تخفیفات هشتاد درصدی
کتاب و مجله

۷ کتاب برای درک بهتر سازوکار بازار و موفق بودن در آن

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

بازار آن هم در شکل‌وشمایل و با مناسبات امروزی که ظاهرا هم آزاد و بدون مرز است، هم بی‌رحم است و می‌تواند شما را به زمین بزند و هم می‌تواند آورده و پول‌های کلان برایتان به همراه داشته باشد. عرضه و تقاضا یا نیاز بازار از متغییرهای اصلی در حیات و گردش پول در بازار هستند که اگر بلدشان نباشی خیلی زود یا سر از بی‌راهه درمی‌آوری یا ورشکست می‌شوی.

واقعیت این است که خلق پول و جایگزینی آن در مبادلات کالا‌به‌کالا منطق بازار و داد‌وستد و مفهوم خرید و فروش را هم تغییر داده است که البته خوبی‌ها و بدی‌های خودش را دارد. هرچه هست برای تولید و عرضه محصول در این فضا باید آن را بشناسی و سیستم و کارکردش را تا حد نیاز و به‌اصلاح تا جایی که بتوانی حاشیه امنی برای کسب‌وکار خودت درست کنی بلد باشی.

در این گزارش هفت کتاب اقتصاد بازار از معروف‌ترین متخصصان و کارشناسان این حوزه را به شما معرفی می‌کنیم که از چگونگی و چیستی آن و نحوه حضور قدرتمند در آن‌ها شرح داده شده‌ است. به امید اینکه کمکی باشد برای ثبات بیشتر کسب‌وکار شما در اقتصاد به‌هم‌ریخته فعلی ما.

کتاب ذهن و بازار

کتاب ذهن و بازار

مشاهده این محصول در دیجی کالا

اندیشیدن و نوشتن دربارۀ سـرمایه‌داری (کاپیتالیسم) هیچ گاه منحصر به اقتصاددانان نبوده است. قرن‌‌های متمادی فیلسوفان، سیاستمداران، شاعران و دانشـمندان علوم اجتماعی دربارۀ اثرات فرهنگی، اخلاقی و سیاسی سرمایه‌داری بحث کرده‌‌اند. و دعاوی آنان نیـز فراوان و متفاوت بوده‌ است. کتاب ذهن و بازار، جایگاه ســرمایه‌داری در تفکـر اروپای مدرن تاریخچه‌ای اسـت جالب توجه در این‌باره که ایدۀ سرمایه‌داری چگونه در اندیشــۀ غربی تکوین و تکـامل یافته است.

در نگــارش کتاب خود جری مولــر، استاد تاریــخ دانشگاه کاتولیک آمریکـا واقع در واشینگتن‌دی. سی به بررسی رشته‌‌ای گیرا از آرا و افکار دربارۀ پیامدهای سرمایه‌داری و استلزامات آتی آن نشسته ‌است و این کار را با پوشش دادن به طیف گسترده‌‌ای از نظرات و عقاید انجام داده که همزمان دربرگیرندۀ هابـز، ولتر، آدام اسـمیت، ادمـوند برک، هگــل، مارکس، و متی‌یو آرنولد و نیز روشنفکران کمونیست، فاشیـست، و نئولیبرال قرن بیستم است. کتاب حاضر نمونه‌‌ای است جذاب و دست‌یاب از تاریخ اندیشه‌‌ها، اندیشه‌‌هایی که در هر گوشه کنار زندگی روزمره‌‌مان طنین‌‌انداز هستند.

کتاب ذهن و بازار با زیرعنوان جایگاه سرمایه داری در تفکر اروپای مدرن نوشته جری مولر در مورد چگونگی توسعه سرمایه‌داری در غرب است. مورخ جری مولر، طیفی از ایدئولوژیک را شامل می شود که شامل هابز، ولتر، آدام اسمیت، ادموند برک، هگل، مارکس و متیو آرنولد و همچنین روشنفکران کمونیست ، فاشیست و نئولیبرال قرن بیستم باشد. در این کتاب همچنین به بررسی متونی پرداخته شده که به نظر می‌رسد بهترین، متداول ترین و اثرگذارترین استدلال‌ها را دربارۀ نظام سرمایه‌داری به‌دست داده‌اند.

بخوانید: ۱۰ کتاب برتر برای شروع به مطالعه جامعه شناسی

کتاب بازآفرینی بازار

کتاب بازآفرینی بازار

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب بازآفرینی بازار انعکاس دهنده‌ نظر افرادی است که معتقد به اصلاح نظام بازار هستند. جان مک‌میلان، نویسنده کتاب ضمن قبول ناکارآمدی‌های نظام بازار و مشکلات آن، به جنبه های مثبت بازار نیز نیم نگاهی دارد. وی معتقد است که در دنیا دو نوع بازار وجود دارد بازار خوب و بازار بد یک بازار بد بازاری است که در آن حقوق مالکیت رعایت نمی‌شود، افراد رغبتی به تولید ارزش ندارند و در یک نگاه بازار شکست خورده است، اما یک بازار خوب بازاری است که باعث رونق کسب و کارها، افزایش بهره‌وری و افزایش ثروت در اجتماع می‌شود. پس دولت‌ها باید تمام سعی خود را معطوف تغییر یک بازار از بازار بد به بازار خوب بنمایند.

طی سال‌های متمادی دعوا بر سر اینکه چه نوع نگرشی به اقتصاد مفید و مناسب است ادامه داشته و دارد. کتاب بازآفرینی بازار سعی کرده است با زبانی شیوا و همه فهم به این سوال جواب بدهد. جوابی که تا حد زیادی قانع کننده است. می‌گویند «بازار خوب» تنها راه رسیدن به ثروت است و «بازار بد» راه فقر و نگون‌بختی است. اما نویسنده این کتاب معتقد است باید به بحث بر سر خوب یا بد بودن اقتصاد بازار پایان داد و آن را به اصلاح بازارها معطوف کرد. مسئله خوب یا بد بودن اقتصاد بازار نیست.

یعنی اقتصاد بازار می‌تواند خیر یا شر باشد؛ مسئله‌ اصلی تبدیل اقتصاد بازار بد به اقتصاد بازار خوب است. مک‌میلان، نویسنده‌ی کتاب، آن‌جا که به توصیف بازار خوب می‌پردازد، بازارگرایی دوآتشه است و آن‌جا که پیامدهای فاجعه‌بار بازار بد را نشان می‌دهد، از دشمنان اقتصاد بازار سبقت می‌گیرد. نکته‌ی بدیع این کتاب مدح یا ذم بازار نیست بلکه شواهد متعددی است که به کمک آن‌ها چگونگی گذر از بازار بد به بازار خوب را ترسیم می‌کند.

مطالعه این کتاب ذهن را از جزمیت بازارگرایی یا بازارستیزی آزاد می‌کند و مسئله‌ای بسیار بزرگ، یعنی بازآفرینی بازار، را در ذهن خواننده شکل می‌دهد. پس از مطالعه‌ی این کتاب، مناقشه بر سر اقتصاد بازار یا اقتصاد دولتی پایان می‌یابد و جای خود را به این مسئله می‌دهد که چگونه بازارهای بی‌شماری را که رفاه مردم به آن بستگی دارد اصلاح کنیم.

بخوانید: ۸ کتابی که با آنها هیپنوتیزم می‌شوید

کتاب نظام بازار

کتاب نظام بازار

مشاهده این محصول در دیجی کالا

دست‌کم صدوپنجاه سالی است که بسیاری از جوامع به دامِ مجادله عبوسانه بر سر نظام بازار افتاده‌اند. اکنون ما از این فرصت برخورداریم که درباره این نظام‌ها با متانت و شفافیتِ جدیدی بیاندیشیم. ایدئولوگ‌های بازار پی برده‌اند که کمونیسم دیگر اسباب واهمه نیست. حالا قادرند سنگرهای ایدئولوژیکِ خویش را ترک کنند و درباره بازار و معضلاتش معقولانه حرف بزنند. از سوی دیگر، ایدئولوگ‌های سوسیالیست دریافته‌اند که کافی نیست فقط سودای جامعه‌ای بهتر در سر داشته باشند. باید با دشواری‌های برپاساختنِ چنین جامعه‌ای نیز دست‌وپنجه نرم کنند و بااین‌همه، درست اندیشیدن درباره بازار چندان آسان نیست. علم اقتصاد جریانِ غالب هنوز سکندری می‌خورد زیرا فایده‌های خیره‌کننده بازار تا حدی جلوِ چشمش را برای مشاهده نقایص بازار گرفته است. از سوی دیگر، بسیاری از منتقدانْ فایده‌های بازار را در پرتو دود برخاسته از نارضایی‌های آتشین‌شان ادارک می‌کنند. نوعی انعطاف‌ناپذیری غالباً ناپیدا بر جا مانده است.

بعضی وقت‌ها برداشتی رازآمیز و سحرآمیز از طرز کار بازار از درک نظام بازار جلوگیری می‌کند. آدام اسمیت نیز وقتی بیش از دویست سال پیش نوشت فعالیت‌های بازاری را دستی نامرئی هماهنگ می‌کند همین را تصدیق کرد. در زمانه ما، پژوهش در این زمینه هنگامی تمام‌عیار است که هم کارکرد دست نامرئی را شرح دهد و هم کارکرد بسیاری دست‌های مرئی را.

فرهنگ هر جامعه به‌صورت مکتوب و غیرمکتوب نظام نمادین آن را در سطح کلان تشکیل می‌دهد و تولید و بازتولید آن عمدتاً در پهنهٔ تعاملات اجتماعی صورت می‌گیرد. اما بازتاب آن را، کم‌وبیش و با احتیاط، می‌توان در مخرج مشترک شخصیت‌های اعضای جامعه ردیابی کرد. کتاب حاضر نتیجهٔ کوشش اولیه‌ای است برای شناخت نسبی «منش» و شخصیت ایرانی. سه مجموعه داده شواهد تجربی این پژوهش را تشکیل می‌دهند.

یکی منابع ثالث است، شامل روایات مکتوب غربی، عربی و ایرانی در مورد «منش ایرانی»؛ دیگری منابع ثانویه، یعنی پژوهش‌های درخوری است که دیگران در این مورد انجام داده‌اند؛ مجموعهٔ اصلی، منابع اولیه‌ای است که از طریق پیمایش ۲۰۲۱ نفر ساکنان هفده سال به بالای شهرهای استهبان، تبریز، تهران، کرمان و مشهد جمع‌آوری شده است. پیمایش اجتماعی مزبور بر مبنای مفهوم چهاربعدی از انسان، یعنی انسان اقتصادی، سیاستی، شناختی و اجتماعی انجام یافت.

بخوانید: ۷ کتاب علیه مردانگی تیپیکال! قبول کنید مردان سروته یک‌ کرباس نیستند

کتاب بازارهای سنتی ایران

کتاب بازارهای سنتی ایران

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب بازهاری سنتی ایران با زیرعنوان تاکیدی بر اصلاح کالبدی و احیاء تعاملات اجتماعی نوشته مائده غلامی و زهرا عبدی می‌گوید در دهه‌های اخیر و با تحولات عمیقِ كالبدی و اجتماعی شهرهای كشور، بازار به عنوان كانون اقتصادی و اجتماعی شهر سنتی ایرانی دچار دگرگونی و تغییرات قابل توجهی شده است. در بیشتر موارد، بازار از كانون پر جنب و جوش با مركزیت قوی، به عنصری نسبتا حاشیه ای بویژه در ارتباط با عملكرد شهری بدل شده و بخش عمده آن با افت ارزش و پویایی اقتصادی و اجتماعی و كالبدی روبه رو بوده است. این مساله باعث شده كه بخش چشمگیری از بازار، بویژه عناصر جانبی و جدا از راسته های اصلی دچار ركود و تخریب شوند…

واقعیت این است که بازار در گذشته نه‌چندان دور تاریخ ایران، یکی از مهمترین مراکز اجتماعی به حساب می‌آمده است. بسیاری از تحولات مهم سیاسی و اجتماعی، از بازار شروع می‌شد و به باقی بخش‌های جامعه تسری پیدا می‌کرد. بازار، بستر اکثر ارتباطات اجتماعی بود و مردم به بازار، نه فقط به عنوان محلی برای داد و ستد و خرید کالا، که به عنوان محلی برای شنیدن اخبار و صحبت درباره اتفاقات و ارتباطات اجتماعی نگاه می‌کردند. به همین دلیل، بازار میان مردم ارزش بالایی داشت.

بخوانید: ۷ کتابی که کمک می‌کند دست رسانه‌ها را بخوانیم

کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه

کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه  نوشته جان مورفی شامل ۱۸ فصل و دو پیوست است که به صورت جامع و کامل به بررسی اصول کلی تحلیل تکنیکال پرداخته است. با توجه به اصول مطرح شده و گستردگی مطالب می توان کتاب تحلیل تکنیکال در بازارهای سرمایه را به عنوان مرجعی کامل برای همه تحلیل‌گران در نظر گرفت.

در قانونی تکنیکال جان مورفی اگر در کوتاه مدت اقدام به خرید و فروش کنید، می بایست از نمودار روزانه یا در طی روز استفاده کنید و اگر میان مدت معامله کنید، باید از نمودار روزانه یا هفتگی استفاده کنید. طبق گفته او می‌بایست درصد پیمایش مجدد یک روند را اندازه‌گیری کرد چرا که در واقع تصحیحات بازاری که روند بالا و یا پایین را صورت می‌بخشد، بخش شایان توجهی از روند قبلی را دوباره‌سازی می‌کند.

جان مورفی همچنین تأکید زیادی روی ترسیم خطوط روند دارد. کاری که از جمله ساده‌ترین راه‌های نمودار خوانی به شمار می‌آید.  البتهاصول مطرح شده در این کتاب بیشتر بر مبنای تحلیل تکنیکال مقدماتی است و در خصوص مباحث پیشرفته تحلیل تکنیکال عناوین زیادی را در این کتاب شاهد نیستیم.

بخوانید: ۷ کتاب عالی برای یادگیری چگونگی ارتباط بهتر با دیگران

کتاب مدیریت بازار

کتاب مدیریت بازار

مشاهده این محصول در دیجی کالا

پاتریک فورسایت در کتاب مدیریت بازار: راهنمای قیمت‌گذاری، بازاریابی و فروش، با هدف تشریح بازاریابی برای افراد غیر بازاریاب سعی دارد تا فعالان این حوزه و مشاغل دیگر، همکاری بهتری با یکدیگر داشته باشند؛ چون به کمک این کتاب درک واضح‌تری از هم پیدا خواهند کرد.

پاتریک فورسایت، در تشریح بازاریابی (و زبان فنی آن)، از مثال‌های متعددی استفاده می‌کند تا محتوای موضوع را روشن سازد. این مثال‌ها برای عموم مردم آشنا هستند، با وجود این، طیف وسیعی از شرکت‌های بزرگ و کوچک در بازارهای مختلف را در بر می‌گیرند. زبان بیان مورد استفاده در این کتاب نیز عمداً زبانی عمومی است. برای مثال، به خریداران همان مشتریان گفته می‌شود. با وجود این، ممکن است که شرکت‌های خدماتی مثل شرکت‌های حسابرسی، آن‌ها را مراجعین و هتل‌ها آن‌ها را میهمان بنامند. همچنین ممکن است محصول یک شرکت، خدماتی باشد که ارائه می‌دهد، اما واژه‌ی محصول اغلب هر دو را در برمی‌گیرد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: اغلب تبلیغات واسطه‌ای قبل از فعالیت‌های سازمان‌یافته تبلیغات مصرف‌ کننده صورت می‌گیرد تا در پیش‌بینی تقاضای بیشتری که توسط تبلیغات مصرف‌ کننده به دنبال خواهد داشت، سفارش موجودی انبار را ترغیب کند. انگیزه سفارش موجودی انبار، اغلب به تبلیغات در زمان معامله بستگی دارد. برای مثال، هنگامی که محصولات جدیدی به بازار عرضه می‌شود یا ترویج‌های خاصی اعمال می‌شوند، به معاملات خاص (مانند تحریک به خرید بیشتر در شرایطی که مقدار کمی از محصول سفارش داده می‌شود) تخفیف بیشتری ممکن است پیشنهاد شود و کل تبلیغات در زمان معامله می‌تواند بر تنظیم زمانی و تاثیر هرگونه تبلیغات مصرف‌ کننده یا دیگر پشتیبانی‌های ترویجی که زمان‌بندی می‌شوند، تأکید کند.

بخوانید: ۷ کتابی برای آن‌ها که زاده‌ اضطراب جهان‌اند

کتاب معامله‌گری در بازار ارز

کتاب معامله‌گری در بازار ارز

مشاهده این محصول در دیجی کالا

بورس بین‌الملل بزرگترین، کاراترین، پویا‌ترین و جذاب‌ترین بازار مالی در جهان با حجم تبادلات روزانه بیش از ۳ تریلیون دلار می‌باشد. برخی از مزایای معامله در بازار تبادلات ارزی (بورس بین الملل): امکان معامله در طول ساعت شبانه‌روز. امکان معامله در هر دو جهت بازار صعودی یا نزولی. استفاده از اعتبار اهرمی به منظور افزایش قدرت خرید. امکان تایید سود و ضرر و انجام معاملات سفارشی در غیاب شما.

هزینه بسیار ناچیز برای انجام معاملات. نقد شوندگی بسیار بالا. حداکثر شفافیت و کارایی. دسترسی آسان و سریع. فرصتهای بیشمار معاملاتی. انعطاف‌پذیری بالا. عدم نیاز به پرداخت مالیات، عوارض و حتی اعتباراتی که به سرمایه شما داده می‌شود. بدون محدودیت جنسیتی یا فیزیک بدنی و با شرایط سنی ۱۸ سال به بالا و با حداقل سرمایه. حداقل درگیری در پیچیدگی‌های قوانین دولتی، کمیسون معاملاتی صفر. امکان معامله در هر نقطه دنیا. امنیت و ضمانت. امکان استفاده رایگان از حساب آزمایشی.

کتاب معامله‌گری در بازار ارز به شما وارد شدن به چنین فضایی و استفاده و بهره‌وری دست و بدون شکست از آن را می‌آموزد.

برچسب ها

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن