کادوی ولنتاین
سخت افزار

چگونه می‌توان فن لپ‌تاپ را تمیز کرد؟

با تمیز کردن مرتب لپ‌تاپ، آن را خنک نگه دارید و از ایجاد سر و صدای اضافی جلوگیری کنید.

مواردی که باید بدانید:

  • لپ‌تاپ خود را خاموش و از برق بکشید، سپس از هوای فشرده برای تمیز کردن منافذ آن استفاده کنید.
  • شما همچنین می‌توانید فن لپ‌تاپ را بدون داشتن هوای فشرده تمیز کنید. اما این کار کمی خطرناک است.
  • به خاطر داشته باشید که یک فن کثیف و گرد و خاک گرفته می‌تواند منجر به داغ کردن لپ‌تاپ شما شود و مشکلاتی برای خنک کردن آن به وجود آورد.

در این مطلب ما به شما آموزش می‌دهیم چگونه با یک هوای فشرده فن لپ‌تاپ‌تان را تمیز کنید. همچنین یک راه کمی غیرمعمول‌تر را هم به شما معرفی کرده و آموزش می‌دهیم.

چگونه فن لپ‌تاپ را بدون جدا کردن آن تمیز کنیم؟

بهترین روش برای تمیز کردن لپ‌تاپ بدون باز کردن و جدا کردن قطعات آن، استفاده از هوای فشرده است. این روش نه تنها بسیار مقرون به صرفه است و همه می‌توانند به راحتی به آن دسترسی پیدا کنند، بلکه ایمن‌ترین و آسان‌ترین روش برای زدودن لپ‌تاپ از گرد و غبار و زباله بدون جدا کردن قطعات آن نیز هست.

نکته: ما در این آموزش از یک قوطی هوای فشرده استفاده خواهیم کرد. زیرا احتمال اینکه شما چنین چیزی داشته باشید یا بتوانید به آن دسترسی پیدا کنید بیشتر است. همچنین یک نکته مهم دیگر این است که به دلیل ورود رطوبت و مایعات احتمالی به لپ‌تاپ، فوت کردن درون منافد دستگاه توصیه نمی‌شود.

۱٫    لپ‌تاپ خود را خاموش کنید و آن را از برق بکشید. آداپتور را نیز از لپ‌تاپ جدا کرده و در صورتی که می‌توانید باتری آن را نیز در بیاورید.

۲٫    محل دریچه (های) ورودی فن را روی لپ‌تاپ خود مشخص کنید. دریچه‌ها معمولا در قسمت زیرین لپ‌تاپ قرار دارند اما محل دقیق آن‌ها بستگی به برند و مدل لپ‌تاپ شما دارد. اگر مطمئن نیستید فن دقیقا در کدام ناحیه لپ‌تاپ است دفترچه راهنما یا سایت سازنده لپ‌تاپ را مطالعه کنید.

۳٫    نازل هوای فشرده را به سمت دریچه هدایت کنید، اما آن را به عمق فرو نبرید و به آن فشار نیاورید و با فشارهای کوتاه هوا را به دریچه فن هدایت کنید. اگر فن لپ‌تاپ شما چند دریچه دارد، دریچه‌های دیگر را نیز با همین روش گفته شده تمیز کنید. اگر این امکان برای شما وجود دارد، هوای فشرده شده را مستقیماً روی خود تیغه‌های فن قرار دهید.

چگونه فن لپ‌تاپ را بدون جدا کردن آن تمیز کنیم؟

نکته: فشارهای طولانی به دلیل دمای پایین هوای منبسط شده باعث چگالش می‌شوند. پس بهتر است با فشارهای کوتاه هوا را وارد کنید.

۴٫    اگر فن لپ تاپ شما به شدت کثیف شده یا گرفتگی گرد و غبار دارد، دمیدن هوای فشرده از طریق دریچه‌های خروجی نیز می‌تواند مفید باشد. این دریچه‌ها معمولا در عقب یا کنار لپ‌تاپ هستند. البته که باز هم بستگی به مدل و شرکت سازنده آن دارد.

ممکن است دفعه بعدی که لپ‌تاپ خود را روشن می‌کنید هنوز روی دریچه‌های فن خود مقداری گرد و غبار ببینید که با بار اول فقط به سطح آمده است، بنابراین یک بار دیگر مراحل بالا را تکرار کنید تا فن لپ‌تاپ شما به صورت عمیق و خوب تمیز شود.

چگونه بدون در دسترس داشتن هوای فشرده لپ‌تاپ را تمیز کنیم؟

اگر هوای فشرده ندارید و یا نمی‌خواهید با خرید هوای فشرده زباله تولید کنید، می‌توانید از راه دیگری فن لپ‌تاپ خود را تمیز کنید. با این حال، توجه داشته باشید که این روش بسیار سخت‌تر است و شامل باز کردن و پیاده کردن اجزای لپ‌تاپ است که می‌تواند ضمانت شما را باطل کرده و به طور دائمی به آن آسیب برساند. تنها روی لپ‌تاپی این کار را انجام دهید که اطلاعات ارزشمند و ضروری‌ای روی آن ندارید و از امکان تعمیر آن اطمینان دارید.

درست مانند روش قبلی ابتدا لپ‌تاپ خود را خاموش کنید و از برق بکشید. سپس شارژر را از آن جدا کنید و اگر می‌توانید باتری را نیز از لپ‌تاپ جدا کنید.

۱٫    در صورت امکان، یک راهنمای رفع اشکال برای لپ‌تاپ خود در سایتی مانند iFixit پیدا کنید. اگر نتوانستید به عنوان جایگزین از راهنمای مادربرد یا وب سایت سازنده لپ‌تاپ خود برای یافتن راهنما و نحوه جدا کردن آن استفاده کنید.

۲٫    پیچ‌های زیر لپ‌تاپ را پیدا کرده و آن‌ها را باز کنید.

۳٫    پنل زیرین را بردارید و مراقب باشید که به هیچ کدام از کابل‌های روبان آسیب نرسد (در صورت لزوم ابتدا آن‌ها را جدا کنید). ممکن است لازم باشد هر نوع چسب را با منبع گرما شل کنید.

۴٫    فن لپ‌تاپ را پیدا کرده و در صورت دسترسی به آن، از پارچه‌ای بدون پرز برای پاک کردن گرد و غبار آن استفاده کنید.

۵٫    اگر لپ تاپ شما دارای هیت سینک قابل دسترسی است، برای پاک کردن گرد و غبار اضافی از همان پارچه استفاده کنید.

۶٫    پنل عقب و تمام پیچ ها و کابل‌های لپ‌تاپ را در جای مناسب خود بگذارید و ببندید.

هر چند وقت یک بار باید نسبت به تمیز کردن فن لپ‌تاپ اقدام کرد؟

با استفاده از هوای فشرده هر شش ماه یک بار، یک پاکسازی مختصر برای تمیز نگه داشتن فن لپ‌تاپ و جلوگیری از داغ کردن آن کافی است. اگر می‌خواهید قطعات لپ‌تاپ را جدا کنید، برای جلوگیری از احتمال آسیب یا مشکلات هنگام جمع کردن فقط در مواقع ضروری این کار را انجام دهید.

راحت‌ترین راه برای تمیز کردن فن لپ‌تاپ چیست؟

استفاده از هوای فشرده آسان‌ترین راه برای تمیز کردن فن لپ‌تاپ است، اگرچه همان طور که گفتیم این تنها روش نیست.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا