کادوی ولنتاین
زندگی سالم

آیا بی خوابی برای همیشه از بین می رود؟ علل و راه های درمان آن را در نظر بگیرید

ایجاد تغییرات برای بهبود مشکلات در به خواب رفتن یا ماندن در خواب

پزشکان اغلب از پیش‌آگهی در رابطه با مشکلات پزشکی صحبت می‌کنند و افرادی که در به خواب رفتن یا ماندن در خواب مشکل دارند ممکن است از خود بپرسند:

آیا بی‌خوابی برای همیشه از بین می‌رود؟ اگرچه این ممکن است تا حد زیادی به علل زمینه‌ای بستگی داشته باشد، با درک بهتر محرک‌های بالقوه، ممکن است بتوانید به این سوال برای خودتان پاسخ دهید. کشف کنید که چگونه می توانید بی خوابی را متوقف کنید و خواب ضعیف را با تغییرات ساده معکوس کنید.

خواب راحت برای سلامتی و تندرستی ضروری است. هنگامی که در به خواب رفتن یا ماندن در خواب مشکل دارید، می تواند منجر به احساس خستگی، مشکل در تمرکز و تحریک پذیری شود. بی خوابی می تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند استرس، اضطراب، افسردگی، مصرف کافئین یا الکل، تغییرات در برنامه خواب یا سایر شرایط پزشکی باشد.

در حالی که هیچ درمان بی خوابی برای همه وجود ندارد، اما چندین راه برای بهبود خواب وجود دارد. با ایجاد تغییرات در سبک زندگی و در صورت نیاز، درمان پزشکی، می توانید خواب بهتر و احساس بهتری داشته باشید.

بررسی علل بی خوابی

بی خوابی به عنوان مشکل در به خواب رفتن یا ماندن در خواب یا خواب غیرآرام در ausencia اختلال خواب دیگری مانند آپنه خواب تعریف می شود.۱ درک ما از علت این بیماری به سه عامل بستگی دارد: استعداد، تحریک و تداوم. بررسی هر یک از این عوامل به نوبه خود می تواند در تعیین اینکه آیا بی خوابی برطرف می شود یا خیر، مفید باشد.

همه افراد پتانسیل ابتلا به مشکل خواب را دارند که مشخصه بی خوابی است. این به عنوان استعداد یا آستانه نامیده می شود. برای برخی افراد، آستانه بالا است و به ندرت دچار بی خوابی می شوند. برای برخی دیگر، متأسفانه، یک آستانه پایین ممکن است به راحتی فرد را با حتی تحریکات جزئی در خواب دچار مشکل کند.

عوامل تحریک کننده متنوع و متغیر هستند.

در نظر بگیرید که چه چیزی قبلاً باعث مشکل خواب شما شده است: یک تختخواب ناخوشایند، یک اتاق گرم، یک خیابان پر سر و صدا، یک نوزاد گریان، استرس و موارد دیگر. اگرچه محرک ها آشنا هستند، اما چیزی که برای شما منجر به بی خوابی می شود ممکن است تأثیر کمی بر همسرتان داشته باشد و بالعکس. به طور معمول، هنگامی که علت برطرف می شود، بی خوابی فروکش می کند. با این حال، همچنین می تواند توسط تغییراتی که ایجاد می کنید جاودانه شود و به بی خوابی مزمن تبدیل شود.

افراد مبتلا به بی خوابی اغلب تغییراتی را ایجاد می کنند که امیدوارند وضعیت آنها را بهبود بخشد. به عنوان مثال، ممکن است یک زمان خواب زودتر برای سعی در خواب کافی تنظیم شود. این ممکن است زمانی که به طور ناگهانی بسیار سخت تر است که در ساعت زودتر به خواب بروید، نتیجه معکوس داشته باشد. این تغییرات که بسیاری از آنها رفتاری یا مربوط به افکار و احساسات هستند، عوامل جاودانه نامیده می شوند.

آیا بی خوابی می تواند با درمان متوقف یا معکوس شود؟

اکنون که درک بهتری از علل زمینه ای بی خوابی دارید، می توان در نظر گرفت که آیا بی خوابی از بین می رود یا خیر. آستانه زیربنایی که شما برای ابتلا به بی خوابی دارید تغییر نمی کند. بنابراین، با توجه به سناریوی مناسب، بی خوابی ممکن است ادامه داشته باشد یا دوباره عود کند. آن را به عنوان یک سنگ بزرگ تصور کنید که درست زیر سطح دریاچه وجود دارد: هنگامی که سطح آب به اندازه کافی پایین می آید، سنگ دوباره خود را نشان می دهد. به همین ترتیب، بی خوابی ممکن است دوباره به سطح بیاید. عواملی که این استعداد را ایجاد می کنند قابل تغییر نیستند و به احتمال زیاد از نظر ژنتیکی تعیین می شوند و به انتقال دهنده های عصبی در مغز مربوط می شوند.

با این حال، علل تحریک کننده و تداوم کننده که منجر به بی خوابی می شوند، قابل تغییر هستند. بنابراین، علیرغم اینکه استعداد شما برای ابتلا به بی خوابی تغییر نمی کند، می توانید با ایجاد تغییرات در سبک زندگی و در صورت نیاز، درمان پزشکی، خواب بهتر و احساس بهتری داشته باشید.

خبر خوب این است که عوامل تحریک کننده یا محرک ممکن است مکانی برای مداخله باشند. بسیاری از این محرک ها به خودی خود حل می شوند. به عنوان مثال، یک شب خواب بد قبل از امتحان به محض پایان امتحان از بین می رود. بسیاری دیگر را می توان با شناسایی صحیح آنها تسکین داد. در واقع، درمان شناختی رفتاری برای بی خوابی (CBTI) یک درمان بسیار موثر برای بی خوابی است که دقیقاً این کار را انجام می دهد.

یک روانشناس با آموزش ویژه معمولاً با شناسایی محرک های بی خوابی شما و سپس کمک به رفع این علل، CBTI را انجام می دهد. اگر نمی توانید به خواب بروید زیرا زمان خواب خود را زودتر تنظیم کرده اید، ممکن است محدودیت خواب توصیه شود. اگر در شب بیدار می شوید و نمی توانید به خواب بروید، کنترل محرک مفید است. اگر ذهن شما هنگام دراز کشیدن مسابقه می دهد، ممکن است از مشاهده یک منطقه حائل قبل از خواب یا برنامه ریزی زمان نگرانی در طول روز بهره مند شوید.

داروها اغلب برای درمان بی خوابی استفاده می شوند، اما بسیاری از مردم به دلیل خطر عوارض جانبی می خواهند از قرص های خواب اجتناب کنند.۳ به طور خاص، قرص های خواب ممکن است چیزی به نام تاکیفیلاکسی ایجاد کنند: داروها کمتر موثر می شوند، برای همان اثر به دوزهای بالاتر نیاز است، در نهایت دیگر کارایی ندارند و در هنگام قطع مصرف بی خوابی برگشتی رخ می دهد. (خوشبختانه، بی خوابی برگشتی معمولاً در مدت کوتاهی برطرف می شود.) بنابراین، اگرچه قرص های خواب ممکن است به طور موقت تسکین دهند، اما برای درمان طولانی مدت بی خوابی توصیه نمی شوند.

همچنین می تواند بسیار مهم باشد که به هر گونه مشکل مزمن که ممکن است به بی خوابی کمک کند، رسیدگی کنید. بی خوابی اغلب با اضطراب یا افسردگی همراه است و این شرایط اغلب در صورت عدم درمان دیگری ادامه می یابد. اگر بی خوابی به مشکلات مربوط به محیط خواب مربوط می شود، به همین ترتیب باید برای تسکین آنها رسیدگی شود.

اگرچه تمایل زمینه ای به بی خوابی همچنان وجود دارد، اما خبر خوب این است که خود بی خوابی لزوماً به معنای بی خوابی دائمی نیست. پیش آگهی طولانی مدت برای درمان بی خوابی می تواند عالی باشد. درمان با CBTI و سایر مداخلات تحت نظر یک متخصص خواب می تواند در از بین بردن بی خوابی برای همیشه بسیار موثر باشد. از راهنمای بحث در مورد ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ما در زیر استفاده کنید تا این گفتگو را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد یافتن گزینه درمانی مناسب آغاز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا