سخت افزار

چه تفاوت‌هایی میان مودم و روتر وجود دارد؟

تفاوت میان مودم و روتر در این است که یک مودم به اینترنت وصل می‌شود، و یک روتر دستگاه‌های دیگر را به    وای-فای متصل می‌کند. در این مطلب به معرفی نحوه کار هر یک از آن‌ها می‌پردازیم تا در نهایت بتوانید بهتر تصمیم بگیرید کدام یک برای نیازهای اینترنتی شما مناسب‌تر است.

مودم

 • سیگنال دریافتی از شرکت ارائه‌دهنده اینترنت را رمزگشایی می‌کند.
 • مستقیماً به اینترنت متصل می‌شود.
 • قادر به ایجاد شبکه محلی نیست.
 • مسئول ایجاد اتصال وای-فای نیست.

روتر

 • یک شبکه محلی ایجاد می‌کند.
 • اتصال وای-فای را ایجاد و مدیریت می‌کند.
 • اتصال به اینترنت را میان چندین دستگاه توزیع می‌کند.
 • سیگنال دریافتی از شرکت ارائه‌دهنده اینترنت را رمزگشایی نمی‌کند.
 • برای اتصال به اینترنت به یک مودم نیاز دارد.

ممکن است اگر شرکت ارائه‌دهنده اینترنت شما همزمان مودم و روتر را به عنوان بخشی از یک بسته اینترنتی به شما اجاره دهد، این دو را با یکدیگر اشتباه بگیرید. دانستن تفاوت‌های میان مودم و روتر و شیوه کار هر یک، از شما کاربر اینترنتی بهتری می‌سازد. در این صورت در مخارج خود در تهیه تجهیزات بیشتر نیز صرفه‌جویی خواهید کرد.

مزایا و معایب مودم

مزایا

 • به شرکت ارائه‌دهنده اینترنت (ISP) متصل می‌شود.
 • به طور خاص با ISP شما سازگار می‌شود.
 • سیگنال دریافتی از ISP را به یک سیگنال جهانی قابل استفاده در کامپیوتر تبدیل می‌کند.

معایب

 • قادر به ایجاد شبکه محلی نیست.
 • از وای-فای پشتیبانی نمی‌کند.
 • قادر به اتصال چندین دستگاه به اینترنت نیست.

یک مودم منشاء اینترنت شما در شرکت ارائه‌دهنده را به شبکه خانگی شما متصل می‌کند. مودم به یک روتر یا مستقیماً از طریق کابل Ethernet به کامپیوتر شما متصل می‌شود. مودم‌ها بسته به نوع خدمات متفاوت هستند و قابل جایگزینی با یکدیگر نیستند.

برخی شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت، مودم را در ازای دریافت مبلغ ماهیانه به مشترکین اجاره می‌دهند. اما مودم‌های کابلی نیز با قیمت‌هایی مناسب قابل خریداری هستند.

مزایا و معایب روتر

مزایا

 • یک شبکه اینترنت محلی (LAN) می‌سازد.
 • اتصال به اینترنت را در چند دستگاه برقرار می‌کند.
 • پشتیبان وای-فای است.
 • در برابر ویروس یک firewall ایجاد می‌کند.
 • به VPN متصل می‌شود.

معایب

 • نمی‌تواند مستقیماً به اینترنت وصل شود.
 • سیگنال دریافتی از شرکت ارائه‌دهنده اینترنت را رمزگشایی نمی‎‌کند.

یک روتر با اتصال به مودم، یک شبکه خصوصی در منزل، شرکت یا محل کار مثل کافی‌شاپ ایجاد می‌کند. وقتی دستگاه شما به وای-فای متصل می‌شود درواقع به روتر محلی متصل شده است.

روترها به دستگاه‌های هوشمند مثل گوشی‌های هوشمند، اسپیکرهای هوشمند همچون Amazon Echo و محصولات هوشمند خانگی مثل چراغ‌های هوشمند و سیستم‌های امنیتی متصل می‌شوند. روترهای بی‌سیم نیز محتوا را از سرویس‌های استریم نتفلیکس، هولو و دیگر سرویس‌های مشابه بدون نیاز به کابل در لپ‌تاپ‌ها و موبایل‌های هوشمند استریم می‌کنند.

شما با خریداری یک روتر وایرلس می‌توانید مدلی را که برای منزل یا محل کار شما مناسب‌تر بوده یا دارای تمامی ویژگی‌های یک روتر پیشرفته برای بازی (گیمینگ) یا فعالیت‌های خاص دیگر است انتخاب کنید.

در برخی موارد، داشتن یک روتر بی‌سیم برای پوشش تمام منزل یا محل کار به دلیل وسعت فضا یا چند طبقه بودن ساختمان یا وجود دیوارهایی که مانع از اتصال می‌شوند کافی نخواهد بود. برای آنکه نقاط کور جلوی اتصال شما را نگیرند، لازم است دستگاه‌های دامنه‌گستر یا توسعه‌‍‌دهنده شبکه بی‌سیم (range extenders) را که به روتر متصل می‌شوند تهیه کنید تا دامنه دسترسی آن بیشتر شود. با این حال چنین چیزی از پهنای باند در نزدیکی دستگاه می‌کاهد و این از سرعت وب‌گردی و دانلود شما کم می‌کند. در این حالت انتخاب یک شبکه توری بسیار هوشمندانه است.

یک شبکه وای-فای توری شامل یک روتر مرکزی و چندین ماهواره یا نقاط اتصال است که سیگنال بی‌سیم را مثل حلقه‌های یک زنجیره به نقطه بعدی منتقل می‌کند. نقاط شبکه‌های توری برخلاف توسعه‌دهنده‌های شبکه که تنها با روتر در ارتباط هستند، با یکدیگر نیز ارتباط می‌گیرند. قدرت سیگنال در این حالت طوری است که انگار به روتر اصلی چسبیده باشید. هیچ محدودیتی در تعداد نقاط اتصالی که می‌توانید ایجاد کنید وجود ندارد و می‌توانید این نقاط را در گوشی هوشمند خود مدیریت کنید.

نیاز به یک توسعه‌دهنده شبکه بی‌سیم یا یک شبکه توری بسته به بزرگی فضای پوششی و مقدار پهنای باند مورد نظر شماست.

آیا همزمان به یک مودم و روتر نیاز است؟

شما برای ایجاد شبکه اینترنت خانگی به یک مودم و یک روتر نیاز دارید. اگر قصد دارید فقط یک کامپیوتر را از طریق سیم به اینترنت وصل کنید تنها به مودم نیاز خواهید داشت. در هیچ حالتی تنها داشتن یک روتر برای شما کافی نیست. برای رمزگشایی سیگنال دریافتی از شرکت ارائه‌دهنده اینترنت همواره به یک مودم نیاز است.

برای افزایش سرعت اینترنت باید به کیفیت روتر خود توجه کنید. روتر دارای محدوده پهنای باند است و سیگنال دریافتی را میان تمام دستگاه‌های شما پخش می‎کند. روتر سازنده و مدیریت‌کننده وای-فای شماست.

مودم وای-فای چیست؟

معمولا علل کندی سرعت اینترنت در مودم یافت نمی‌شود. اگر کامپیوتر خود را مستقیماً به مودم وصل کنید و سرعت اینترنت خود را تست کنید می‌توانید مطمئن شوید که با سرعت اعلام شده از سوی شرکت ارائه‌دهنده اینترنت برابری می‌کند. در غیر این صورت بهتر است با شرکت خود تماس بگیرید. ممکن است اشکالی در اتصال شما وجود داشته باشد یا مودم شما قدیمی باشد. در این حالت بهتر است یک مدل جدیدتر خریداری کنید.

یک مودم چه ظاهری دارد؟

یک مودم معمولی شبیه به یک جعبه مشکی مربع‌شکل و کوچک است. بسیاری از مودم‌ها بین دو تا چهار آنتن دارند، اما همه مودم‌ها دارای آنتن‌ خارجی نیستند. در تصویر آمده در شروع این مطلب ظاهر یک مودم معمولی را می‌بینید، اما هر کارخانه مودم خاص خود را تولید می‌کند.

مودم‌ها همچنین دارای دو تا چهار پورت ethernet، یک یا دو پورت USB هستند و عرض آن‌ها از شش تا نُه اینچ، طول‌ آن‌ها از شش تا یازده اینچ و ارتفاع آن‌ها از دو تا سه اینچ می‌باشد.

دستگاه‌های ترکیبی مودم و روتر

دستگاه‌های ترکیبی مودم و روتر

برخی مودم‌ها دارای روتر داخلی هستند که قابلیت‌های هر دو دستگاه را در خود دارند. این دستگاه‌های ترکیبی ممکن است در صورتی که یک بسته جامع کابل، اینترنت و تلفن داشته باشید دارای قابلیت VoIP نیز باشند.

دستگاه‌‎های ترکیبی معمولا انتخاب خوبی به شمار نمی‌‎روند. اگر جزئی از دستگاه شکسته شود، تمام آن از کار می‌افتد. همچنین امکان ارتقاء یکی از اجزای آن وجود ندارد. با این حال اگر نیازی به آخرین و پیشرفته‌ترین فناوری ندارید، تهیه یک دستگاه ترکیبی مودم و روتر انتخاب به‌صرفه‌تری است.

پرسش و پاسخ

کدام یک بهتر است: مودم یا روتر؟

در صورتی که ملزم به مقایسه باشیم، مودم در این رقابت برنده است. یک مودم همیشه دروازه اصلی شما در ورود به اینترنت است، چه مودم از طریق فیبر نوری متصل شده یا مودم گوشی هوشمند شما باشد. کارکرد روتر این است که این اتصال اینترنتی را سپس به دیگر دستگاه‌های سیمی یا بی‌سیم در LAN توزیع کند. امکان اینکه یک دستگاه را به مودم خود متصل کنید و به اینترنت دسترسی داشته باشید همیشه وجود دارد. اما هرگز نمی‌شود دستگاهی را به یک روتر وصل کرد و به اینترنت متصل شد، مگر آنکه روتر به یک مودم وصل باشد.

چه زمانی به یک مودم و چه زمانی به یک روتر نیاز دارم؟

شما برای اتصال به اینترنت به مودم نیاز دارید. سپس می‌توانید برای توزیع اتصال میان دستگاه‌های مختلف (کامپیوتر، گوشی هوشمند، تلویزیون هوشمند و غیره) از یک روتر استفاده کنید. همچنین از روترها برای اتصال درون شبکه‌ای دستگاه‌ها استفاده می‌شود، به این معنا که می‌‎توانید دستگاه چاپگر خود را از طریق آن به کامپیوترتان متصل کنید. برای اتصال دستگاه‌ها در درون شبکه نیازی به دسترسی به اینترنت نیست.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا