کادوی ولنتاین
هوش مصنوعی

چگونه با ChatGPT به صورت حرفه‌ای ترجمه کنیم

اگرچهچت جی‌پی‌تی برای ترجمه ساخته نشده است، اما چت بات هوش مصنوعی به سرعت به عنوان یک ابزار ترجمه قابل اعتماد تبدیل می شود. ChatGPT با آموزش بر روی مجموعه بزرگی از متن به ده‌ها زبان و استقرار در یک رابط مکالمه، انعطاف‌پذیری بی‌نظیری در ترجمه ارائه می‌کند که به‌طور قابل توجهی بهتر از ابزارهای ترجمه سنتی است. با این حال، برای استفاده بهتر از ChatGPT به عنوان ابزار ترجمه، باید خلاق باشید. در اینجا نحوه کسب بهترین نتایج از ChatGPT به عنوان ابزار ترجمه آمده است.

چرا از ChatGPT برای ترجمه استفاده کنیم؟

Google Translate، Microsoft Translator و DeepL برخی از محبوب‌ترین خدمات ترجمه در اینترنت هستند. ده‌ها مورد دیگر نیز وجود دارد که همگی دقت قابل توجهی ارائه می‌کنند، دسترسی رایگان دارند و ده‌ها زبان را پوشش می‌دهند. بنابراین، چرا ChatGPT را انتخاب کنید؟ چه چیزی ChatGPT را به یک ابزار ترجمه خوب تبدیل می کند؟

برخلاف اکثر ابزارهای ترجمه محبوب، ماهیت تعاملی چت جی‌پی‌تی آن را به یک ابزار ترجمه برجسته تبدیل می کند. با سایر ابزارهای ترجمه، یک متن ارائه می دهید، یک ترجمه دریافت می کنید و همین. اینکه آیا بهترین ترجمه ای است که می توانید دریافت کنید؟

باچت جی‌پی‌تی، می‌توانید ترجمه‌ها را متناسب با نیازهای خاص خود سفارشی‌سازی کنید و در مورد تنظیماتی که دوست دارید انجام دهید، بازخورد ارائه دهید. برای مثال، می توانید لحن و سبک را تنظیم کنید و برخی از نکات فرهنگی و تفاوت های منطقه ای در معنای کلمات را در نظر بگیرید، چیزی که ابزارهای ترجمه ساخته شده مانند Google Translate نمی توانند انجام دهند.

 

اگر تعجب می‌کنید که ChatGPT چگونه به‌عنوان ابزار ترجمه با Google Translate مقایسه می‌شود، در اینجا مقایسه ChatGPT در مقابل Google Translate آمده است. علاوه بر این، آیا می دانستید که می توانید از ChatGPT برای یادگیری یک زبان جدید استفاده کنید؟ ترجمه با ChatGPT سریع و دقیق است، اما چرا گام اضافی را بردارید و با استفاده از یک معلم هوش مصنوعی یک زبان کاملاً جدید را یاد نگیرید؟

ترجمه زبان با ChatGPT

ترجمه با چت جی‌پی‌تی آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که متنی را که می خواهید ترجمه کنید ارائه دهید و زبانی را که می خواهید به آن ترجمه شود مشخص کنید و ChatGPT بقیه کارها را انجام می دهد. با این حال، می توانید خروجی ترجمه زبان ChatGPT را شخصی سازی کنید، سناریوهای ترجمه زبان منحصر به فرد ایجاد کنید و جنبه های بیشتری را تنظیم کنید.

در اینجا نکات مهم دیگری وجود دارد که باید برای استفاده موثر از ChatGPT به عنوان ابزار ترجمه به خاطر بسپارید.

۱٫   زمینه ارائه دهید

یکی از مزایای اصلی چت جی‌پی‌تی نسبت به ابزارهای ترجمه محبوب مانند Google Translate، توانایی آن در بررسی دقیق زمینه متن هنگام ایجاد ترجمه است. در نظر گرفتن زمینه می تواند تفاوت بین ترجمه ساده کلمات جداگانه در یک جمله و ایجاد ترجمه ای باشد که واقعا منعکس کننده قصد نویسنده یا گوینده باشد. به عنوان مثال، جمله اسپانیایی “Gracias por preguntar, pero estoy bastante seguro aquí” را در نظر بگیرید ، مترجم گوگل”Thanks for asking, but I’m pretty sure here” را به عنوان ترجمه تولید می کند. در حالی که این کاملا اشتباه نیست، بسته به زمینه، جمله درست می تواند به معنای “Thanks for asking, but I’m safe here” باشد.

چرا از ChatGPT برای ترجمه استفاده کنیم؟

البته، Google Translate صرف نظر از اینکه چند بار سعی در ترجمه آن کنید، همان ترجمه را ارائه می دهد زیرا راهی برای تشخیص تفاوت ظریف زمینه ای ندارد. ChatGPT بسته به زمینه ارائه شده سعی می کند دقیق ترین ترجمه را ارائه دهد. ارائه زمینه می تواند کیفیت ترجمه شما را به طور قابل توجهی بهبود بخشد. اگر مطمئن نیستید که چگونه زمینه ارائه دهید، در اینجا چند راهنمایی الهام بخش وجود دارد:

“Translate [text to translate in Filipino] to English from the perspective of a native Filipino speaker” باید سعی کند تا حد امکان نکات فرهنگی را در ترجمه حفظ کند.

“Translate [text to translate] to English from the perspective of someone discussing the COVID-19 pandemic” باید به جای کلمات عمومی از اصطلاحات پزشکی مناسب استفاده کند.

“Translate [text to translate] to English. The text discusses a battle during WWII” باید از اصطلاحات نظامی و تاریخی مناسب استفاده کند.

۲٫   نوع متن را اعلام کنید

یکی دیگر از عوامل مهم که می تواند دقت ترجمه شما را افزایش دهد، اعلام صریح نوع متنی است که سعی در ترجمه آن دارید. به عنوان مثال، آیا این یک اصطلاح، یک آهنگ، یک سند مالی یا یک متن معمولی است؟ به سادگی به ChatGPT اطلاع دهید که چه چیزی را سعی در ترجمه آن دارید، به چت بات برتری می دهد تا ترجمه دقیق تری ارائه دهد.

۳٫   از انتقال سبک استفاده کنید

گاهی اوقات، هنگام ترجمه متن، ترجمه ممکن است بیش از حد فنی یا به سادگی برای مخاطب هدف نامناسب باشد. استفاده از انتقال سبک در ChatGPT می تواند به تنظیم تن و سبک ترجمه برای مطابقت با مخاطب هدف یا صنعت کمک کند. بنابراین، اگر یک سند حقوقی را ترجمه می کنید، ترجمه می تواند معنای اصلی نویسنده را حفظ کند در حالی که از کلمات ساده تری استفاده می کند.

.   از انتقال سبک استفاده کنید

۴٫   تفاوت های منطقه ای را در نظر بگیرید

بسته به منطقه یا کشور گوینده، برخی کلمات ممکن است معانی یا تداعی های متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال، جمله انگلیسی “I’m going to play football” می تواند به “我要去踢足球 (Wǒ yào qù tī zúqiú)” در چینی ترجمه شود. در حالی که این ترجمه عالی به نظر می رسد، اگر گوینده آمریکایی باشد، ترجمه ممکن است اشتباه باشد. با گفتن “football”، یک گوینده آمریکایی احتمالاً به ورزش سبک راگبی به نام فوتبال آمریکایی اشاره می کند تا فوتبالی که بقیه دنیا می شناسند.

ابزارهای ترجمه معمولی هیچ راهی برای حساب کردن این سوء تعبیر احتمالی ندارند. از سوی دیگر، ChatGPT می تواند بسته به منشا گوینده، ترجمه های متفاوتی ارائه دهد.

۵٫   از ترجمه خلاصه استفاده کنید

گاهی اوقات، شما نمی خواهید کل یک متن را بخوانید. شما فقط می خواهید پیامی را که نویسنده یا گوینده در تلاش برای انتقال آن است را درک کنید. ChatGPT یکی از معدود ابزارهای ترجمه ای است که در شرایطی مانند این می توانید به آن اعتماد کنید.

برای ترجمه خلاصه شده، از ChatGPT بخواهید که یک ترجمه “خلاصه شده” یا “متراکم” از متن هدف ارائه دهد. برخی از نمونه های پیام عبارتند از:

  •  ارائه یک ترجمه توصیفی اما متراکم از [متن برای ترجمه] در اسپانیایی.
  • ارائه یک ترجمه خلاصه شده از [متن برای ترجمه] در فرانسه.
  • ارائه یک ترجمه خلاصه شده از [متن برای ترجمه] در انگلیسی.
  • این مقاله را به هلندی ترجمه کنید، اما فقط نکات کلیدی را شامل کنید.

خلاصه ترجمه ها زمانی عالی هستند که سعی در برقراری ارتباط دارید اما لزوماً وقت ندارید که بلافاصله به یادگیری زبان عمیق بپردازید.

۶٫   از نمونه تنظیم شده ChatGPT استفاده کنید

استفاده از نمونه تنظیم شده چت جی‌پی‌تی یکی از بهترین راه‌ها برای استفاده از ChatGPT به عنوان ابزار ترجمه است. این امکانات تقریباً بی‌پایانی را برای ترجمه با استفاده از چت بات هوش مصنوعی باز می‌کند. اما چگونه می توانید ChatGPT را برای ترجمه تنظیم کنید؟

می توانید ChatGPT را به چند روش تنظیم کنید. جزء کلیدی برای تنظیم دقیق ChatGPT برای ترجمه، تعیین قوانینی است که چت بات هنگام ترجمه هر متنی که ارائه می دهید باید رعایت کند. به عنوان مثال، می توانید ChatGPT را با ارائه یک جفت ترجمه کلمه یا ترجمه متن تنظیم کنید. همچنین می‌توانید با ارائه چندین متن بزرگ و ترجمه‌های تأیید شده آن‌ها، ترجمه‌های ChatGPT را دقیق‌تر کنید. سپس می‌توانید ChatGPT را وادار کنید تا ترجمه صحیح کلمات و عبارات را از نمونه‌های ارائه شده استنباط کند و آن را هنگام ترجمه متن شامل یک جفت زبان مشابه اعمال کند.

۷٫   برای سازگاری در ترجمه از دستورالعمل های سفارشی استفاده کنید

اگر از ChatGPT برای ترجمه به طور مکرر استفاده می کنید، یکی از محدودیت های ناخوشایند که تجربه خواهید کرد، این است که باید هر بار که یک چت جدید شروع می کنید، دستورالعمل های ترجمه خاصی را ارائه دهید. خوشبختانه، ویژگی دستورالعمل های سفارشی ChatGPT می تواند به حل این مشکل کمک کند. این ویژگی به شما امکان می دهد دستورالعمل های ترجمه قابل استفاده مجدد ایجاد کنید که ChatGPT در تمام مکالمات آینده به یاد داشته باشد. می توانید از آن برای مشخص کردن سبک ترجمه ترجیحی خود فقط یک بار استفاده کنید، و سپس ChatGPT هر زمان که از ChatGPT بخواهید چیزی را ترجمه کند، به طور خودکار اعمال می شود.

۸٫   فرم زبانی را تکرار کنید

توانایی تکرار اشکال زبانی در صورت درخواست یکی از مهمترین مزایای ChatGPT به عنوان ابزار ترجمه نسبت به ابزارهای ترجمه متداول است. در برخی متون، مانند متون سرگرمی، انتخاب کلمات و عبارات متناسب همیشه ضروری است. صرفاً جایگزینی اصطلاحات مختلف در زبان دیگر ممکن است ارزش متن را حفظ نکند.
به عنوان مثال، ترجمه کلمه به کلمه به طور معمول در متون طنز یا شعر که به بازی کلمات، قافیه ها و ترفندهای زبانی وابسته هستند، ناکارآمد است. بازی های کلمات، شوخی ها و شعرها زمانی که تکنیک های مهم زبان در ترجمه گم می شوند، تأثیر خود را از دست می دهند. حفظ طنز و هنر نیاز به حفظ استفاده اصلی زبان خلاقانه دارد.

می توانید ChatGPT را وادار کنید تا ترجمه کند در حالی که حداقل شباهتی به ارزش هنری یا کمیک اصلی خود را حفظ می کند. این امر با دستور دادن به ChatGPT برای حفظ شکل اصلی آن، ترجیحا با ارائه مثالی که ChatGPT می تواند از آن یاد بگیرد، قابل دستیابی است.

به طور کامل به ترجمه ماشینی اعتماد نکنید

در حالی که ChatGPT یک ابزار ترجمه قابل توجه است، مهم است که به یاد داشته باشید که هنوز یک ماشین است و ممکن است همیشه بهترین ترجمه را ارائه ندهد. بنابراین، به طور کامل به آن اعتماد نکنید، به خصوص برای اسناد مهم یا حساس. درعوض، ترکیبی از ابزارها را امتحان کنید و هر زمان که ممکن است، برای اطمینان از دقت، استفاده از یک مترجم حرفه ای را در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا