مادر و کودک
کتاب و مجله

۸ کتاب فراروان‌شناسی که باید برای داشتن آرامش بخوانید

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

فراروان‌شناسی یا پاراسایکولوژی شاخه‌ای نوظهور در دانش روان‌شناسی است که پدیده‌های روان‌شناختیِ به‌ظاهر فراطبیعی را مورد بررسی و واکاوی قرار می‌دهد. مهمترین سرفصل‌های مطالعاتی در این حوزه هم بیشتر مباحثی مثل ادراک فراحسی، جنبش فراروانی و بقای خودآگاهی پس از مرگ است که در زبانِ خود فراروانشناسان به این پدیده‌ها، اصطلاحاً PSI گفته می‌شود.

فرا روانشناسی همواره در بحث‌های خود از هشیاری و حالت‌های مختلف هشیاری حرف می‌زند و به‌نوعی تمرکزش بر توانایی‌های خارق‌العاده و غیرطبیعی انسان‌هاست و سعی دارد برای اتفاقاتی مثل  استفاده از نیرو و قدرت ذهن برای حرکت دادن اشیا اشخاص یا تله‌پاتی و شناسایی کارت بازی که دیگری فقط به آن فکر کرده یا روشن بینی و آینده‌بینی دلیل منطقی و علمی مستدل کند. بیشتر آنچه امروز به‌اسم ذن و هیپنوتیزم و یوگا می‌شاسیم در ادبیات فراروان‌شناسی قابل تفسیر و تبیین هستند و اگرچه هنوز بیشتر به‌چشم شبه‌علم به این دانش نگاه می‌شود اما دست‌کم جای خود را در بین مردم باز کرده و طرفداران زیادی دارد.

در این گزارش هشت کتاب که به‌نوعی به مباحث مختلف مطرح‌شده از سوی فراروان‌شناسی پرداخته‌اند برای علاقه‌مندان معرفی شده است.

کتاب از دل تو تا دل من

کتاب از دل تو تا دل من

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این روزها کمتر دربارۀ شفقت و مهربانی می‌شنویم. ادیان تأکید می‌کنند که شفقت معیار معنویت حقیقی است اما برخی گمان می‌کنند که خود دین باعث همۀ جنگ‌ها بوده است. کلیسای کاتولیک سوءاستفادۀ جنسی کشیشان و در نتیجه مصائب زنان و کودکان را نادیده می‌گیرد. برخی رهبران دینی مانند سیاستمداران سکولار رفتار می‌کنند. در بیان عمومی خود کمتر از مهربانی و شفقت سخن می‌گویند و مناقشات فرهنگی و اعتقادی یا سیاسی را معیار و میزان دین حقیقی قلمداد می‌کنند.

با این حال کمتر زمانی مانند اکنون به صدای شفقت‌آمیز دین نیازمند بوده‌ایم. جهان به طرز خطرناکی دوقطبی شده است. نتیجۀ نامتوازن بودن نگران‌کنندۀ قدرت و ثروت، خواری، بیگانگی، رخوت و خشم فزاینده‌ای است که در قساوت تروریسم فوران می‌کند. ما درگیر جنگ‌هایی هستیم که نه قادریم به آن‌ها پایان بخشیم و نه می‌توانیم در آن‌ها پیروز شویم. اما آیا مهر و شفقت از این توانایی برخوردار است که مشکلات به‌ظاهر حل‌ناشدنی زمانۀ ما را حل کند؟ آیا این فضیلت حتی در عصر تکنولوژی امکان‌پذیر است؟

کارن آرمسترانگ دین پژوهی است که آثار متعددی در حوزه مذهب و معنویت خلق کرده است. ازجملۀ آثار او می‌توان به پرونده‌ای برای خدا، تاریخ خداباوری، پیکار برای خداوند، جنگ مقدس، اسلام و بودا و استحالۀ بزرگ اشاره کرد.

بخوانید: ۷ داستان دینی و معنوی که شما را به خدا نزدیک‌تر می‌کند

کتاب ۱۰درصد شادتر

کتاب 10درصد شادتر

مشاهده این محصول در دیجی کالا

دن هریس گوینده، تهیه کننده و گزارشگر شبکه‌ای خبری است که از کودکی با این شعار بزرگ شده است: نگرانی، بهایی است که باید برای دستیابی به احساس مصونیت، اطمینان و امنیت پرداخت کرد. در نتیجه، تکنیک یافتن عوامل نگران‌کننده را الگوی خود می‌کند تا در آن به پیشرفت برسد. در این مسیر، مراقبه به او می‌فهماند تا کنون اسیر عادات ناخودآگاه، وابستگی بیش از حد به امور دنیوی و هیاهوی زندگی مادی بوده است.

این کتاب نشان می‌دهد که باید تسلیم زمان حال شد و از مرور خاطرات گذشته یا پیش بینی اتفاقات آینده دوری کرد تا سرانجام، بتوان ذهنی آرام و شاد را به دست آورد و به شما می‌گوید که چرا هیچگاه دلیلی ندارد که ناراحت باشید. چه در مواقعی که کاری از دستتان بر‌نمی‌آید و نمی‌توانید تغییری اعمال کنید و چه در مواقعی که شرایط تحت کنترل شما است، هیچ دلیلی ندارد که شما ناراحت باشید.

اگر شما نیز از آن دسته از افرادی هستید که با شنیدن واژه «مراقبه» اندکی به فکر فرو می‌روید و دقیقا نمی‌دانید که چه اعمال و دست‌آوردهایی در پسِ این واژه نهفته است و همچنین اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که فرصت کافی برای مطالعه را ندارید، مطالعه خلاصه کتاب ۱۰ درصد شاد‌تر را در بوکاپو از دست ندهید.

بخوانید: ۷ کتاب برای اینکه همه‌جوره سلامت باشیم: جسمی و روحی

کتاب حکایت‌های ذن

کتاب حکایت‌های ذن

مشاهده این محصول در دیجی کالا

ذن «در ورای واژه‌ها»است. واژه‌ها صرفا نمادهایی برای بیان حقیقت هستند.اما حقیقت به واژه‌ها وابسته نیست، بلکه مانند ماه است که در آسمان می‌درخشد و واژه‌ها به انگشت می‌مانند که به ماه اشاره می‌کند. اشتباه گرفتن واژه‌ها با حقیقت، مثل این است که انگشت را با ماه اشتباه بگیریم. شاید به همین خاطر است که این کتاب تصویری ترسیم می‌کند تا ما را از ورای واژه‌ها، به «راه»ی ببرد که «سادگی روح»است؛ تصاویری که «حکایت‌های ذن» را تصویر می‌کنند.

بخوانید: ۸ کتاب برای آموزش مدیریت دارایی‌های شخصی

کتاب پیام‌ها

کتاب پیام‌ها

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این کتاب به خوانندگان کمک می‌کند مهارت‌های جدیدی را بشناسند که به آنها کمک می‌کند افکار و خواسته‌های خود را به شکلی مؤثر با دیگران در میان بگذارند و در زمینه‌های گوش دادن به دیگران، درک زبان بدن افراد، روابط متقابل زناشویی، مذاکره درباره تعارضات و حل آنها، رابطه متقابل با اعضای خانواده، مدیریت روابط متقابل گروهی، نحوه گفتگو با کودکان، ارائه سخنرانی وآمادگی برای مصاحبه‌های شغلی، متبحر شوند.

واقعیت این است که اگر بتوانید به طور مؤثری با دیگران ارتباط برقرار کنید، تقریباً می‌توانید هر کاری را به انجام برسانید پس خود را به مهارت‌های بین فردی مورد نیاز مجهز سازید.

بسیاری تصور می‌کنند افرادی که می‌توانند به خوبی با سایرین رابطه متقابل برقرار کنند دارای یک استعداد ذاتی در زمینه صحبت کردن و گوش دادن به دیگران هستند. استعدادی که قابل یادگیری یا بهبود نیست. واقعیت این است که مهارت‌های ارتباطی با تلاش و تمرین حساب شده و یادگیری توانایی درک سایرین رشد می‌یابند. همچنین توانایی در میان گذاشتن شفاف افکار، خواسته‌ها و احساسات با دیگران همه جنبه‌های زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بخوانید: ۷ کتابی که چشم کودکان به دنیا را باز می‌کند

کتاب هفت مرکز انرژی در بدن شما

کتاب هفت مرکز انرژی در بدن شما

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این کتاب شامل یک بررسی اجمالی از تکنیک‌های معنوی است که به ترمیم تعادل انرژی از نقش هومیوتراپی(درمان همانندی)، ویتامین‌ها و آب‌درمانی گرفته تا مدیتیشن، شفاف‌سازی و تجسم فکری در بدن کمک می‌کند.

فصل‌های کتاب «هفت مرکز انرژی در بدن شما» به گونه‌ای تنظیم شده است که ابتدا اتحاد سه عنصر بدن، ذهن و روح را پردازش می‌کند. خوانندگان در این کتاب با الفبای تقویت مراکز انرژی آشنا می‌شوند که این الفبا همان فعال کردن، متعادل ساختن و پاکسازی این مراکز است. نویسندگان هر بخش کتاب را به یک چاکرا اختصاص داده‌اند که این بخش‌ها گام‌های اولیه برای کار کردن روی چاکرا‌ها را به خوانندگان خود می‌آموزد. بخش‌های مختلف کتاب «هفت مرکز انرژی در بدن شما» به خوانندگان کمک می‌کند در زندگی به دنبال الگویی باشند اگر به دنبال موضوع خاصی هستند با رویکرد به چاکرایی که به آن مربوط می‌شود می‌توانند با نگاهی تازه و متفاوت به آن بنگرند.

افراد با جلو رفتن در بخش‌های مختلف این کتاب رفته رفته خواهند توانست نقطه نظرات فردی خود را ارائه کنند و کم کم خود افراد خالق نظریه باشند. در بخش‌های آخر کتاب «هفت مرکز انرژی در بدن شما» می‌توانید چنین درمان‌هایی را که منجر به بهبود اجزای فیزیکی، احساسی و روحی وجودتان می‌گردند را مرور کنید.

در پشت جلد کتاب می‌خوانیم: هفت مرکز انرژی در بدن شما دارای بینش و ابزاری قدرتمند در روند تکامل فردی هستند که بر اساس علم سیستم انرژی نامحسوس بنا شده‌اند. این علم از طریق به کارگیری دانش نهفته در عادات روحی دنیوی، به شما نشان می‌دهد که چگونه ئمی‌توانید به وسیله هفت مرحله تکامل فردی به پرورش روح خود بپردازید.

بخوانید: ۵ کتاب برای شناخت بهتر اختلال دوقطبی

کتاب اطلس چاکرا

کتاب اطلس چاکرا

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این کتاب با زیزعنوان راهنمای كاربردی و عملی كار با چاكراها از از چگونگی بهره بردن از انرژی‌های پنهان درون می‌گوید.

کار با چاکراها تاثیر بسزایی در جسم و سپس روح و روان ما خواهد گذاشت تا بتوانیم از هماهنگی و استقامت و انرژی حیات برخوردار شویم. این کتاب عملی کار با چاکراها تمامی اطلاعات را در مورد هفت مرکزی انرژی (چاکرایی)در بدن انسان ارائه میکند،از مرحله ی مقدماتی و تست های کافی و برنامه هایی جامع برای جسمی سالم رهنمون می سازد. مراقبه (مدیتیشن)چیست؟ ۱-با مراقبه میتوان نیرو و انرژی پنهان و درونی خود را تحت کنترل در آورده از آن بهره و استفاده کامل ببریم. ۲-درک و فهم دیگران در تمامی ارتباطات ۳-سفر از دنیای مادی از طریق جسم به دنیای روح و روان و معنویت آیا می دانید متعلق به کدام چاکرا هستید؟ به کمک یک تست چاکرایی متوجه خواهید شد. چگونه میتوانیم انرژی را به جریان بیندازیم و تمام مشکلان جسمانی و روحی خود را که به صورت مسدود وجود دارند شناسایی کرده و آن‌ها را برطرف کنیم.

پایه و اساس کار با چاکراها به دست آوردن اطلاعاتی در مورد اورا پرانا کندالینی و نقاط مهم اعصاب در چاکراها کف دست و پا است. ایجاد توازن و هماهنگی درونی و قدرت بسیار از طریق چاکرا درمانی با رایحه درمانی، گیاهان شفابخش دارویی سنگ درمانی، گل درمانی حروف و اصوات شفابخش، جملات تاکیدی تاثیرگذار و ماساژ چاکراها. کسب انرژی حیات بخش تازه از طریق چاکرا-یوگا آرامش،تمرینات تنفسی،بدنی و روش های مراقبه.

بخوانید: ۷ کتاب درباره بلوغ و آسیب‌های اجتماعی نوجوانانه

کتاب  این کتاب بی‌فایده است

کتاب  این کتاب بی‌فایده است

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این اثر برگزیده‌‌ای از کتاب باستانی «جوانگ‌ زه»، یکی از بنیان‌گذاران مکتب «دائو» است. «دائو» را راه طریقت یا روش طبیعت ترجمه کرده‌اند. مهمترین ویژگی جوانگ‌زه را تبحر در مناظره و مباحثه می‌دانند و می‌گویند حتی بزرگ‌‌ترین فیلسوفان آن زمان توانایی بحث با وی را نداشته‌‌اند. توماس مرتون راهب و عارف فقید امریکایی را بیشتر با نگارش آثار عرفانی در جهان می‌‌شناسند و کتاب «این کتاب بی‌فایده است» نیز در همینگونه رده‌‌بندی می‌شود. مخاطب این کتاب افرادی هستند که قصد آشنایی با آموزه‌های جوانگ‌زه استاد و بنیانگذار مکتب دائو را دارند.

در پشت جلد ای کتاب آمده است: «شبی خواب دیدمکه پروانه‌ام و از گلی به گلی دیگر می‌پرم. بی‌خبر بودم از این که جوانگ‌زه‌ام. ناگه برخاستم و باز جوانگ‌زه شدم. ولی نمی‌دانستم که آیا من جوانگ‌زه‌ام، که خواب دیدم پروانه شده بودم، یا پروانه‌ام و خوب می‌بینم که جوانگ‌زه شده‌ام».

گفته‌های کلاسیک جوانگ‌زه در این کتاب گردآوری شده است. بودائیسم به شدت تحت تاثیر دائو  و اندیشه‌های جوانگ‌زه قرار دارد. وی در این گفته‌ها با طنز و وارونه‌نمایی، موجودیت را به چالش می‌کشد و سخنانی بیان می‌کند که همچون کلمات قصار در ذهن هر خواننده‌‌ای با هر نوع نگرشی نسبت به زندگی ماندگار می‌شود.

بخوانید: ۷ کتاب برای کودکانی که عزیزی از دست داده‌اند

کتاب بیماری بسوی مرگ

کتاب بیماری بسوی مرگ

مشاهده این محصول در دیجی کالا

بیماری بسوی مرگ با زیرعنوان شرح روان‌شناسانه مسیحی برای پارسایی و دین‌داری کپنهاگ درواقع این اثر مطالعه‌ای است در زمینه انسان‌شناسی دینی و هدف کی یرکه گور در این اثر توصیف آزمایش گناه بر اساس تحلیل های اکزیستانسیل است.

آزمایش گناه نوعی نسبت و ارتباط فرد است با خدا. در مقابل خداوندا ما همیشه خطا کاریم  این است معنی معنی مسیحی گناه. یک مسیحی از طریق ابلاغ و وحی به گناه، خودآگاهی پیدا می کند، اما بر اوست که رفتار خود را با توجه به اینکه گناهکاری بنیاد تقرر ظهوری اوست. تنظیم کند. این آگاهی به خطا وقتی به عنوان لازم ذاتی تقرر ظهوری آدمی تلقی شود، امری ناامید کننده است. اما ناامیدی می‌تواند صور مختلف داشته باشد: گناهکار فراروی خداوند با آگاهی از خطای خود می‌تواند از خود رها شود و رستگاری خویش را ضمن فعل فرار از گناه که مشابه با فرار شخص از سایه خویش است، جستجو کند و نیز می‌تواند گناهکار بودن خود را انتخاب کند و چنان که هست، بپذیرد و نوعی وضع ستیزه آمیز فراروی خداوند اختیار کند.

اما وضع مسیحی حقیقی عبارت است از قبول و پذیرفتن واقعیت انسانی گناه قرین با اطاعت مبتنی بر ایمان به عنوان توسل به موهبت الهی. تمام اینها به معنی فرار نکردن از خویشتن خویش در عین ترک خودبینانه خویش است. مسیحی حقیقی کسی است که در پی استکمال نقس خویش از طریق وحدت بخشیدن به فنای زمانی و بقای دهری برآمده است.

برچسب ها

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن