کتاب و مجله

۱۰ رمان محبوب کلاسیک از لیست کتابهای برتر گاردین

گاردین یک روزنامهٔ بریتانیایی است که از سال ۱۸۲۱ میلادی منتشر می‌شود. این روزنامه ابتدا در شهر منچستر منتشر و منچستر گاردین نامیده می‌شده است، اما از سال ۱۹۵۹ عنوانش به گاردین تغییر یافت و در سال ۱۹۶۴ نیز دفتر مرکزی‌اش به لندن منتقل شد. لیست ۱۰۰ رمان برتر مجله گاردین که پیش‌ازاین در سال ۲۰۰۳ منتشرشده بود و از مهم‌ترین فهرست‌های کتاب‌های برتر به شمار می‌رود این لیست در سال ۲۰۱۵ مورد تجدیدنظر قرار گرفت. نسخه جدید این لیست نسبت به نسخه قدیمی تغییرات اندکی داشته است. رابرت مک‌کرام نویسنده و داور مجله گاردین به مدت دو سال مشغول تهیه این لیست بود. در این یادداشت معرفی کوتاهی از ۱۰ اثر معروف این لیست صدتایی آورده شده است:

کتاب ناتور دشت اثر جی. دی. سلینجر

کتاب ناتور دشت اثر جی. دی. سلینجر

تهیه این کتاب از دیجی کالا

ناطور دشت مشهورترین اثر جروم دیوید سلینجر است که در سال ۱۹۵۱ منتشر شد. در لیست ۱۰۰ رمان برتر مجله گاردین این رمان رتبه ۷۲ دارد. قهرمان کتاب ناطور دشت داستان خود را از مدرسه‌ای آغاز می‌کند که به‌تازگی از آن اخراج شده اما این قضیه را از خانواده خود مخفی نگاه داشته است و می‌خواهد تا زمانی که نامه مدیر مدرسه به دست پدر و مادرش می‌رسد آزاد باشد و حتی به فرار از خانه هم فکر می‌کند. او قبلا هم چندین بار از مدرسه اخراج شده بود اما این بار ماجرا فرق می‌کند. در ادامه وقتی با هم‌اتاقی‌اش یک دعوای حسابی راه می‌اندازد از خوابگاه بیرون می‌زد و ماجراهای اصلی کتاب از اینجا آغاز می‌شوند. خروج هولدن از خوابگاه و وارد شدن او به دنیای بیرون و روبه‌رو شدن او با مردم جامعه و همچنین وانمود کردن هولدن به اینکه آدم بالغی است، نماد انتقال از دوران کودکی به بزرگسالی است.

بخوانید: ۵ کتاب خودشناسی که می‌تواند زندگی‌تان را تغییر دهد

کتاب ماجراهای آلیس در سرزمین عجایب اثر لوییس کارول

کتاب ماجراهای آلیس در سرزمین عجایب اثر لوییس کارول

تهیه این کتاب از دیجی کالا

آلیس در سرزمین عجایب نوشته لوئیس کارول در سال ۱۸۶۵ به رشته تحریر درآمده با خلق دنیایی فانتزی و جذاب مخاطبان کودک و حتی بزرگ‌سال را در این سال‌ها مجذوب خود کرده است. کتاب آلیس در سرزمین عجایب کتابی است فانتزی و تخیلی که در طول سال‌ها بسیار پرفروش بوده است. داستان‌ها و وقایع این کتاب، انگار که در سرزمینی دوردست و خیالی اتفاق بیفتند، شبیه خواب و رؤیا هستند و مخاطب را میان رؤیاهایی شیرین و گاه اتفاق‌هایی تلخ و ترسناک و هیجان‌انگیز، با خود همراه می‌کنند. از کتاب آلیس در سرزمین عجایب فیلم‌ها و سریال‌های متعددی توسط کارگردانان ساخته شد و تعداد زیادی از آن‌ها موفق به دریافت جایزه اسکار، جایزه گلدن گلوب و بفتا شدند. این اثر در لیست ۱۰۰ رمان برتر مجله گاردین این رمان رتبه ۱۸ را دارد.

بخوانید: دستیار وارد شما در آشپزخانه؛ معرفی ۶ کتاب معتبر آشپزی

کتاب موبی دیک یا نهنگ بحر اثر هرمان ملویل

کتاب موبی دیک یا نهنگ بحر اثر هرمان ملویل

تهیه این کتاب در دیجی کالا

وقتی کارشناسان ادبی دربارهٔ برجسته‌ترین رمان نوشته‌شده به زبان انگلیسی بحث می‌کنند، موبی دیک یکی از بحث‌انگیزترین رمان‌هاست. ملویل قبل از آن‌که شاهکارش را در سال ۱۸۵۰ بنویسد، پنج رمان نوشته بود. او در خلق ماجراهای مهیج دریایی شهرت به سزایی داشت، اما به‌شدت مجذوب چگونگی و سرشتِ نوع بشر بود. کتابخانهٔ ملویل پر بود از کتاب‌های فلسفی، دینی، علمی و تاریخی. او در جست‌وجوی راهی بود که قدری از عقایدش را دربارهٔ این مسائل به خوانندگان عرضه کند؛ بنابراین به دنبال موضوعی می‌گشت که به‌اندازهٔ کافی برای چنین منظوری گسترده باشد.

ایدهٔ یک نهنگ مهاجم ـ که ذاتاً به انسان حمله می‌کند ـ در مقابل پیشینهٔ شکار بشر و به انقراض کشاندن یکی از باشکوه‌ترین موجودات روی زمین، به نظر انتخاب خوبی می‌آمد. ناخدا اهب با سماجت دنبال نهنگ سفید و بدجنسی می‌گردد که قبلاً در یکی از سفرهای دریایی با آسیب رساندن به پایش، او را معلول کرده است. جست‌وجوی انتقام‌جویانهٔ اهب در دل کتاب قرار دارد، اما نویسنده، هرمان ملویل، می‌خواهد کاری بیش از نوشتن یک داستان ساده انجام دهد. این اثر در لیست ۱۰۰ رمان برتر مجله گاردین این رمان رتبه ۱۷ را دارد.

بخوانید: پیش از خواب چه کتابی برای کودکمان بخوانیم؟ معرفی ۸ مجموعه داستانی

کتاب بلندی های بادگیر اثر امیلی برونته

کتاب بلندی های بادگیر اثر امیلی برونته

تهیه این کتاب در دیجی کالا

کتاب بلندی‌های بادگیر نوشته‌ی «امیلی برونته» و ترجمه‌ی «نوشین ابراهیمی» است. درباره‌ی کتاب آمده است: «بلندی‌های بادگیر اولین بار در سال ۱۸۴۷، یک سال قبل از مرگ نابهنگام نویسنده‌اش منتشر شد. منتقدان واکنش‌های متفاوتی نسبت به آن نشان دادند. گروهی تحت‌تاثیر زیبایی اثر و موضوع داستان قرار گرفته‌اند و قصه‌پردازی ظریف و مرموز نویسنده از فضای خلنگ‌زار را ستودند اما بعضی‌ها از موضوع داستان و شیوه روایت آن خوششان نیامد و از این که امیلی برونته درباره شخصیت‌های کتابش اظهار نظر نمی‌کرد، دلخور شدند.

با این حال، چرا بلندی‌های بادگیر بعد از ۱۵۰ سال هنوز پرطرفدار است؟ برونته شخصیت‌های داستانش را نقد نمی‌کند و قضاوت درباره خوبی و بدی آن‌ها را بر عهده خواننده می‌گذارد. این خصوصیت باعث شده هر نسل از خوانندگان نظر متفاوتی نسبت به اثر داشته باشد. بدون شک موضوع داستان نیز جذاب و گیرا است. نویسنده رابطه پور شور و ویرانگر دو خانواده را به خوبی تعریف می‌کند و به منظره بکر خلنگ‌زار مانند یکی از شخصیت‌های داستان جان می‌بخشد.» این کتاب را نشر «افق» منتشر کرده است.

بخوانید: ۵ رمان برتر معمایی از محبوب‌ترین‌های این ژانر ادبیات

کتاب گتسبی بزرگ اثر اسکات فیتز جرالد

کتاب گتسبی بزرگ اثر اسکات فیتز جرالد

تهیه این کتاب در دیجی کالا

کتاب بلندی‌های بادگیر تنها رمان امیلی برونته است که شهرتی جهانی یافته‌ است. امیلی برونته خواهر کوچک‌تر شارلوت برونته و خواهر بزرگ‌تر ان برونته بود که آن‌ها نیز امروزه از بزرگ‌ترین نویسندگان کلاسیک جهان به‌حساب می‌آیند. کتاب بلندی‌های بادگیر در سال ۱۸۴۷ منتشر شد، اما آن زمان با استقبال فوری خوانندگان روبه‌رو نشد. یک سال بعد، وقتی امیلی برونته بر اثر بیماری سل از دنیا رفت کتاب موردتوجه مخاطبان قرار گرفت. کتاب بلندی‌های بادگیر در کنار کتاب جین ایر اثر شارلوت برونته از قله‌های داستان‌نویسی است. بیش از ۱۵۰ سال است که خوانندگان بی‌شماری در نقاط مختلف دنیا آن را می‌خوانند، انواع نقدها درباره‌اش نوشته‌اند و آثار مختلف سینمایی و تلویزیونی بر اساس آن ساخته‌اند. این اثر در لیست ۱۰۰ رمان برتر مجله گاردین این رمان رتبه ۱۳ را دارد.

بخوانید: کتاب‌هایی از نویسندگانی که نوبل برنده شده‌اند

کتاب خوشه های خشم اثر جان اشتاین بک

کتاب خوشه های خشم اثر جان اشتاین بک

تهیه این کتاب از دیجی کالا

کتاب خوشه‌های خشم رمانی بسیار جذاب و خواندنی از جان اشتاین‌بک نویسنده آمریکایی است. این رمان درباره دوره‌ای از تاریخ آمریکاست که قحطی و ماشینیسم باعث آواره شدن هزاران هزار خانوار شد و داستان کتاب روایت یکی از این خانواده‌هاست. جان اشتاین‌بک در سال ۱۹۶۲ به خاطر آثارش و به‌خصوص به خاطر دو کتابِ خوشه‌های خشم و موش‌ها و آدم‌ها توانست برنده جایزه نوبل ادبیات شود. این اثر در لیست ۱۰۰ رمان برتر مجله گاردین این رمان رتبه ۶۵ را دارد.

بخوانید: کتابهایی که به فیلم تبدیل شده‌اند

کتاب خانم دلوی اثر ویرجینیا وولف

کتاب خانم دلوی اثر ویرجینیا وولف

تهیه این کتاب از دیجی کالا

این اثر یکی از نخستین آثار پیشگام در نوعی سبک رمان‌نویسی است که امروزه «رمان نو» خوانده می‌شود. ویرجینیا وولف در این داستان، یک روز از زندگی کلاریسا دلوی را در لندن پس از جنگ جهانی اول و از زاویه دید این زن توصیف می‌کند. ویرجینیا وولف نویسنده این اثر از محوری‌ترین و اصلی‌ترین چهره‌های محافل ادبی و روشنفکری لندن در سال‌های بین دو جنگ جهانی بود، هم در خانم دلوی و هم در سایر آثارش از جمله موج‌ها، به‌سوی فانوس دریایی و اتاقی از آن خود به مهم‌ترین دغدغه‌های زمانه‌اش – که البته دغدغه‌ی عصر و زمانه‌ی ما هم هست- یعنی مسئله‌ی زنان و کمبودها و مصیبت‌ها و نابسامانی‌هایشان پرداخته و آن‌ها را به چالش کشیده است. روح فمینیستی و تلاش برای احقاق حقوق زنان و نقد جامعه‌ی انگلیسی در تمام آثار او جاری است. این اثر در لیست ۱۰۰ رمان برتر مجله گاردین این رمان رتبه ۵۰ را دارد.

بخوانید: ۱۲ کتاب برتر ادبیات کلاسیک جهان

کتاب داستان ‌های کلاسیک تصویر‌ دوریان ‌گری اثر اسکار وایلد

کتاب داستان ‌های کلاسیک تصویر‌ دوریان ‌گری اثر اسکار وایلد

تهیه این کتاب از دیجی کالا

تصویر دوریان گری رمانی فلسفی از نویسنده‌ی مشهور ایرلندی، اسکار وایلد است. اسکار وایلد، با نوشتن این رمان به شهرت جهانی رسید. تصویر دوریان گری در ۱۸۹۰ نوشته شد. داستان رمان تصویر دوریان گری داستان مرد جوانی خوش‌سیما است که روزی، درست در زمانی که دوست نقاشش از او نقاشی می‌کند، آرزو می‌کند که جوانی‌اش جاودانه شود و هرگز پیر نشود. آرزوی دوریان گری برآورده می‌شود. تصویر دوریان گری با محوریت مسئله‌ای فلسفی یک آرزوی همیشگی انسان را که میل به جوان ماندن است به تصویر کشیده است. این اثر در لیست ۱۰۰ رمان برتر مجله گاردین این رمان رتبه ۲۷ را دارد.

بخوانید: کتاب‌هایی از نویسندگان زن برای زنان

کتاب دل تاریکی اثر جوزف کنراد

کتاب دل تاریکی اثر جوزف کنراد

تهیه این کتاب از دیجی کالا

مارلو ملوانی ست که از کودکی سودای ماجراجویی در قلب جنگل‌های آفریقا را در سر می‌پرورد. با گذشت زمان این میل روز بروز در او شدیدتر می‌شود تا زمانی که شرکتی که مسئولیت تحقیق و جستجوی جنگل‌های آفریقا را به عهده دارد فرماندهی یک کشتی حمل عاج را به مارلو می‌سپارد. مارلو سرانجام پس از سفری سخت و طولانی به محل موردنظر می‌رسد، در آنجا با بومیان منطقه روبرو می‌شود که رفتاری عجیب و مرموز دارند. او به دنبال «کورتس» نماینده شرکت می‌گردد ولی از وی اثری پیدا نمی‌کند. دل تاریکی اثر جوزف کنراد یکی از آثار برجسته ادبیات انگلیس به شمار می‌رود. این اثر در اولین بازخوردها عمدتاً موردستایش قرار گرفت و به‌عنوان یک از آثار مهم ادبی سال از آن یاد شد. این اثر در لیست ۱۰۰ رمان برتر مجله گاردین این رمان رتبه ۳۲ را دارد.

بخوانید: ۱۰ کتاب طنز موجود در بازار؛ کتابهایی برای خندیدن و کمی هم ادبیات

کتاب اِما اثر جین آستین

کتاب اِما اثر جین آستین

تهیه این کتاب از دیجی کالا

جین آستین، نویسنده بریتانیایی، یکی از نامدارترین نویسندگان ادبیات انگلیسی است؛ اما وودهاوس، زنی جوان، ثروتمند، زیبا و بسیار خودشیفته است که تقریبا در تمامی عمرش، زندگی بدون نگرانی و بی‌دغدغه‌ای داشته است. جین آستین با نوشتن کتاب اما، توانایی و استعداد خود در به نقد کشیدن نگاه‌های همیشه حاضر اجتماع و همچنین، گرد هم آوری اتفاقاتی به‌ظاهر بی‌اهمیت و خلق مفهومی ژرف و تأثیرگذار را به رخ همگان کشیده است؛ اما یکی از مدرن‌ترین شخصیت‌های آستن است، او ثروتمند و مستقل است و از این لحاظ نیازی به ازدواج ندارد.

بیشتر قهرمانان زن آستن فقیرند و با مردی ثروتمند ازدواج می‌کنند که حامی‌شان باشند،‌ ولی همیشه از سر عشق ازدواج می‌کنند نه صرف رسیدن به آسودگی. البته ازآنجایی‌که قهرمانان زن آستن فقیر و تهی‌دست‌اند، ازدواج با مردی ثروتمند خالی از حضور عشق نمی‌تواند باشد. ولی در مورد اما،‌ با نگاهی متفاوت روبه‌رو می‌شویم و به همین خاطر اما به نسبت دیگر رمان‌های آستن شاداب‌تر است. برای او فشار و اجباری نیست که عاشق مردی شود که ثروتمند باشد. این اثر در لیست ۱۰۰ رمان برتر مجله گاردین این رمان رتبه ۷ را دارد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن