کتاب و مجله

۷ کتاب برتر برای ورود به بورس و سرمایه‌گذاری

این روزها بازهای بورس و سهام یکی از قدرتمندترین بازهای جهانی هستند که گردش مالی واقعا بالایی هم دارند. اگر راه را خوب بلد باشی و جای درستی از این بازار سرمایه‌گذاری کنی به‌قول خودمان نانت در روغن است اما این بازار به همین اندازه هم می‌تواند بی‌رحم باشد و اگر بی‌خبر از قواعد و بازی‌های راج واردش شوی احتمالا با مخ به زمین زده می‌شوی و همچون قماربازی که همه‌چیزش را از دست داده به یک ورشکسته تبدیل می‌شوی.

اما واقعیت این است که وسوسه ورود به بازار بورس و دیگر شیوه‌های سرمایه‌گذاری آن هم برای اقتصادی مثل ایران که با نوسان ارزش پول ملی و افت روز‌به‌روز آم مواجه هستیم احتمالا یک آلترناتیو جدی برای حفظ ارزش دارایی‌هاشان محسوب می‌شود. با این‌حال همان‌طور که اشاره شد ورود به این عرصه بلدی‌های خودش را نیاز دارد و به‌صرف پیشنهاد فلان آشنا نمی‌توان روی خرید یا فروش تصمیم گرفت.

در این گزارش شما را با هفت کتاب برتر در حوزه بورس و سرمایه‌گذاری آشنا می‌کنیم که از جنبه‌های مختلف زیروبم ورود به این عرصه را با شما درمیان می‌گذارند و از خوبی‌ها و البته سختی‌هایش می‌گویند. اگر به‌دنال سرمایه‌گذاری و خرید بورس هستید حتما قبلش نگاهی به این کتاب‌ها بیندازید.

کتاب حسابداری بورس به سبک وارن بافت

کتاب حسابداری بورس به سبک وارن بافت

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب حسابداری بورس به سبک وارن بافت مروری مقدماتی بر صورت‌های مالی برای سهام‌داری ارزش‌محور است که همراه با گفتگویی با وارن بافت درباره چشم‌انداز بازارهای سرمایه منتشر شده است.

مطالعۀ کتاب حسابداری بورس به سبک وارن بافت به تمام کسانی توصیه می‌شود که بخشی از سبد دارایی‌هایشان را با دید دراز مدت تشکیل می‌دهند، دوست دارند فنون محاسبه ارزش ذاتی سهام و تفسیر آمار و ارقام در صورت‌های مالی را بیاموزند و کسانی که می‌خواهند بدانند پولشان هر قدر اندک در سهام شرکت‌ها چگونه بخشی از چرخ دنده‌های اقتصاد را در مقیاس کشوری و جهانی می‌گرداند.

سرفصل‌های هشت‌گانه کتاب نیز عبارتند از: چطور باید به بازار سهام بنگریم، مفاهیمی که هر سرمایه‌گذاری باید بلد باشد، مقدمه‌ای مختصر درباره صورت‌های مالی، اصول و قواعد سرمایه‌گذاری ارزش‌محور، صورت‌های مالی و سرمایه‌گذار بورس، مولفه‌های صورت درآمد، مولفه‌های ترازنامه و مولفه‌های صورت جریان وجوه نقد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: نخستین سبک حسابداری که باید بلد باشید بر محور وجه نقد‌ می‌چرخد و دومی حسابداری تعهدی است. هر سرمایه‌گذار باهوشی در بازار بورس بی‌تردید باید با سبک دوم یعنی حسابداری تعهدی آشنایی پیدا کند. از آن جا که شرکت‌های سهامی عام در بورس‌ می‌بایست حسابداری تعهدی انجام دهند، تا انتهای این کتاب به بررسی همین سبک خواهیم پرداخت.

بخوانید: ۱۰ کتاب پرفروش که قبل از راه‌اندازی کسب و کار باید آنها را بخوانید

کتاب بورس‌باز

کتاب بورس‌باز

مشاهده این محصول در دیجی کالا

سلمان امین کتاب بورس‎باز را با بیان خاطره‌ای از خودش آغاز می‌کند. خاطره‌ای از اولین باری که وارد بازار بورس شد و کارهایی که انجام داد تا سرمایه‌اش از دست نرود اما در نهایت اتفاقی که افتاد، ضرر و از بین رفتن سرمایه‌اش بود. بنابراین تصمیم گرفت تا راه جدیدی را امتحان کند، اطلاعاتش را بالا ببرد، خودش را به روز نگه دارد تا دوباره ضرر نکند. اما اینبار هم چندان موفق نبود. بنابراین برای اینکه چنین اتفاقی برای دیگران رخ ندهد به سراغ آموزش تکنیک‌های جادویی سرمایه‌گذاری در بورس رفت و تمام آنچه که آموخته بود، تجربه‌ها و … را در کتاب بورس‌باز گردآوری و منتشر کرد.

به گفته نویسنده وقتی اصول و منطق بورس به ما بگوید بخریم و یا بفروشیم باید این کار را انجام دهیم و اگر نوسانات بیشتر یا کمتر از انتظارات ما بود اهمیتی ندارد. آن ماهیگیری که تور خود را به دریا می‌اندازد هر ماهی و هر اندازه از ماهی؛ کوچک یا بزرگ ممکن است در تور ماهیگیر بیافتند. یعنی اینکه یک معامله‌گر حرفه‌ای نباید صرفا منتظر صیدهای خیلی بزرگ باشد؛ هر معامله‌ای که سودآور باشد ارزشمند است و مقدار سود چه میزان باشد خیلی اهمیت ندارد. این بسیار مهم خواهد بود که بتوانیم چرخش قیمتی کل گروه‌ها و سهم‌ها را برای حداقل یک هفته آینده یا ۵ روز معاملاتی آتی در ذهن خود مجسم و پیش بینی کنیم و به قلم آوریم.

امین می‌گوید وقتی می‌خواهیم به امر تجسم بپردازیم نباید علایق شخصی خود را دخیل کنیم. باید سعی کنیم در بازار کاملا بی‌طرف باشیم تا بتوانیم سمت‌و‌سوها را بهتر تشخیص دهیم. وقتی سهمی را در کف‌های قیمتی می خریم اما در اوج نمی‌توانیم بفروشیم و خیلی زود همه آن سهم را می‌فروشیم و سپس شاهد رشد آن سهم هستیم که از دست داده‌ایم و حسرت می‌خوریم، نشان می‌دهد که دایره دید ما به هر دلیل محدود است و چشمان معامله‌گری خود را باز نمی کنیم (یعنی اصل ۱۰ معامله‌گری را مراعات نکرده‌ایم) و آینده را نمی بینیم و روزهای آتی را تجسم نمی کنیم.

بخوانید: ۸ کتاب از دارن هاردی برای موفقیت در کسب و کار

کتاب سرمایه‌گذار هوشمند

کتاب سرمایه‌گذار هوشمند

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این کتاب به شما کمک می‌کند تا از سرمایه‌گذاری خود هیچگاه نتیجه ضعیفی نگیرید و روشی را به شما آموزش می‌دهد تا بیشتر از آنچه فکرش را می‌کنید سود به جیب بزتید. نویسنده در این کتاب تفاوت سرمایه گذاری و سفته‌بازی را در نتایج مورد نظر سرمایه‌گذار هوشمند توضیح می‌دهد و از رابطه سرمایه‌گذار و تورم می‌گوید. همچنین  در کتاب یکصد سال تاریخچه بازار سهام روایت می‌شود و مفاهیمی مثل  سیاست گذاری عمومی سبد، سرمایه‌گذار تدافعی و … توضیح داده می‌شود.

بنیامین گراهام یکی از نظریه پردازان بزرگ سرمایه گذاری در سال های پس از جنگ جهانی دوم و پدر سرمایه گذاری مدرن است که کتاب‌های معدودی از جمله کتاب حاضر را نوشته است. کسانی مانند وارن بافت، شاگرد او و ثروتمندترین فرد سال ۲۰۰۸، این کتاب را همواره بهترین کتاب در زمینه سرمایه گذاری دانسته و می‌دانند. کتاب حاضر یکی از ده کتاب مقدس سرمایه گذاری در جهان است و به لحاظ سادگی و روانی مفاهیم، مخاطب غیر متخصص با آن به خوبی ارتباط برقرار می‌کند. نظریات مولف نه تنها هم چنان در بورس‌های مطرح جهان کاربرد دارند بلکه گاه تنها ماخذ معتبر به منظور اطمینان از خرید در قیمت‌هایی زیر ارزش ذاتی و با ارزندگی کافی هستند.

در بخشی از کتاب آمده است: سرمایه‌گذاری‌ موفق، بستگی زیادی به تکنیک‌ها و معیارهایی که یاد گرفته‌اید دارد، نه قدرت ذهنی‌تان. در سال ۱۹۰۰ هیچ‌کس نمی‌توانست حدس بزند که تا ۵۰ سال آینده چه اتفاقاتی در جهان رخ خواهد داد. با وجود این همه‌ تغییر و تحولات و خساراتی که به بار آمد که مانند یک زلزله‌ غیرقابل پیش‌بینی بود، همچنان می‌توان گفت که پیروی از اصول درست سرمایه‌گذاری می‌توانست به نتایج مطلوبی منجر شود. از این به بعد هم باید با این پیش‌فرض جلو برویم که این اصول همچنان می‌توانند به خوبی عمل کنند.

بخوانید: ۷ کتابی که کمک می‌کند دست رسانه‌ها را بخوانیم

کتاب هنر جنگ در بازار بورس

کتاب هنر جنگ در بازار بورس

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این کتاب مجموعه فشرده‌ای از تاکتیک‌ها و تکنیک‌های جنگی مخصوص بازار بورس است که در سیزده فصل تدوین شده است. سلمان امین این کتاب را براساس تطبیق مباحث بازار بورس با سخنان ژنرال سان زو در کتاب هنر رزم تالیف کرده است.

یعنی نظریات و نصیحت‌های ژنرال سان زو و رویکرد روان‌شناختی و مردم‌شناسانه او با سرفصل‌های بازار بورس در این کتاب تطبیق داده شده تا علاقه‌مندان بازار بورس بتوانند از آن بهره ببرند. نویسنده سعی کرده با در هم‌ تنیدن استراتژی‌های نبرد و نگاهی به پیچیدگی‌های روحی و روانی انسان، از بالا و پایین‌های بازارهای بورس بگوید.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: بحبوحه نبرد جایی است که نیروهای متخاصم به جان یکدیگر می‌افتند و سرنوشت یک لشکر یا کشور در خلال آن تعیین می‌شود. سربازان با هم درگیر می‌شوند؛ اما این اتفاق در حالی می‌افتد که ازنظر ارتباط سیسماتیک با یکدیگر و نیز با مرکز فرماندهی در پایین‌ترین سطح قرار دارند. این موضوع حتی در نبردهای مدرن امروز هم تا حدود زیادی درست است. به‌محض آغاز نبرد، آدرنالین خون بالا می‌رود، هیجان و فشار روانی روی کارکرد مغز افراد اثر می‌گذارد و گردوغبار و سروصدای مهیبِ پیرامون قدرت تشخیص مواضع دشمن را کم می‌کند.

بخوانید: ۷ کتابی برای آن‌ها که زاده‌ اضطراب جهان‌اند

کتاب شهریار در وال‌استریت

کتاب شهریار در وال‌استریت

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این کتاب توضیح سی ایده کاربردی از شهریار ماکیاولی برای بازارهای سرمایه است و در این کتاب نویسنده امر سیاسی را مفهوم بریده ار اخلاق و کلیسا و دیگر هنجارهای پذیرفته شده اجتماعی تعریف می‌کند. ماکیاولی معتقد است در جهان سیاست اولویت با کسب قدرت است، نه باقی ماندن در نظام هنجار‌های اجتماعی یا پایبندی به اصول اخلاقی‌ای که عموم می‌ستایند و…

ماکیاولی، نویسنده کتاب پر آوازه شهریار، احتمالا یکی از بدنام‌ترین، بحث‌برانگیزترین و البته پرآوازه‌ترین سیاستمدارن تمام تاریخ است. شاید به جرئت بتوان گفت تا به‌حال درباره هیچ‌کس مانند او تا به این پایه سوتفاهم نشده و حرف و حدیث پیش نیامده است… در کتاب شهریار او نکات درخشان بسیاری درباره آداب لشکرآرایی، دفاع، هجوم، پرهیز از خطرهایی که پایه‌های امپراتوری‌های نوپا را می‌لرزاند، شیوه مدیریت خزانه و منابع مالی، اتکا به نیروهای خودی و پرهیز از اعتماد چشم و گوش بسته به دیگران وجود دارد که می‌توان آن‌ها را از ارتباط اولیه و تاریخی آن با امر سیاست و قدرت گسست و با نگاهی تازه به طراحی نگرشی تازه در کسب و کار از آن بهره برداری کرد.

بخوانید: ۱۰ کتاب برتر برای شروع به مطالعه جامعه شناسی

کتاب هشت اصل ورود به باشگاه میلیاردها

کتاب هشت اصل ورود به باشگاه میلیاردها

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب هشت اصل ورود به باشگاه میلیاردرها نوشته جیم ویر به خواننده نشان می‌دهد که چه ویژگی‌های شخصیتی وارن بافت و چهار نابغه سرمایه‌گذاری دنیا باعث تولید سودهای کلان در بازارهای سرمایه و کسب و کار شده است؟

جیم ویر در این اثر به آنالیز روان‌شناختی نابغه‌های بزرگ سرمایه‌گذاری و شیوه‌های مدیریت پول توسط آنان پرداخته و نتایج کار مطالعاتی خود را به صورت یک راهنمای کاربردی و عملیاتی گام به گام برای افزایش سودآوری در اختیار خواننده قرار داده است. او با بهره‌گیری از روانشناسی تحلیلی یونگی به تبحری خاص در شناخت افراد و سرمایه‌گذاری‌های موفق دست یافته است و به ما کمک می‌کند تا معنی دقیق واکنش صحیح در بازارهای متلاطم را لمس و درک کنیم و خود را برای ورود به باشگاه میلیاردرها آماده کنیم.

در بخشی از کتاب آمده است: وقتى درباره سبک‌هاى شخصیتى و سرمایه‌گذارى صحبت مى‌کنم، مردم مى‌پرسند: «آیا براى مدیریت پول، شخصیتى آرمانى وجود دارد؟» اعتراف مى‌کنم که وقتى براى نخستین بار به تحقیق درباره سبک‌هاى شخصیتى سرمایه‌گذاران خبره پرداختم، این سؤال مرا بسیار هیجان‌زده کرد. آیا این امکان وجود داشت که شخصیتى آرمانى براى مدیریت پول پیدا شود؟ چه مى‌شد اگر وارن بافت و پیتر لینچ گونه‌هاى شخصیتى یکسانى داشتند؟ چه مى‌شد اگر شرکت‌هاى سرمایه‌گذارى مى‌توانستند مدیران اوراق بهادار را براساس گونه شخصیتى آن‌ها استخدام کنند؟ خیلى دست‌نیافتنى به‌ نظر مى‌رسد؟

بخوانید: ۸ کتاب برتر زیگموند فروید، پدر علم روانکاوی

کتاب زنان باهوش آخرش پولدار می‌شوند

کتاب زنان باهوش آخرش پولدار می‌شوند

مشاهده این محصول در دیجی کالا

دیوید باخ نویسنده کتاب زنان باهوش آخرش پولدار می‌شوند و مشاور مالی صاحب نام؛ در این كتاب به زنان از هر سن و قشری نشان می‌دهد چطور سرنوشت مالی خود را در دست بگیرند تا هم خوب زندگی كنند و هم با خیال راحت بازنشسته شوند. چه درآمدت به سختی كفاف مخارج ماهانه‌ات را می‌دهد؛ و چه ارث كلانی نصیبت شده باشد؛ فرقی ندارد. برنامه نه مرحله‌ای باخ ابزار را برای همسو كردن پول با ارزش‌هایت، عاقلانه خرج كردن آن، و ساختن آینده‌ای مطمئن در اختیارت می‌گذارد.

کتاب که بیش از صدها هزار نسخه از آن در سرتاسر دنیا به فروش رفته است توصیه‌های ارزشمندی در مورد سرمایه‌گذاری، نکات مفیدی در مورد نحوه‌ی آموزش مسائل مالی به فرزندان و روش‌های جدیدی برای خلق ثروت بیشتر را ارائه می‌دهد. درواقع این کتاب، یک نقشۀ راه مالی است که به خانم‌ها نشان خواهد داد چطور از جایی که در حال حاضر هستند، به جایی که می‌خواهند باشند برسند. نویسنده معتقد است زنان در استفاده کردن از نقشه راه خیلی خوبند و بی‌شک از بیشتر مردها در این کار بهترند! چراکه مردها عموما ترجیح می‌دهند بی‌هدف برانند و به امید یافتن علامت راهنمای آشنایی باشند، تا این که اعتراف کنند گم شده‌اند و از کسی مسیر درست را بپرسند.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا