کتاب و مجله

۷ کتاب مصور و کمیک برای کودکان و نوجوانان

تصور برای بچه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و از همین رو همیشه کتاب‌های مصور یا به‌اصطلاح کمیک از محبوب‌ترین کتاب‌های تاریخ نشر بوده‌‌اند. اصلا فلسفه به‌وجود آمدن کتاب‌های کمیک و روایت قصه در قالب تصویر جلب توجه بچه‌ها به کتاب و عادت دادن آن‌ها به خواندن بوده است.

همه کتاب‌های کمیک هم لزوما ابرقهرمانی و خلاصه‌شده در داستانی مثل مرد عنکبوتی نیستند و می‌شود کتاب‌های مصور خوبی پیدا کرد که بچه‌ها به واسطه آن حتی داستان‌هایی سخت و جدی مثل در جستجوی زمان از دست رفته را هم بخوانند. هرچه هست استقبال از اغلب داستان‌های کمیک به‌اندازه‌ای بوده و هست که معمولا فیلم و سریالی هم از روی آن‌ها ساخته می‌شود یا حتی یک بزی کامپیوتری.

در این گزارش هفت مجموعه داستان مصور را به شما معرفی می‌کنیم که می‌تواند برای شما و فرزندتان بسیار سرگرم‌کننده و جذاب باشد.

قصه‌های من و بابام

قصه‌های من و بابام

مشاهده این محصول در دیجی کالا

قصه‌های من و بابام مجموعه‌ای از داستان‌های تصویری است که ماجراهای جالب و خنده‌دار یک پدر چاق و سیبیلو و پسر دوست‌داشتنی‌اش را روایت می‌کند. قصه‌هایی که پرسا از دردسر و خنده و مشکلاتی که به شیوه‎های ‌عجیب‌وغریب حل می‌شوند.

این مجموعه را اریش ازر، تصویرگر آلمانی پس از درگذشت همسرش برای سرگرم کردن پسر خردسالش کشیده و در فاصله دسامبر ۱۹۳۴ و دسامبر ۱۹۳۷ نزدیک به ۱۵۷ طرح از داستان‌های پدر و پسر هفتگی در مجله مصور برلین (BIZ) منتشر شدند که به سرعت به موفقیت رسیدند و با استقبال مخاطبان روبرو شدند.

در سال ۱۹۳۵ جلد اول این مجموعه که ۵۰ داستان  را شامل می‌شد منتشر شد و تا آغاز جنگ جهانی هم ۹۰ هزار نسخه از آن به فروش رفت. در سال‌های ۱۹۳۶ و ۱۹۳۸ نیز دو جلد دیگر از این مجموعه به چاپ رسیدند و نهایتا در ماه مارس ۲۰۱۴ انتشارات Südverlag برای نخستین بار این مجموعه را به صورت رنگی منتشر کرد.

عناوین ۳ جلد این مجموعه نیز عبارتند از:  بابای خوب من، شوخی‌ها و مهربانی‌ها و لبخند ماه

بخوانید: ۸ کتاب داستان آلمانی: روایت‌هایی از جنگ جهانی و دیوار برلین

مجموعه ماجراهای تن‌تن

مجموعه ماجراهای تن‌تن

مشاهده این محصول در دیجی کالا

داستان‌های تن‌تن یک مجموعه ۲۴گانه از آلبوم هایکامیکس فرانسوی-بلژیکی کارتونیست بلژیکی به نام ژُرژ پروسپه رِمی  است که با نام مستعار هرژه شناخته می‌شود. این مجموعه‌ها یکی از محبوبترین کامیک‌های اروپایی سدهٔ بیستم میلادی بودند و در سال ۲۰۰۷ یعنی یک قرن پس از تولد هرژه در ۱۹۰۷، تن‌تن به بیش از ۷۰ زبان ترجمه شده بود و بیش از ۲۰۰ میلیون نسخهه از آن به فروش رفته بود.

ماجراهای تن‌تن و میلو روایت اتفاقاتی است که برای یک خبرنگار کنجکاو و زیرک و سگش میلو می‌افتد. تن‌تن در این ماجراها ضمن حل معماهای پیچیده، دوستانی نیز پیدا می‌کند که در قسمت‌های مختلف به او کمک می‌کنند. دوست همیشه همراه تن‌تن در این ماجرا ناخدا هادوک است که پس از آشنایی با تن‌تن تقریبا در تمام ماجراها همراه او دیده می‌شود.

فیلم بلند مدت استیون اسپیلبرگ و پیتر جکسون هم بر اساس طنزهای اصلی تن تن ساخته شده است.

بخوانید: ۸ کتاب زندگینامه‌ای از افراد مشهور سیاسی

من و دوست غولم

من و دوست غولم

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب من و دوست غولم گردآوری ویژه‌ای از دو مجموعه به نام‌های آنجا که پیاده‌رو پایان می‌یابد و بالا افتادن نوشته سیلور استاین انتخاب شده است که به ترتیب در سال‌های ۱۹۷۴ و ۱۹۹۶ منتشر شده‌اند

در توضیح پشت جلد آمده است: «عمویم گفت: چگونه به مدرسه می‌روی؟ گفتم: با اتوبوس پوزخندی زد و گفت: من وقتی هم‌سن تو بودم، ده کیلومتر پیاده می‌رفتم عمویم گفت: چه‌جوری به مدرسه می‌روی؟ گفتم: با اتوبوس پوزخندی زد و گفت: من وقتی هم‌سن تو بودم، ده کیلومتر پیاده می‌رفتم. عمویم گفت: چقدر بار را می‌توانی بلند کنی؟ گفتم: یک گونی برنج پوزخندی زد و گفت: من وقتی هم‌سن تو بودم، یک گاری را به حرکت درمی‌آوردم و یک گوساله را بلند می‌کردم. عمویم گفت: چند سالته؟ گفتم: نه سال و نیم‌بادی به غبغب انداخت و گفت: من وقتی هم‌سن تو بودم، ده سالم بود.»

بخوانید: ۶ کتاب از جومپا لاهیری، نویسنده سرشناس هند

نام جاها نام

نام جاها نام

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب «نام جاها: نام» اقتباس مصوری از «در جست‌وجوی زمان از دست رفته» اثر مشهور «مارسل پروست» فرانسوی است که استفن اوئه تصویری آن را انجام داده است.

ناشر در معرفی این اثر آورده است: «در نام جاها: نام بخشی از رمان چندجلدی در جست‌وجوی زمان از دست رفته، اثر مارسل پروست، همراه سفر تخیل راوی می‌شویم به جاها و آنچه نامشان در او برمی‌انگیزد. نام جاها: نام شرح دلدادگی راوی است به ژیلبرت، دختر سوان و اودت، و کندوکاوی است در باب عشق و روابط. پروست در این بخش با تخیل اعجاب‌انگیزش نگاهی روان‌شناسانه به درون انسان‌ها می‌اندازد و احساسات عاشقانه را چنان با قدرت توصیف می‌کند که این اثر را در شمار آثار برتر عاشقانه‌ی جهان قرار می‌دهد. در جست‌وجوی زمان از دست رفته از مهم‌ترین رمان‌های قرن بیستم است که ظریف‌ترین و عمیق‌ترین نظریات شناخت روان آدمی را در خود جای داده است. انتشار آثاری از این دست در قالب رمان مصور، با حجمی کمتر و ظاهری متنوع‌تر، می‌تواند تجربه‌ای خوشایند از مطالعه‌ی آثار کلاسیک برای خوانندگان مهیا کند.»

بخوانید: ۷ رمانی که اقتباس سینمایی‌شان تحسین منتقدان را در پی داشت

سوان عاشق

سوان عاشق

مشاهده این محصول در دیجی کالا

سوان عاشق اقتباسی است از بخشی از رمان «در جست‌وجوی زمان ازدست‌رفته»، اثر مارسل پروست، که دلدادگی سوان، از آشنایان راوی در کومبره، به دختری به نام اودت را روایت می‌کند. سوان عاشق اودت می‌شود؛ زیرا اودت او را به یاد زنی در یک نقاشی می‌اندازد. اما در طول چند ماه پرتلاطم، سوان درمی‌یابد یکی از خطرهای عشق آن است که عاشق را ترغیب می‌کند تا در ذهن شیدای خود، تصوری رؤیایی از معشوق ثبت کند…

روزنامۀ گاردین درباره این رمان مصور می‌نویسد: اوئه هنرمندی فوق‌العاده است. تصویرگری او می‌تواند همتایی برای نثر پیچیدۀ پروست باشد. تصویرهای دوست‌داشتنی این رمان مصور هم به مخاطب اجازه می‌دهد که فکر خود را پرواز دهد و تصورات خود را بسازد و هم او را به تمرکز بر متن وامی‌دارد.

بخوانید: ۷ کتاب در مورد سبک زندگی و تبدیل شدن شما به یک آدم موفق

مجموعه داستان‌های مصور گارفیلد

مجموعه داستان‌های مصور گارفیلد

مشاهده این محصول در دیجی کالا

مجموعه داستان‌های داستان مصور گارفیلد، یک مجموعه داستان مصور دنباله‌دار هستند که نکات تربیتی و اموزشی بسیاری را در قالب داستان مصور برای کودکان و نوجوانان بازگو می‌کند.

گارفیلد گربه نارنجی و شیطانی‌ست که بچه‌ها به‌واسطه فیلم‌هایی سینمایی با او آشنا شده‌اند و حالا در این کتاب او به بچه‌ها آموزش می‌دهد تا چیزهای خوب یاد بگریند.

بخوانید: ۷ رمان مشهور علیه نژادپرستی

شب به خیر دیگه

شب به خیر دیگه

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب روایت مصوری‌ست از اردکی که می‌خواهد شب‌نشینی کند و سراغ دوستش خرسی می‌رود تا با هم حرف بزنند و تا خود صبح بیدار بمانند. اما جناب خرس، خیلی خسته است و خوابش می‌آید. دوست دارد بخوابد و کسی مزاحمش نشود. ولی حالا که اردکه حوصله‌اش سر رفته باید چه‌کار کند؟

درواقع این کتاب به بچه‌ها یاد می‌دهد که تفاوت روحیات و خلق و خوی دوستانشان را بشناسند تا هیچ‌گاه برای یکدیگر مزاحمت درست نکنند و همیشه باهم به خوبی کنار بیایند.

جوری جان، نویسنده آمریکایی کتاب‌های کودک است. او در کالیفرنیا به دنیا آمد و در زمره پرفروش‌ترین نویسندگان نیویورک تایمز قرار دارد و جوایز ادبی معتبری در کارنامه خود ثبت کرده است.

برچسب ها

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن