مک

چگونه از ماوس چند‌ دکمه‌ای در مک استفاده کنیم؟

در System Preferences کلیک‌های اصلی و ثانویه را تعیین کنید.

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

سیستم‌عام‌های macOS و OS X از هر نوع ماوس به طور کامل پشتیبانی می‌کنند. فرایند فعال کردن پشتیبانی ماوس چند دکمه‌ای به نوع ماوس بستگی دارد. سیستم‌عامل‌های macOS و OS X نوع ماوس را تشخیص داده و اطلاعات پیکربندی مناسب را نمایش می‌دهند.

توجه: دستورالعمل‌های این مقاله به نسخه‌ی macOS 10.15 (Catalina) اشاره دارند. با این حال، این روش در نسخه‌های قدیمی macOS و OS X مشابه است.

نحوه‌ی فعال کردن پشتیبانی چند دکمه‌ای بر روی مجیک ماوس‌ یا ماوس گسچردار

نحوه‌ی فعال کردن پشتیبانی چند دکمه‌ای بر روی مجیک ماوس‌ یا ماوس گسچردار

مجیک ماوس اپل به نسخه‌ی OS X 10.6.2 یا بالاتر نیاز دارد و Magic Mouse 2 برای کار صحیح با مک به نسخه‌ی OS X El Capitan (10.11) یا بالاتر نیاز دارد. سایر ماوس‌های gesture oriented ممکن است به حداقل نسخه‌ی خاصی از سیستم عامل مک نیاز داشته باشند، بنابراین سیستم مورد نیاز ماوس خود را بررسی کنید.

۱. با کلیک روی نماد System Preferences در Dock یا با انتخاب گزینه‌ی System Preferences در منوی اپل، این بخش را راه اندازی کنید.

۲. در پنجره‌ی System Preferences ، نماد Mouse را انتخاب کنید تا پنجره‌ی تنظیمات ماوس باز شود.

۳. به بخش Point & Click بروید.

تنظیمات ماوس در مک

۴. کادر Secondary click را تیک‌ بزنید.

اتصال ماوس به مک

۵. از منوی کشویی زیر Secondary Click استفاده کنید تا آن سمت ماوس که می‌خواهید برای کلیک ثانویه استفاده کنید را انتخاب کنید. راست یا چپ را انتخاب کنید.

تنظیمات مجیک ماوس

۶. برای ذخیره‌ی تغییرات، System Preferences را ببندید.

نحوه‌ی فعال کردن دکمه‌ی ثانویه روی یک مایتی ماوس

مایتی ماوس‌ها قبل از ماوس جادویی آمده بودند. اپل آن را از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ فروخت، سپس نام آن را به Apple Mouse تغییر داد و یک نسخه‌ی بلوتوثی را تا سال ۲۰۱۷ فروخت.

۱. با کلیک روی نماد System Preferences در Dock یا انتخاب System Preferences در منوی اپل، تنظیمات سیستم را راه‌اندازی کنید.

۲. در پنجره‌ی System Preferences ، روی نماد Mouse یا Keyboard & Mouse – بسته به نسخه‌ی سیستم عامل مکی که استفاده می‌کنید – کلیک کنید تا پنجره‌ی تنظیمات باز شود.

۳. برای مشاهده‌ی ارائه‌ی تصویری از مایتی ماوس خود، روی Mouse کلیک کنید.

۴. هر دکمه روی مایتی ماوس دارای یک منوی کشویی است که می‌توانید از آن برای تعیین عملکرد آن استفاده کنید. پیکربندی پیش فرض هم دکمه‌ی سمت چپ و هم دکمه سمت راست را به کلیک‌ اولیه اختصاص داده است.

۵. از منوی کشویی مربوط به دکمه‌ای که می‌خواهید تغییر دهید استفاده کنید و Secondary Click را انتخاب کنید.

۶. برای ذخیره تغییرات، System Preferences را ببندید.

نحوه‌ی فعال کردن عملکرد دکمه‌ی ثانویه ماوس بر روی جنریک ماوس

اکثر ماوس‌ها از درایورهای داخلی سیستم عامل مک استفاده می‌کنند. با این حال، اگر از ماوس شخص ثالثی استفاده می‌کنید که شامل درایور ماوس مک یا تنظیمات برگزیده است، دستورالعمل‌های ارائه شده توسط سازنده را دنبال کنید. در غیر این صورت، این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید:

۱. با کلیک روی نماد Dock یا انتخاب مورد System Preferences از منوی اپل، System Preferences را راه اندازی کنید.

۲. در پنجره‌ی System Preferences ، روی نماد Mouse یا Keyboard & Mouse کلیک کنید تا پنجره‌ی تنظیمات باز شود.

۳. در صورت لزوم روی تب Mouse کلیک کنید.

۴. کلیک اصلی ماوس (Primary Click) را به دکمه چپ یا راست ماوس اختصاص دهید. پس از انتخاب خود، عملکرد کلیک ثانویه به دکمه‌ی باقی مانده‌ی ماوس اختصاص می‌یابد.

۵. برای ذخیره‌ی تغییرات، System Preferences را ببندید.

توصیه : اگر از ماوس تک دکمه استفاده می‌کنید یا نمی‌خواهید روی دکمه ثانویه ماوس کلیک کنید، در حالی که ماوس را روی یک مورد کلیک می‌کنید، کلید Control را در صفحه کلید فشار داده و نگه دارید. این عمل معادل یک کلیک ثانویه می‌باشد.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا