کادوی ولنتاین
زندگی سالم

چه عواملی باعث بی خوابی مزمن می‌شود؟

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است باعث بی خوابی مزمن شود

بی خوابی مزمن اختلالی است که در آن فرد برای مدت طولانی (سه ماه یا بیشتر) مشکل خوابیدن دارد. این مشکل می تواند باعث احساس خستگی، تحریک پذیری و مشکلات تمرکز شود.

بی خوابی شایعترین اختلال خواب است و ممکن است باعث شود خواب کافی نداشته باشید یا در طول شب مکرراً از خواب بیدار شوید. اگر مشکل خواب شما ادامه داشته باشد و بیش از ۳ ماه طول بکشد، به آن بی خوابی مزمن گفته می شود.

چه عواملی باعث بی خوابی طولانی مدت می شود؟ آیا می تواند در نتیجه اختلال خواب یا مشکل پزشکی دیگری ایجاد شود؟ اینها سؤالات رایجی در بین افرادی است که مشکل خواب دارند و ممکن است هر تعداد از عوامل بالقوه بر شما تأثیر بگذارد.

دلایل مشترک

دلایل زیادی برای بی خوابی مزمن وجود دارد. طبق تحقیقات، شایعترین علل عبارتند از:

  • شرایط سلامت روان
  • بیماری های پزشکی
  • اختلالات عصبی
  • اختلالات خواب دیگر
  • داروها یا مصرف مواد مخدر غیرقانونی
  • بی خوابی اولیه
  • شرایط سلامت روان

رابطه بین بی خوابی و شرایط روانی به خوبی شناخته شده است. مشکل در خوابیدن، به خصوص بیدار شدن زودهنگام صبح، یک علامت مشخصه افسردگی است. اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) به احتمال زیاد باعث کابوس هایی می شود که ممکن است خواب را نیز مختل کند. علاوه بر این، اضطراب و حملات پانیک نیز ممکن است در ایجاد بی خوابی نقش داشته باشند.

این رابطه توسط این واقعیت پیچیده شده است که بی خوابی ممکن است هر یک از این شرایط را بدتر کند زیرا بدن شما خواب مورد نیاز خود را دریافت نمی کند. در واقع، بی خوابی با افزایش خطر خودکشی مرتبط است.

شرایط پزشکی

هر گونه شرایط پزشکی که باعث درد یا تنگی نفس شود می تواند خواب شما را مختل کند. علاوه بر این، استرسی که می تواند در اثر مقابله با بیماری ایجاد شود نیز می تواند شما را در شب بیدار نگه دارد.

همچنین تعدادی از اختلالات و داروها وجود دارند که ممکن است باعث سفرهای مکرر به حمام برای ادرار در شب شوند. این به عنوان شب ادراری شناخته می شود و می تواند به تعدادی از شرایط، از جمله آپنه خواب، دیابت یا مشکلات پروستات مرتبط باشد.

اختلالات عصبی نیز ممکن است در بی خوابی نقش داشته باشند. به عنوان مثال، بیماری پارکینسون باعث کاهش حرکات، حتی در هنگام خواب می شود. این ممکن است در صورت عدم چرخش فرد در رختخواب مانند معمول، باعث سفتی و ناراحتی شود.

همچنین مهم است به خاطر داشته باشید که اختلال خواب ممکن است یک علامت اولیه زوال عقل باشد. به عنوان مثال، مشخص شده است که بیماری آلزایمر الگوی خواب یا ریتم شبانه روزی را تغییر می دهد.

اختلالات خواب

چندین اختلال خواب وجود دارد که ممکن است خواب شما را مختل کند. تشخیص این اختلالات مهم است زیرا درمان آنها با درمان بی خوابی متفاوت است.

به عنوان مثال، اگر در طول شب به دلیل آپنه خواب مشکل تنفس دارید، این ممکن است منجر به بیداری های مکرر شود. این بیداری ها ممکن است مانند بی خوابی باعث خواب آلودگی بیش از حد شود، اما درمان ممکن است مداخله ای مانند فشار هوای مثبت مداوم (CPAP) باشد.

به طور مشابه، حرکات غیرطبیعی در طول شب که ناشی از سندرم پای بیقرار (RLS) یا سندرم حرکت اندام دوره ای(PLMS) است، نیاز به درمان منحصر به فرد دارد.

به همین ترتیب، مشکلات مربوط به ساعت بیولوژیک شما یا ریتم شبانه روزی ممکن است منجر به مجموعه ای از اختلالات ریتم شبانه روزی شود. افراد شب‌زنده ممکن است نیاز داشته باشند که یک برنامه خواب سختگیرانه را رعایت کنند و پس از بیدار شدن روزانه نور خورشید دریافت کنند تا از بی خوابی مزمن جلوگیری کنند.

داروها و مواد مخدر غیرقانونی

عوارض جانبی تعدادی از داروهای تجویزی می تواند شامل اختلال در الگوهای خواب طبیعی باشد. با این حال، یک مطالعه نشان داد که این هشدارها به احتمال زیاد در مورد همه کسانی که یک داروی خاص مصرف می کنند اعمال نمی شود. در عوض، این یک تعمیم است که ممکن است در برخی از افرادی که آن را مصرف می کنند رخ دهد.

مشخص شده است که اختلالات خواب در افرادی که از مواد مخدر غیرقانونی استفاده می کنند نیز شایع است. ​محققان همچنین گزارش می دهند که مدت زمان مصرف مواد مخدر نقش مهمی دارد.۱۲ این فقط به مواد مخدر غیرقانونی مانند هروئین و مت آمفتامین محدود نمی شود. الکل و سیگار کشیدن نیز می تواند الگوهای خواب فرد را مختل کند

بی خوابی مزمن می تواند تأثیر قابل توجهی بر زندگی روزمره شما داشته باشد. اگر در خوابیدن مشکل دارید، توصیه می شود با پزشک خود صحبت کنید تا به یک متخصص طب خواب که توسط هیئت مدیره تایید شده است مراجعه کنید. آنها قادر خواهند بود هرگونه علت احتمالی را تعیین کنند و گزینه های درمانی موجود را برای شما بررسی کنند. می توانید از راهنمای گفتگوی با پزشک ما در زیر استفاده کنید تا به شما کمک کند این گفتگو را شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا