مادر و کودک
کتاب و مجله

۷ رمان درام خواندنی از سرتاسر دنیا

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

درام یکی از رکن‌های اصلی هر داستان و رمانی است. حتی در داستان‌های ظاهرا جنایی یا فانتزی هم عنصری که باعث ایجاد تعلیق می‌شود بالا و پایین‌شدن‌های احساسی و عاطفی شخصیت‌ها در بزنگاه‌های ماجراهای مختلف و رویدادهای داستان و سناریو است. شاید شکسپیر معروف‌ترین درام‌نویس دنیا باشد که همه او را با هملت و شاه لیر و .. می‌شناسند اما پای‌به‌پای مدرن‌ شدن داستان و رمان، این ژانر و ازی با خلقیات و درونیات شخصیت‌ها در پیرنگ داستان و همچنین چالش‌هایی که انسان‌ها در روابط بین‌فردی با همدیگر پیدا می‌کنند خود زمینه‌ساز خلق داستان‌ها و رمان‌های بیشماری از نویسندگانی در زبان‌های مختلف شده است.

کریستوفر مارلو، بِن جانسن، هنریک ایبسن و خیلی‌های دیگر در داستان‌های خود از پیچیدگی‌های احساسی و عاطفی انسان در مقابل خودشان و در رابطه با دیگران گفته‌اند که با خواندن‌شان انگار خودمان را به‌جای قهرمان داستان و تصمیمات و انتخاب‌های سختی که پیش روی دارد می‌بینیم و احساس می‌کنیم.

در این گزارش هفت رمان مشهور و معروف درام از نویسندگان کشورهای مختلف را به شما معرفی می‌کنیم تا خواندنش روح‌تان را قلقلک بدهد و لطافت واقعی وجود انسان ماشینی شده را حساس کنید.

کتاب راسته کنسروسازان

کتاب راسته کنسروسازان

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این رمان جزو شیرین‌ترین و محبوب‌ترین رمان‌های اشتاین بک است که همچون سایر آثار او‌ در دنیایی مرکب از واقعیت و خیال‌،‌ با آمیخته‌ای از طنز و نقدهای تند اجتماعی‌، زندگی محرومان و دردمندان جامعه را به تصویر کشیده است. شخصیت‌های این داستان انسان‌هایی هستند که با مسائل فلاکت‌بار اقتصادی دست به گریبان‌اند، اما پی شادمانی‌های کوچک می‌گردند تا شاید مرهمی باشد بر زخم‌های التیام‌ناپذیرشان و نیز مسکنی در مسیر پرتلاطم زندگی. در این رمان اشتاین بک بر مضامینی چون رفاقت، قناعت، اخلاق، پرهیز از نگاه سطحی به انسان‌های اطراف و حس نوستالژی تاکید شده و تمام این موارد در خلال فقر انسان‌ها نشان داده می‌شوند.

حوادث رمان «راسته کنسروسازی» در خیابانی روی می‌دهد که حاشیه‌هایش پر است از ماهی هایی که قرار است به کنسرو تبدیل شوند. حوادث داستان از نظر زمانی هم در خلال جنگ جهانی دوم می‌گذرند و نویسنده زندگی بومی ساکنان آن منطقه را روایت می‌کند و از شرایط زندگیشان می‌نویسد. این اثر در سال ۱۹۴۵ میلادی برای نخستین بار منتشر شد و حدود ۴۰ سال بعد فیلمی سینمایی با اقتباس از آن ساخته شد.

بخوانید: ۷ رمان برگزیده جایزه من بوکر از سال ۲۰۰۰ به ‌بعد

کتاب بلبل

کتاب بلبل

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب بلبل مربوط به جنگ جهانى دوم و مقاومت مردم فرانسه در برابر حملات آلمان نازى است. شخصیت اصلى کتاب بلبل – ایزابل روسینول – یا همان ژولیت ژروز است، دخترى جوان، مغرور، متهور و بى‌کله! کسى که وارد دسته ى مقاومت مردمى فرانسه شد و براى آزادى فرانسه، تا پاى جان جنگید، سخت‌ترین و ترسناک‌ترین کارها را برعهده گرفت، عشقش را، امنیتش را و زندگیش را نادیده گرفت تا نامش در کنار مقاومت فرانسه جاویدان باقى بماند.

قهرمانان رمان دو خواهر به اسم ویان و ایزابل هستند، یکی خانه‌دار و دیگری ماجراجو و خودسر که این خود سرآغاز تضادهایی است که نویسنده در جریان داستان آنها را خلق می‌کند. تضادهایی که این دو خواهر را مقابل هم و مقابل پدیده‌ای به اسم جنگ می‌گذارد. این اثر مورد تحسین منتقدان و نویسندگان معروف و از پرفروش‌های نیویورک تایمز بوده و جایزه بهترین کتاب داستانی تاریخی گودریدز و جایزه ادبی بوک بروز را در سال ۲۰۱۵ برده است.

بخوانید: ۹ داستان هیجان‌انگیزی که باید بخوانیم

کتاب فراتر از بودن

کتاب فراتر از بودن

مشاهده این محصول در دیجی کالا

«فراتر از بودن» در حقیقت یک نامه است. نامه‌ای که نویسنده پس از مرگ همسرش ژیسلن، برایش می‌نویسد. کتاب سرشار از توصیفات خلاقانه است. کتاب با این جمله‌ کوبنده و طوفانی آغاز می‌شود كه «واقعه‌ی مرگ تو تمام وجود مرا از هم پاشید؛ تمام وجود به جز قلبم را.» این جمله‌ در ابتدای کتاب باعث می‌شود خوانند در همان اول متوجه شود كه با یک داستان مفرح و شاد سر و كار ندارد و ذهن مخاطب را درگیر می‌كند.

بوبن در این كتاب از یك زن می‌گوید. زنی با نام ژیسلن و با دقتی موشكافانه و استفاده از كلمات لطیف و هم‌آوا رفتار‌های این زن را در جزئی‌ترین ساعت‌های زندگی روزمره توصیف می‌‌كند. خواننده‌ كتاب همراه نویسنده رفتار این زن با فرزندانش در هنگام خرید برای خانه، در زمان حال و احوال با دوستان و آشنایانش دنبال می‌‌كند.

در حقیقت بوبن در این کتاب فقدان را به تصویر کشیده. بخشی که شاید زیباترین بخش و باارزش‌ترین بخش یک عشق است. روایتی از زنی که در دوازدهم اوت ۱۹۹۵ وظیفه‌اش را بر این زمین خاکی به انجام می‌رساند و به سوی آرامگاه ابدی می‌شتابد اما مرد عاشق از مرگ معشوقی که انگار همیشه دورادور در زندگی او بوده، یک منظومه بلند درباره عشق می‌سازد.

بخوانید: ۷ رمان کلاسیک مناسب برای نوجوانان

کتاب ترانه مرغ اسیر

کتاب ترانه مرغ اسیر

مشاهده این محصول در دیجی کالا

«ترانه مرغ اسیر» از نوجوانی تا مرگ فروغ فرخزاد را در رمانی با شخصیت‌های واقعی و خیالی دربر گرفته است. رمان همچنین تصویری از ایران در حال گذار به مدرنیته، اعتراضات خاموش و سپس آشکار سیاسی در دوران پهلوی و فعالیت‌های روشنفکران و شاعران ایرانی آن روزگار به دست داده است. نویسنده برای برخی شخصیت‌های واقعی از نام‌های اصلی آنها استفاده کرده و برخی دیگر را با نام‌هایی دیگر وارد داستان کرده است.

آن‌طور که خود دارزنیک معترف است، در زمان نگارش این رمان، دم به دم بیشتر تحت تاثیر شخصیت فروغ قرار گرفته و متوجه شده که این روح ناآرام و سرشار از زندگی، خود را از دل زمانه‌اش برکشیده و به ذهن و جان او نفوذ کرده و به ایرانی برگردانده که خودش در پنج سالگی از آن مهاجرت کرده است. فروغ در این رمان، وجودی سرشار از عشق به آزادی است، کسی که در این راه هیچ سازشی را نمی‌پذیرد و از همه‌کس می‌گذرد تا بتواند آوای مانده در گلویش را فریاد کند.

در بخشی از رمان می‌خوانیم: نامه را تا کردم و به دقت سراندم همان جای اولش توی پاکت و زیر پیراهنم و بعد ورق دوم را باز کردم که انگار پرویز روی آن چیزی مثل شعر را از جایی رونویسی کرده بود. چیز غریبی بود که تا آن موقع مثلش را نخوانده بودم. اولش اصلاً شبیه شعر نبود. ته هر بندی را انگار شکسته بودند و لحن نوشته‌اش مثل نوشته‌های معمولی بود. وزن و قافیه هم نداشت. بی‌اختیار چند بار خواندمش. از شعر که فارغ شدم، دوباره دست گذاشتم به خواندن نامه پرویز. دو بار، چهار بار، نمی‌دانم چند بار خواندم و از برش کردم و بعد هر دو کاغذ را تمیز روی هم گذاشتم و در پاکت جا دادم و زیر لحافم قایم کردم.

بخوانید: ۴ کتابی که سریالهای موفقی از آنها ساخته شده است

کتاب دریاچه شیشه‌ای

کتاب دریاچه شیشه‌ای

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب دریاچه‌ی شیشه‌ای یک درام خانوادگی اثر مائیو بنچی نویسنده‌ی ایرلندی است. دریاچه‌ی شیشه‌ای درباره‌ی اتفاقات زندگی زنی به نام هلن است که روزی بی دلیل و ناگهانی، ناپدید می‌شود. این رمان از سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۶ پانزده بار تجدید چاپ شده است.

هلن قهرمان داستان در جوانی عاشق مردی بی‌مسئولیت به نام لوئیس می‌شود و بعد از شکست در عشق، با مرد دیگری که دیوانه‌وار او را دوست دارد ازدواج می‌کند. زندگی آنها کنار دریاچه‌ای به نام دریاچه شیشه‌ای آغاز می‌شود. حاصل چندین سال زندگی هلن و مارتین یک دختر و پسر است. حالا که آنها بزرگ شده‌اند، هلن فکر می‌کند که می‌تواند آن‌ها را ترک کند و بعد از مدتی ناپدید می‌شود. چند روز بعد یک قایق خالی روی دریاچه پیدا می‌شود. پیدا شدن این قایق خالی منجر به پخش‌شدن خبر خودکشی هلن در روزنامه‌ها می‌شود. دختر هلن نامه‌ای را پیدا می‌کند که مادرش خطاب به پدرش نوشته است. اما بدون این که آن را بخواند، از ترس این که اجازه ندهند مادر را در گورستان مسیحیان دفن کنند، نابودش می‌کند. غافل از این که هلن زنده است….

منتقدان می‌گویند درام‌های خانوادگی مائیوبنچی بیانگر حوادثی هستند که در زندگی واقعی مردم هر جامعه‌ای پیش می‌آید و این نویسنده با فریبندگی آن‌ها را به رشته تحریر در می‌آورد. قلم او دارای گرمی و شوخ‌ طبعی فراوان است و پیشکشی است برای تمام لحظات زندگی آدمی.

بخوانید: برندگان جایزه پن – فاکنر از سال ۲۰۰۰ تا کنون

کتاب همه‌چیز تغییر می‌کند

کتاب همه‌چیز تغییر می‌کند

مشاهده این محصول در دیجی کالا

«همه‌چیز تغییر» می‌کند نوشته جاناتان تروپر نویسنده آمریکایی داستانی درباره عشق، دلتنگی، فقدان و ترس از آینده برنامه‌ریزی شده است. این داستان زندگی یک جوان امریکایی به اسم زاخاری و دغدغه‌های او در دنیای امروز است. زاخاری مرد جوانی با یک کار خوب در منهتن است که در یک آپارتمان زندگی می‌کند. او نامزدی دارد و قرار است با هم ازدواج کنند اما در روز عروسی او گرفتار خاطرات دوست صمیمی‌اش، می‌شود که دو سال پیش، در یک حادثه کشته شده است. با این یادآوری‌ها او احساس عجیب و در حال افزایشی نسبت به بیوه زیباروی دوستش، به اسم تامارا پیدا می‌کند.

تاکنون از دو اثر او به نام‌های «اینجاست که ترکت می‌کنم» و «آخرین کار من پیش از رفتن» اقتباس‌های سینمایی صورت گرفته است

در بخشی از داستان آمده است: تمام غرایز حسی‌ام از من می‌خواهند عقب‌نشینی کنم. باید اجازه دهم بیل در این ماجرا کمکم کند. به پرسش‌هایش پاسخ ‌دهم و آرام از راهنمایی‌هایش پیروی ‌کنم. الان دارم جلوی همۀ زیر دستانش به او بی‌احترامی می‌کنم. او سزاوار چنین چیزی نیست. این کار فقط باعث می‌شود او برای حل مشکل از اهرم زور استفاده کند. از این نظر نگاه کنید متوجه می‌شوید این کار غیر حرفه‌ای است. ولی امروز توی مطب دکتر قرار است یک لوله وارد مثانه‌ام کنند، کاری که هیچ‌وقت انجام نداده‌ام. ترجیح می‌دهم چشمانم را داغ کنند ولی این کار را انجام ندهم. این لکۀ توی مثانه‌ام تمام زندگی‌ام را تغییر داده است.

بخوانید: ۸ کتاب برای عاشقان سفر و شهرها

کتاب میدل مارچ

کتاب میدل مارچ

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب میدل مارچ، رمانی است نوشته نویسنده انگلیسی، جورج الیوت که برای اولین بار در سال ۱۸۷۱ به انتشار رسید. در مرکز داستان، شخصیتی روشن فکر و آرمان‌گرا به نام دوروتیا بروک قرار دارد که از بسیاری جهات، همانند و یادآور خود نویسنده است. اما دقیقا همان ویژگی‌هایی که دوروتیا را از جامعه مادی‌گرا و متخاصم پیرامونش متمایز می‌سازد، این شخصیت را وارد ازدواجی کابوس‌وار با مردی می‌کند که در ابتدا فکر می‌کرد نیمه ی گمشده اوست. در داستانی موازی، دکتری جوان و همان قدر آرمان گرا به نام ترتیوس لیدگیت، عاشق دختری زیبا اما خودبین و سطحی به نام روزاموند وینسی می شود و با ازدواج با او، خود را به ورطه نابودی می‌کشاند.

این رمان که بسیار شبیه داستان‌های دنباله‌دار امروزی است. افت و خیز روابط ساکنان میدل مارچ را تعقیب می‌کند، تعادل زیبای میان زندگی فکری، احساسی و روانی و چشم‌انداز گسترده زندگی اجتماعی و سیاسی را در خود دارد. قهرمان اصلی آن دختر جوان و خیال‌پردازی است که نقشی از خصوصیت‌های اخلاقی نویسنده را در بر دارد وصف محیط شهرستان و زندگی مردم آن و عمق بینش نویسنده موجب شده است که این کتاب شاهکار الیوت به شمار آید.  شخصیت‌های رمان میدل مارچ به‌رغم سادگی ظاهری‌شان زندگی درونی بغرنجی دارند. بعضی بر معیارهایی پای می‌فشارند که همگان آن‌ها را صرفاً تحسین می‌کنند و نه تشویق، بعضی دیگر بر عادیاتی متکی‌اند که همگان آن‌ها را تشویق می‌کنند و نه تحسین. میدل مارچ داستان یک شهر است با همه‌ی ابعاد و مناسباتش.

جورج الیوت در این کتاب شش ازدواج موفق و ناموفق را مورد بررسی قرار می‌دهد. گفته می‌شود که پس از نمایش تلویزیونی میدل مارچ در ژانویه ۱۹۹۴ از این کتاب بیش از یکصدهزار نسخه در این سال به فروش رفته است.

برچسب ها

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن