سخت افزار

چگونه صدای اسپیکر بلوتوثی را بلندتر کنیم؟

نحوه‌ی افزایش و بهبود صدای اسپیکر بی‌سیم.

در این مقاله چندین روش برای بلندتر کردن اسپیکر‌های بلوتوثی کوچک و لذت بردن از موسیقی خود با تقویت آن توضیح داده شده است.

توجه: هر اسپیکر محدودیت حداکثر صدایی که می‌تواند پخش کند را دارد. نمی‌توانید صدا را از آن بلندتر کنید. بنابراین، از روش‌های ذکر شده در اینجا استفاده کنید تا انرژی صوتی اسپیکر‌ها را متراکم کرده و بلندتر به گوش شما برسانند.

تأثیر اندازه‌ی اتاق بر کیفیت صدا را در نظر بگیرید

اسپیکر‌های بلوتوثی دستگاه‌های قابل حمل هستند. این اندازه‌ی کوچک نسبت به اسپیکر‌های بزرگتر قدرت کمتری در پخش دارد.

صدا نوعی انرژی است و از قانون مربع معکوس پیروی می‌کند، که بیان می‌کند شدت صدا برای هر دو برابر شدن فاصله از منبع صدا تقریباً شش دسی‌بل کاهش می‌یابد.  وقتی منبع صدا را نزدیک‌تر کنید، نتیجه عکس است.

اسپیکر بلوتوثی در یک اتاق بزرگتر یا فضای باز متفاوت از اسپیکر در یک اتاق کوچک به نظر می‌رسد. صدا با فاصله پخش می‌شود، بنابراین کیفیت صدا به اندازه‌ی اتاق و سایر متغیرها مانند جنس دیوارها و کف‌ها بستگی دارد.

از استفاده از اسپیکر بلوتوثی کم‌مصرف در یک اتاق بزرگ یا فضای باز خودداری کنید. اسپیکر‌های بلوتوثی مانند Soundboks و Bose S1 Pro برای مهمانی‌های فضای باز مناسب هستند. مال شما ممکن است یکی از آن‌ها نباشد.

اسپیکر بلوتوثی را در نقطه‌ی درست قرار دهید

اندازه‌ی اتاق همچنین محل دقیق قرارگیری را تعیین می‌کند. انسداد‌هایی مانند صندلی یا گلدانی که بین اسپیکر و شنوندگان قرار دارد را بررسی کنید. اسپیکر‌ها دارای سه درایور اساسی صدا هستند : توییتر‌ها، درایور‌های میان‌رده و ووفر‌ها.

انسداد‌ها روی ووفر و ساب ووفر تأثیر نمی‌گذارد زیرا فرکانس‌های پایین همه جهته هستند و می‌توانند به دور اشیا اتاق خم شوند. صدا‌های با فرکانس بالاتر از توییترها جهت‌دار هستند و وقتی به سمت گوش‌های شما نشانه می‌روند بهترین عملکرد را دارند. هر مانعی دامنه‌ی کامل صدا و تجربه‌ی صوتی شما را با مشکل روبرو می‌کند. این دو قانون تخمینی را دنبال کنید :

●      اسپیکر‌ها را مستقیماً روی زمین قرار ندهید زیرا سطح می‌تواند سیگنال‌ها را کاهش دهد. به عنوان مثال، یک کف فرش‌شده می‌تواند صداها را جذب خود کند. اسپیکر‌ها در تمام محدوده‌های فرکانسی هنگامی که به سطح گوش نزدیک‌تر باشند بهترین صدا را دارند.

●      آنها را خیلی نزدیک دیوار‌ها قرار ندهید. صداهای با فرکانس پایین (باس) از ووفرها از دیوار منعکس می‌شوند و با صداهای مستقیم اسپیکر تداخل ایجاد می‌کنند. با قرار دادن آن دور از دیوار می‌توانید این تداخل صوتی را کاهش دهید.

با جابجایی اسپیکر در حین گوش دادن به یک آهنگ، با مکان‌های مختلف آزمایش کنید. آن را پخش کنید تا به نقطه‌ای عالی برسید که اسپیکر بلوتوث بلند‌ترین صدا را داشته باشد.

همه‌ی تنظیمات صوتی را دوباره بررسی کنید

اسپیکر‌های بلوتوثی را با صدای مطلوب تنظیم کنید که هیچ‌گونه تحریفی ایجاد نکند. اگر تلفن شما منبع صدا است، تنظیمات میزان صدا را نیز بررسی کنید.

منابعی مانند VLC Player و iTunes با تنظیمات اکولایزر ارائه می‌شوند. پیش‌تنظیم‌کننده‌ی اکولایزر مناسب را انتخاب کنید (بیش از ۲۰ پیش‌تنظیم در iTunes وجود دارد) و ببینید آیا به بهبود کیفیت کلی صدا کمک می‌کنند یا خیر.

افت سیگنال یک مشکل معمول در اسپیکر‌های بلوتوثی است. منبع را مانند تلفن یا رایانه خود نزدیک اسمیکر بلوتوثی قرار دهید تا از سیگنال ضعیف جلوگیری کند.

به چندین اسپیکر بلوتوثی متصل شوید

امروزه بسیاری از اسپیکر‌های بلوتوثی از Wi-Fi پشتیبانی می‌کنند. می‌توانید اسپیکر‌های بلوتوثی را برای صدای بزرگتر جفت کنید. به عنوان مثال، دو HomePod اپل می‌توانند با هم در یک اتاق تنظیم شوند. ویژگی PartyBoost در برخی از اسپیکر‌های JBL به شما امکان می‌دهد چندین بلندگوی سازگار با PartyBoost را از طریق بلوتوث به جای Wi-Fi وصل کنید.

توصیه : برنامه‌های تقویت‌کننده نرم‌افزار برای لپ‌تاپ‌ها و تلفن‌ها نیز می‌توانند به افزایش بلندی صدا کمک کنند. تنظیمات آنها را تغییر دهید، و همچنین می‌توانید تغییر شکل صدا را اصلاح کنید. چند برنامه‌ی تقویت‌کننده اسپیکر را امتحان کنید تا ببینید آیا در بلندی صدای اسپیکر‌های بلوتوثی شما کمک می کنند یا نه.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا