کادوی ولنتاین
پنیک اتک

ازخودبیگانگی (Depersonalization), غیر واقعی شدن (Derealization) و حملات پانیک

ازخودبیگانگی و غیر واقعی شدن دو علامتی هستند که گاهی اوقات ممکن است با حملات پانیک رخ دهند. آنها می توانند باعث شوند احساس ناراحتی، بی ارتباطی و خارج از کنترل داشته باشید، که می تواند در ترکیب با علائم دیگر پانیک، تجربه ترسناکی باشد.

اختلال هراس یک بیماری روانی است که باعث حملات پانیک مکرر می شود – اپیزودهایی که با گروهی از علائم جسمی و روانی آزاردهنده مشخص می شوند. علائم معمولی در طول حمله پانیک شامل تنگی نفس، لرزش و درد قفسه سینه است که می تواند باعث شود کسی از حمله قلبی بترسد.

علائم ذهنی و عاطفی که همراه با این احساسات بدنی هستند می توانند به همان اندازه ترسناک باشند. بسیاری از افرادی که حملات پانیک دارند، احساس می کنند که دیوانه می شوند، کنترل خود را از دست می دهند یا حتی در حال مرگ هستند.

این مقاله در مورد ازخودبیگانگی و غیر واقعی شدن در حملات پانیک، برخی از علائم هر کدام و کارهایی که می توانید برای مقابله با آنها انجام دهید صحبت می کند. همچنین بررسی می کند که اگر دچار حمله پانیک شده اید و هنوز هم پس از آن احساس طبیعی بودن ندارید، چه کاری می توانید انجام دهید.

غیر واقعی شدن در حملات پانیک

غیر واقعی شدن شامل احساس جدا شدن از محیط اطراف شما است. ممکن است احساس کنید که از اشیاء خارجی در محیط اطراف خود، از جمله افراد دیگر، جدا شده اید. حتی نزدیکترین اعضای خانواده یا دوستان شما ممکن است مانند غریبه به نظر برسند.

غیر واقعی شدن چه حسی دارد؟

اغلب مردم غیر واقعی شدن را به عنوان احساس فاصله یا مه آلود توصیف می کنند. افراد و اشیاء در محیط ممکن است شروع به غیر واقعی، تحریف شده یا کارتونی به نظر برسند.

دیگران گزارش می دهند که احساس می کنند توسط محیط خود گیر کرده اند یا محیط اطراف خود را به عنوان سورئال و ناآشنا می بینند. ممکن است احساس کنید که در یک کشور عجیب و غریب یا در سیاره دیگری هستید.

ازخودبیگانگی در حملات پانیک

مشخصه ازخودبیگانگی احساس جدا شدن از بدن شماست – گویی دیگر در بدن فیزیکی خود نیستید بلکه آن را از فاصله دور مشاهده می کنید.

ممکن است احساس کنید که هیچ کنترلی بر اعمال خود ندارید. این احساس ترسناک اغلب با افکار و ترس از از دست دادن ارتباط با واقعیت یا از دست دادن کنترل خود همراه است.

ازخودبیگانگی می تواند باعث احساسات فیزیکی ترسناکی مانند بی حسی یا سوزن سوزن شدن شود. همچنین می تواند نشانه یک بیماری روانی دیگر مانند افسردگی باشد. نتیجه سوء مصرف مواد مخدر؛ و عارضه جانبی داروهای ضد اضطراب.

مقابله با ازخودبیگانگی و غیر واقعی شدن

کاملاً مشخص نیست که چه چیزی باعث ایجاد ازخودبیگانگی یا غیر واقعی شدن در طول حمله پانیک می شود. یک نظریه این است که این علائم، به تنهایی یا با هم، ممکن است به عنوان مکانیسم های داخلی برای مقابله با استرس و اضطراب شدید عمل کنند.

در طول حمله پانیک، ممکن است به شما اجازه دهند فاصله ای بین خود و احساسات ناخوشایندی که دارید ایجاد کنید.

هیچ درمانی برای ازخودبیگانگی یا غیر واقعی شدن به تنهایی وجود ندارد، اما خوب است بدانید که پس از شروع کاهش حمله پانیک، این علائم نیز از بین خواهند رفت و کارهایی وجود دارد که می توانید یاد بگیرید تا به تسریع در این فرآیند کمک کنید.

مقابله با غیر واقعی شدن در طول حمله پانیک

اگر در حال تجربه غیر واقعی شدن هستید، سعی کنید از حواس خود به هر شکلی که می توانید برای بازگشت به واقعیت استفاده کنید. برخی نکات مفید عبارتند از:

  • پوست پشت دست خود را فشار دهید.
  • چیزی را که سرد یا واقعا گرم است (اما به اندازه ای داغ نیست که شما را بسوزاند) نگه دارید و روی احساس دما تمرکز کنید.
  • اقلام موجود در اتاق را بشمارید یا نام ببرید.
  • سعی کنید چشمان خود را در حال حرکت نگه دارید تا دوباره از خود خارج نشوید یا ارتباط خود را از دست ندهید.

مقابله با ازخودبیگانگی در طول حمله پانیک

اگر احساس ازخودبیگانگی می کنید، تنفس خود را کند کنید. اغلب در طول حمله اضطراب، تنفس سریع و کم عمق می شود و این باعث اختلال در جریان خون به مغز می شود. نفس های بسیار طولانی، آهسته و عمیق بکشید و روی حفظ بازدم و همچنین دم تمرکز کنید.

از آنجایی که ازخودبیگانگی باعث احساس جدایی از دیگران می شود، برای صحبت کردن به یک دوست یا عزیز مراجعه کنید. به آنها بگویید چه احساسی دارید و از آنها بخواهید که به صحبت کردن با شما ادامه دهند: مهم نیست در مورد چه چیزی صحبت می کنید، به شرطی که شما را در واقعیت لحظه نگه دارد.

دریافت کمک برای ازخودبیگانگی و حملات پانیک

به عنوان علائم اختلال هراس، ازخودبیگانگی و غیر واقعی شدن ممکن است بسیار ترسناک و ناراحت کننده باشند، اما آنها نه خطرناک و نه تهدید کننده زندگی محسوب می شوند. پس از درمان اختلال هراس، حملات پانیک و علائم آنها دیگر نباید ایجاد شوند.

یک متخصص سلامت روان واجد شرایط که با او احساس راحتی می کنید (و بیمه شما را می پذیرد یا هزینه های آن در بودجه شما قرار دارد) می تواند به شما کمک کند تا با اختلال هراس مقابله کنید. پزشک عمومی شما یا یک سرویس ارجاع سلامت روان محلی مکان های خوبی برای شروع جستجوی یک درمانگر یا روانپزشک هستند.

درمان اختلال هراس به طور معمول شامل داروهای اختلال هراس، روان درمانی یا هر دو است. گاهی اوقات برای ایجاد یک برنامه درمانی موثر برای یک مشکل سلامت روان مانند اختلال هراس، کمی آزمون و خطا لازم است، بنابراین صبور باشید. به سادگی درخواست کمک احتمالاً باعث می شود که احساس بهتری داشته باشید.

آیا می توانید از خودبیگانگی حمله پانیک داشته باشید؟

ازخودبیگانگی یک علامت حمله پانیک است و نه علت آن. هنگامی که اضطراب رخ می دهد، افراد ممکن است از تجربه جدا شوند تا از خود در برابر احساس اضطراب محافظت کنند. این می تواند منجر به احساس جدایی شود که در آن احساس می کنید در حال تماشای چیزی از بیرون بدن خود هستید.

آیا حملات اضطرابی می توانند باعث غیر واقعی شدن شوند؟

حملات اضطرابی یک علت شایع غیر واقعی شدن هستند. هنگام تجربه غیر واقعی شدن ناشی از اضطراب، ممکن است احساس دوری از واقعیت داشته باشید و تحریفاتی در زمان و سایر ادراکات را تجربه کنید.

با این حال، حملات اضطرابی تنها علت غیر واقعی شدن نیستند. سایر علل ممکن است شامل ضربه، مصرف مواد مخدر، افسردگی، زوال عقل، شیزوفرنی و اختلال ازخودبیگانگی/غیر واقعی شدن باشد.

چگونه می توانید از وحشت غیر واقعی شدن جلوگیری کنید؟

برخی از استراتژی‌هایی که می‌توانند به مبارزه با احساسات ازخودبیگانگی و وحشت کمک کنند، شامل تمرینات تنفس عمیق و یافتن راه‌هایی برای پایه‌ریزی خود در واقعیت هستند. تمرکز بر احساساتی مانند آنچه می توانید لمس کنید، ببینید، بشنوید و بچشید می تواند مفید باشد.

حمله غیر واقعی شدن چیست؟

تکرار اپیزودهای غیر واقعی شدن ممکن است نتیجه حملات پانیک باشد، اما همچنین ممکن است نشانه اختلال ازخودبیگانگی-غیر واقعی شدن باشد. این اختلال با احساسات مداوم یا مکرر مشخص می شود که شما چیزها را از بیرون بدن خود تجربه می کنید یا چیزهای اطراف شما واقعی نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا