مادر و کودک
کتاب و مجله

۸ رمان نامزد و برگزیده جایزه ادبی بوک بروز

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

جوایز بوک بروز، جوایزی ادبی هستند که از سال ۲۰۰۰، همه ساله به بهترین کتاب‌های انتخابی از سوی اعضا و مخاطبین وبسایت مطرح و معتبر معرفی کتاب، بوک بروز، به بهترین کتاب‌های منتشر شده در آن سال اهدا می‌شود. این مجله ی اینترنتی، با حفظ استقلال از ناشرین انتخاب برندگان جوایز از اولین تا آخرین مراحل را بر عهده مخاطبین و دوست‌داران کتاب گذاشته است.

یافتن برندگان جوایز BookBrowse هم از طریق یک فرآیند رأی‌گیری دقیق از مخاطبان سایت بر اساس یک لیست کوتاه صورت می‌گیرد می‌گیرد. رای‌گیری تنها برای مشترکان سایت باز است و به‌گفته سایت پایگاه‌های هواداری به‌اصطلاح خشمگین در آن دخالتی ندارند. هر کاربر سایت می‌تواند بیش از یک کتاب را در لیست خود قرار دهد تا در نهایت ۲۰ کتاب برای اخذ عنوان بالاترین رتبه به‌عنوان برگزیده و برتر معرفی شوند و در مرحله آخر هم چهار برنده که در حقیقت دارای بالاترین امتیازها در هر کدام از چهار دسته بهترین داستان، بهترین اثر مرتبط داستانی، بهترین کتاب برای بزرگسالان و بهترین کتاب نویسنده اولی کسب کرده‌اند روی سایت معرفی می‌شوند.

در این گزارش هشت کتاب از بهترین‌های انتخابی توسط کاربراین این سایت معروف در حوزه کتاب را به شما معرفی می‌کنیم.

کتاب آن‌هنگام که نفس هوا می‌شود

کتاب آن‌هنگام که نفس هوا می‌شود

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب آن هنگام که نفس هوا می شود عنوان پرفروش‌ترین کتاب سال ۲۰۱۶ نیویورک تایمز را به دست آورده داستان زندگی  پال کالانیتى یک جراح جوان مغزواعصاب است که یکى از هزاران یا شاید میلیون‌ها فردى بود که به جنگ سرطان رفت.

کتاب درواقع شرح حال خودنوشتى است که در دو فصل از سلامتی‌ام آغاز می‌کنم و بی وقفه تا مرگ  به روایت زندگى نویسنده پیش از ابتلا به بیمارى و پس از آن بى وقفه تا مرگ مى پردازد. بخش پایانی کتاب هم نوشته‌ همسر پال است که آخرین روزهای زندگی پال را ثبت کرده است. لوکیشن روایت در دو فصل کتاب یکى است، بیمارستان. اما این نقش پال است که در فصل اول و دوم تغییر مى‌کند.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: براى علمى کردن متافیزیک نه تنها خدا، بلکه عشق، نفرت و معنا را هم باید از دنیا حذف کرد – تا بتوانیم دنیایى را بررسى کنیم که به قطع دنیایى نیست که ما در آنیم. بنابراین اگر شما به معنا اعتقاد دارید، باید به خدا هم اعتقاد داشته باشید. به عبارت دیگر، اگر شما معتقد هستید که علم جایگاهى براى خدا فراهم نکرده، پس مجبورید نتیجه بگیرید که علم جایگاهى براى معنا هم ندارد. بنابراین زندگى به خودى خود هیچ ندارد.

بخوانید: ۷ داستانی که در آن تلخی واقعیت شما را به خنده می‌اندازد

کتاب راه طولانی که رفتم

کتاب راه طولانی که رفتم

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب راه طولانی که رفتم نوشته اسماعیل به‌آ، نویسنده اهل سیرالئون و عضو کمیته حقوق کودکان در سازمان ملل است و یکی از مهم‌ترین کتاب‌های ادبیات جنگ شناخته می‌شود و نظر بسیاری از منتقدان را به خود جلب کرده است.

این کتاب اولین بار در سال ۲۰۰۷ منتشر شده است و از این می‌گوید که در بیش از پنجاه جنگ بزرگ و کوچکی که در سراسر جهان برپاست، حدود سیصد هزار کودک سرباز حضور دارند. خود نویسنده قبلا یکی از همین سربازان کوچک بوده ولی واقعا جنگ از نقطه نظر یک کودک سرباز چگونه است؟ انسان چگونه به یک قاتل تبدیل می شود؟ کتاب راهی طولانی که رفتم، نخستین شرح اول شخص از فردی است که به عنوان یک کودک در جهنم جنگ پا گذاشت و از آن جان سالم به در برد.

نویسنده در این کتاب، داستانی به یاد ماندنی و تکان دهنده را روایت می کند: این که چگونه در دوازده سالگی از دست شورشیان مهاجم فرار کرد و در سرزمینی با خشونت های بی پایان سرگردان شد؛ در سیزده سالگی در ارتش به کار گرفته شد و دریافت که علیرغم ذات مهربان و آرام خود، می‌تواند چه کارهای ترسناکی را به انجام برساند.

بخوانید: ۹ کتاب از پل استر که باید بخوانیم

کتاب دختر تحصیل‌کرده

کتاب دختر تحصیل‌کرده

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب دختر تحصیل کرده، نوشته تارا وستوور است که نخستین بار در سال ۲۰۱۸ منتشر شد تارا، دختری است که در آیداهوی آمریکا و در خانواده‌ای مورمون و به شدّت متعصّب به دنیا می‌آید. دوران کودکی تارا و خانواده‌اش شدیداً زیر سایه باورهای مذهبی پدر خانواده قرار دارد. آنها به جد و جهد خود را برای روزهای آخرالزمان آماده و مجهّز می‌کنند. روزهای تارا یا به کارکردن در «حیاط ضایعات و خودروهای اوراقی» به سر می‌رسد یا به پر کردن شیشه‌های میوه‌های کنسرو شده، سپری می‌شود.

سخت‌گیری پدر، و سوءظن او به حکومت، موسسات درمانی، آموزش دولتی و … سبب می‌شود که تارا به مدرسه نرود و تا هفده‌سالگی رنگ کلاس را نمی‌بیند، تا ۹ سالگی فاقد شناسنامه است و هیچگاه او را نزد پزشک یا درمانگاه نمی‌برند. در خانه‌های آنها خبری از رادیو، تلویزیون و تلفن نیست. کتاب تحصیل‌کرده، سرگذشت پر فراز و نشیب و جدال تارا برای تحصیل‌کردن و در عین حال حفظ خانواده است. تلاش تارا برای کسب دانش، او را دگرگون کرد و باعث شد که این دختر پس از طی مسافت‌هایی طولانی، حضور در دانشگاه های هاروارد و کمبریج را تجربه کند.

این کتاب برنده‌ جایزه‌ی بهترین کتاب خاطرات و سرگذشت‌نامه سایت گودریدز در سال ۲۰۱۸ شد و در دسامبر همان سال هم ویراستاران شرکت آمازون کتاب دختر تحصیلکرده را بهترین کتاب سال انتخاب کردند. همچنین روزنامه‌های نیویورک تایمز، واشنگتن پست و گاردین کتاب دختر تحصیلکرده را جزء برترین کتاب‌های سال خود قرار دادند و جایزه‌ی کتاب برتر سال ۲۰۱۸ مجله لس‌آنجلس تایمز در دسته‌ بیوگرافی هم به این اثر تعلق گرفته است.

بخوانید: پرفروشترین کتاب‌های آمازون در سال ۲۰۱۹

کتاب خدمتکارها

کتاب خدمتکارها

مشاهده این محصول در دیجی کالا

رمان خدمتکارها داستان سه زن آمریکایی است که دو نفرشان مستخدم سیاهپوستند . سومین زن می‌خواهد تبعیض‌های نژادی را درباره آنها روایت کند . کاترین استاکت با لحنی گیرا این سه زن را به تصویر کشیده است که اراده‌شان برای ایجاد حرکتی تحول‌ برانگیز وضعیت شهرشان و نظر زنان، مادران، دختران، پرستاران و دوستان را نسبت به همدیگر تغییر می‌دهد. خدمتکارها داستانی جهانی و همیشگی درباره خط قرمزها و قوانینی است که رعایتشان می‌کنیم و قوانینی که رعایتشان نمی‌کنی .

این سه زن با تفاوت‌هایی که دارند برای کار کردن روی طرحی مخفیانه دور هم جمع می‌شوند و خودشان را به خطر می‌اندازند . چرا که می‌خواهند از خط قرمزهای حاکم بر جامعه‌شان عبور کنند : « درست قبل از اینکه خدمتکار خانم لیفولت شوم ، پسرم را از دست دادم . بیست و چهار ساله بود . بهترین دوره زندگی هر آدمی. وقت زیادی برای زندگی کردن توی این دنیا نداشت . » از رمان « خدمتکارها » چند سال پیش فیلمی ساخته شد ، که روح زنانه داستان را همراه خود داشت.

داستان در جکسون، میسیسیپی ۱۹۶۴-۱۹۶۲ روی می‌دهد. جایی که  جنگ ویتنام به روزهای سیاه خود نزدیک می‌شود، جنبش سیاه‌پوستان اوج گرفته‌است، فاصله بین نسل‌ها گسترش یافته و جامعه در حد و مرز انفجار قرار گرفته‌است. در این میان، در ایالت می‌سی‌سی‌پی (یک ایالت جنوبی و بشدت نژادپرست) زندگی رنگین‌پوستان و سفیدپوستان درهم تنیده شده‌است.

خدمتکار اولین رمان کاترین استاکت است که نوشتن آن ۵ سال طول کشیده و ۶۰ ناشر آن را برای چاپ نپذیرفتند تا این که سرانجام در سال ۲۰۰۹ منتشر شد و امروز در بیش از ۳۵ کشور منتشر شده و تا اوت ۲۰۱۱، پنج میلیون نسخه از به فروش رفت و بیش از ۱۰۰ هفته در لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز بوده است.

بخوانید: ۱۰ داستان­ عجیب که دست از سر شما برنمی‌دارند

کتاب شگفت‌زده

کتاب شگفت‌زده

مشاهده این محصول در دیجی کالا

شگفت زده دومین اثر برایان سلزنیک است که در مجموعه کتاب‌های سینما رمان نشر افق منتشر شده است. براساس رمان اول او نیز، اختراع هوگوکابره، فیلمی به کارگردانی مارتین اسکورسیزی ساخته شد که جوایزی جهانی از اسکار و گلدن گلوب دریافت کرد.

این رمان تحسین شده، ترکیبی از نوشتار و تصویر است به طوریکه به ابتکار نویسنده، بخش​هایی از رمان بدون متن و تنها با تصاویر سیاه​وسفید موجود در کتاب، روایت می​شود. به عبارت دیگر، کل داستان، به طور نوبتی، با تصویر و متن روایت می شود که بخش نوشتاری و تصویری آن تقریبا مساوی است.

درواقع کتاب داستان دو شخص را روایت می‌کند؛ داستان رز، دختری از اهالی نیوجرزی در سال ۱۹۲۷ که به صورت کاملاً تصویری روایت می‌شود و داستان بن، پسری از اهالی گانکلینک لیک در سال ۱۹۷۷ که کاملاً به صورت متن به مخاطب ارائه می‌شود. اما در پایان هر دو داستان با هم تلاقی می‌کنند و بن و رز درمی یابند که چگونه داستان زندگی هر یک به دیگری ارتباط دارد.

رز ناشنواست، والدینش از هم جدا شده‌اند و در دوره او کسی اطلاعی از چند و چون و فرهنگ ناشنوایی ندارد. او را در خانه و جدا از دیگران نگه می‌دارند چرا که نگران ارتباطش با بقیه و آسیب او هستند. بن هم از یک گوش ناشنواست. مادرش را در یک تصادف از دست داده است. با خاله‌اش و خانواده او زندگی می کند و همواره مورد تمسخر و آزار و اذیت بچه‌های آن‌هاست و از پدرش هم هیچ خبری ندارد.

در معرفی ناشر آمده است: تماشای فیلم روی کاغذ مادر انگشت‌هایش را روی گونه‌های او سر می‌داد تا می‌رسید به زیر چانه‌اش. صورت او را بالا می‌گرفت طوری که چشم در چشم هم می‌شدند. وقتی مردم باهات حرف می‌زنن، از نگاه کردن توی چشم‌شون نترس، باشه؟ بن صاف توی چشم‌های مادر نگاه می کرد و می‌گفت: «باشه.».

بخوانید: ۸ رمان برنده جایزه ادبی پن فاکنر

کتاب خدمتکار و پرفسور

کتاب خدمتکار و پرفسور

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این کتاب یکی از آثار پرفروش ادبیات ژاپن است. تنها یک ماه پس از انتشار، یک‌ میلیون نسخه از آن به فروش رفت و حتی در سال ۲۰۰۶، از این رمان فیلمی به نام «معادله‌ی محبوب پروفسور» توسط تاکاشی کویزر ساخته شد. یوکو اوگاوا  این رمان را در سال ۲۰۰۴ نوشت که با تیراژ بیش از ۵۰ میلیون مبدل به پرفروش‌ترین کتاب سال ژاپن شد.

این رمان کوتاه به نوعی الهام گرفته از یک داستان واقعی‌ست. داستانی که از قصه‌ ریاضیدان مشهور مجارستانی پاول اردوس (۱۹۹۶ ـ ۱۹۱۳) گرفته شده است. نویسنده سعی کرده تا با الهام از او شخصیت رمان خود که پرفسور ریاضی‌ست و با تلفیقی از علم و هنر داستان را پیش ببرد.

داستان از زبان یک زن خدمتکار جوان شروع می‌شود که برای کار از طرف یک آژانس به خانه‌ای فرستاده می‌شود. خانه‌ای که در واقع یک کلبه در یک باغ است و قبلا نه خدمتکار از کار کردن در آن سرباز زده‌اند و راوی همین زن جوان یعنی دهمین خدمتکار است. پروفسور حافظه‌ای ۸۰ دقیقه‌ای پیدا می‌کند، یعنی هر ۸۰ دقیقه همه چیز را فراموش می‌کند و قادر هم نیست هیچ چیز جدیدی به یاد بیاورد پروفسور استاد دانشگاه و متخصص نظریه اعداد است و کنار او یک خدمتکار باوفا نیز در داستان وجود دارد. رمان خدمتکار و پروفسور روایت اتفاقات بین پروفسور و خدمتکار و فرزند اوست.

بخوانید: ۷ رمان‌ سورئال؛ لذت از واقعیتی مخدوش اما حقیقی

کتاب سیرسه

کتاب سیرسه

مشاهده این محصول در دیجی کالا

رمان سیرسه با الهام از ادیسه هومر نوشته شده و در فهرست کتاب‌های توصیه شده مجله گاردین در سال ۲۰۱۸ قرار دارد و در همان سال برنده جایزه ی بوک بروز شد و سایت معروف کتابخوانی گودریدز نیز سیرسه را به عنوان بهترین کتاب فانتزی سال انتخاب کرده است.

سیرسه در حقیقت افسانه‌ای باستانی است که کم و بیش اطلاعاتی درباره او در داستان‌های اساطیری وجود دارد و نویسنده با استفاده از عنصر فمنیستی و بدون تحریف حوادث اصلی، جزئیاتی که به آن توجه نشده را پر رنگ تر روایت می‌کند. در روند این داستان حماسی سیرسه از جادوگری قدرتمند به زنی تبدیل می‌شود که به شدت به انسان‌ها نزدیک است. این زن مهربان با زبانی مادرانه صحبت می‌کند و با هنر عشق‌ورزی آشنا می‌شود.

به عبارت دیگ کتاب داستان مواجهه‌ها و حوادثی‌ست که برای زنی تنها در جزیره‌ای دورافتاده اتفاق می‌افتد و او را از دختری ساده و کم‌توان به ساحره‌ای قدرتمند و افسانه‌ای تبدیل می‌کنند که می‌تواند مردانی که به جزیره‌اش وارد می‌شوند و قصد دست‌درازی به او را دارند به خوک تبدیل کند و این قدرت را دارد که شانزده سال آتنا -دختر محبوب زئوس و الهه‌ عجول و قدرتمند جنگ و کشتار- را با طلسمی از جزیره‌اش دور کند.

بخوانید: ۷ رمان گوتیک و ترکیب خواندنی ترس و عشق و هیولا

کتاب آب برای فیل‌ها

کتاب آب برای فیل‌ها

مشاهده این محصول در دیجی کالا

رمان آب برای فیل‌ها، داستانِ عشقی میان دو نفر را روایت می‌کند که بر همه موانع و مشکلات غلبه خواهد کرد و همه قواعد دنیایی که حتی عشق هم کالایی تجملی است که از عهده همه برنمی‌آید را به هم می‌زند.

زمانی که جیکوب یانکوفسکی، که به تازگی یتیم و آواره شده، روی قطاری در حال حرکت می‌پرد، وارد دنیای آدم‌های عجیب و غریب، خانه‌به‌دوشان، طردشدگان از جامعه و البته سیرکی درجه دو می‌شود که در مواجهه با رکود اقتصادی بزرگ، با مشکلات فراوانی روبه‌رو است و در هر شهر، فقط یک شب برنامه اجرا می‌کند. جیکوب که قبلاً دانشجوی دامپزشکی بوده و تا آستانه گرفتن مدرک هم پیش رفته بود، مسئول سلامت حیوانات سیرک می‌شود و پس از این اتفاق با مارلنا، ستاره جوان و زیبای نمایش اسب سواری، آشنا می‌شود. او همچنین با رُزی ملاقات می‌کند؛ فیلی که غیر قابل تعلیم به نظر می‌رسد اما جیکوب راهی برای نزدیک شدن به او پیدا خواهد کرد.

برچسب ها

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن