مادر و کودک
کتاب و مجله

۷ کتاب مفید درباره روان‌شناسی کودک

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

شکی نیست که تربیت کودک، آن هم کودکان امروزی که از بدو تولد با انواع وسایل تکنولوژی و ارتباطی و … روبرو هستند و ذهنیت و تفکری کاملا متفاوت از ما دارند کار آسانی نیست. اما از قدیم هم گفته‌اند بچه عزیز است، اما تربیت‌ش عزیزتر. درواقع اگر می‌خواهیم فرزند ما بعدا در مدرسه و تحصیل و کار و کلا در جامعه انسان موفقی باشد و از پس خودش و مشکلاتش بربیاید باید خیلی چیزها را به او بیاموزیم.

از اینکه همه قرار نیست او را دوست داشته باشند و به حرفش گوش کنند گرفته تا اینکه اگر حرف زوری شنید یا جایی نیاز بود چگونه نه  بگوید. روان‌شناسی کودک امروزی دیگری خیلی روی تنبیه به‌عنوان مجازات تاکید ندارد، بلکه درصدد است تا با تعامل با خود کودک او را نسبت به عواقب و نتایج رفتارها و حرف‌هایش آگاه کند تا به‌قول معروف یک سپر محافظ و ایمن برای رعایت اصول اخلاقی دورش ساخته شود.

در این گزارش هفت کتاب تخصصی درحوزه روان‌شناسی و تربیت کودک به شما معرفی شده تا تمام لجبازی‌ها و رفتارهای نادرست کودک خود را اصلاح کنید و مهم‌تر از همه یاد بگیرید تا چگونه بهترین‌ها را از نظر روانی برای رشد و پرورش فرزند خود آماده و فراهم کنید. کارهایی که عموما هم اصلا خرجی ندارند و تنها نیازمند توجه و زمان‌گذاشتن شما برای فرزندتان هستند.

کتاب الگوی کودک

کتاب الگوی کودک سالم

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این کتاب در برگیرنده دیدگاه‌های پنج روان‌شناس کمال‌گرای شناخته‌شده یعنی آلپورت، فرانکل، فروم و راجرز است تا با کمک کارشناسان موسسه پژوهشی کودکان دنیا به والدین و مربیان و برنامه‌ریزان آموزشی کمک کند که بتوانند بر اساس دیدگاه روان‌شناسان کمال‌گرا برنامه‌های آموزشی خود را سازماندهی کنند.

نخست نظریه هر روان شناس، با زبانی ساده برای پدر ومادران توضیح داده شده است. سپس فعالیت هایی کاربردی برای ویژگی های مهم هر نظریه پیشنهاد شده است. درواقع دیدگاه‌های هر پنج روان‌شناس، بر پایه انسان گرایی و باور به ضرورت آموزش احترام به حقوق دیگران از سال‌های اولیه ی تولد، به کودک است. از جمله اصول نظریه‌های این روان شناسان، وجود آزادی انتخاب برای انسان، ارزش امید برای دستیابی به زندگی بهتر، در نظر گرفتن اوضاع اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی هر جامعه برای شناخت افرادی که در آن جامعه زندگی می‌کنند، وابسته بودن سلامت روان به سلامت اجتماعی، و سهم هر انسان در بهتر کردن وضعیت دنیا است.

بخوانید: ۸ مجموعه کتاب طنز برای کودکان و نوجوانان

کتاب تربیت بدون فریاد

کتاب تربیت بدون فریاد

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب تربیت بدون فریاد کتابی است در حوزه‌ی تربیت و سرپرستی کودک که در چهار بخش  و دوازده فصل نوشته شده است. رانکل نویسنده‌ی این کتاب در چهار بخش قدم به قدم روش‌های برقراری ارتباط صحیح و دوستانه با فرزندان را آموزش می‌دهد. بخش اول کتاب مقدمه‌ای است بر چگونگی خواندن کتاب، بخش دوم با عنوان «حفظ خونسردی یعنی ایجاد حریم»، بخش سوم با عنوان «حفظ خونسردی یعنی تعیین جایگاه» و بخش چهارم «خود را به تمرین کردن عادت دهید» است. همچنین در قسمت آخر هر بخش، ادوارد رانکل داستانی واقعی از تجربیات دوستان و همکارانش و تجربه‌ای که از زندگی والدینی که به او مراجعه کرده‌اند نوشته است.

روش برقراری ارتباط محبت‌آمیز همراه با احترام با فرزندان را به والدین آموزش می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند فرزندان خود را مطابق با نیازهای متنوع و فزاینده جامعه امروز پرورش دهند. این یک واقعیت است که امروزه روش بزرگ کردن فرزند با گذشته فرق کرده است و از جهات فراوانی نیز مشکل‌تر شده است. کلیدهای تربیت کودکان و نوجوانان، والدین امروز را مخاطب قرار می‌دهد و به مشکلات کنونی آنها پاسخ می‌گویند.

بخوانید: ۷ کتاب برای آشنایی کودکان با فلسفه

کتاب روان‌شناسی خواندن و ترویج کتاب‌خوانی

کتاب روان‌شناسی خواندن و ترویج کتاب‌خوانی

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این کتاب اطلاعات مورد نیاز برای ترویج کتابخوانی برای کودکان را در اختیار قرار می‌دهد.

به باور نویسنده کتابخوانی به نیازهای سه‌گانه: عاطفی، شناختی و شخصیتی کودک پاسخ می‌دهد و هنوز هم با وجود گسترش منابع جدید اطلاعاتی و پژوهشی در جهان، کتاب همچنان جایگاه مهم و شایسته خود را در دستیابی به استقلال و هویت و تفکر انتقادی در کودکان و نوجوانان حفظ کرده است.

اکرم پدارم‌نیا در بخش نخست، به ارائه راهکارهایی برای علاقه‌مند کردن کودکان از دوران نوزادی به خواندن و روان‌شناسی خواندن پرداخته و به پدران و مادران پیشنهاد کرده است برای شتاب بخشیدن به رشد زبانی کودک خود، برایش با صدای بلند کتاب بخوانند. آن‌گاه به توانایی کودکان سه‌ساله در ارتباط با کتاب اشاره کرده و روش‌های داستان‌خوانی برای این گروه سنی را توضیح داده است. در بخش دوم، او به توصیف کودکان «بی‌علاقه به مطالعه» پرداخته و برای علاقه‌مند کردن این دسته از کودکان به مطالعه و تبدیل خواندن به کاری لذت‌بخش برای آن‌ها، به والدین و آموزشگران راه‌هایی پیشنهاد کرده است.

نویسنده همچنین به این افراد توجه داده است که سلیقه و پسند دختران و پسران در انتخاب کتاب و نیز شیوه‌های یادگیری آن‌ها متفاوت است و برای ایجاد میل و عادت به کتابخوانی در این دو گروه، توجه به این دو نکته و بهره‌گیری از شگردهای ویژه که به برخی از آن‌ها اشاره کرده است، ضرورت دارد.

بخوانید: ۷ کتاب برای بالا بردن دانش اجتماعی کودکان

کتاب فرزند دوم پیامدها و راه‌حل‌ها

کتاب فرزند دوم پیامدها و راه‌حل‌ها

مشاهده این محصول در دیجی کالا

مگ زویبک در طول شانزده سال تجربه خود به‌عنوان پرستار و مشاور خانواده، با مشکلات هزاران خانواده آشنا شده و به این نکته پی برده است که والدین منتظر بچه دوم، نگران تأثیر نوزاد بر رفتار کودک اول خود هستند. این والدین پس از تولد بچه دوم، به رابطه دو فرزند و چگونگی تأثیر این رابطه بر امور خانواده می‌اندیشند. کتاب «فرزند دوم پیامدها و راه‌حل‌ها» شما را با این مسائل آشنا می‌کند و به پرسش‌هایتان دراین‌باره جواب می‌دهد.

او در این کتاب به شما یاد می‌دهد که با رفتارتان، پیوند و دوستی بین فرزندان برقرار کنید تا مراحل رشد و تکامل را بهتر پشت سر بگذارند و در زندگی موفق باشند. به عقیده زوبیک نقش والدین در استحکام یا تعدیل رابطه بین اطفال قابل‌توجه است و طرز رفتار و برخورد اعضای خانواده نسبت به یکدیگر و الگوبرداری کودکان از رفتار و برخورد والدین در برابر مشکلات نیز دارای اهمیت زیادی است.

نویسنده همچنین شما را در برنامه‌ریزی تشکیل خانواده، حاملگی، زایمان دوم و استقبال از نوزاد دوم راهنمایی می‌کند. با خواندن این بخش از کتاب، خواهید دانست که چگونه با نیازها و نگرانی‌های خود مقابله نمایید. خواندن این بخش از کتاب، حتی اگر نوزادتان به دنیا آمده باشد، برایتان لازم و مفید است. این بخش به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از طرز فکر کودک اول خود پیدا کنید و به او بیاموزید تا احساس مثبتی درباره حاملگی و زایمان به‌دست آورد.

بخوانید: ۶ کتاب عالی برای آموزش نجوم به کودکان

کتاب چگونه به کودک خود نه بگوییم

کتاب چگونه به کودک خود نه بگوییم

مشاهده این محصول در دیجی کالا

در این کتاب روش‌هایی برای کنترل و مدیریت رفتار کودکان که از نظر والدین، مشکل‌ترین بخش مسئله است، مانند به کارگیری مجازات‌ها، شرح داده شده است. البته نویسنده معتقد است بسیاری از این رفتارهای نادرست را با توجه دقیق به علل و موقعیت‌های بروز آن‌ها، می‌توان تعدیل و از آنها اجتناب کرد و یا این رفتارها را کاملاً از بین برد. یعنی با ایجاد پاره‌ای تغییرات ساده و آسان در برنامه روزانه خانواده، ممکن است هرگز به مجازات‌های شدیدتری که برای اغلب والدین ناراحت کننده است، نیاز نباشد و به این دلیل، ما بحث را با تعمق بیشتر درباره دلیل مشکل بودن گفتن «نه» شروع کرده است.

سپس به اتفاق، برای یافتن دلایل رفتار نادرست کودک، در محیط زندگی او بررسی و کندوکاوی می‌کند. او همچنین درباره نقش احتمالی والدین در ایجاد و پیدایش اینگونه رفتارها سؤالاتی مطرح می‌کند و به عنوان اولین قدم در پیشگیری و ساده‌تر کردن کار، ابتدا رفتارهای ناشایست را اولویت‌بندی می‌کند و در مرحله بعد، یک طرح و نقشه کلی در اختیار شما قرار می‌دهد تا بر اساس آن، محدوده انظباطی مطمئن متناسب با شخصیت ذاتی و میزان رشد و پیشرفت کودکتان، را تعیین کنید.

درواقع در این کتاب، به موارد لازم برای برنامه‌ریزی یک راهکار مؤثر و مناسب، به منظور کنترل رفتار فرزندتان، دست خواهید یافت؛ از ایجاد عادت به زودتر خوابیدن در شب گرفته تا در نظر گرفتن محدودیت‌های متناسب با سن کودک یا نحوه استفاده از روش وقفه و ….

بخوانید: ۷ کتابی که چشم کودکان به دنیا را باز می‌کند

کتاب کودک و حد و مرزهایش

کتاب کودک و حد و مرزهایش

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب کودک و حد و مرزهایش برای والدینی نوشته شده است که فرزندانی در فاصله گروه سنی نوزاد تا نوجوان دارند. البته اگر شما پدر یا مادر نیستید کتاب کودک و حد و مرزهایش می‌تواند به شما نیز کمک کند تا به بچه‌هایی که دوستشان دارید و یا به افرادی که زندگی‌شان به‌گونه‌ای تحت تأثیر شماست، یاری برسانید. به طور کلی مطالعه این کتاب به این گروه از افراد کمک می‌کند: آموزگاران، پدربزرگها و مادربزرگ‌ها، مربیان، پرستاران کودک، معلمان پرورشی و یا نوجوانانی که دوست دارند حد و مرزهای خود با بزرگ‌ترها را بهتر بشناسند.

این مجموعه به والدین كمك می‌كند فرزندان خود را مطابق با نیازهای متنوع و فزاینده جامعه امروز پرورش دهند. امروزه روش بزگ كردن فرزند با گذشته فرق كرده است و از جهات فراوانی نیز مشكل‌تر شده است. كلیدهای تربیت كودكان و نوجوانان، والدین امروز را مخاطب قرار می‌دهد و به مشكلات كنونی آنها پاسخ می‌گوید.

بخوانید: ۷ کتاب برای کودکانی که عزیزی از دست داده‌اند

کتاب کلیدهای رفتار با کودک اوتیسم

کتاب کلیدهای رفتار با کودک اوتیسم

مشاهده این محصول در دیجی کالا

در کتاب کلیدهای رفتار با کودکان مبتلا به اوتیسم نوشته مارلین تارگ بریل  به این موضوع پرداخته شده که اوتیسم چیست و چگونه تشخیص داده می‌شود.  این کتاب حاوی  اطلاعاتی برای والدین کودکان متبلا به اوتیسم است و به آنان کمک می‌کند تا با مشکل اوتیسم روبه‌رو شوند و احساسات فرزندان‌شان را درک کنند. همچنین با مطالعه این کتاب، این دسته از والدین با چگونگی همکاری با روان‌درمانگرها و ارزیابی قواعد آموزشی، درمان‌ها وشیوه روان‌درمانی جدید آشنا می‌شوند. به این صورت، می‌توانند به کودک خود کمک کنند تا توانایی‌های بالقوه خود را پرورش دهد و از آن‌ها استفاده کند. در این کتاب به بسیاری از  سوالات ضروری والدین پاسخ داده می‌شود.

اوتيسم يك اختلال تكاملی است بر روی رفتار، ارتباطات و مهارت‌های اجتماعي كودک تاثير می‌‌گذارد و اين كتاب، بر جدیدترین يافته‌ها و شيوه‌ها برای شناخت و درمان اوتيسم، تاكيد می‌‌كند و اطلاعاتی به روز و هماهنگ را درباره درمان، آموزش، خدمات بهداشتی و ساير موارد در اختیار والدین می‌گذارد.

برچسب ها

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن