کتاب و مجله

۷ کتاب در مورد سبک زندگی و تبدیل شدن شما به یک آدم موفق

سبک زندگی یکی از مفاهیم مدرنی‌ست که این‌روزها درباره آن زیاد می‌شنویم. اینکه هرکدام از شما چه برنامه‌ریزی‌هایی برای کار و تفریح و معاشرت و سرگرمی و سلامتی خود داریم همه به سبک‌زندگی برمی‌گردد.

درست است که ضروریات زندگی و مشغله‌های کاری و معیشتی امروزی می‌تواند بر انتخاب‌های ما در زندگی تاثیر بگذارد و به‌نوعی سبک ‌زندگی ما را در دست بگیرد اما با همه این‌ها همیشه راهی هست که به ایده‌آل‌ها و خواسته‌های خود در چگونه زندگی کردن نزدیک‌تر شویم. آدم‌های موفقی هم که می‌شناسیم آدم‌هایی هستند که توانستند امور زندگی خودشان و به‌اصطلاح سبک زندگی‌ خودشان را در دست بگیرند و تاثیرپذیری از اجبارهای مناسبات اجتماعی را به حدالاقل برسانند.

در این گزارش هفت کتاب به شما معرفی می‌کنیم که می‌تواند به شما کمک کند تا همچون آدم‌های موفق سبک زندگی خودتان را بسازید و از شکست‌ها و نشدن‌ها نترسید.

تخت‌خوابت را مرتب کن

تخت‌خوابت را مرتب کن

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب تخت‌خوابت را مرتب کن نوشته دریاسالار ویلیام اچ. مک‌ریون – بازنشسته‌ نیروی دریایی آمریکا – است که در آن به نکات کوچک ولی مهمی اشاره می‌شود که نویسنده اعتقاد دارد می‌تواند زندگی شما و حتی دنیا را تغییر دهد.

کتاب ده درس کوتاه را شامل می‌شود که دریاسالار در تمرینات نیروی دریایی یاد گرفته است و اساس کتاب را نیز تشکیل می‌دهد. او در هر فصل یک درس را در کنار خاطره‌های دوران آموزش، خدمت و عملیات‌های جنگی به طور خلاصه بیان می‌کند. درواقع هر فصل متن کوتاهی را در بر گرفته که حاوی یکی از همین درس‌ها و همچنین داستان کوتاهی درباره‌ی یکی از افرادی است که با نظم، پشتکار، شرافت و شجاعتش الهام‌بخش بود.

فرمانده ویلیام اچ. مک‌ریون در حال حاضر رئیس دانشگاه تگزاس سیستم است و کتابش جزء پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز در سال ۲۰۱۷ بود.

بخوانید: ۱۰ کتاب پر فروش روانشناسی برای شناخت بهتر خود

جادوی نظم

جادوی نظم

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب دگرگونی زندگی با جادوی نظم نوشته ماری کندو مشاور ژاپنی، اولین بار در سال ۲۰۱۴ منتشر شد و با فروش بیش از ۲ میلیون نسخه در صدر کتاب‌های پرفروش نیویورک‌تایمز قرار گرفت. این کتاب همچنین جزو پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون در سال ۲۰۱۴ نیز بوده است.

نویسنده در کتاب از موضوعی مهم و تاثیرگذار در کیفیت زندگی یعنی نظم گفته و توضیح می‌دهد که چطور به روش‌های مردم ژاپن می‌توان با مرتب کردن خانه و نظم دادن به محیط تغییرات بزرگی در زندگی ایجاد کرد. آنچه هم که در این کتاب به عنوان نظم به خواننده آموزش داده می‌شود همان نظم مرتب کردن وسایل و چیدمان آن‌هاست. بسیاری از افراد هستند که نسبت به وسایل خود وابستگی دارند و حاضر نیستند خیلی از آن‌ها را که دیگر کاربردی ندارند یا کهنه و قدیمی شدند دور بریزند. برای همین نویسنده همان اول از خواننده می‌خواهد که با دور ریختن شروع کند. او که نام این روش را از ترکیب اسم و فامیلی خود کن‌ماری گذاشته معرفی می‌کند و تاکید دارد که نظم بخشیدن به خانه روی همه‌ جنبه‌های زندگی از جمله کار و خانواده تاثیر می‌گذارد.

کتاب آن‌قدر در ژاپن معروف شد که ماری کندو  مجبور شد در بیش از سی برنامه‌ پر طرفدار تلویزیونی و رادیویی در ژاپن حاضر شود و روش‌های نظم داشتن را به مخاطبان آموزش بدهد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: تغییر خُلق و سبک زندگی، که در طول سالیان ایجاد شده است، بسیار دشوار است. اگر تاکنون نتوانسته‌اید که همیشه منظم بمانید، تاحدودی ناممکن است که عادت کنید در هر زمان فقط کمی منظم باشید. هیچ‌کس نمی‌تواند بی آنکه اندیشه خود را تغییر دهد عادات خود را تغییر دهد و این کار آسانی نیست؛ در اختیار گرفتن اندیشه‌ای که در سر داریم بسیار دشوار است؛ اما می‌توان آن را دگرگون کرد.

بخوانید: ۷ کتاب در مورد جنگ های جهانی که باید بخوانیم

هنز ظریف بی‌خیالی

هنز ظریف بی‌خیالی

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب هنر ظریف بی‌خیالی  نوشته‌ مارک منسون در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. محوریت کتاب هم رنج‌های انسان در عصر حاضر است و نویسنده‌ انسان‌ها را به اهمیت ندادن و بیخیال بودن نسبت به مسائل و موضوعاتی که تأثیر مهمی در زندگی‌شان ندارند، دعوت می‌کند. البته منظور مارک منسون بی‌خیالی  و بی‌توجهی به همه‌چیز و همه‌کس نیست بلکه می‌گوید انسان زمان و انرژی محدودی دارد پس باید بتواند تنها به مسائل جدی و اولویت‌ها توجه کند.

به عقیده او زندگی در دنیای جدید باکارهای جزئی که سودی برای اهداف اصلی ندارند گره خورده است درحالی‌که زیستن به معنای واقعی رهایی از هر نوع وابستگی از مسائل ریز و نامربوط است. درواقع مانسون به خواننده یاد می‌دهد که ارزش و قیمت زندگی به اهمیت و تلاش برای اولویت‌های آن است نه توجه به مسائل بیهوده.

کتاب پس از انتشار به یکی از کتاب‌های پرفروش آن سال تبدیل شد و جزو لیست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز قرار گرفته و تا سال ۲۰۱۹ به چندین زبان ترجمه شده و بیش از سه میلیون نسخه از آن به فروش رفته است.

مارك مانسون هر یک از فصل‌های کتاب را با داستان واقعی از یکی از چهره‌های شناخته شده آغاز می‌کند. برای مثال او فصل اول کتاب با داستان زندگی چارلز بوکفسکی و چگونگی نویسنده و معروف شدن او آغاز می‌شود. درواقع منسون با رویکردی جدید زندگی افراد گوناگون را کنکاش کرده است و تحلیلی جدید ارائه می‌دهد.

بخوانید: ۵ کتاب برتر آمریکا به انتخاب نشریه بیزنس اینسایدر!

چه کسی پنیر من را جا‌به‌جا کرد

چه کسی پنیر من را جا‌به‌جا کرد

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب چه کسی پنیر مرا جابه‌جا کرد داستانی نوشتهٔ اسپنسر جانسون و کن بلانچارد است که برای اولین بار در سال ۱۹۹۸ منتشر شده و با نام‌های مانند چه کسی پنیر مرا دزدید نیز شناخته می‌شود. نویسندگان با این داستان می‌خواهند راه تغییر کردن در زندگی و ایجاد تنوع در زندگی را آموزش بدهند.

در این داستان چهار شخصیت خیالی ترسیم شده‌اند: موش‌ها: «اسنیف» و «اسکوری» و آدم‌کوچولوها، «هم» و «هاو». چهار شخصیتی که برای نشان دادن قسمت‌های ساده و پیچیدهٔ درون ما، بدون توجه به سن، نژاد یا ملیت، در نظر گرفته شده‌اند.

تمام آنچه کتاب می‌گوید این است که ما، گاهی اوقات، ممکن است مثل اسنیف عمل کنیم، که تغییرات را زود بو می‌کشد؛ یا مثل اسکوری که به‌سرعت وارد عمل می‌شود. گاه مانند «هم» می‌شویم، که با انکار تغییرات در برابر آنها می‌ایستد، چراکه می‌ترسد به طرف چیزی بدتر کشیده شود. یا مثل «هاو» که یادمی‌گیرد وقتی شرایط او را به طرف چیز بهتری راهنمایی می‌کند، خود را با آن تغییر وفق دهد.

بخوانید: ۷ کتاب‌ اقتصادی درباره فقر و چگونگی مواجهه درست با آن

صبح جادویی

صبح جادویی

مشاهده این محصول در دیجی کالا

هال الرود در کتاب صبح جادویی یا معجزه‌ سحرخیزی با نام فرعی شش عادتی که با انجام آن‌ها قبل از ساعت ۸ صبح، زندگیتان متحول خواهد شد، از زبان اول‌شخص روایت‌هایی را تعریف می‌کند که راه‌کارهایی درباره سحرخیزی و اهمیت آن را شرح می‌دهند.

هال الرود  به عنوان یک نویسنده، سخنران کلیدی و مربی موفقیت، در این کتاب سعر کرده به خواننده بیاموزد که چگونه می‌تواند به نیروهای نامحدود درونش دست یابید. او معتقد است این کتاب عملی‌ترین و ثمربخش‌ترین، متدی است که تاکنون در مواجهه با تمام جنبه‌های زندگی خود داشته  و به شما هم نشان خواهد داد که همه افراد توانایی غلبه بر هر نوع مانعی را دارند و می‌توانند زندگی رویایی خود را خلق کنند.

الرود   می‌گوید فرقی نمی‌کند که هم اکنون زندگی شما چگونه است، خواه ورای تصورتان موفق و یا اینکه هنوز به دنبال راهی برای رسیدن به کامیابی هستید. اما یک وجه اشتراک بین همه‌ شما وجود دارد و آن این است که همه می‌خواهید خودتان و زندگیتان را بهبود بخشید، زیرا همه انسان‌ها با میل و انگیزه درونی شگرف در جهت رشد و پیشرفت زاده شده‌اند.

بخوانید: ۷ کتاب درباره امید و کارکرد آن در زندگی

جامعه‌شناسی سلیقه

جامعه‌شناسی سلیقه

مشاهده این محصول در دیجی کالا

به گفته  نویسنده کتاب در یک جامعه‌ مدرن، نقش مد و سلیقه برای فهم پویش‌های اجتماعی اهمیت سرنوشت‌سازی دارد. در کتاب جامعه‌شناسی سلیقه که درواقع رساله‌ای پیرامون تحلیل زیبایی‌شناسانه از زندگی اجتماعی است، یوکا گرونو از نظریات وبلن، زیمل و لیوتار، در کنار سایرین، بهره می‌برد تا نشان دهد که چگونه مد، به‌عنوان شکلی از بازی، جامعه‌ مدرن را به‌هم می‌چسباند و بین نیروهای متضاد فردگرا و جامعه‌پذیر آن توازن برقرار می‌کند.

 

این کتاب در ۶ فصل از مد و سلیقه و تبلیغات و مصرف می‌گوید. نویسندگان سعی دارند تعریفی از خوش‌سلیگی نیز ارائه کند و از چگونگی به ابتذال کشیده شدن سلیقه توسط تعامل اجتماعی می‌گوید. نویسنده الگوهای مدرن مد، کارکرد اجتماعی سبک و مد و فرایند انتخاب جمعی و مد را به عنوان یک فرایند اجتماعی خودکار و روح زمانه بررسی می‌کند و این سوال را مطرح می‌کند که آیا مزه یا بو می‌تواند زیبا باشد؟

یکی از مضامین اصلی کتاب هم این است که اگر سازوکار اجتماعی مد که یک فرایند اجتماعی خودکار است، به خوبی درک و تحلیل نشود، انسان نمی‌تواند جامعه مصرف‌گرای مدرن و معنای مصرف در آن را فهم کند. پس کتاب نقش مد در تحولات اخیر فرهنگ تغذیه در غرب را هم بررسی می‌کند.

بخوانید: ۷ رمانی که فلسفه را در داستان روایت می‌کنند

هنر خوب زندگی کردن

هنر خوب زندگی کردن

مشاهده این محصول در دیجی کالا

در کتاب هنر خوب زندگی کردن که نخستین بار در سال ۲۰۱۷ منتشر شده، با پنجاه و دو میان بُر ذهنی آشنا می‏شوید تا با کمک آن‏ها تصمیمات بهتر و هوشمندانه‏تری بگیرید. شناخت این ابزارها شاید نتواند یک زندگی خوب را برای‏تان تضمین کند، اما مسیرتان را برای رسیدن به آن هموارتر می‏کنند.

رولف دوبلی سعی دارد در این اثر به این پرسش‌ها پاسخ بدهد که چگونه باید زندگی کنیم؟ چه چیزی یک زندگی خوب را می سازد؟ نقش سرنوشت چیست؟ او می‌گوید هر نسل از انسان‌ها، دوباره و دوباره این سوالات را مطرح می‌کند و جواب‌ها نیز همیشه به نوعی ناامیدکننده به نظر می‌رسند. اما چرا این گونه است؟ دوبلی تاکید دارد چون ما همیشه دنبال یک قاعده خاص، یک قانون و یک راه حل ثابت هستیم در حالی که چنین راه ثابتی وجود ندارد.

در حقیقت نویسنده، پیدا کردن میانبری برای رسیدن به خوشبختی را ماموریت زندگی خود و همه می‌داند و با تحلیل آرای اندیشمندان برجسته و آخرین یافته‌ها در علم خوشبختی، بهترین میانبرها را برای رسیدن به رضایت در زندگی، ارائه می‌کند.

برچسب ها

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن