مادر و کودک
کتاب و مجله

۸ کتاب برای تقویت هوش و حافظه و یادگرفتن اندیشیدن

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

تفکر و اندیشیدن یکی از ویژگی‌های مهم انسانی‌ست که ما را از دیگر گونه‌های جانوری متمایز می‌کند و بخش بزرگی از دستاوردهای انسانی و تمدن بشری مرهون همین ویژگی است. اما آیا اندیشیدن یک ویژگی ذاتی‌ست یا با تمرین و ممارست هم می‌توان برای پرورش ایده‌های خلاق و نظریه‌های کاربردی بهره برد؟ جایگاه حافظه در دشتن قدرت تفکر منجسم کجاست؟ آیا برخی انسان‌ها به‌صورت ذاتی حافظه قوی دارند و برخی دیگر نه؟

چگونه می‌توانیم برای داشتن حافظه‌ای قوی که به رشد ما کمک کند اما با یادآوری مدام خاطرات ناخوشایند و تروماها جلوی ما را نگیرد برنامه‌ریزی کنیم؟ ما در این گزارش هشت کتاب برای یافتن این پاسخ‌ها به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید یک ذهن باز و خلاق و یک حافظه خلاق و کارا به خودتان هدیه بدهید و در درس و کار و روابط‌‌تان موفق‌تر از قبل باشید.

از نکات مهم این کتاب‌ها این است که راه‌کارهای عملی و تمرین‌هایی همراه با بازی و شوخی نیز به شما می‌آموزند تا همراهی‌شان چندان هم سخت و تخصصی و صرفا تئوری نباشد و شما واقعا به یک حافظه قوی و قدرت تفکر خلاق دست پیدا کنید.

کتاب یک روش برای خلق هزاران ایده

کتاب یک روش برای خلق هزاران ایده

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این کتاب شگردی قدم به قم برای به ظهور رساندن خلاقیت در تبلیغات یا هرحرفه دیگری است که از زمان انتشار آن در سال ۱۹۶۵ به هزاران نفر از دست اندرکاران تبلیغات کمک کرده است تا از موانع پیش روی خود عبور نموده و خلاقیتشان را شکوفا کنند. همه متخصصان از نقاشان و مهندسان گرفته تا دانشمندان از شگردهای قدرتمند این کتاب برای تولید ایده‌های جذاب در شاخه‌های مختلف استفاده کرده‌اند.

راهنمای بی‌بدیل جیمز وب یانگ به شما کمک می‌کند تا درونتان را ببینید و آن را بهتر درک کنید و برای همیشه راز مراحل خلاقیت را کشف کنید. جیمز وب یانگ که به تشریح کارکرد مراحل خلاقیت می‌پردازد بخشی از بزرگ‌ترین سنت‌های فکری ما را هدف می‌گیرد.در نتیجه سال‌ها کار در زمینه تبلیغات، آموخته است که عنصر کلیدی در ارتباطات موفق؛ تولید ایده‌های مرتبط و تاثیرگذار است. او نه فقط این مسئله را برای ما روشن کرده است؛ بلکه راه رسیدن به هدف را نیز به ما نشان داده است.

برن‌باخ که خود پایه‌گذار تبلیغات خلاق است، درباره‌ این کتاب چنین می‌گوید: آقای یانگ در این کتاب کوچک مطالبی را نقل می‌کند که ارزش آن از تمام چیزها‌یی که تا کنون درباره‌ی تبلیغات خوانده‌ایم، بیشتر است، زیرا او از روح برقراری ارتباط سخن می‌گوید. احتمالاً یک پزشک می‌تواند اعضای بدن انسان را درمان کند، اما هرگز نمی‌تواند به آن روح بدهد. یانگ از جرقه‌های خلاقانه‌ی یک ایده می‌نویسد که به یک تبلیغ، روح و زندگی می‌بخشد. تجربه مهم‌ترین عامل پیشرفت در کسب‌و‌کار است. ایده‌پردازی همیشه تضمین‌شده نیست، اما درخصوص یانگ همواره چنین است.

من از حرفی که می‌زنم، کاملا مطمئنم. این هنر نتیجه‌ی تمامی چیزهایی است که آدمی در طول زندگی از آن‌ها متاثر شده است؛ به همراه تاثیرات ژنتیکی. اگر دقیقاً از خط‌‌‌مشی یانگ که بسیار هم ساده و واضح نوشته شده است، پیروی کنید، می‌توانید نهایت بهره را ببرید. او کاملاً به این نکته پی برده است که عامل اصلی مؤثر در یک ارتباط موفق، تولید ایده‌های مناسب است. او نه تنها این نکته را به ما یادآوری می‌کند، بلکه مسیر دست یابی به آن را نیز برایمان ترسیم می‌کند.

بخوانید: ۷ رمان گوتیک و ترکیب خواندنی ترس و عشق و هیولا

کتاب قدرت کنترل ذهن و تفکر

کتاب قدرت کنترل ذهن و تفکر

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این کتاب اطلاعات مهمی درباره عملی کردن راه‌حل‌های مفید برای کنترل ذهن دارد. که می‌توانیم این نظریات را تمرین کرده و برای حل اختلالات روانی خود از آنها بهره بگیریم. کتاب شرح می‌دهد که چگونه می‌توانید بر ذهن و تفکر خود مسلط شوید؟ و به‌طور کامل به ارائه‌ اطلاعات مهمی را در خصوص عملی کردن راه‌حل‌های مفید برای کنترل ذهن بیان می‌کند و آن‌ها به بررسی استنتاج‌های عملی و تصدیق عوامل مورد نیاز در حمایت و پشتیبانی از کنترل ذهن می‌گذارد.

در کتاب قدرت کنترل ذهن و تفکر با زیر عنوان چگونه می‌توانید بر ذهن و تفکر خود مسلط شوید؟، دکتر روگر ویتوز به بررسی نحوه‌ی پرورش تسلط درونی انسان بر روی افکار خود پرداخته است تا شما بتوانید با استفاده از راهکردهای مفید آن در ایجاد تعادل بنیادی و یافتن راه‌حل اساسی در کاهش فشار و اضطراب درونی خود بکوشید. با برقراری این تعادل بنیادی می‌توان فرآیندهای فیزیولوژیک را تا ده سال افزایش داد.

روگر ویتوز  می‌گوید ذهن انسان پر از پرسش‌های اضطراب‌آمیز ناشی از بروز هرگونه تظاهر و معانی مبهم است. این پرسش‌ها از زمانی‌ که با طلوع صبح از خواب بیدار می‌شوید و تا لحظه‌ای که دوباره به بستر خواب می‌روید، ادامه دارد. این اضطراب‌ها در هر دوره از زندگی‌ روزمره‌ی انسان‌ها وجود دارد و دائماً به سبب این اضطراب‌ها دچار بیماری شک و تردید و حتی دردهای جسمانی می‌شوند.

بخوانید: داستان‌هایی برای تلنگر به انسان غره شده به علم و عقل

کتاب تقویت حافظه

کتاب تقویت حافظه

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این کتاب راهنما، شیوه‌های هوشمندانه‌ای را به شما خواهد آموخت تا هر آنچه دوست دارید به سادگی به یادآورید، به این آسانی‌ها از یاد نبرید. با خواندن این کتاب یاد می‌گیرید که حافظه انسان چگونه کار می‌کند و چگونه می‌توان در هر موقعیتی آن را تقویت کرد. این کتاب درباره حافظه شماست و به شما می‌گوید حافظه چیست و چطور می‌توانید آن را تقویت کنید. این کتاب علاوه بر اینکه شما را از چگونگی عملکرد حافظه مطلع می‌کند، شیوه‌های تقویت حافظه را نیز به شما می‌آموزد.

از آنجا که هیچ راهکار واحد عمومی یا حتی قرصی جادویی برای تقویت حافظه وجود ندارد، این کتاب مجموعه متنوعی از شیوه‌های تقویت مهارت‌های حافظه را به شما معرفی می‌کند تا قادر باشید قابلیت‌های مغز خود را برای به یادآوردن افزایش دهید و از چیزهایی که آن را تضعیف می‌کنند، پرهیز کنید. همچنین فوت‌وفن‌هایی را به منظور به یادآوردن آنچه می‌خواهید به یاد بیاورید، به شما نشان می‌دهد…

تقویت حافظه به روش‌های مفرح و آسان -رفع معضل حواس پرتی و فراموشکاری -یادگیری ترفندهایی برای به خاطر سپردن هر چیز -رعایت رژیم غذایی سالم برای تقویت حافظه در این کتاب آورده شده‌اند و شما یاد می گیرید که: -هر فهرستی را بدون آنکه نیازی به نوشتن اش داشته باشید، حفظ کنید -از حواس پرتی خود بکاهید -حافظه خود را طوری سامان دهید که در مواقع لزوم بتوانید با سرعت بیشتر هر مطلبی را به خاطر آورید: تاریخ‌ها، قرارهای ملاقات، نام افراد و خیلی چیزهای دیگر را به خاطر بسپارید.

با خواندن این کتاب یاد می‌گیرید که حافظه انسان چگونه کار می‌کند و چگونه می‌توان در هر موقعیتی آن را تقویت کرد.  نویسنده مثلا درباره اهمیت نظم تشریح می‌کند: بدانید که کیفیت به‌خاطر آوردن اطلاعات به چگونگی ثبت آن‌ها در ذهن بستگی دارد -شناسایی عامل فراموشی. پس اول بدانید که آن چیست که بر سر راه حافظه ی بلندمدت شما قرار دارد؛ تنبلی، ترس یا علتی دیگر؟

بخوانید: ۶ کتاب برای آموزش کاریزما و جذابیت

کتاب شش کلاه تفکر

کتاب شش کلاه تفکر

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این کتاب از یک شیوه جدید از تفکر صحبت می‌کند که فکر کردن و اندیشیدن را برای ما ساده‌تر می‌کند. در حقیقت این کتاب به ما یاد می‌دهد که چگونه می‌توانیم در در آن واحد به تمام روش‌های ممکن فکر کنیم و در نهایت یک تصمیم درست بگیریم. نویسنده در کتاب کلاه‌هایی با رنگ‌های متفاوت را به ما معرفی می‌کند که هر کدام از آن ها ویژگی‌های مختص به خود را دارند. او می‌گوید: سرچشمه تمامی نیروهای انسان تفکر است. با این وجود هرگز نمی‌توانیم ادعا کنیم که در این مهارت انسانی که پرارزش‌ترین مهارت ماست، کامل شده‌ایم. هرقدر که در آن متبحر باشیم، باز هم باید بخواهیم بهتر و بهتر بیندیشیم.

درعصر حاضر‌‌، ادوارد دبونو به عنوان یكی ازپیشگامان تفكرخلاق و یكی از برجسته‌ترین مربیان ‌آموزش تفكر به‌عنوان یك مهارت شناخته شده ‌است. او همچنین بنیان‌گزار نظریه تفكرجانبی است كه در حال حاضر در واژه‌نامه انگلیسی آكسفورد به صورت رسمی از آن نام برده ‌شده ‌است. او نویسنده كتاب‌های بسیار زیادی است كه به بیست زبان ترجمه شده‌اند و بسیاری ازشركت‌های بزرگ ازجمله آی‌بی‌ام رهنمودهای دكتر دبونو در شیوه‌ی تفكر را به كار برده‌اند.

کتاب ۶ کلاه تفکر برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ منتشر شده و نحوه‌ استفاده از این شش کلاه را برای تفکر به طور مفصل توضیح داده است. نویسنده در این کتاب توضیح می‌دهد، قدرت تفکر انسان، منبعی نامحدود برای بشر است و این توانایی مهم‌ترین مهارت انسان به شمار می‌آید.

بخوانید: ۸ کتاب برای شناختن مردم در چارچوب‌های فرهنگی و اجتماعی مختلف

کتاب پنج رکن تفکر موثر

کتاب پنج رکن تفکر موثر

مشاهده این محصول در دیجی کالا

اساس موفقیت در دانشگاه، کسب و کار، رهبری، روابط شخصی و هر کار دیگر تفکر است، خواه به شکل شم، ارزش‌ها، تصمیم‌گیری‌، حل مسئله یا خلاقیت، تمامشان شکلی از تفکر است. بنابراین تعجبی ندارد که تفکر به نحو مؤثرتر کلید موفقیت دانش‌آموزان، متخصصان، مدیران کسب و کار، هنرمندان، نویسندگان، سیاستمداران و همه ما در زندگی روزمره است. انجام دادن بهتر هر کار مستلزم تفکر مؤثر است. یعنی همراه شدن با ایده‌های خلاقانه‌تر، رویارویی با مسائل پیچیده، یافتن روش‌های جدید حل مسئله، آگاه شدن از احتمالات نهفته و عمل کردن.

این شگفت‌انگیز است که روش‌های بنیادی تفکر به شکل روشن‌تر، خلاقانه‌تر و مؤثرتر اساساً در تمام عرصه‌های زندگی یکسان است. در مدرسه، کسب و کار، هنرها، زندگی شخصی و موارد دیگر. شگفتی دیگر این است که روش‌های تفکر مؤثر توصیف شدنی، آموزش دادنی و آموختنی است. این روش‌ها موهبت مادرزادی و در اختیار عده‌ای خاص نیست. یا چنان اسرارآمیز نیست که تنها نوابغ بتوانند بر آنها تسلط یابند. کتاب حاضر می‌کوشد به مخاطب بگوید روش‌های تفکربرانگیز برانگیختن تفکر کدامند. این راهبردها برای بسیاری از مردم در تمام عرصه‌های زندگی در مسیر موفقیت بیشتر الهام بخش بوده‌اند.

این کتاب روش‌هایی کاربردی و نشاط آور و الهام‌بخش به شما می‌آموزد تا با بهتر فکر کردن به موفقیت دست یابید. ایده کتاب ساده است: شما می‌آموزید با استفاده از راهبردهای ویژه بسیار بهتر از قبل فکر کنید. نویسنده می‌گوید افراد ممتاز از نژاد ویژه‌ای بر نیامده‌اند آن‌ها صرفا ذهن خود را به طور متفاوتی به کار می‌گیرند. با استفاده از روش‌های سر راست و فکر برانگیز پنج رکن تفکر موثر به طور منظم برای پرسش‌های دشوار به راه‌حل‌های خلاقانه دست پیدا می‌کنید و با روش‌های جدید نگریستن به دنیا و خودتان آشنا م‌یشوید و از فرصت‌های پنهان پرده بر‌می‌دارید.

در این کتاب با کمک روایت‌هایی از زندگی واقعی مضامین کاربردی گویا و با روش‌های ملموس می‌تو‌انید به فهم عمیق‌تر موضوع دست یابید، از قدرت شکست به منزله گامی به سوی موفقیت بهره ببرید عادت خلق سوالات بی‌امان را شکل بدهید دنیای ایده‌ها را به منزله جریان دائمی اندیشه بنگرید و واقعیت نشاط انگیزی را که همه ما قادر به تغییر دادنش هستیم پذیرا شوید، فارغ از این که چه کسی باشید، قوالب ذهنی معرفی شده در کتاب توانایی تشخیص هر هدفی را به نحوی خلاقانه تر هوشمندانه از و موثر تر به شما اعطا می‌کند.

بخوانید: ۸ کتابی که به کودکان آموزش می‌دهد چگونه مراقب حریم شخصی بدنشان باشند

کتاب درس‌هایی برای تقویت حافظه

کتاب درس‌هایی برای تقویبت حافظه

مشاهده این محصول در دیجی کالا

مطالب این کتاب در مورد این است که حافظه چطور کار می‌کند، چرا بعضی وقت‌ها درست کار نمی‌کند و چه اقدامات عملی و مفیدی می‌توان انجام داد تا حافظه قویتری داشت. همچنین از بعضی از روایت‌های نادرست و رایج درباره حافظه پرده‌برداری می‌کند. این کتاب باتوجه به استراتژی‌ها و تجربه‌های افراد واقعی در زندگی روزمره‌شان، همراه با کمی چاشنی طنز، نگاهی تازه به مسئله حافظه دارد و چگونگی شناخت و کنار آمدن با نقص‌های آن و نیز بهبود بخشیدن حافظه را بررسی می‌کند. در این کتاب جزییاتی درباره علت فراموشی، چگونگی بهبود حافظه، فعال و سلامت نگه داشتن مغز، نکات و روش‌هایی برای بهتر یادآوردن و مطالب بیشتری از این دست آمده است.

نویسنده شرح می دهد که حافظه، بخش حیاتی و بسیار جالب ذهن ماست. با این حال مطالب زیادی مرتبط با آن هنوز ناشناخته و نامشخص است. ما از وجود افرادی که دارای حافظه تصویری فوق‌العاده قوی هستند و یا کسانی که می‌توانند تمام تلفن‌های موجود در دفترچه تلفن را حفظ کنند، تعجب می‌کنیم و از دیدن افرادی که با وجود داشتن مشکل خاص مثل اوتیسم یا سکته‌های مغزی می‌توانند در مورد یک موضوع خاص مطالب فوق‌العاده و تعجب‌آوری را به خاطر بیاورند، شگفت زده می‌شویم. هم چنین، مطالب روزنامه‌ها درباره فراموشی پس از حوادث ناگوار که در آن‌ها شخص بعداز ضربه به سر یا بیدار شدن از کما، هم حافظه خود را درباره زندگی قبلی و هویت خود از دست می‌دهد، برایمان جالب است. این طور به نظر می‌رسد که ما دقیقا وقتی به قدرت گیج‌کننده حافظه‌مان توجه می‌کنیم و قدر آن را می‌دانیم که مشکلی در رابطه با آن پیش بیاید، یا در آن اختلال ایجاد شود.

به گفته نویسنده ما از وجود افرادی که دارای حافظه تصویری فوق العاده قوی هستند و یا کسانی که می‌توانند تمام تلفن‌های موجود در دفترچه تلفن را حفظ کنند، تعجب می‌کنیم و از دیدن افرادی که با وجود داشتن مشکل خاص مثل اوتیسم یا سکته‌های مغزی می‌توانند در مورد یک موضوع خاص مطالب فوق‌العاده و تعجب‌آوری را به خاطر بیاورند، شگفت زده می شویم. منتها اگر با اساس کارکرد حافظه آشنا باشیم می‌بینیم که این‌ها تنها بخشی‌های کوچکی از توانایی‌های انسانی هستند.

بخوانید: ۷ کتابی که به شما می‌گوید قدرت چیست و چه راه‌کاری در مقابلش داریم

کتاب پرورش حافظه و تقویت یادگیری

کتاب پرورش حافظه و تقویت یادگیری

مشاهده این محصول در دیجی کالا

آیا از عملکرد حافظه‌ی خود ناراضی هستید؟ نام و چهره‌ی افراد جدید را فراموش می‌کنید؟ یادتان می‌رود کلیدها، عینک یا کیف خود را کجا گذاشته‌اید؟ در حفظ کردن و یادگیری مطالب  درسی دچار مشکل می‌شوید؟ برای به خاطر سپردن شماره‌های تلفن و کارت‌های بانکی به تلفن همراه خود وابسته‌اید؟ اطلاعات در ذهنتان مانند کلافی سردرگم، پراکنده و آشفته‌اند؟ آیا می‌خواهید حافظه‌ی خود را امتحان کنید و از وضع آن باخبر شوید؟

این کتاب شما را با انواع ورزش‌های ذهنی برای نیرومند کردن حافظه‌تان آشنا می‌کند.  هر فصل از تمرینات این کتاب با چیستان‌های سرگرم‌کننده، بازی‌ها و تصاویر جذاب و رنگارنگ همراه شده است تا بتوانید بدون یکنواختی و با اشتیاق در مسیر بهبود حافظه و افزایش خلاقیت خود گام بردارید. در بخش‌های مختلف کتاب نیز خودآزمایی‌هایی قرار داده‌ایم تا از وضعیت کنونی و آتی حافظه‌ی خود آگاه شوید و شاهد پیشرفت گام‌به‌گام خود در هر مرحله باشید. با مطالعه‌ این کتاب که بر پایه‌ی جدیدترین یافته‌های علمی درباره‌ی مغز و فرایندهای شناختی تألیف شده است، به سایر ابزارهای تقویت حافظه نیازی نخواهید داشت.

بخوانید: ۸ رمانی که از جنگ می‌گویند / جنگ‌ها لابه‌لای رمان‌ها و داستان‌ها

کتاب پرورش مغز

کتاب پرورش مغز

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب پرورش مغز نوشته‌ تریسی پکم آلووی و تیموتی ای پارکر است که به زبان ساده و روان اطلاعات جامع و مفیدی درباره‌ی مغز به ما می‌دهد. در واقع برای شناخت بهتر عملکرد مغز خواندن این کتاب بسیار مفید و کاربردی خواهد بود. نویسندگان برای فهم بیشتر مخاطب مطالب کتاب را به بخش‌های کوچک تقسیم کرده‌اند و با بهره‌گیری از آخرین دستاوردهای علمی جنبه‌های متفاوتی از پردازش مغز ا بررسی و تحلیل می‌کنند و راهکارها و شیوه‌هایی را برای تقویت مغز ارائه می‌دهند. همچنین در کنار تحقیقات علمی داستان‌هایی از زندگی روزانه نیز در این کتاب گنجانده شده است. نویسنده می‌گوید مغز مهم‌ترین ماهیچه‌ی بدن شماست که با تمرین مداوم می‌توانید کارایی‌اش را افزایش دهید و آن را علیه مشکلات مرتبط با افزایش سن تقویت کنید.

معرفی انواع بازی‌های کلامی، عددی و منطقی یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های این کتاب است که با روشی جالب و متفاوت به تقویت حافظه و هوش کمک می‌کند. در پایان کتاب ده عادت جدید برای تقویت و ده بازی برای پرورش مغز هنگام فعالیت‌های روزانه نیز ارائه شده است. متمایز کردن واقیعیت از افسانه تمرین‌هایی برای پرورش مغز کودکان و افراد بالای ۵۰سال روش‌هایی برای به خاطر سپردن لیست خرید، چهره‌ افراد و جهت‌ها تصویرسازی موفقیت اهمیت اجتماعی کردن مغز روش‌هایی برای مدیریت استرس و اضطراب توصیه‌هایی درباره‌ مواد غذایی مناسب مغز لغت‌یابی، سوداکو، پازل و سرگرمی‌های دیگر برای اینکه از مغزی چالاک بهره‌مند شوید از ویژگی‌های این کتاب هستند.

این کتاب راهنما هرآنچه برای نگه‌داشتن حافظه و مغزتان در بهترین حالت لازم است بدانید، به شما ارائه می‌دهد؛ از انتخاب غذاهای سالم تا نوازندگی پیانو. از حال پازل و تمرین تا عادت‌های روزنه و تکنیک‌های بلند مدت تقویت حافظه، کتاب حاضر در کوتاه‌ترین زمان سرعت مغزتان را زیاد می‌کند و فراموشی را کاهش می‌دهد. مبانی پرورش مغز-با اصول پرورش مغز آشنا شوید و ببینید که چطور می‌توان آن را به کار انداخت. تقویت مغز-حافظه‌تان را تقویت کنید و مانع بروز پدیده‌ی نوک زبانی شوید. افکار شاد-توصیه‌های متخصصان درباره‌ی شاد و سالم نگه‌داشتن مغز را دنبال کنید. زندگی سالم- رژیم غذایی و سبک زندگی جدیدی اتخاذ کنید. بازی کردن- با بازی‌های ذهنی، تمرین‌ها و پازل‌ها خود را سرگرم کنید.

برچسب ها

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن