سخت افزار

چگونه با یک پروژکتور تلوزیون نگاه کنیم؟

برنامه‌های مورد علاقه خود و حتی تلویزیون زنده را از طریق یک پروژکتور تماشا کنید.

مواردی که باید بدانید:

 • می‌توانید از هر پروژکتور به عنوان تلویزیون استفاده کنید اما ممکن است به سخت‌افزار اضافی نیاز داشته باشید.
 • اگر پروژکتور شما دارای برنامه‌های بومی است، بدون نیاز به هرگونه وسیله اضافی می‌توان به عنوان تلوزیون از آن استفاده کرد.
 • همچنین می‌توانید یک دستگاه پخش اینترنتی، تیونر دیجیتال یا گیرنده تلویزیون را به پروژکتور خود متصل کنید.

در این مقاله نحوه استفاده از هر پروژکتور به عنوان تلویزیون توضیح داده شده است. بسته به قابلیت‌های پروژکتور، ممکن است به سخت‌افزار یا آداپتورهای اضافی نیاز داشته باشید تا از آن به عنوان تلویزیون استفاده کنید.

آیا می‌توان از یک پروژکتور به عنوان تلویزیون استفاده کرد؟

با اینکه پروژکتور می‌تواند اکثر عملکردها و ویژگی‌های تلویزیون را داشته باشد، اما باز هم باهم قابل مقایسه نیستند. مهم‌ترین تفاوت میان آن‌ها این است که تلویزیون‌ها گیرنده داخلی دارند که به آن‌ها امکان می‌دهد امواج را از طریق هوا دریافت کنند. بنابراین درحالی‌که می‌توانید به راحتی به جای تلویزیون از یک پروژکتور برای انجام بازی‌های ویدئویی، پخش اینترنتی فیلم و سریال‌ها و سایر فعالیت‌ها استفاده کنید، عملکرد حیاتی تماشای تلویزیون به صورت سنتی به سخت‌افزار اضافی نیاز دارد.

از راه‌های زیر می‌توانید پروژکتور را به عنوان تلوزیون استفاده کنید:

 • دستگاه پخش اینترنتی: اگر دستگاه پخش اینترنتی مانند Roku یا Fire Stick دارید، می‌توانید آن را از طریق HDMI به پروژکتور خود متصل کنید و سپس با استفاده از برنامه‌ای مانند YouTube TV یا fuboTV که می‌تواند تلویزیون زنده را پخش کند، برنامه‌های مورد علاقه‌تان را تماشا کنید.
 • برنامه‌های بومی پروژکتور: برخی از پروژکتورها بر روی سیستم عامل‌هایی مانند Android TV ساخته شده‌اند و برنامه ها را به صورت بومی دارند و  اجرا می‌کنند. اگر پروژکتور شما این قابلیت را دارد، ممکن است بتوانید بدون نیاز به دستگاه پخش جداگانه، یک برنامه زنده تلویزیونی را روی پروژکتور اجرا کنید.
 • گیرنده دیجیتالی یا تیونر تلویزیون: این دستگاه‌ها عملکرد اصلی تلویزیون را فراهم می‌کنند اما به طور معمول در پروژکتورها وجود ندارد. نحوه کار آن‌ها این است که شما یک آنتن را به تیونر متصل می‌کنید، تیونر را به پروژکتور خود متصل می‌کنید و سپس کانال‌های تلویزیونی محلی را دقیقاً مانند تلویزیون خود تماشا می‌کنید.

چگونه از پروژکتور به جای تلویزیون استفاده کنیم؟

قبل از اینکه بتوانید از یک پروژکتور به عنوان تلویزیون استفاده کنید، روشی که برایتان بهتر است را مشخص کنید. اگر دستگاه پخش اینترنتی را انتخاب کنید، باید دستگاهی را خریداری کنید و سپس هزینه اشتراک در سرویس پخش تلویزیونی را پرداخت کنید. اگر پروژکتور شما از برنامه های بومی پشتیبانی می‌کند ، پس تنها هزینه‌ای که باید بپردازید اشتراک در برنامه مورد نظرتان است.

هنگامی که تصمیم گرفتید از کدام روش استفاده کنید، آماده تنظیم پروژکتور برای استفاده به عنوان تلویزیون هستید:

نکته: شما به ورودی HDMI خالی نیاز خواهید داشت، بنابراین اگر پروژکتور ورودی کافی در دسترس ندارد ممکن است لازم باشد یک دستگاه ورودی مانند دستگاه پخش Blu-ray یا DVD player را از برق جدا کنید.
 1. پروژکتور را همان‌گونه که برای استفاده معمول نصب می‌کنید، تنظیم کنید.
 2. کابل HDMI را به ورودی پروژکتور وصل کنید.
 3. انتهای دیگر کابل HDMI را به دستگاه پخش اینترنتی یا گیرنده یا تیونر دیجیتال تلویزیون وصل کنید.
 4. پروژکتور خود را به یک اسپیکر، بلندگو یا سیستم سینمای خانگی متصل کنید.
 5. اگر از تیونر دیجیتال یا گیرنده تلویزیون استفاده می‌کنید ممکن است لازم باشد مدتی صبر کنید تا دستگاه اطلاعات شبکه‌های موجود را از طریق کانال جستجو کند.
 6. اگر از دستگاه پخش اینترنتی یا برنامه بومی استفاده می‌کنید، برنامه پخش تلویزیونی را بارگیری و نصب کنید.
 7. در نهایت آماده دیدن تلویزیون با استفاده از پروژکتور خود هستید.

آیا استفاده هر روزه از پروژکتور برای تماشای تلویزیون مشکلی ندارد؟

استفاده از پروژکتور به عنوان تلویزیون با استفاده از هر یک از روش‌های ذکر شده در بالا کاملاً ایمن است. ممکن است شما برای دستیابی و بازسازی تجربه سینمای در خانه خود، پروژکتور خود را خریداری کرده باشید اما متوجه خواهید شد که این دستگاه برای تماشای روزمره تلویزیون نیز به همان اندازه مناسب است، از گوش دادن به اخبار گرفته تا تماشای سریال‌های کمدی مورد علاقه‌تان.

تنها مسئله احتمالی استفاده از پروژکتور برای تماشای روزمره تلویزیون این است که اکثر ما تمایل داریم با تلویزیون متفاوت از فیلم های تماشای شده توسط یک پروژکتور ارتباط برقرار کنیم. به عنوان مثال، بسیاری از مردم تلویزیون خود را برای ایجاد سر و صدای پس زمینه روشن می‌کنند و حتی برخی تلویزیون را در تمام روز روشن می ‌گذارند.

اگر پروژکتور شما از لامپ با طول عمر نسبتاً کم استفاده می‌کند، در استفاده از پروژکتور به عنوان تلویزیون باید این مورد را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر هر روز آن را برای مدت طولانی روشن نگه دارید، ممکن است به سرعت یک لامپ پروژکتور ۲۰۰۰ ساعته را بسوزانید.

اگر پروژکتور شما دارای یک لامپ LED با طول عمر بالا است که ده ها هزار ساعت استفاده از آن مجاز شناخته شده است، بنابراین مانند سایر تلویزیون ها بدون نگرانی در مورد تعویض لامپ از آن بهره ببرید. ما همچنان توصیه می‌کنیم هر پروژکتوری را که واقعا استفاده نمی‌کنید، خاموش کنید.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا