کادوی ولنتاین
پنیک اتک

علل حملات هراس (پنیک اتک) چیست؟

هر کسی که یک حمله هراس (پنیک اتک) را تجربه کرده است، به خوبی از احساسات شدید ترس و ناراحتی که این فرآیند می تواند ایجاد کند، مطلع است.

حملات هراس ممکن است گاهی بدون هیچ هشدار یا محرکی در چیزی که به عنوان “حمله هراس غیرمنتظره” شناخته می شود، رخ دهد. در موارد دیگر، ممکن است موارد حملات هراس پیش بینی شود، که به عنوان “حمله هراس مورد انتظار” شناخته می شود. این حملات به طور معمول در شرایط تحریک کننده مانند نزدیکی به یک حیوان ترسیده یا یک اورژانس کاری دلهره آور رخ می دهد.

صرف نظر از شرایطی که حملات هراس (پنیک اتک) از آن ناشی می شود، به طور گسترده پذیرفته شده است که این برخوردها می تواند به طور جدی زندگی روزمره، اجتماعی و حتی کاری را مختل کند. در این راهنما، ما بررسی خواهیم کرد که چه عواملی ممکن است مسئول حملات هراس باشد، نحوه تشخیص علائم این اختلال و همچنین روش‌های احتمالی درمان برای این بیماری.

علائم حملات هراس (پنیک اتک)

با وجود اینکه ترس‌های واقعی هستند، وحشتی که هنگام از دست دادن اتوبوس مدرسه احساس می‌کنید یا اینکه متوجه می‌شوید کیف پولتان در حالی که بیرون غذا می‌خورید در خانه است، به طور خودکار به حمله هراس تبدیل نمی‌شود.

حمله هراس به عنوان یک احساس شدید ترس یا ناراحتی توصیف می شود که ممکن است بدون هیچ دلیل مشخصی از خطر رخ دهد. این حملات می تواند بر هر کسی از کودکان و نوجوانان تا بزرگسالان تأثیر بگذارد. با این حال، صرف نظر از اینکه چه کسی از ترس فلج کننده حمله می گذرد، این احساسات معمولاً بیش از چند دقیقه طول نمی کشد.

در این بازه زمانی، راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) اشاره می کند که ممکن است علائم زیر مشاهده شود:

 • ضربان قلب یا ضربان قلب سریع
 • تعریق
 • لرزش یا لرز
 • احساس خفگی
 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • حالت تهوع
 • سرگیجه یا سرگیجه
 • احساس جدایی از خود
 • ترس از “دیوانه شدن”
 • لرز یا گرگرفتگی
 • ترس از مرگ

با وجود احساس شدید و نگران کننده، علائم حمله هراس معمولاً پس از چند دقیقه از بین می رود. با این حال، مواردی وجود دارد که حملات هراس ممکن است چندین بار در روز یا به ندرت چند بار در سال رخ دهد.

قابل درک است که این علائم، به خصوص زمانی که غیرمنتظره هستند، می توانند باعث ترس مداوم از حملات مکرر شوند و منجر به اختلال هراس شوند.

حمله هراس همچنین به طور شایع با شرایطی مانند اختلال وسواس فکری-اجباری، ترس اجتماعی،۳ افسردگی و اضطراب تجربه می شود.

علل حملات هراس (پنیک اتک)

با وجود اینکه یک اتفاق نسبتاً شایع است – تخمین زده می شود که ۴٫۷٪ از بزرگسالان ایالات متحده در مقطعی از زندگی خود دچار حمله هراس خواهند شد – ۴ علت دقیق حملات هراس همچنان ناشناخته است.

با این حال، موارد زیر به عنوان علل احتمالی این حملات مشکوک هستند:

سابقه خانوادگی

هنگامی که فردی دچار حملات هراس می شود، احتمال دارد که این بیماری را از اعضای قبلی خانواده به ارث برده باشد. اگر کسی در خانواده با اختلال هراس زندگی کند، بستگان درجه یک ۴۰٪ در معرض ابتلا به این اختلال هستند.

ممکن است این فرد سیستم عصبی مرکزی حساسی داشته باشد که در آمیگدالا متمرکز باشد. آمیگدالا بخشی از مغز است که مسئول پردازش ترس و تعاملات تهدیدآمیز است.

بخش های دیگر مغز نیز ممکن است در این شرایط نقش داشته باشند، و همچنین عوامل خاص ژنتیکی و محیطی.

عدم تعادل شیمیایی

در طول حمله هراس اتفاقات زیادی رخ می دهد – دست ها می لرزند، عرق بیرون می زند و ترس شدید غالب می شود. در حالی که این اتفاق می افتد، بدن تغییرات شیمیایی را تجربه می کند که منجر به آن واکنش می شود.

این احتمال وجود دارد که ناهنجاری در موارد زیر منجر به ایجاد اختلال هراس شود: گاما آمینوبوتیریک اسید، کورتیزول، که به عنوان یکی از هورمون‌های استرس بدن شناخته می‌شود، و سروتونین.

تروما دوران کودکی

هنگامی که کودکی یک وضعیت پریشان کننده مانند تصادف، قلدری، سوء استفاده جسمی یا یک بلایای طبیعی را تجربه می کند، این می تواند عواقب منفی برای سلامتی داشته باشد.

علاوه بر شرایطی مانند PTSD، یک کودک ممکن است در بزرگسالی نیز در معرض خطر ابتلا به اختلال هراس باشد.

بیش از حد هوشیاری

در برخی موارد، تجربه حمله هراس ممکن است اثر دومینو ایجاد کند و حتی علائم هراس بیشتری ایجاد کند.

به این دلیل است که احساسات مرتبط با حمله هراس: درد قفسه سینه، تنگی نفس، ضربان قلب شدید می تواند باعث شود فرد بیمار فکر کند چیز دیگری در خطر است.

وقتی فردی شروع به تجربه علائم هراس می کند، این منجر به توجه بیشتر به احساسات بدنی می شود، که باعث افزایش برانگیختگی سیستم جنگ یا فرار می شود. سیستم جنگ یا فرار سپس اضطراب را بیشتر می‌کند که ممکن است منجر به حمله هراس شود.

درمان

همانطور که هرکسی که تجربه حمله هراس داشته باشد تأیید می کند، حملات هراس برای سلامتی بیش از حد مخرب هستند که نمی توان به سادگی آنها را نادیده گرفت یا تحمل کرد.

برای کنترل این حملات، اقدامات روانشناختی و دارویی مورد اعتماد وجود دارد که قادر به درمان و مدیریت این بیماری هستند. آنها عبارتند از:

درمان

درمان شناختی رفتاری (CBT) یک اقدام بسیار توصیه شده برای کنترل حملات هراس است.

یکی از تکنیک های رایج در این فرآیند درمان در معرض قرار دادن است. این اقدام ممکن است زمانی استفاده شود که محرک خاصی برای هراس وجود داشته باشد.

درمان در معرض قرار دادن همچنین ممکن است پاسخ های داخلی به حملات هراس، مانند افزایش ضربان قلب و سرگیجه را مدیریت کند.

CBT همچنین برای مدیریت برخی از شرایط همزمان که ممکن است همراه با حملات هراس مانند افسردگی و OCD رخ دهند، توصیه می شود.

تمرین تنفس

تمرینات تنفس همچنین گاهی اوقات برای مدیریت علائم حملات هراس استفاده می شود.

این تمرینات به بیماران آموزش می دهد که چگونه کندتر، عمیق تر و با سرعت منظم نفس بکشند تا حملات هراس را مدیریت کنند.

تمرین تنفس برای کاهش تهویه بیش از حد ناشی از حملات هراس در نظر گرفته شده است. با این حال، در حالی که به طور گسترده استفاده می شود، اثربخشی آن همچنان در حال بررسی است.

دارو

دو داروی رایج برای درمان حملات هراس (پنیک اتک) عبارتند از ضد افسردگی ها و بنزودیازپین ها.

در حالی که بنزودیازپین ها آرام‌بخش‌های سریع‌الاثر برای هراس هستند، تجویزکنندگان توصیه می‌کنند که احتیاط کنید زیرا ممکن است پس  از استفاده وابستگی، خواب آلودگی و اختلال شناختی ایجاد شود.

به طور معمول، مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین—نوعی از داروهای ضدافسردگی—معمولاً اولین خط درمان برای مدیریت حملات هراس هستند.
SSRIs به بهبود خلق و خو کمک می کنند و برای بهبود سطح سروتونین در مغز مفید هستند.

حملات هراس در لیست احساسات ناخوشایند بدنی رتبه بالایی دارند. علاوه بر لرزش، تعریق و تپش قلب، این وضعیت می تواند چنان ناراحت کننده باشد که منجر به ترس از مرگ قریب الوقوع شود.

در حالی که منشا این بیماری هنوز مشخص نیست، مدیریت حملات هراس مشخص تر است. برای اطلاع از اقدامات مناسب و اقدامات درمانی برای درمان این حملات، به یک متخصص مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا