سازنده آن رجوع کنید. البته در بعضی موارد خود پرینتر جوری طراحی شده است که به شما اجازه ارتقا دادن رم دستگاه را بدون بی اعتبار کردن گارانتی پرینتر می‌دهد.

سعید پورراشد

سعید همیشه و تا جایی که به یاد میاره به زبان انگلیسی علاقه داشته و به خاطر همین هدف اصلی سعید در ارتباط بودن با زبان انگلیسی به صورت روزمره است و در کنار این علاقه اش به حوزه تکنولوژی هم باعث شده که در این زمینه فعالیت داشته باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا