کتاب و مجله

۹ کتاب از زبان افراد مشهور تاریخ

خواندن کتابهایی که از زبان افراد نام آشنا نوشته شده‌اند و در مورد زندگی شخصی و افکارشان است همیشه جذاب است، چه این افراد منفور باشند و چه محبوب. در واقع این فرصت پیش می‌آید که فردی که تا حالا فقط دورادور و از روی کارها و رسانه‌ها می‌شناختید را حالا بدون واسطه و ۱۰۰% واقعی ببینید. می‌توانید از افکار آن‌ها نسبت به مسائل روزمره آگاه شوید که معمولا سورپرایزتان می‌کند و روند رشد فکری و زندگیشان از زمانی که یک آدم معمولی مثل همه بودند تا وقتی که به جایی که حالا هستند را ببینید. در این مطلب تعدادی از این نوع کتاب‌ها را معرفی کرده‌ایم.

کتاب حرف بزن، خاطره اثر ولادیمیر نابوکوف

کتاب حرف بزن، خاطره اثر ولادیمیر نابوکوف

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

ولادیمیر نابوکوف نویسنده، منتقد، نظریه‌پرداز و پروانه‌شناس روسی‌الاصل است که او را از مهم‌ترین نویسندگان قرن بیستم برمی‌شمرند. نویسنده‌ی رمان‌هایی چون لولیتا؛ آتش‌پریده‌رنگ؛ شاه،بی‌بی،سرباز؛زندگی‌ و‌ مرگ سباستین‌نایت‌ و… . در توضیحات این کتاب آمده است: «حرف بزن، خاطره» را نمونه‌ای شگفت برشمرده‌اند در اتوبیوگرافی نویسی. اثری که روایت زندگی و جهان اوست از سال ۱۹۰۳ تا ۱۹۴۰٫ روایتی از خوشی‌ها و روزها، انقلاب، مهاجرت، عشق و کشف مدام ادبیات. اثری درخشان که نشان‌دهنده‌ی تبحر نویسنده‌اش است در روایت خود.در ساختن و گذاشتن آینه‌ای مقابل خود. نابوکوف برای نخستین‌بار این کتاب را درسال۱۹۵۱ منتشر کرد اما در سال ۱۹۶۶ بخش‌هایی به آن افزود که نسخه‌ی فارسی ترجمه‌ی آن است. اهمیت این کتاب بین آثار این نویسنده و اصولا کتاب‌های این چنینی، به‌قدری است که بارها و بارها در آنتولوژی‌های ادبی از آن یاد شده و در کتاب‌های نظری نقد به آن ارجاع داده‌اند. قصه‌ی جوانی مردی اشراف‌زاده که شاهد بزرگ‌تر شدن جهان است. با نثری آهنگین و روایتی توصیفی. کتابی که مخاطب خود را دچار گذشته‌ای دور می‌کند. گویا ولادیمیر نابوکوف مقابل چشم ما نشسته و مشغول اعتراف است، اعتراف به زندگی. حرف بزن، خاطره بر دوش کشیدن یک تاریخ شخصی است.

بخوانید: پر فروشترین رمانهای ایرانی در تابستان ۱۳۹۸

کتاب کفش باز اثر فیل نایت

کتاب کفش باز اثر فیل نایت

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

کتاب «کفش‌باز» شامل خاطرات «فیل نایت»، بنیان‌گذار نایکی است. کتاب حاضر بهترین کتاب مدیریتی سال ۲۰۱۶ به انتخاب آمازون و بهترین کتاب ۲۰۱۶ به انتخاب بیل گیتس و وارن بافت است. در توضیحات پشت جلد آمده است: «فارغ از اینکه چه کسب‌وکاری داشته باشید یا اینکه در چه رشته‌ای درس خوانده باشید، این کتاب داستان رسیدن به خواسته‌ها و آرزوهاست، راهنمای از هیچ به همه چیز رسیدن، راهنمای گوش‌دادن به صدای قلب و دویدن دنبال آرزوهاست، داستان شکست‌خوردن و برگشتن از عمق تاریکی شکست، داستان هدرندادن استعداد. این کتاب نه‌تنها راهنمایی برای اهالی کسب‌وکار و مدیریت است، بلکه برای هر خواننده‌ای که به خود و آرزوهایش ایمان دارد خواندنی است؛ زندگی‌نامه‌ای که جنگیدن و دست‌نکشیدن را به ما می‌آموزد.»

در قسمتی از کتاب می‌خوانیم: «کناری نشستن و کاری‌نکردن و ترازنامه را بالابردن، برای من معنایی نداشت. بله، این کاری محتاطانه و سنجیده و عاقلانه بود؛ اما کنار جاده پر بود از کارآفرین‌های محتاط و عاقل و سنجیده که از بین رفته بودند. من می‌خواستم با تمام قدرت پایم را روی پدال گاز فشار بدهم.»

بخوانید: ۱۰ کتاب خاطره و تاریخی از اشخاص مهم

کتاب داستان زندگی من اثر چارلی چاپلین

کتاب داستان زندگی من اثر چارلی چاپلین

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

کتاب «داستان زندگی من» نوشته‌ی «چارلی چاپلین» از مشهورترین بازیگران و کارگردانان کمدی صامت جهان است که امکان ندارد کسی او را نشناسد یا با فیلمهایش خاطره نداشته باشد. در توضیح پشت جلد کتاب آمده است: «چارلی چاپلین بی‌شک یکی از نوابع بی‌نظیر هنری دوران ماست که کمتر کسی را می‌توان یافت که شهرت و محبوبیت جهانی او را داشته باشد، به طوری که بعد از گذشت دهه‌ها هنوز دیدن شاهکارهایش خنده بر لبان ما می‌نشاند و ما را به تفکر وا می‌دارد. کتاب پیش‌رو شرح مختصری است از زندگی، افکار و عقاید این هنرمند وارسته که به قلم خودش به رشته‌ی تحریر درآمده است و پنجره‌ای از زندگی وی را به روی خواننده می‌گشاید.»

بخوانید: ۱۰ رمان محبوب کلاسیک از لیست کتابهای برتر گاردین

کتاب جهانی که می بینم اثر آلبرت انیشتین

کتاب جهانی که می بینم اثر آلبرت انیشتین

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

همه ما انیشتین را بعنوان یک نابغه و نظریات علمیش میشناسیم. این کتاب مجموعه‌ای از سخنرانی‌ها، نوشته‌ها و نامه‌های اینشتین است که برای نخستین بار در سال ۱۹۴۷ منتشر شد. در این کتاب نامههایی از او به افراد مشهوری مثل فروید و برناردشاو هم وجود دارد.

در قسمتی از این کتاب می خوانیم : از وقتی که ریاضیدانان از سرو کوله نظریه نسبیت بالا رفته‌اند ، دیگر خودم هم از آن سر در نمی‌آورم‌، اما همین قدر می‌دانم که دو چیز در جهان بی‌پایان است : اول کهکشان‌ها و دوم حماقت بشر، در مورد اول زیاد مطمئن نیستم. من نمی‌دانم که انسان ها با چه اسلحه‌ای در جنگ جهانی سوم با هم خواهند جنگید ، اما در جنگ جهانی چهارم ، سلاح آن‌ها سنگ و چوب و چماق خواهد بود. در قسمتی دیگر از کتاب می‌خوانیم: من به آزادی بشر در معنای فلسفی اعتقاد ندارم. هرکس نه تنها به واسطه عوامل خارجی بلکه به واسطه نیروی داخلی و نیاز‌های معنوی خویش در تکاپو است.

شوپنهاور می‌گوید: شخص می‌تواند هرآنچه که اراده کرده است انجام دهد ولی نمی‌تواند با آنچه روی خواهد داد مقابله نماید. این مطلب از جوانی الهام بخش من بوده است و در مقابل سختی‌های زندگی خودم و نسبت به مشکلات دیگران تسلی خاطر و در مقابله با حوادث، صبور و شکیبایم نموده است.

بخوانید: ۵ رمان برتر معمایی از محبوب‌ترین‌های این ژانر ادبیات

کتاب گذار روزگار اثر رومن گاری

کتاب گذار روزگار اثر رومن گاری

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

کتاب «گذار روزگار» نوشته‌ی نویسنده، فیلنامه‌نویس و خلبان فرانسوی «رومن گاری» است که او را با رمان معروف خداحافظ گاری کوپر می‌شناسیم. این کتاب از روی مصاحبه‌ی رومن گاری مکتوب شده است که چند وقت قبل از فوت او فیلم‌برداری شده بود. خواننده درواقع با یک زندگی‌نامه‌ی خودنوشت روبه‌روست. گاری زندگی پرفراز‌ونشیب خود را در چهار بخش روایت می‌کند: «وعده‌ی سپیده‌دم»، «از ارتش تا سیاست»، «از سیاست تا سینما» و «گذار روزگار». در این کتاب با حوادث زندگی گاری، مثل دوران کودکی سخت او، بلندپروازی‌های دوران جوانی‌اش، خاطراتش از جنگ، شهرت نویسندگی، درگذشت مادرش، کار در سازمان ملل و هالیوود، ازدواجش و … آشنا می‌شویم.

در بخش آغازین کتاب می‌خوانیم: «از من خواسته‌اید کمی از زندگی‌ام برایتان بگویم، به این بهانه که یک‌بار تجربه‌اش کرده‌ام. اما خودم زیاد از این بابت مطمئن نیستم، خصوصا این‌که به نظرم این زندگی است که ما را تجربه کرده و مالک ماست. وقتی به زندگی گذشته‌مان نگاهی می‌اندازیم، احساس می‌کنیم این زندگی متعلق به ما بوده و خودمان انتخابش کرده‌ایم. بشخصه می‌دانم که در زندگی‌ام حق انتخاب چندانی نداشته‌ام، می‌دانم که تاریخ در عام‌ترین و در عین‌حال خاص‌ترین و روزمره‌ترین معنایش اختیار مرا به‌دست داشته و به عبارتی کلاه از سرم برداشته.»

بخوانید: کتاب‌هایی از نویسندگانی که نوبل برنده شده‌اند

کتاب نبرد من اثر آدولف هیتلر

کتاب نبرد من اثر آدولف هیتلر

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

در سال ۱۹۲۴، «آدولف هیتلر» هنوز تبدیل به یک دیکتاتور تمام عیار نشده بود. در آن سال او در قلعه‌ای در «لندربرگ» زندانی بود. درست همان موقع بود که او  تصمیم به نوشتن درباره‌ی خود و نحوه‌ی مبارزه‌اش با حزب حاکم گرفت. کتاب در دو بخش نوشته شده است. هیتلر، بخش اول کتاب را روزهایی که در زندان بود برای منشی خود «رودولف هس» تقریر می‌کرد و او نیز به نوشتن آن می‌پرداخت. وقتی نوشتن بخشی از کتاب تمام می‌شد هیتلر آن را برای هم‌بندانش می‌خواند و از آن‌ها می‌‌خواست در مورد نوشته‌هایش نظر بدهند. او نیز به آن‌ها گوش می‌داد و اصلاحات لازم را اعمال می‌کرد. بخش دوم این کتاب هنگامی منتشر شد که هیتلر از زندان آزاد شده بود اما هنوز به قدرت نرسیده بود. این کتاب در سال‌های اول انتشارش مورد توجه قرار نگرفت اما به محض قدرت گرفتن هیتلر و حزب ناسیونال سوسیالیسم، به فروش بالایی دست پیدا کرد. از این کتاب تا پایان ۱۹۴۵، بیش از دوازده میلیون نسخه فروخته شده بود.

هیتلر در این کتاب تقریبا در مورد همه چیز صحبت می‌کند و ایده‌های خود را در مورد آن‌ها بیان می‌کند. تئاتر، آموزش، روش‌های موثر تبلیغات، اقتصاد، اتحادیه‌های تجاری، مهارت خواندن، تاریخ، ادبیات، ازدواج، مارکسیزم و حتی سیفیلیس، از انواع موضوعاتی هستند که هیتلر در مورد آن‌ها در این کتاب نظر داده‌است. او در نبرد من، از لزوم تغییر در تمام این مسائل صحبت می‌کند و از این طریق، به خواننده القا می‌کند وجود یک رهبر قدرتمند و جامعه‌ای گوش به فرمان برای احیا و بهبود وضع موجود، بسیار ضروریست.

بخوانید: ۱۲ کتاب برتر ادبیات کلاسیک جهان

کتاب همه روزهای ما اثر ایزابل آلنده

کتاب همه روزهای ما اثر ایزابل آلنده

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

ایزابل النده نویسنده معروف شیلیایی است که رمان‌هایش در سبک رئالیسم جادویی به بیش از ۳۰ زبان ترجمه شده‌اند و نظرات منتقدان زیادی را جلب کرده‌اند.
در توضیحات این کتاب آمده است: کتاب همه روزهای ما، اثری نوشته‌ی ایزابل آلنده است که اولین بار در سال ۲۰۰۷ منتشر شد. آلنده در این کتاب، واقعیت زندگی خود را پس از مرگ تراژیک دخترش، پائولا، به تصویر می‌کشد. این شرح‌حال جذاب، روایتی گرم، طنزآمیز و فوق العاده صادقانه دارد و درست به اندازه ی خالق خود، روح بخش و سرشار از زندگی است. آلنده در حالی از روح خود پرده برمی دارد که تفکراتش درباره ی عشق، ازدواج، مادر بودن، معنویت، بی وفایی، اعتیاد و خاطرات را با مخاطبین خود شریک می شود. او همچنین داستان‌هایی درباره ی قبیله‌ای بسیار عجیب و خردمند را روایت می‌کند که به مأوایی برای او تبدیل می‌شوند و او را به عنوان عضوی جدید از خانواده، در آغوش می‌کشند.

بخوانید: کتاب‌هایی از نویسندگان زن برای زنان

کتاب برای سخنرانی نیامده ام اثر گابریل گارسیا مارکز

کتاب برای سخنرانی نیامده ام اثر گابریل گارسیا مارکز

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

مارکز برنده جایزه نوبل ادبیات را بیش از سایر آثارش به خاطر رمان صد سال تنهایی چاپ ۱۹۶۷ می‌شناسند که یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های جهان است.
«برای سخنرانی نیامده‌ام» اثر گابریل گارسیا مارکز شامل یادداشت‌هایی از زندگی این نویسنده‌است. مارکز این نوشته‌ها را برای سخنرانی آماده کرده‌بود. این نوشته‌ها بخش بزرگی از دوران زندگی او را دربردارند؛ از مقاله اول که در سال ۱۹۴۴ برای خداحافظی از هم‌شاگردی‌ها در شهر زیپاکیرا نوشته شده‌است تا نطق آخر در آکادمی زبان و برای شاه اسپانیا در سال ۲۰۰۷.

کتاب شدن اثر میشل اوباما

کتاب شدن اثر میشل اوباما

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

این کتاب که عنوان پرفروش‌ترین کتاب سال آمریکا را نصیب خود کرد، زندگی شخصی همسر اولین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست آمریکا را قبل و بعد از ورود به کاخ سفید روایت می‌کند. میشل اوباما بانوی اول پیشین آمریکا، با استفاده از شیوه‌ای صمیمانه شما را به دنیای خود دعوت می‌کند و از تجربیاتی سخن می‌گوید که شخصیت او را شکل داده‌اند. او در این کتاب بازگو می‌کند که زندگی‌اش را از کجا آغاز کرده و از روزهای اول زندگیش که به یاد میآورد تا روزهای زندگی در کاخ سفید را روایت می‌کند.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن