کادوی ولنتاین
سخت افزار

دی‌پی‌آی (DPI) در ماوس چیست؟

اگر قصد خرید یک ماوس گیمینگ را داشته باشید، حتماً به عبارت DPI برخورد کرده‌اید. اما این عبارت به چه معناست و چرا اهمیت دارد؟

خرید یک ماوس جدید ممکن است امر چندان پیچیده‌ای به نظر نرسد. مشخصات قابل توجه در این خصوص اندک هستند، اما بد نیست بدانید حتی در خرید یک موس نیز نکاتی وجود دارند که باید به آن‌ها توجه کرد.

یکی از مشخصات متداول در توصیف موس‌ها، DPI است که در حقیقت برای اندازه‌گیری سطح حساسیت ماوس به‌کار می‌رود. اما آیا حساسیت ماوس در استفاده روزمره از آن موضوع مهمی است؟

برای پاسخ به این سؤالات و اطلاع از اهمیت DPI در این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف DPI

DPI مخفف عبارت نقاط در هر اینچ (dots per inch) است و به عملکرد ماوس –در هنگام گیمینگ یا هر فعالیت دیگر- در اندازه‌گیری فاصله در دنیای واقعی اشاره دارد.

مقدار DPI هر ماوس به گونه‌ای مشخص شده است که بر محدوده حرکت آن بر روی صفحه نمایش اثرگذار است. در نتیجه اگر DPI ماوس شما ۵۰۰ باشد، نشانگر موس به ازای هرچند حرکت دادن ماوس به اندازه ۵۰۰ پیکسل بر روی صفحه جابه‌جا می‌شود.

بنابراین هرچه DPI ماوس بالاتر باشد، بر اثر هر اینچ حرکت دادن ماوس، نشانگر فاصله بیشتری را بر روی صفحه جابه‌جا می‌شود. و بالعکس، هرچه این مقدار کمتر باشد، نشانگر فاصله کمتری را قادر به حرکت است.

ذکر این نکته لازم است که DPI تنها به محدوده حرکت نشانگر بر روی صفحه اشاره دارد، و بر دقت سنسور یا دقیق بودن حرکت آن تأثیرگذار نمی‌باشد.

آیا شما هم به یک ماوس با DPI بالا نیاز دارید؟

مقدار DPI در اغلب موس‌ها در بازه ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ قرار می‌گیرد. اگر بیشتر فعالیت شما با کامپیوتر انجام کارهایی از قبیل وب‌گردی یا پاسخ یا ایمیل‌ها است، احتمالاً‌ نیازی به DPI بالاتر نخواهید داشت.

با این وجود مقدار DPI در گیمینگ اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و برای این کار داشتن یک ماوس با DPI قابل تنظیم یا DPI بسیار بالا، حالت ایدئال به حساب می‌آید. داشتن یک ماوس با DPI بالا در هنگام گیمینگ این امکان را به شما می‌دهد که با حرکت دادن جزئی ماوس، نشانگر را در فاصله بیشتری بر روی صفحه حرکت دهید.

گیمرهایی که به بازی‌های RPG یا MMO از قبیل Call of Duty: Vanguard یا Total War: Warhammer 3 مشغول هستند، بهتر است یک ماوس گیمینگ با ۱۶۰۰-۱۰۰۰ دی‌پی‌آی را انتخاب کنند. برخی موس‌های گیمینگ حتی دارای  DPI بسیار بیشتری هستند. به عنوان مثال، سنسور موس Razer Viper 8K با دی‌پی‌آی ۲۰۰۰۰ یک موس ایدئال برای گیمینگ به شمار می‌رود.

از طرفی برخی از دیگر بازی‌ها همچون بازی‌های RTS نیازمند دقت بیشتری هستند که با مقدار کمتر DPI و نشانگری آهسته‌تر بدست‌ می‌آید. اگر با ماوس خود تقاشی دیجیتال انجام می‌دهید و به دقت بالاتری نیاز دارید، داشتن یک موس با DPI کمتر حالتی ایدئال برای شما خواهد بود، چراکه در این حالت فضای بیشتری برای حرکت دادن دست خود بدون جابه‌جایی بیش از اندازه نشانگر بر روی صفحه در اختیار خواهید داشت.

همه موس‌ها دارای DPI قابل‌تنظیم نیستند. اگر برای گیمینگ یا انجام کارهای روزمره به دنبال یک ماوس باکیفیت هستید، می‌توانید پیش از اقدام به خرید، ماوس انتخابی خود را از نظر قابلیت تنظیم و بازه DPI بررسی کنید.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا