کادوی ولنتاین
سخت افزار

چگونه حافظه‌ی ذخیره‌سازی لپتاپ را افزایش دهیم؟

می‌توانید درایو خود را ارتقا دهید، از حافظه‌ی خارجی یا فضای ابری استفاده کنید.

هنگام خرید لپتاپ، احتمالاً آن را بر اساس مشخصات آن انتخاب کرده‌اید. یکی از آن‌ها احتمالاً حجم سیستم ذخیره‌سازی آن بوده است. با گذشت زمان، ممکن است بدون اینکه آماده‌ی تعویض لپتاپ باشید، درایو پر شود.

خوشبختانه راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید فضای بیشتری را بر روی لپتاپ دریافت کنید. برخی از آن‌ها گران‌تر هستند یا به مهارت‌های فنی بیشتری نسبت به دیگران نیاز دارند. بنابراین راه حلی را انتخاب کنید که به بهترین شکل با نیازهای شما مطابقت دارد.

توجه: خط رایانه های MacBook از سال ۲۰۱۵ اجازه‌ی گسترش حافظه‌ی داخلی را نمی‌دهد.

نحوه‌ی افزایش حافظه‌ی ذخیره‌سازی در لپتاپ

گران‌ترین راه برای به دست آوردن بیشترین فضای ذخیره‌سازی روی لپتاپ، ارتقاء درایو داخلی است. کمترین هزینه، استفاده از فضای ذخیره‌سازی ابری است.  از نکات زیر استفاده کنید تا تصمیم بگیرید کدام گزینه برای شما مناسب‌ است.

  • ارتقاء درایو داخلی : اگر کارهای آفلاین زیادی با لپتاپ خود انجام می‌دهید و به ارتقاء حجم قابل توجهی نیاز دارید، این روش بهترین گزینه است. این همچنین راحت‌ترین روش است زیرا نیازی به نگرانی در مورد آوردن وسیله‌ای با خود ندارید و همچنین نگران حذف فایل‌ها از اینترنت نخواهید بود.
  • استفاده از درایو خارجی : اگر به ندرت به اکثر فایل‌های خود سر می‌زنید و فقط به تعداد کمی از فایل‌ها نیاز دارید، درایو خارجی بهترین گزینه‌ی شما است. در این حالت فلش‌ها و کارت‌های Micro-SD درایوهای خارجی محسوب می‌شوند.
  • فضای ذخیره‌سازی ابری : استفاده از فضای ذخیره‌سازی ابری تا حدی هزینه ندارد. پس از محدودیت خاصی، فقط باید مبلغ کمی ماهانه پرداخت کنید و پس از آن حتی می‌توانید یک پوشه در رایانه‌ی خود را با ذخیره‌سازی ابری همگام‌سازی کنید.

نحوه‌ی ارتقاء درایو داخلی

اگر تصمیم گرفته‌اید که دارتقاء درایو داخلی خود بهترین گزینه‌ برای شما است، باید چند مورد را آماده کنید. شما به یک پیچ گوشتی کوچک، سطحی تمیز و عاری از هرج و مرج و یک بند مچی ضد استاتیک نیاز دارید. ما در مثال خود از وبسایت Crucial استفاده می‌کنیم، اما شما باید فروشنده‌ای که بیشتر دوست دارید را انتخاب کنید.

۱. برای شروع باید نوع هارد دیسک لپتاپ خود را مشخص کرده باشید. بهترین راه برای این کار این است که به سایت ارتقاء Crucial بروید، سازنده و مدل رایانه‌ی خود را انتخاب کنید (اطلاعات سیستم رایانه خود را ببینید) و Storage را در منوی سمت چپ انتخاب کنید.

۲. وبسایت Crucial نشان می‌دهد که آیا سیستم شما از درایو حالت جامد (SSD) استفاده می‌کند یا درایو دیسک سخت (HDD). وقتی به پایین صفحه می‌روید همه‌ی گزینه‌ها را مشاهده خواهید کرد. اندازه درایوی که ترجیح می‌دهید را انتخاب کنید.

۳. هنگامی که هارد دیسک جدید خود را تهیه کردید، زمان نصب آن فرا رسیده است. قبل از شروع کار، باید داده‌ها و همه‌ی برنامه‌های خود را به هارد جدید منتقل کنید.

۴. وقتی آماده‌ی تعویض درایو هستید، مچ بند ضد استاتیک خود را ببندید. در پایین لپتاپ خود به دنبال فلپ احتمالی دسترسی به هارد باشید. همه‌ی لپتاپ‌ها آن را ندارند، اما اگر لپ تاپ شما دارد، نصب بسیار ساده‌تر خواهد بود. فقط پیچ‌هایی که پنل را در جای خود نگه داشته‌اند را بردارید. درایو قدیمی را بردارید و درایو جدید را وارد کنید.

۵. اگر هیچ درب دسترسی وجود ندارد، باید قاب لپتاپ خود را باز کنید. تمام پیچ‌های اطراف قاب را با دقت پیدا کرده و بردارید. در برخی از لپتاپ ها، باید پیچ‌ها را در پایه‌ی صفحه به دقت جدا کنید تا صفحه را جدا کرده و بردارید.

توجه : اگر با بازکردن قاب لپتاپ خود اصلا راحت نیستید، یک متخصص حرفه‌ای را برای انجام ایمنی نصب هارد دیسک استخدام کنید. اگر ندانید چه کار می‌کنید، آسیب دیدن لپتاپ آسان خواهد بود.

۶. هنگامی که کیس را باز کردید، نباید در مکان‌یابی هارد دیسک مشکلی داشته باشید. معمولاً زیر یک پوشش فلزی محافظ قرار دارد. می‌توانید هارد قدیمی را بیرون بکشید و هارد جدید را نصب کنید.

توجه: ما این کار را کمی ساده می‌گوییم زیرا هر سازنده این کار را متفاوت انجام می‌دهد، بنابراین اگر مشخص نیست که پس از رسیدن به این مرحله باید چه کاری انجام دهید، به سایت سازنده بروید تا ببینید که چگونه این کار را انجام می‌دهند.

۷. درپوش لپتاپ را دوباره وصل کرده و همه پیچ‌ها را دوباره نصب کنید. لپتاپ را به برق زده و آن را راه‌اندازی کنید. اگر همه‌ی داده‌ها و برنامه‌ها را از هارد دیسک قدیمی خود کلون کرده و کپی کرده‌اید، کامپیوتر شما باید به درستی راه‌اندازی شود. با این تفاوت که در حال حاضر شما فضای ذخیره‌سازی بیشتری دارید.

استفاده از درایوهای خارجی و سایر دستگاه‌های ذخیره‌سازی

بسیاری از افراد به جای گذراندن فرآیند جایگزینی درایو داخلی، گزینه‌ی راحت‌تر فضای خارجی را انتخاب می‌کنند. اگر این روش را ترجیح می‌دهید، چند گزینه برای انتخاب دارید.

۱. هنگامی که یک درایو خارجی خریداری می‌کنید، متوجه خواهید شد که ظرفیت ذخیره‌سازی چشمگیری دارد و گاهی از درایوهای داخلی فراتر می‌رود. تنها عیب آن‌ها این است که باید آن را به پورت USB متصل کنید، که این امر تعداد پورت‌های USB موجود برای دستگاه‌های دیگر را کاهش می‌دهد. هنگامی که درایو خارجی را وصل می‌کنید، سیستم عامل شما به طور خودکار آن را تشخیص داده و به عنوان یک درایو دیگر به Windows Explorer اضافه می‌کند.

۲. یکی دیگر از روش‌های بسیار راحت که افراد برای افزایش حافظه‌ی ذخیره‌سازی استفاده می‌کنند درایوهای Thumb است (که به فلش مموری نیز معروف است) است. این ابزار کوچک هنگام اتصال به ویندوز درست مانند درایو خارجی عمل می‌کنند. با این حال، آن‌ها معمولاً اندازه.های ذخیره‌سازی کوچکی را ارائه می‌دهند.

۳. یکی دیگر از روش‌های مناسب، افزایش حافظه‌ی لپتاپ با استفاده از کارت Micro-SD است البته اگر لپتاپ شما دارای شکاف کارت Micro-SD باشد. این‌ها کارت‌های کوچکی هستند که عرض آن‌ها بیشتر از دو انگشت نیست. هنگامی که به شکاف Micro-SD وصل می‌شوند، عملاً قابل تشخیص نیستند و به عنوان یک درایو دیگر در Windows Explorer نشان داده می‌شوند.

استفاده از فضای ذخیره‌سازی ابری

چرا سخت افزار بخرید وقتی نیاز ندارید؟ تا زمانی که یک اتصال اینترنتی قابل اعتماد دارید، فضای ذخیره‌سازی ابری یک راه حل عالی برای افزایش حافظه‌ی لپتاپ به شما ارائه می‌دهد.

بسیاری از راه حل‌های ذخیره‌سازی ابری رایگان برای انتخاب محدوده از ۲ گیگابایت تا ۱۰۰ گیگابایت وجود دارد. به عنوان مثال، Google Drive به مقدار ۱۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی رایگان ارائه می‌دهد که در Gmail ، Google Photos و همه‌ی Google Docs ، Sheets ، Slides ، Drawings ، Forms و Jamboard شما به اشتراک گذاشته می‌شود، اما می‌توانید ۱۰۰ گیگابایت را با قیمت ۱٫۹۹ دلار تا ۱۰ ترابایت به قیمت ۴۹٫۹۹ دلار (در سال) خریداری کنید.

هر سرویس نرم افزاری را ارائه می‌دهد که برای شما امکان اتصال و همگام‌سازی با فضای ذخیره‌سازی ابری خود در مک یا ویندوز ۱۰ را فراهم می‌کند. همچنین می‌توانید به روزرسانی فایل‌های همگام‌سازی شده را در حالت آفلاین ادامه دهید و پس از اتصال مجدد به طور خودکار به روز می‌شوند.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا