کتاب و مجله

۸ کتاب برای عاشقان سفر و شهرها

بسیار سفر باید تا پخته شود خامی.... سفر کردن نجات روح آدمیزادست....

سفر کردن بخش مهمی از زندگی عاشقان آن است. این آدم‌ها می‌دانند که تنها راه بیرون رفتن از هیاهوی زندگی روزمره سفر است. تجربه‌ی زندگی‌های دیگر، دور شدن از استرس و افسردگی و اضطراب به همراه سفر کردن می‌آیند و به راستی کسانی که زیاد سفر می‌کنند، بارها و بارها زندگی می‌کنند. سفر کردن آسان‌تر چیزی است که به نظر می‌رسد. سفر چشم ما را باز می کند و به کمک آن می توانیم بفهمیم چه کسی هستیم. همچنین روابط معناداری برای ما ایجاد می‌کند و بین آدم‌ها پل رفاقت می‌زند، مهارت‌هایمان را توسعه می دهد و حس ماجراجویی‌مان را تقویت می‌کند.

در این پست ۸ کتاب برای عاشقان سفر، کسانی که خون‌شان با ماجراجویی عجین است و تشنه‌ی کشف روابط و آدم‌ها و مکان‌های جدید هستند را برای شما جمع کرده‌ایم. با ما باشید تا وصف زیباترین شهرهای دنیا و تجربه به عجیب ترین مناطق زمین را لابلای صفحات کتاب با هم بخوانیم.

استانبول، خاطرات و شهر –  اثر اورهان پاموک

استانبول، خاطرات و شهر -  اثر اورهان پاموک

مشاهده این محصول در دیجی کالا

اورهان پاموک نویسنده، فیلم‌نامه نویس و برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات ترکی است. شهرت پاموک در ایران بیشتر به سبب قلم روان و دلنشینش در آثار ماندگارش است. اورهان پاموک نخستین نویسنده ترک زبان است که موفق به دریافت جایزه‌ی نوبل ادبیات شده است. او این جایزه را در سال ۲۰۰۶ دریافت کرد و بعد از دریافت این جایزه بود که به شهرت جهانی دست یافت.

اورهان پاموک در خانواده‌ای ثروتمند و اصیل در شهر استانبول به دنیا آمد. داستان بیشتر کتاب‌های پاموک در محله‌ی نیشانتاشی، یعنی همان محله‌ای که در آن بزرگ شده است، اتفاق می‌افتد. کتاب استانبول، اولین بار در سال ۲۰۰۳ به انتشار رسید. این کتاب، تصویری درخشان، ملموس و جامع از یکی از زنده ترین و بااصالت ترین شهرهای جهان است که توسط برجسته‌ترین نویسنده ی آن نوشته شده است.

کتاب استانبولِ اورهان پاموک کلید واژه مهمی دارد که شرح حال و توصیفات جسته و گریخته نویسنده را همانند نخ تسبیح به هم متصل می‌کند: حزن… و حزن جاری در روح این شهر همان چیزی است که سبب می‌گردد غریبه تازه‌وارد پس از چند ساعت زیستن در اتمسفر استانبول به جای سر سپردن به پیشنهادات وبسایت‌های گردشگری و زیارت توپکاپی یا فلان مال و بهمان خیابان پر زرق و برق، مفتون قدم زدن شبانه در کوچه‌های پر شیب و تنگ گالاتا یا چشم دوختن به عابران عجول کاراکوی و ماهیگیران خسته سواحل بسفر گردد.

بخوانید: ۸ رمان برنده جایزه ادبی بوکر که به فارسی ترجمه شده‌اند

جانستان کابلستان –  اثر رضا امیرخانی

جانستان کابلستان -  اثر رضا امیرخانی

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب جانستان کابلستان اثر رضا امیرخانی است. این نویسنده در سال ۱۳۸۸ سفری چند روزه به کشور افغانستان انجام داده که تجربیات وی از این سفر در کتاب جانستان کابلستان گردآوری شده است. رضا امیرخانی که هدفش از این مسافرت، دیدار با با چند دوست افغان و دیدن شهرهای هرات، مزار شریف و کابل است با وقایع مختلفی روبه‌رو می‌شود.

رضا امیرخانی طی ۹ فصل سفرنامه‌اش را در کتاب جانستان کابلستان روایت می‌کند. فصل اول با نام «مور و تیمور» پیش درآمد کتاب است که نویسنده صعود دماوندش را توصیف می‌کند. بقیه‌ی فصل‌ها ابتدا روایت سفر مشهد هستند و پس از آن امیرخانی درباره‌ی افغانستان سخن گفته است. عنوان فصل‌های کتاب به این شرح است: «مشهورات هرات» «متواترات هرات» «تحریرات هرات» «زائر زار و نزار مزار» «بلخ؛ الخ…» «تقابل با کابل» «انتخاباتیات» و در نهایت بلاکش هندوکش.

این کتاب به همت ۲ دوست امیر خانی، با تعدادی تصویر و نقشه همراه است که در بعضی موارد راه‌گشا و بسیار به جاست.

بخوانید: کتاب‌هایی از نویسندگانی که نوبل برنده شده‌اند

از پاریز تا پاریس –  اثر محمد ابراهیم باستانی پاریزی

از پاریز تا پاریس -  اثر محمد ابراهیم باستانی پاریزی

مشاهده این محصول در دیجی کالا

از پاریز تا پاریس، شرح سفرهای متعدد استاد محمدابراهیم ‌باستانی ‌پاریزی به شرق و غرب کره‌ی خاک است که با شیوایی تمام ما را در سفر‌های خود سهیم می‌کند. آن‌هایی که با نوشتار استاد باستانی‌پاریزی آشنایی دارند، می‌دانند که او علاوه بر این که تاریخ‌دان، مورخ زبردست و نویسنده‌یی تواناست، یک مشاهده‌گر برجسته در حوزه‌‌های تاریخ، فرهنگ و هنر است.

” دنیا آنقدر بزرگ و آدمیزاده آنقدر گونه‌گون است که همة رنگهای عالم برای تشخیص و تبیین حالات درونی و بیرونی آنان هرگز تکافو می‌کند، این است که آدمی وقتی از سفری بازمی‌گردد، چون بیشتر حرفهایش را که در باب گونه‌گونی خلایق به زبان می‌آورد، مردم اغراق پندارند و حتی بسیاری را دروغ شناسند، پس این شعر معروف سعدی را پنهان یا آشکار به زبان آرند که: «جهاندیده بسیار گوید دروغ»، و داستان «ماست‌بندان یزد» تکرار می‌شود.

اما حقیقت آن است که در دنیای پهناور آنقدر مطلب راست و حقیقی اعجاب‌انگیز و «دروغ‌نما» هست که اگر آدم آنها را بازگوید، هیچ‌وقت احتیاج به دروغ‌گفتن برای جلب‌نظر خلق نخواهد داشت، و حال آنکه خداوند حتی برای اینکه آدمی سرنوشت دروغگویان را هم ببیند، توصیه برای سفر فرموده است آنجا که گوید: «قل سیروا فی الارض فانظروا کیف کان عاقبه المکذبین»! اما سفر من هرگز برای خودنمایی، یا خوشگذرانی و «هرجاطلبی»نبوده است؛ گمشده‌ای داشته‌ام که همیشه در جستجوی آن بوده‌ام، هرچند هرگز آن را نیافتم: به هر گل می‌رسد می‌بوید این دلر نمی‌دانم که را می‌جوید این دل؟ ”

بخوانید: کتابهایی که به فیلم تبدیل شده‌اند

مارک و پلو –  اثر منصور ضابطیان

مارک و پلو -  اثر منصور ضابطیان

مشاهده این محصول در دیجی کالا

مارک و پلو مجموعه ای از سفرنامه ها و عکس هاست که منصور ضابطیان آن را خلق کرده است. کتابی که به کشورها و شهرهای مختلف می رود و امکان ندارد خواننده بعد از خواندن آن به فکر سفر خارج از کشور نیفتد. همانگونه که خود نویسنده می‌گوید:

” اگر این مجموعه بتواند تابوی غیرممکن بودن سفر را در ذهن خواننده‌ی ایرانی و به‌ویژه‌ خوانندگان کتاب بشکند، من موفقیت بزرگی به دست آورده‌ام ”

کتاب مارک و پلو با عنوان کامل «مارک و پلو، مجموعه‌ای از سفرنامه‌ها و عکس‌ها » اولین کتاب از مجموعه سفرنامه‌های منصور ضابطیان به نقاط مختلف دنیاست. این کتاب اولین بار سال ۸۹ در ایران منتشر شد و در مدتی نزدیک به یک سال به چاپ دهم رسید. سفرنامه‌های این کتاب که با تصاویر بسیار جذابی که اغلب خود نویسنده آن‌ها را تهیه‌کرده است گزارش‌هایی است که او پس از هر سفر منتشر می‌کرد و درنهایت در کتاب مارک و پلو همه‌ی آن‌ها را در کنار هم قرارداد.

” در تفکر ما ایرانیـان سفر به خارج همیشـه کاری غیر ضروری و از سر سیری بوده است. با نگاه برآمده از چنـین تفکری پاسخ اولیه من منفی بود. اما فرشـید اصرار کرد و نتیجـه چیز دیگری شد. آن سفر انجام شد و در پی آن سفرهای دیگر! سفرهای دیگری تا امروز که این کتاب دست شماست. مارک و پلو مجمـوعه‌ایست از سفرنامه‌های من به فرانسـه، ایتـالیا ، ارمنسـتان ، هنـد، کره جنـوبی ، اسپـانیا ، ایالات متحـده و .. ”

بخوانید: ۵ رمان برتر معمایی از محبوب‌ترین‌های این ژانر ادبیات

ببر سفید – اثر آراویند آدیگا

ببر سفید-  اثر آراویند آدیگا

مشاهده این محصول در دیجی کالا

آراویند آدیگا، زاده ی ۲۳ اکتبر ۱۹۷۴، نویسنده و روزنامه نگار هندی/ استرالیایی است. او در سال ۲۰۰۸ به خاطر رمان ببر سفید موفق به دریافت جایزه ی ادبی من بوکر شد. ببر سفید، نخستین اثر این نویسنده است. کتاب ببر سفید، رمانی است که به صورت یک گزارش فرضی در هفت شب توسط یک کارآفرین هندی به عالیجناب ون جیابائو از دفتر نخست‌وزیری چین، که قرار است سفری به بنگلور داشته باشد، روایت می‌شود. این گزارش در حقیقت رمانی است که با زبان طنز، ویژگی‌های جامعه و مردم هند را به ما نشان می‌دهد.

راوی کتاب ببر سفید، بالرام حلوایی، متعلق به کاست شیرینی‌فروش‌های هند است و در روستایی در شمال هند زندگی می‌کند که بالرام آنجا را ظلمت یا تاریکی می‌خواند. در کودکی، اسمی ندارد و پسر نامیده می‌شود. در دبستان معلم نام رامبال را برایش انتخاب می‌کند و رامبال از سوی بازرس مدرسه ببر سفید خطاب می‌شود.

در کتاب ببر سفید، شخصیت‌ها به‌خوبی تعریف می‌شوند. صحنه‌پردازی‌ها واضح و ملموس است و خواننده می‌تواند شناختی کلی از جامعه هند، مردم و اعتقادات‌شان و هم‌چنین از زندگی و روابط خانوادگی و اجتماعی آن‌ها به‌دست آورد. نویسنده در این کتاب از نماد‌های مختلفی استفاده کرده است که خوانش آنها سبب آشنایی بیشتر با فرهنگ و جامعه‌ی هند و بنگال میشود.

بخوانید: ۵ کتاب خودشناسی که می‌تواند زندگی‌تان را تغییر دهد

غذا دعا عشق –  اثر الیزابت گیلبرت

غذا دعا عشق -  اثر الیزابت گیلبرت

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب غذا دعا عشق، شرحی صادقانه و جذاب از مسیر زندگی نویسنده ای است که به دنبال یافتن معنی زندگی خود می گردد. الیزابت گیلبرت در آستانه ی سی سالگی، دچار بحران میانسالی زودهنگام شد. او هر چیزی که یک زن تحصیل کرده و بلندپرواز آمریکایی باید داشته باشد را داشت: شوهر، خانه و شغلی موفق. اما الیزابت به جای احساس خوشبختی و رضایت، با ترس، اندوه و سردرگمی شدیدی دست و پنجه نرم می کرد.

گیلبرت برای خلاصی از این مشکلات و دغدغه های روحی، دست به اقدامی سرنوشت ساز می زند. او به منظور فرصت دادن به خود برای فهمیدن این که واقعا چه کسی است و از زندگی چه می خواهد، قید دارایی ها و متعلقات خود را می زند، از شغلش استعفا می دهد و به تنهایی به سفری به دور دنیا می رود. شرح حال جذاب و اتفاقات هیجان انگیز این سفر از کتاب غذا دعا عشق، اثری تأثیرگذار و تجربه ای کم نظیر ساخته است.

بخوانید: ۱۰ رمان محبوب کلاسیک از لیست کتابهای برتر گاردین

زین دایره ی مینا –  اثر محمدجعفر یاحقی

زین دایره ی مینا -  اثر محمدجعفر یاحقی

مشاهده این محصول در دیجی کالا

محمدجعفر یاحقی، پژوهشگر و استاد ادبیات فارسی در کتاب زین دایره مینا به گشت و گذارهای علمی و فرهنگی در شهرهای مختلف پرداخته و نظرات زیادی را درباره «دایره مینایی رنگ» یا همان آسمان یا به تعبیری حال و هوای سرزمین‌هایی که دیده، جمع‌آوری کرده است.

دایرة مینا به عنوان آسمان مینارنگ و در نهایت روزگار رنگارنگ تشبیه شده است. جهان در نوع خود واقعا، مینایی و رنگارنگ است. زیرا این آسمان، شامل چیزها و دیدنی‌های زیادی است. از پکن و کلکته و بانکوک تا ونیز و لندن و… . در زیر این گنبد مینایی سخن‌های زیادی گفته شده است. نگارنده در کتاب حاضر به گشت و گذارهای علمی و فرهنگی در شهرهای مختلف پرداخته و نظرات زیادی را دربارة «دایرة مینایی رنگ» جمع‌آوری کرده است. کتاب از ۵ بخش تشکیل شده است که عنوان‌های آن عبارت‌اند از: دغدغه‌های خاوری؛ دغدغه‌های باختری؛ خوشه‌های خرمن خیال؛ رازهای خودی؛ اقلیم‌های دیگر..

بخوانید: ۱۰ کتاب خاطره و تاریخی از اشخاص مهم

خسی در میقات –  اثر جلال آل احمد

خسی در میقات -  اثر جلال آل احمد

مشاهده این محصول در دیجی کالا

خسی در میقات یکی از معروف‌ترین سفرنامه‌های حج است که جلال آل احمد در سن ۴۱ سالگی آن را نوشته است. او سال ۱۳۴۳ به حج مشرف شد و از مکه و مدینه دیدن کرد و سپس تجربیات این سفر را در کتاب خسی در میقات به رشته‌ی تحریر درآورد،  یکی از ویژگی‌های سفرنامه خسی در میقات موقعیت ویژه‌ای است که جلال آل احمد با عقاید روشن فکری خود در آن پا گذاشته است. از نظر بسیاری از صاحب‌نظران  این سفر به نوعی فصل تازه‌ای از حیات آل احمد محسوب می‌شود.

خسی در میقات کتابی است که این سفر را نه فقط از جنبه‌ی زیارتی بلکه از زوایای مختلف به این سفر دارد و مسائل فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، سیاحتی و… را مورد توجه و تحلیل قرار داده است.

سفرنامه حج جلال آل احمد یکی از نوشته‌هایی است که همچون غرب‌زدگی و مدیر مدرسه باعث شهرت این نویسنده دهه پنجاه شده است. جلال در این نوشته، در واقع گزارش لحظه به لحظه‌ای از این سفر داده و در حین نوشتن این سفرنامه گاهی نیز به ناهنجاری‌های مدرنیسم که حتی دامن معنویات را آلوده کرده و نیز از سایه‌های تاریک و دراز استعمار و بهره‌کشی کشورهای قدرتمند صنعتی از جهانی که در تحجّر و عقب‌ماندگی خود دست و پا می‌زند و با وجود ثروت سرشاری که برخی از این کشورها از منابع طبیعی خود به ویژه نفت دارند، به صورت ملتی مصرفی درآمده و همه چیزشان وابسته به قدرت‌هایی شده است که در سایۀ همین وابستگی‌ها کسب کرده‌اند، اعتراض می‌کند. جلال در این سفرنامه حتی بر مردمی که بی‌هیچ نگرشی و عوامانه به این سفر می‌آیند و خود را حتی در این سفر هم به زرق و برق دنیای مادیات مشغول می‌کنند، گله می‌کند و بر جهل، نادانی و عبادت‌های کورکورانه‌شان خرده می‌گیرد.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن