هوش مصنوعی

چگونه از چت جی‌پی‌تی | ChatGPT استفاده کنیم؟

ChatGPT که در ابتدا در نوامبر ۲۰۲۲ منتشر شد، به بسیاری از ما نگاهی جذاب به آینده با هوش مصنوعی ارائه داد. شاید آینده‌ای که مجبور نیستیم نگران نحوه نوشتن ایمیل به رئیس خود باشیم یا بتوانیم از یک دستیار شخصی هوش مصنوعی بخواهیم مفاهیم دشوار را به سرعت و به سادگی توضیح دهد. علاوه بر توانایی نوشتن ایمیل کاری، ChatGPT می تواند در مورد ارائه شما به شما بازخورد بدهد، یک برنامه سفر برای یک آخر هفته دور از خانه پیشنهاد کند یا زمانی که انرژی ذهنی ندارید، ایده های جدیدی را ارائه دهد. با ChatGPT، درخواست خود را تایپ می کنید و Enter را فشار می دهید تا پاسخی در عرض چند ثانیه مشاهده کنید.

می خواهید یاد بگیرید که چگونه از ChatGPT استفاده کنید؟ این مقاله را از دست ندهید.

ChatGPT چیست؟

ChatGPT یک چت بات هوش مصنوعی تولید کننده است که می تواند تقریباً به هر سوالی که دارید پاسخ دهد – درست مانند اینکه اگر گوگل شخصی بود که بتوانید با او یک مکالمه غیررسمی داشته باشید.

ChatGPT به این دلیل خاص است که احساس نمی کنید با یک کامپیوتر صحبت می کنید. می تواند به زبان طبیعی صحبت کند و چیزهایی را که قبلاً پرسیده اید به خاطر بسپارد و حتی می تواند صدا و تصاویر را نیز درک کند. به عنوان مثال، اگر از محتویات داخل یخچال خود عکس بگیرید، می تواند بر اساس مواد غذایی‌ای که دارید، چیزی را که می توانید برای شام درست کنید، پیشنهاد دهد.

ChatGPT توسط OpenAI توسعه یافته و با حجم عظیمی از داده های موجود در اینترنت آموزش دیده است که احتمالاً شامل انبوهی از اطلاعات از مکان هایی مانند ویکی پدیا، وبلاگ ها، وب سایت های نحوه انجام و مقالات علمی است. ChatGPT اکنون می تواند در وب گشت و گذار کند و قدرت بیشتری را به یک ابزار شگفت انگیز اضافه کند.

نحوه کار چت جی‌پی‌تی

ChatGPT با استفاده از ترکیبی از یادگیری ماشینی و مداخله انسانی آموزش داده شده است، با استفاده از روشی به نام یادگیری تقویتی از بازخورد انسانی (RLHF) .

در واقع، مرحله اول آموزش شامل انسان‌هایی بود که هم نقش کاربر انسانی و هم نقش دستیار هوش مصنوعی در یک گفتگو را بازی می‌کردند. این به نشان دادن پاسخ هایی که انسان ها ترجیح می دهند کمک کرد و به سمت ایجاد یک مجموعه داده بزرگ برای تغذیه مدل رفت.

سپس، یک مدل پاداش برای آموزش تقویتی باید ایجاد می شد. برای انجام این کار، مربیان هوش مصنوعی انسانی بار دیگر وارد شدند، اما این بار از آنها خواسته شد چندین پاسخ مدل را بر اساس کیفیت رتبه بندی کنند، که به ChatGPT کمک می کند تا بهترین پاسخ را انتخاب کند.

همه اینها به این معنی است که انسان ها در کمک به آموزش ChatGPT برای دستیابی به سطح بالاتری از دقت در پاسخ های خود نقش داشتند، اما همچنین برای اطمینان از اینکه صحبت کردن با آن طبیعی به نظر می رسد، نقش داشتند. ChatGPT به دور از بی عیب و نقص بودن، مشکلات زیادی را با خود به همراه دارد، از بیان با اطمینان حقایق اشتباه گرفته تا سلاحی برای اشاعه اطلاعات غلط. هنگام استفاده از ChatGPT برای کار، حتما از حریم خصوصی خود محافظت کنید و هرگز اطلاعات شخصی را وارد نکنید.

  • نحوه ایجاد حساب چت جی‌پی‌تی

برای دسترسی به چت جی‌پی‌تی، باید در وب سایت OpenAI یک حساب کاربری ایجاد کنید. از شما یک ایمیل و شماره تلفن و همچنین دلیل اصلی استفاده از OpenAI را درخواست می کند، چه برای تحقیق، توسعه برنامه یا استفاده شخصی باشد. پس از ثبت نام، به ChatGPT برگردید تا کار را شروع کنید و وارد حساب ChatGPT خود شوید.

  • نحوه استفاده از چت جی‌پی‌تی

چگونه از چت جی‌پی‌تی | ChatGPT استفاده کنیم؟

استفاده از ChatGPT به لطف رابط کاربری مینیمالیستی آن ساده است. پس از صفحه ورود ChatGPT، مانند یک برنامه پیام‌رسان معمولی، متن را در کادر متن تایپ کنید و کلید اینتر را بزنید یا روی دکمه ارسال (نماد هواپیمای کاغذی) کلیک کنید.

پاسخ‌ها کاملاً سریع ایجاد می‌شوند و مستقیماً زیر سؤال شما ظاهر می‌شوند. هر سوال بعدی به رشته مکالمه اضافه می‌شود که می‌توانید در هر زمانی به آن نگاه کنید.

مکالمات ذخیره و در پنلی در سمت چپ ذخیره می شوند. اگر می‌خواهید یک مکالمه جدید را شروع کنید، روی نماد سطل زباله در کنار عنوان مکالمه کلیک کنید تا رشته را حذف کنید یا دکمه New Chat را فشار دهید تا یک مکالمه جدید را شروع کنید.

ChatGPT برای گفتگو بهینه شده است، بنابراین نیازی نیست هر بار که یک سوال بعدی دارید، جملات کامل را تایپ کنید. می‌توانید سعی کنید از ChatGPT بخواهید پاسخ را خلاصه کند یا پاسخ را به صورت بازنویسی‌شده بیان کند.

نحوه استفاده از چت جی‌پی‌تی

  • چه چیزی از چت جی‌پی‌تی بخواهیم

چه چیزی از چت جی‌پی‌تی بخواهیم

بسیاری از مردم زمانی که می خواهند نحوه کار چیزی را بپرسند به گوگل روی می آورند، اما بررسی یک وب سایت زمان می برد. به جای اینکه این سوال را از اینترنت بپرسید، می توانید از ChatGPT استفاده کنید تا پاسخی سریع و ساده دریافت کنید.

علاوه بر این، مزیت دیگری که وجود دارد این است که هیچ تبلیغات آزاردهنده ای وجود ندارد. همچنین می‌توانید از ChatGPT بخواهید اطلاعات را به بهترین شکل برای شما ارائه دهد، به عنوان مثال، به صورت لیست نکات به جای پاراگراف. و اگر پاسخ خیلی بالاتر از سطح دانش شماست، درخواست کنید که اطلاعات برای درک بهتر ساده سازی شوند.

برنامه ChatGPT چیست؟

برنامه ChatGPT چیست؟

چت جی‌پی‌تی یک برنامه برای iOS و Android دارد که ارزش بررسی دارد. داشتن برنامه آن در گوشی شما برای پرسیدن سریع سوالات بسیار راحت است. علاوه بر این، رابط کاربری به سبک پیام‌رسانی برای استفاده تلفن همراه مناسب است. مطمئن شوید که گزینه تبدیل گفتار به متن را امتحان کنید، که به شما امکان می‌دهد از میکروفون برای پرسیدن سؤال خود با صدای بلند به جای تایپ استفاده کنید. این یک لایه دیگر از سهولت و دسترسی را اضافه می کند که از آن لذت می بریم.

  • گشت و گذار در اینترنت با ChatGPT

گشت و گذار در اینترنت با ChatGPT

همانطور که قبلاً ذکر کردیم، چت جی‌پی‌تی می تواند به اینترنت دسترسی داشته باشد و این یک تغییر دهنده بازی است. برای به دست آوردن این ویژگی، به اشتراک ChatGPT Plus نیاز دارید که هزینه آن ۲۰ دلار در ماه است. با این حال، ممکن است شانس دسترسی به اطلاعات بلادرنگ برای شما ارزش داشته باشد. همانطور که اشاره کردیم، این ویژگی دارای مزایا و معایبی است. این ابزار می تواند به اطلاعات دقیق تر و به روز در مورد رویدادهای جاری دسترسی داشته باشد، اما کاملاً در برابر اطلاعات غلط و ترول ها آسیب پذیر است. پاسخ‌های چت جی‌پی‌تی را با احتیاط در نظر بگیرید و همیشه اگر قصد دارید از اطلاعات در یک برنامه پرخطر استفاده کنید، تحقیقات بیشتری انجام دهید.

توجه: از استفاده از ChatGPT برای مشاوره پزشکی خودداری کنید و از آن برای سرمایه گذاری راهنمایی نخواهید. این صرفاً یک چت بات هوش مصنوعی است و نه یک پزشک یا یک پیشگو.

  • آیا چیزی وجود دارد که چت جی‌پی‌تی نتواند انجام دهد؟

آیا چیزی وجود دارد که چت جی‌پی‌تی نتواند انجام دهد؟

تیم توسعه به طور مداوم در حال کسب اطمینان از این است که ChatGPT باعث آسیب نمی شود، از جمله مواردی مانند نفرت پراکنی، ارائه دستورالعمل برای فعالیت های غیرقانونی و تولید اطلاعات جعلی.

ChatGPT آموزش دیده است که درخواست های نامناسب را رد کند. به عنوان مثال، اگر از ChatGPT بپرسید که بهترین راه برای اذیت کردن کسی به صورت آنلاین چیست، از پاسخ دادن امتناع می کند. این تعدیل کامل نیست و مردم همیشه راه هایی برای دور زدن محدودیت ها پیدا می کنند. اما شما می توانید برای کمک به ایجاد یک چت بات هوش مصنوعی ایمن، در صورت تمایل از دکمه های thumbs up/thumbs down برای ارائه بازخورد و کمک به هدایت مدل در جهت درست استفاده کنید.

یک کادر متن ظاهر می شود که از شما می خواهد مشکلات را توضیح دهید، در کنار مواردی  که می پرسند آیا پاسخ مضر/غیر ایمن، نادرست یا غیر مفید بوده است.

آیا چیزی وجود دارد که چت جی‌پی‌تی نتواند انجام دهد؟

ورود به عصر جدید چت بات های هوش مصنوعی

ChatGPT یک ابزار هوش مصنوعی جذاب است که می تواند به سؤالات مهم پاسخ دهد، مفاهیم پیچیده را توضیح دهد یا ایده های خلاقانه را به چالش بکشد. توانایی پرسیدن سؤالات بعدی به این معنی است که می توانید بسیار سریعتر از جستجو در اینترنت به اطلاعات مورد نظر خود برسید.

با این حال، این به معنای عالی بودن آن نیست. ChatGPT همچنان می تواند پاسخ های مضر ایجاد کند و اطلاعات نادرستی ارائه دهد. این ابزار برای کارهای کم خطر، واقعا می تواند به ما کمک کند، اما کورکورانه به آن برای تصمیمات بزرگ یا تلاش های جدی اعتماد نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا