کتاب و مجله

۸ مجموعه کتاب طنز برای کودکان و نوجوانان

علاقه‌مند کردن بچه‌ها به کتاب شاید کار سختی باشد، مخصوصا اگر این کار را با دادن رمان‌های کلاسیک سخت و دشوار و یا کتاب‌های علمی شروع کنید. اما داشتن کتابی با نثر روان و طنزی خودمانی ممکن است خیلی جذابتر باشد و هر بچه‌ای دلش بخواهد آن را بخواند. بیشتر کتاب‌های این دسته از زبان بچه‌ای درست هم سن و سال مخاطب کتاب روایت می‌شود و راجع به مسایلی مثل داستان‌های مدرسه و یا مشکلات با پدر و مادرها صحبت می‌شود، همین هم باعث همذات‌پنداری و جذب بیشتر کتاب می‌شود. در این لیست تعدادی از محبوبترین کتاب‌های این دسته‌بندی را انتخاب کردهایم که برای گروه سنی ج و د مناسباند.

کتاب مدرسه نابودکنندگان اژدها اثر کیت مک مولان

کتاب مدرسه نابودکنندگان اژدها اثر کیت مک مولان

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

مدرسه نابودکنندگان اژدها ماجراهای جالب «ویگلاف» پسربچه‌ای را روایت می‌کند که از دست برادرانش کتک می‌خورد و توسط پدر و مادرش استثمار می‌شود. یک روز، خوانندة دوره‌گردی به او می‌گوید که یک قهرمان به دنیا آمده است ولی ویگلاف در زندگی‌اش کاری به جز سابیدن ظرف‌ها و غذا دادن به خوک‌ها بلد نیست. ویگلاف اعلامیه‌ای را که بر روی درخت اعلانات زده شده می‌بیند و به ناگاه زندگی‌اش تغییر می‌کند چرا که او تصمیم گرفته وارد مدرسه نابودکنندگان اژدها بشود و راه و رسم کشتن اژدها را یاد بگیرد .

اما مشکل بزرگی که سر راه اوست این است که او حتی نمی‌تواند به یک عنکبوت آسیب برساند چه برسد به یک اژدهای غول‌پیکر! خوشبختانه او که در مدرسه دوستان خوبی پیدا کرده حالا یک سلاح مخفی نیز دارد . او بلد است که از مغز خود استفاده کند. مجموعه «نابودکنندگان اژدها» داستانهای جالبی هستند که همه چیز را به شوخی می‌گیرند و هیچ‌چیز در این داستان‌ها از شوخی در امان نیست: خانواده ویگلاف ، برادران کودن و تنبلش که مدام کتک‌کاری می‌کنند، پدر خانواده و معلم‌ها و … داستانهایی پر از خنده و شوخی که حتی سخت‌گیرترین خوانندگان را علاقه‌مند می‌کند.

بخوانید: ۹ رمان در ژانر وحشت برای نوجوانان

کتاب چگونه ‌پدر ‌و ‌مادر ‌خود را تربیت کنیم اثر چیت جانسون

کتاب چگونه ‌پدر ‌و ‌مادر ‌خود را تربیت کنیم اثر چیت جانسون

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

این کتاب اولین کتاب از یک مجموعه ۴جلدی است که ماجراهای پسربچهای به نام لویی را با پدر و مادرش رواست میکند. البته این کتاب آنطور که فکر میکنید بدآموزی ندارد و میتواند مسائل زیادی را به صورت غیر مستقیم به خواننده آموزش بدهد.

از متن کتاب آمده است: «باورتان نمی‌شود چقدر از پا گذاشتن توی این مدرسه چندشم می‌شود. مخصوصاً‌ روزهای دوشنبه. برای اینکه به خودم حال بدهم، آهنگ کریسمس مبارک را با سوت می‌زنم یا از این‌‌جور کارهای مسخره. بعد به کلاس درس ثابتمان می‌روم و آنجاست که باز با قیافه‌ی وُرمولد پیر روبه‌رو می‌شوم. همین که چشمش به من می‌افتد، لبش عین یک ساندویچ بیات چروک می‌افتد. آخر چرا من نباید یک معلم شادتر و باحال‌تر داشته باشم؟ یکی مثل جک، قاتل زنجیره‌ای!»

بخوانید: ۸ کتاب برای آشنایی و شروع به خواندن فلسفه

کتاب من جوکم اثر جیمز پترسون

کتاب من جوکم اثر جیمز پترسون

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

کتاب من جوکم نوشته‌ی جیمز پترسون و کریس گرابنستاین است که بیتا ابراهیمی و بهشته خادم شریف آن را ترجمه کرده‌اند. نکته‌ی قابل‌توجه در این کتاب وجود نوجوانی به نام جیمی گریم یک کمدین معلول است که می‌خواهد در مسابقه‌ی بانمک‌ترین بچه‌‌کمدین دنیا که یک مسابقه‌ی استند آپ کمدی است، شرکت کند. درواقع نوعی پارادوکس در کتاب وجود دارد که می‌تواند جذاب باشد. نکته‌ی بعدی، تلاش زیاد و ناامیدنشدن این نوجوان است که پیام مثبتی را برای نوجوانان دربردارد. ناشر درباره‌ی کتاب آورده است: «تا حالا شده یه کار خیلی مسخره بکنین؟ مثلا بخواین یه جماعت غریبه‌ رو بخندونین؟ جیمی گریم یه کمدین نشسته هست که می‌خواد تو مسابقه‌ی بانمک‌ترین بچه‌کمدین دنیا شرکت کنه! مسابقه‌ی استند آپ کمدی! جیمی خیلی زندگی عجیبی داره؛ وسط حرفاش تو این کتاب می‌خونین: من با لبخند زندگی می‌کنم. تو راز نخوردن رو می‌دونی؟ بذارین بقیه‌ی حرف‌ها رو از زبون جیمی تو کتاب بخونین. پس تکیه بده، آروم بشین و آماده شو که روده‌بر بشی!»

بخوانید: ۱۰ رمان عاشقانه کلاسیک برای ادبیات دوستان

کتاب خانه درختی ۱۳ طبقه اثر اندی گریفیتس

کتاب خانه درختی 13 طبقه اثر اندی گریفیتس

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

تصاویر این کتاب نیز به گونه‌ای است که جذابیت متن آن را بیشتر کرده است. در قسمتی از کتاب آمده است: «تری و اندی برای ما از خانه‌ی درختی سیزده‌طبقه‌شان می‌گویند. توی هر طبقه کلی خبر و ماجراست. حوضچه‌ی کوسه‌های آدم‌خوار، آزمایشگاه مخفی زیرزمینی، رصدخانه و منجنیق غول‌پیکر، مسیر گنده‌ی بولینگ، استخری که می‌شود داخلش را دید و کلی چیزهای باحال دیگر. طبق معمول مهلت تحویل کتاب اندی و تری سر آمده و آقای غول‌دماغ سرشان داد و بی‌داد راه می‌اندازد که فقط تا ساعت پنج بعد‌از‌ظهرِ فردا فرصت دارند که کتاب را تحویل دهند.

اندی به هول‌و‌ ولا می‌افتد که زودتر کتاب را بنویسند. اما تری مدام بازیگوشی می‌کند و به جای این که فکر کتاب باشد، دنبال چیزهای مسخره‌ی دیگری است که حرص اندی را در می‌آورد: سفارش میمون دریایی، رنگ‌کردن گربه‌ی جیل و تبدیل آن به قناری، ساخت موز غول‌پیکر و حتی خوش‌و‌‌بش و عشق‌و‌عاشقی با یک پری دریایی خوشگل که سر از وان حمام درآورده تا بالاخره این که سر‌و‌کله‌ی سوپر انگشت پیدا می‌شود. سوپر انگشت چاره‌ی همه‌ی مشکلاتی است که انگشت‌لازمند! …» در توضیح این کتاب نیز آمده است: «داستانی سرشار از شوخی همراه با طنزی خوشایند و راحت و دلنشین. یک داستان بلند تصویری که همراه شدن تصاویر با آن لطفش را بیش‌تر می‌کند. ماجراجویی‌های خنده‌دار و شخصیت‌های بی‌نظیر این داستان هر چه بیش‌تر آن را به اثری بی‌همتا تبدیل کرده‌اند.»

این کتاب اولین جلد از یک مجموعه است که در هر جلد ۱۳طبقه به خانه درختی اضافه میشود.

بخوانید: معروفترین رمانهای علمی تخیلی در دنیا

کتاب بدترین سال های زندگی من اثر جیمز پترسن

کتاب بدترین سال های زندگی من اثر جیمز پترسن

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

کتاب بدترین سال‌های زندگی من نوشته‌ی جیمز پترسن، کریس تبتس و ترجمه‌ی فریده رحیمی است. این کتاب اولین جلد از مجموعه «داستان‌های مدرسه» است.  مجموعه داستانهای مدرسه با داستان  ریف خاچاتوریان شروع می‌شود: «ریف قهرمان شوربخت ما تازه به دبیرستان پا گذاشته و قرار است دنیای جدیدی را با همکلاسی‌هایش کشف کند، ولی همه شرایط آن‌طوری که می‌خواهد رقم نمی‌خورد. ریف عاشق قانون‌شکنی است، درس نمی‌خواند، سر پرشوری دارد و کلی دردسر ایجاد می‌کند. ریف با آن قدرت تخیل و ذات شرورش چیزهایی را می‌بیند که فقط با چشمان او دیده می‌شود، مدرسه را زندان، معلمش را بانو اژدها و ناظمش را آیدای زندان‌بان می‌بیند.» . در توضیحات پشت جلد کتاب می‌خوانیم: «یک قصه عجیب و غریب برایتان می‌گویم که چطور من، یعنی ریف خاچاتوریان با معلم شیطان صفتی به اسم بانو اژدها جنگیدم و شکستش دادم. روحم را به گردن‌کلفت مدرسه فروختم، ورقه‌ای یک دلار. بارها و بارها با یک خرس زنده واقعی کشتی گرفتم. وارد تجارت نوشابه شدم و ورشکست شدم. بدترین روزهای زندگی‌ام گاهی خوب بودند گاهی بد.اما بیشتر وقت‌ها خنده‌دار. خودتان امتحان کنید».

بخوانید: ۹ کتاب قصه برای بچه‌های دبستانی

کتاب دنیای معرکه تام گیتس اثر لیز پیشون

کتاب دنیای معرکه تام گیتس اثر لیز پیشون

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

کتاب دنیای معرکه‌ی تام گیتس اثر لیز پیشون است. تصویرگری این کتاب را نیز خود نویسنده انجام داده است و بهرنگ رجبی آن را به فارسی برگردانده است. این کتاب اولین جلد از مجموعه‌ی تام گیتس است که برنده‌ی جایزه‌ی طنز «رولد دال» در سال ۲۰۱۱ شده است. تصاویر کتاب نیز به گونه‌ای است که جذابیت متن آن را بیشتر کرده است. در قسمتی از کتاب آمده است: «صبح اولین روز مدرسه بعد از تعطیلات است. تام تازه می‌فهمد که تکلیف تعطیلاتش را انجام نداده. جای همه‌ی میزهای کلاس عوض شده و مارکوس زرزرو بغل‌دستی تام شده. آقای فولرمن هم نقشه‌هایی در سر دارد. همه‌ی این‌ها برای تام شروع یک فاجعه است اما…».

بخوانید: ۸ رمان برنده جایزه ادبی بوکر که به فارسی ترجمه شده‌اند

کتاب لوتا پیترمن ۱ گوش تا گوش

کتاب لوتا پیترمن 1 گوش تا گوش

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

این کتاب جلد اول از یک مجموعه ۴ جلدی است. این کتابها از زبان دختربچه پر دردسری به اسم لوتا تعریف می‌شود.

از متن کتاب آمده: «اسم من لوتا است، ده ساله و خیلی طبیعی. از پدر، مادر و برادرهایم که خیلی طبیعی ترم، به خاطر همین اصلا نمی فهمم دلیل این اتفاق های عجیب و غریب اخیر چیست. مثلا همینکه سرکلاس آن جمله های خجالت آور روی تخته نوشته شد، یا اینکه غذای مورد علاقه ام یک دفعه مزه ی کلم بروکسل گرفت.عق! و آیا این اتفاق ها به فلوت هندی ای که مامان بهم کادو داده ربط دارد؟ تازه من اصلا برای این داستان ها وقت ندارم چون باید حیوان خانگی مورد علاقه ام را پیدا کنم و برایش حسابی نقشه کشیده ام. البته اگر این فلوت فلان فلان شده بگذارد!»

بخوانید: ۹ نمایشنامه از نمایشنامه نویس‌های برتر تاریخ ادبیات

کتاب خاطرات یک بچه ی چلمن ۱

کتاب خاطرات یک بچه ی چلمن 1

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

این اولین جلد از مجموعه ای به همین نام است که طی دو سال اخیر از پرفروش‌ترین کتاب‌های کودک و نوجوان در سراسر دنیا بوده است. کتاب دفترچه‌ی خاطرات نوجوانی جسور و شیطان به نام گریگوری هفلی است که با شیطنت‌های جذاب و خواندنی خود به مواجهه با دنیای اطراف خود و آتمسفر نوجوانی می‌پردازد. به تازگی فیلمی بر اساس این مجموعه با همین عنوان ساخته شده است.

از متن کتاب آمده است: «بگذارید همین جا همین حالا تکلیفم را با شما روشن کنم: این چیزی که می نویسم دفترچه خاطرات نیست، “شرح حال” است. تازه همین هم فکر مامان بود، نه فکر من! اما اگر او فکر میکند که قرار است من این جا از “احساساتم” یا همچین چیزهایی بنویسم، فقط به این خاطر بود که به این نتیجه رسیده ام که وقتی بزرگ و پول دار و مشهور شدم، این شرح حال به دردم میخورد. اما حالا توی مدرسه بین دوتا خنگ گیر افتاده ام. امروز اولین روز مدرسه است، برای همین برای وقت گذرانی شروع کردم توی این دفترچه چیز نوشتن. شما هم اگر فکر کرده اید که توی این دفترچه هی می خوانید “دفترچه خاطرات عزیزم” یا “دفترچه خاطرات محبوبم” کور خوانده اید!»

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن