کتاب و مجله

۱۰ کتاب برتر به انتخاب نشریه تایم

نشریه تایم، یک هفته‌نامه خبری آمریکایی است که در سال ۱۹۲۳ میلادی توسط بریتون هادن و هنری لیوس به عنوان اولین هفته‌نامه خبری آمریکا شروع به کار کرد. کار اصلی این هفته‌نامه بررسی اخبار اقتصادی، سیاسی، هنری، مذهب، علم و ورزش و … است. تایم در خیلی از کشورهای دنیا چاپ و منتشر می‌شود و یکی از تاثیر‌گذار‌ترین رسانه های خبری به حساب می‌آید.

اگرچه سبک این هفته‌نامه بیشتر به طنز است اما مجله تایم هر سال یک نفر را به عنوان شخص سال انتخاب می‌کند. تایم تأکید دارد که این عنوان الزاماً تحسین‌آمیز نیست. اما چون بسیاری از منتخب‌های سال‌های قبل افراد تحسین آمیزی بودند، هنوز این تصور در میان بسیاری از مخاطبان جاری است. از بین رئیس‌جمهورهای آمریکا که جز یکی دو استثنا همه روی جلد تایم رفته‌اند، دوایت آیزنهاور تنها رئیس‌جمهوری بوده که پیش از اینکه به ریاست جمهوری برگزیده شود، روی جلد رفت. او بار دیگر هم در سال ۱۹۵۹ میلادی عنوان چهره سال را برد.

علاوه بر شخصیت سال، این هفته نامه هر ساله لیستی از کتاب‌های انگلیسی زبان برتر منتشر شده در آن سال را توسط هیئت داوران این مجله انتخاب و منتشر می‌کند. در این لیست هرگونه کتابی اعم از کودک و نوجوان،‌ داستانی، ‌علمی و غیرداستانی و …. به چشم می‌خورند.

آنچه اتفاق افتاد- اثر هیلاری کلینتون

آنچه اتفاق افتاد- اثر هیلاری کلینتون

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب آنچه اتفاق افتاد اثر هیلاری کلینتون به تمام وقایعی که سبب شد ترامپ به ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا برسد می‌پردازد. این کتاب پرفروش‌ترین اثر غیرداستانی سال ۲۰۱۷ در آمریکا است. برای اولین­بار، هیلاری کلینتون احساسات و تفکرات خود را در طول یکی از بحث­­ برانگیزترین و غیر منتظره­ترین انتخابات در تاریخ امریکا آشکار کرده است. او اکنون، فارغ از محدودیت­های دوره مبارزات انتخاباتی، شما را با خود در یکی از بی­نظیرترین تجربه­ها به عنوان اولین بانوی نامزد انتخابات ریاست جمهوری از سوی یکی از بزرگ­ترین احزاب سیاسی امریکا همراه خواهد کرد.

شما در این سفر همراه با هیلاری، تبعیض جنسیتی، خشم، پستی­های ناامید کننده و بلندی­های هیجان­انگیز، پیچیدگی­هایی عجیب­تر از داستان­های تخیلی، دخالت­های روسیه و شکستن تمام قوانین توسط حریف را تجربه خواهید کرد. این­ها خصوصی­ترین خاطرات هیلاری کلینتون هستند. هیلاری کلینتون در این کتاب از نحوه­ی مبارزه علیه دونالد ترامپ خواهد گفت، اشتباهاتش را برایتان شرح خواهد داد و خواهد گفت که چگونه توانسته است بر این شکست غریب و خرد کننده فائق آید و بار دیگر به زندگی شاداب و عادی خود باز گردد.

بخوانید: ۷ کتاب در مورد جنگ های جهانی که باید بخوانیم

وردست- اثر برنارد مالامود

وردست- اثر برنارد مالامود

مشاهده این محصول در دیجی کالا

جاناتان رُزن، منتقد آمریکایی، گفته است که رمان «وردست» به چند دلیل شایستگی خواندن دارد، از جمله ارائه‌ی تصویری بی‌کم و کاست از زندگی جماعتی کارگر و در آستانه‌ی از پا درآمدن، طنزی تلخ، تجسم ظریف‌کارانه‌ی اشتیاق آدمی برای زندگی بهتر و تحصیل و راهی برای برون‌رفت، نقد طعنه‌آمیز الگوی آمریکایی زندگی خوبکه راحتی صرف مادی را جایگزین زیستنی شایسته و بایسته می‌کند، و عاقبت لذت ناب نوشته و نثر. از طرفی، این رمان را باید جزئی تأثیرگذار از ادبیاتی دانست که دغدغه‌ی کشف و سازماندهی مجدد آمریکا در آن موج می‌زند، سرزمینی که ماهیت واقعی‌اش در آن‌ واحد پیدا و ناپیدا است.

برنارد مالامود، نویسنده‌ آمریکایی، در سال ۱۹۱۴ در بروکلین نیویورک چشم به جهان گشود. والدینش از مهاجران روس بودند. مدرک کارشناسی ارشدش را در رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه کلمبیا گرفت. مدتی در نیویورک در کلاس‌های شبانه زبان انگلیسی درس می‌داد و بعدها در کالج‌ها و دانشگاه‌های مختلف تدریس کرد، از جمله سال‌ها در کالج بنینگتون در ورمونت. او را در کنار سال بلو، جوزف هلر و فیلیپ راث بهترین نویسندگان یهودی آمریکا در قرن بیستم دانسته‌اند.

بخوانید: ۵ کتاب برتر آمریکا به انتخاب نشریه بیزنس اینسایدر!

برفک- اثر دان دلیلو

برفک- اثر دان دلیلو

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب برفک اثر دان دلیلو در سال ۱۹۸۵ منتشر شده است. این رمان داستان فردی به نام جک گلدنی است که چندین بار ازدواج کرده است. او به همراه همسرش و فرزندانش زندگی می‌کند و استاد مطالعات حزب نازی و هیتلر در دانشگاهی کوچک در مرکز ایالات‌متحده است. این اثر رمانی علیه مصرف‌گرایی است، جریانی که در این قرن بیش‌ازپیش در حال سرعت گرفتن است. برفک ــ هشتمین رمان دلیلو ــ یکی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین رمان‌های پست‌مدرن است؛ هر چند که خود دلیلو ترجیح می‌دهد آثارش را پست‌مدرن قلمداد نکنند.

می‌گوید «اگر قرار باشد خودم را در فهرستی قرار دهم در لیست بلندبالای مدرنیست‌ها جای دارم، از جویس تا فاکنر و غیره که همیشه الگویم بوده‌اند.» گفته بیش از هر چیز از اکسپرسیونیسم انتزاعی، فیلم‌های غیرامریکایی و موسیقی جَز تأثیر گرفته. در جواب سؤالی که آیا خود را رمان‌نویس پست‌مدرن می‌داند گفته: من پاسخی ندارم. ولی ترجیح می‌دهم کارم را طبقه‌بندی نکنند. من یک رمان‌نویسم، تمام.

بخوانید: ۱۰ کتاب برتر در زمینه اقتصاد و بورس

سالار مگسها- اثر ویلیام گلدینگ

سالار مگسها- اثر ویلیام گلدینگ

مشاهده این محصول در دیجی کالا

سر ویلیام جرالد گُلدینگ (۱۹۱۱ ـ ۱۹۹۳)، نویسنده، شاعر و نمایشنامه‌نویس بریتانیایی، در سال ۱۹۸۳ برنده جایزه نوبل ادبیات شد. کتاب «سالار مگسها» مشهورترین اثر گلدینگ است. گلدینگ در سال ۱۹۸۰ نیز موفق به دریافت جایزه ادبی بوکر شد. با شروع جنگ جهانی دوم ویلیام گلدینگ به نیروی دریایی کشورش پیوست و از نزدیک با چهره واقعی جنگ رو‌به‌رو شد. کتاب «سالار مگسها» سرگذشت گروهی پسربچه است که بر اثر یک سانحه هوایی در جزیره‌ای متروک، واقع در اقیانوس آرام، بدون سرپرست رها می‌شوند.

پسران شش تا دوازده ساله‌اند و هنوز تصویر روشنی از زندگی اجتماعی ندارند. در آغاز همه‌چیز به خوبی پیش می‌رود. تا این‌که کم‌کم تنها دغدغه پسربچه‌ها رفع نیازهای ابتدایی جسمانی‌شان می‌شود و آن‌ها خیلی زود به زندگی بدوی برمی‌گردند. پسران اجتماعی را شکل می‌دهند که در آن عده‌ای به دیگران زور می‌گویند. به مرور معصومیت کودکانه جای خود را به خشونت و سلطه‌جویی می‌دهد و دوستی و مهربانی از این جمع کودکانه رخت برمی‌بندد. سرانجام هرج و مرج، درگیری و کشمکش‌های بین پسربچه‌ها موجب بروز فاجعه می‌شود و …

بخوانید: ۹ کتاب از فریبا کلهر، بانوی هزار قصه!

آتش کم فروغ- ولادیمیر ناباکف

آتش کم فروغ- ولادیمیر ناباکف

مشاهده این محصول در دیجی کالا

بسیاری از منتقدان معتقدند این کتاب برجسته‌ترین اثر ولادیمیر ناباکوف، نویسنده رمان، داستان کوتاه، مترجم و منتقد چند زبانه روسی آمریکایی است. این کتاب  از آن دست رمان‌ها است که نیاز به خواندن چند باره دارد. داستانی که خواننده را با هر بار خواندن، به اندیشه‌هایی تازه بر می‌خورد. کینبوت شخصیت اول این رمان استاد ادبیاتی است که به مکانی دیگر تبعید شده است. او نقدی غیرمنصفانه و نادقیق بر شعری به نام «آتش کم فروغ» می‌نویسد. اما این شاعر به صورت اتفاقی، به دست قاتلی که می‌خواست کینبوت را به قتل برساند کشته می‌شود.

ناباکوف به گونه‌ای داستان را روایت می‌کند که مخاطب مشتاق می‌شود با راوی داستان همراه شود و در حوادث داستان با او پیش برود. متن کتاب بسیار شبیه یک زندگی‌نامه است. ناباکوف هیچ‌گاه در آثارش انقلاب شوروی را نادیده نگرفته است، زیرا این ماجرا به تبعید خانواده‌اش منجر شد و خود یکی از قربانیان این ماجرا است.

بخوانید: ۸ رمان فمینیستی که باید بخوانیم

خانه‌داری- اثر مریلین رابینسون

خانه‌داری- اثر مریلین رابینسون

مشاهده این محصول در دیجی کالا

مریلین سامرز رابینسون، زاده ی ۲۶ نوامبر ۱۹۴۳ در سندپوینت، آیداهو، رمان نویس و مقاله نویس آمریکایی است. او تحصیلات خود را در کالج پمبروک و همچنین کالج زنان سابل دانشگاه براون به پایان رساند و مدرک لیسانس خود را در سال ۱۹۶۶ دریافت کرد. او همچنین مدرک پی اچ دی خود را در سال ۱۹۷۷ در رشته ی زبان انگلیسی از دانشگاه واشینگتن دریافت کرد. اولین رمان رابینسون، «خانه داری» در سال ۱۹۸۰ منتشر شد و جایزه ی بنیاد همینگوی را از آن خود کرد. رمان خانه داری که یک اثر کلاسیک مدرن به حساب می آید، داستان زندگی روث و خواهر کوچکترش، لوسیل را روایت می کند.

این دو خواهر، ابتدا تحت سرپرستی مادربزرگ توانا و مهربان خود بزرگ شده و بعد از آن، در کنار عمه ی عجیب و غریبشان، سیلوی، زندگی را سپری می کنند. خانه ی پدری آن ها در محله ای کوچک و در کنار برکه ای قرار دارد. در نزدیکی این برکه بود که پدربزرگ این دو دختر در حادثه ی تصادف قطار کشته شد و مادر آن ها نیز در همین محل، با ماشین از دره ای به پایین افتاد و جانش را از دست داد. مشکلات و کشمکش های روث و لوسیل در مواجهه با بلوغ و تغییرات زندگی، به زیبایی برای مخاطب به تصویر کشیده شده اند و داستان کتاب، بر موضوعاتی اساسی چون فقدان، مبارزه با سختی ها و غلبه بر آن ها و همچنین بر ناپایداری و گذرا بودن زندگی متمرکز است.

بخوانید: ۱۰ رمان برتر از ژانر پلیسی و جنایی

خانم دلوی – اثر ویرجینیا وولف

خانم دلوی- اثر ویرجینیا وولف

مشاهده این محصول در دیجی کالا

خانم دَلُوِی رمانی نوشته ی ویرجینیا وولف است. این اثر به سبک جریان سیال ذهن نوشته شده است. در این روش از روایت، تمامی قواعد و هنجارهای سنتی داستان نویسی به هم می‌ریزد و آنچه اولویت می‌یابد محتویات ذهنی شخصیت‌هاست، یعنی افکار، خاطرات، بینش‌ها و احساسات شخصیت‌ها که بی‌پرده و صریح، طی یک مکاشفه‌ی درونی بر پهنه‌ی کاغذ می‌نشیند. نویسنده در سبک روایت سیال ذهن می‌کوشد به جای توصیف وقایع در تجربیات ذهنی شخصیت‌ها و فرآیند خلق داستان سهیم شود.

از این رو در آن دیگر مثل آثار کلاسیک از روابط علت و معلولی و زمان خطی و تقویمی خبری نیست بلکه زمان داستان زمان ذهنی است و روایت در هر لحظه، از حادثه‌ای به حادثه‌ی دیگر و از تصویری به تصویر دیگر می‌جهد و کانون روایت مدام در حال جا به جایی است. روایت کتاب، برگرفته از داستان کوتاه «خانم دلووی در خیابان باند» و داستان ناتمام «نخست وزیر» است. خانم دالاوی، رمانی است که ماجراهایش از یک صبح تا شب در شهر لندن به وقوع می پیوندد. داستان با کلاریسا دالاوی، (خانم دالاوی) شروع می شود. در ادامه داستان با دیگر شخصیت های رمان از طریق ذهنیات و افکارشان آشنا می شویم.

شاید بتوان گفت دغدغه اصلی وولف در این کتاب زندگی روزمره زنان و مردان طبقه اشراف و به نوعی مرفه جامعه انگلستان بعد از جنگ جهانی اول است. وولف در این کتاب با سبک ویژه خود، جریان سیال ذهن، به موشکافی دغدغه های این افراد و همچنین روابط آن ها در بطن شهر لندن می پردازد.

بخوانید: ۸ کتاب محبوب برای کتابخوان‌های ایرانی در سال ۱۳۹۸

گرسنگی، داستان بدن من – اثر رکسان گی

گرسنگی، داستان بدن من- اثر رکسان گی

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب گرسنگی اثر رکسان گی، نویسنده، استاد دانشگاه، سردبیر و منتقد ادبی است. او با کتاب فمینیست بد به شهرت رسید و در رده‌ی نویسندگان پرفروش نیویورک تایمز قرار گرفت. نوشتن کتاب گرسنگی یک اعتراف است. این‌ها زشت‌ترین، ضعیف‌ترین، عریان‌ترین بخش‌های وجود رکسان گی ، نویسنده کتاب هستند. این حقیقتِ او است.

این سرگذشتی‌ست از بدنش چون، اکثر اوقات، داستان‌های بدن‌هایی مانند بدن رکسان یا نادیده گرفته می‌شوند یا طرد می‌شوند و یا مسخره‌شان می‌کنند. مردم بدن‌هایی مانند بدن رکسان را می‌بینند و برای خودشان فرضیه‌هایی می‌سازند. فکر می‌کنند دلیل چاقی‌اش را می‌دانند. نمی‌دانند. این داستان پیروزی نیست، بلکه داستانی‌ست مستلزم گفته‌ شدن و سزاوار شنیده‌ شدن.

کتاب گرسنگی دربارۀ بدنِ رکسان، دربارۀ گرسنگی او، و در نهایت، این کتابی‌ست دربارۀ ناپدید شدن و گمراه‌ شدن و احتیاج بی‌حد و حصر، احتیاج به دیده و درک شدن.

بخوانید: ۱۰ داستان­ هیجان انگیز برای نوجوانان!

تبصره‌ی ۲۲ – اثر جوزف هلر

تبصره‌ی 22- اثر جوزف هلر

مشاهده این محصول در دیجی کالا

رمان ضد جنگ «تبصره ۲۲» شاهکار رمان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس آمریکایی، جوزف هلر است که در ژانر کمدی سیاه از خشونت جنگ و بیزاری از آن می‌گوید. این رمان که اولین بار در اکتبر ۱۹۶۰ منتشر شد، تفکرات جوزف هلر درباره جنگ را به خوبی بازتاب می‌دهد. وقایع این رمان مربوط به سال‌های ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۴ جنگ جهانی دوم می‌باشد. این اثر به عنوان یکی از رمان‌های برتر قرن بیستم شناخته می‌شود.

داستان به گونه‌ای نوشته شده‌است که زمان گذرا و از دیدگاه افراد مختلف بیان شده‌است. این رمان شامل افسر یوساریان و دیگر شخصیت‌های نیروی هوایی بمب افکن ب ۵۲ می‌شود. همچنین این رمان، دیدگاه انتقادی به عملیات‌های بروکراتیک دارد.

بخوانید: ۱۰ کتاب از زنان برنده‌ی جایزه نوبل

همه‌چیز فرو می‌پاشد – اثر اچه بی

همه‌چیز فرو می‌پاشد- اثر اچه بی

مشاهده این محصول در دیجی کالا

چینوا اچه بی، رمان نویس شاعر استاد دانشگاه و منتقد ادبی است او بیشتر شهرتش را مدیون نخستین رمانش همه چیز فرو می‌پاشد است. همه چیز فرو میپاشد یک رمان مدرن آفریقایی بر پایه ی کهن الگوها است و از نخستین رمان های آفریقایی است که تحسین منتقدان جهان را برانگیخته و شاهکار اچه بی محسوب می‌شود این رمان در بسیاری از کشورهای جهان از آفریقا گرفته تا آمریکا و اروپا در مدارس و دانشگاه ها تدریس می‌شود.

بیشتر داستان در روستای اوموفیا در کرانه ی شرقی رود نیجر رخ میدهد و نزاع فرهنگ سنتی بومیان را با استعمارگران در ساتل های پایانی قرن نوزدهم به تصویر می‌کشد. همه چیز فرو می‌پاشد به بیش از پنجاه زبان ترجمه شده و بیش از هشت میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رسیده است.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن