تخفیفات هشتاد درصدی
کتاب و مجله

۷ رمان که جنگیدن برای زندگی را روایت می‌کند

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

زندگی و حیات شاید عجیب‌ترین و قدرتمندترین دارایی انسان‌ها باشد و همین قدرت جادویی‌ست که بشر را از دل هزاران بلا و مصیبت قحطی و جنگ و خشونت و آدم‌کشی و اردوگاه‌های گولاک و آشویتس بیرون کشیده و همچنان توانایی ادامه دادن به او می‌دهد. تلاش انسان برای رسیدن به اتوپیا و یک آرمان‌شهر از دل قدرت زندگی برمی‌آید و می‌تواند در دل سیاه‌ترین روزها دل شما را برای دست‌یابی به روزهایی بهتر گرم نگه دارد. البته این قدرت شمشیری دولبه است و گاهی ممکن است میل و غریزه طبیعی بقا و ادامه زندگی آدمی را به انجام کارهایی وادارد که حتی در مخیله‌اش هم نمی‌گنجد.

در این گزارش هفت رمان بزرگ‌سال و نوجوان را که اهمیت زندگی و جنگیدن برای آن را روایت می‌کند به شما معرفی کرده‌ایم:

کتاب در نبردی مشکوک

کتاب در نبردی مشکوک

مشاهده این محصول در دیجی کالا

رمان حاضر از نظام سرمایه‌داری و انسان‌هایی می‌گوید که زندگی‌شان بر اثر شکاف طبقاتی موجود در جامعه دچار آسیب‌ها و معضلات فراوانی شده است. در نبردی مشکوک داستان افرادی است که علیه ظلم طبقه بالای جامعه ایستاده‌اند و مبارزه می‌کنند. جیم از گذشته از زندگی‌اش خسته شده و به انجمن می‌پیوندد و در گوشه‌ای از کشور حقوق سیب‌چینان کم شده. جیم و مک به آنجا می‌روند تا اعتصاب را رهبری کنند. این رمان نه فقط یک داستان درباره بخشی از تاریخ آمریکا است بلکه راهنمایی برای همه فعالان اجتماعی است. مخاطرات فعالیت اجتماعی چنان به تصویر آمده که با یک جزوه آموزشی برابری می‌کند. مخاطراتی همچون همراهی نکردن کسانی که برای حقوقشان می‌جنگیدند. از اینرو در نبردی مشکوک نام گرفته است.

جان اشتاین بک نویسنده و رمان‌نویس معروف قرن بیستم آمریکاست که از دیگر آثار او می‌توان به خوشه‌های خشم، موش‌ها و آدم‌ها، مروارید، ماه پنهان، دره طویل و … اشاره کرد. او با این رمان برنده جایزه کتاب کالیفرنیا سال ۱۹۳۶ شد.

بخوانید:‌ ۷ رمان انتخابی نشریه لوموند

کتاب چهاردهمین ماهی قرمز

کتاب چهاردهمین ماهی قرمز

مشاهده این محصول در دیجی کالا

الی درست در روزهای مهدکودکش از خانم مربی ماهی کوچک قرمزی می‌گیرد که برعکس دیگر ماهی‌ها به این زودی‌ها نمی‌میرد. دخترک پدربزرگ دانشمند و پدر و مادری هنرمند دارد، پدربزرگش همیشه از داشتن دختری مثل مادرش تاسف می‌خورد، چون تئاتر را چیز بی‌خودی می‌داند. یک روز پدربزرگ از پاسگاه پلیس سردر می‌آورد و وقتی مادر او را به خانه می‌آورد انگار نه انگار که او همان مردی است که الی از وقتی یادش می‌آید پیر بوده، بلکه بیشتر شبیه به نوجوان های ۱۳ ساله است…

اِلیِ یازده ساله، اصلاً از تغییر خوشش نمی‌آید. او دلش برای کلاس پنجم تنگ شده، برای دوست قدیمی‌اش، حتی دلش برای ماهی قرمز عزیزش هم تنگ شده است. یک روز سر و کله‌ی یک پسر غریبه پیدا می‌شود. این پسر خیلی ادعایش می‌شود، خیلی هم بداخلاق است! خیلی هم شبیه پدربزرگ الی ، دانشمندی که همیشه دنبال راز جاودانگی و جوان ماندن بوده، است. یعنی ممکن است این پسربچه همان پدربزرگ الی باشد؟ یعنی بالأخره راز جاودانگی را کشف کرده؟!!

چهاردهمین ماهی قرمز درواقع داستانی شیرین درباره‌‌ کنار آمدن با تغییرات و بزرگ شدن است؛ داستانی که خوانندگانش را تشویق می‌کند «به غیرممکن‌ها باور داشته باشند» و شکست را هم به عنوان لازمه‌ی پیشرفت و موفقیت بپذیرند. این کتاب در کنار نگاه جذاب و شیرینی که به علم دارد، حس مسئولیت‌پذیری، وفاداری و چرخه‌ی زندگی را می‌آموزد. و همچنین توانسته نظرات مثبت و جوایز بسیاری را به خودش اختصاص دهد.

بخوانید: ۸ رمان نامزد و برگزیده جایزه ادبی بوک بروز

کتاب یک شب فاصله

کتاب یک شب فاصله

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب یک شب فاصله به بیان نتایج مخرب جنگ سرد بر ارتباط افراد و از هم پاشیدگی کانون خانواده‌ها پرداخته است. در ابتدای رمان، گرتا، دختر آلمانی، چندان در جریان مسائل سیاسی آلمان نیست. پدرش مخفیانه فعالیت‌های سیاسی انجام می‌داد و هیچ‌کسی از این موضوع باخبر نبود. اما همه چیز با پایان یافتن جنگ جهانی دوم تغییر کرد، مادر گرتا چیزی جز آسایش خانواده‌اش نمی‌خواست و فقط دنبال این بود که همه‌ی اعضا را در کنار هم نگه دارد.

گرتا كه به همراه مادر و برادر بزرگترش در نیمه شرقی آلمان زندگی می كند پس از دیدن پدرش بر روی یكی از سكوهای غربی دیوار، متوجه علامت او برای حفر تونلی از شرق به برلین غربی می‌شود. آیا گرتا، مادر و برادرش موفق به آزادی و پیوند دوباره با دیگر اعضای خانواده شان می‌شوند؟

این رمان برنده مدال خوانندگان جوان کالیفرنیا سال ۲۰۱۸ شده است.

بخوانید: ۸ کتاب برای فهم بهتر هنرهای نمایشی و تئاتر

کتاب هنگامی که نیچه گریست

کتاب هنگامی که نیچه گریست

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب هنگامی که نیچـه گریست رمانی روان‌شناختی و داستانی خیالی از اروین دیوید یالوم است که در آن داستانی خیالی از روزهای جوانی و بیماری فریدریش نیچه فیلسوف آلمانی را روایت می‌کند و بدین ترتیب جرقه‌های آغازین علم راونکاوی را شرح می‌دهد. کتاب هنگامی که نیچـه گریست توسط کیومرث پارسای به فارسی ترجمه و توسط انتشارات جامی منتشر شده است.

تمامی گفتگوهایی که بین نیچه و دکتر بروئر انجام می شود غیر واقعی است.اما دیالوگ‌های نیچه در کتاب همگی از سخنان نیچه در کتاب‌هاش است که توسط نویسنده کتاب اروین یالوم گردآوری شده تا در گفتگوی تخیلی نیچه با یکی از شخصیت‌های اصلی کتاب یعنی دکتر بروئو استفاده شود. در ضمن آشنایی لو سالومه با فروید نیز واقعی است.

دکتر یوزف بروئر پزشک معروف و مشهور وینی است که نامه ای از طرف لو سالومه دریافت می کند که در آن نوشته شده است آینده فلسفه آلمان در خطر است. لو سالومه، معشوقه فیلسوف بزرگ، نیچه است که فکر می کند نیچه در پی خودکشی است و به کمک بروئر برای درمان او نیاز دارد. اما این تازه شروع داستان است…

بخوانید: ۸ رمان برتر نویسندگان سوئدی در بازار

کتاب مرگ شوخی بدی نیست

کتاب مرگ شوخی بدی نیست

مشاهده این محصول در دیجی کالا

داستان‌های «لی» در این مجموعه به‌طور زیبا و کوتاه تنظیم شده‌اند. در این مجموعه داستان تقدیرشده «بی یون لی» تصویری از زندگی امروز چین را با دوران سخت سرکوب و مجرمیت در هم می‌آمیزد. داستان «اضافی» دوستی زن تنهای چینی و پسری کم سن وسال است که روایت عشق و قدرت و غلبه آن بر فشارهای حاکم بر زندگی‌شان را بیان می‌کند. از قلب خیابان‌های شلوغ پکن و دشت‌های لم یزرع مغولستان داخلی تا رستوران‌های غذای حاضر در شیکاگو «لی» به چگونگی دست به دست زدن سیاست تاریخ اساطیر و تضاد فرهنگ با انسان امروزی می‌پردازد که تقدیر را رقم می‌زنند.

یی یون لی (زاده ۱۹۷۲)، نویسنده چینی آمریکایی است. اولین مجموعه داستان کوتاه او با نام هزار سال دعای خیر، برندهٔ جایزه بین المللی داستان کوتاه فرانک اکانر سال ۲۰۰۵ و دومین مجموعه داستان کوتاه او با نام پسر طلایی، دختر زمردی نامزد دریافت همان جایزه شد. اولین رمان او با نام آوارگان نامزد دریافت جایزه ایمپک دوبلین شد.

بخوانید: ۸ کتاب برای شناخت بهتر هند و فلسفه و تاریخ آن

کتاب همدرد

کتاب همدرد

مشاهده این محصول در دیجی کالا

در کتاب همدرد اثر وییت تان نون، مرگ، قتل، ترور، جنایت، تجاوز و هر آنچه جنگ را تعریف می‌کند و فضای آن را می‌سازد، به شیوه‌ای نو، از زاویه‌ی دید جاسوسی که یک پایش در این جبهه و پای دیگرش در آن جبهه است، مطرح می‌شود.

کتاب همدرد، اولین اثر نبوغ‌آمیز نویسنده‌ای آسیایی‌تبار از آمریکا‌ست. این کتاب علاوه بر جایزه‌ی‌ پولیتزر ۲۰۱۶، جایزه‌ی ادگار برای اولین رمان، جایزه‌ی‌ سِنتر برای اولین رمان، مدال کارنیجِ انجمن کتابخانه‌ی‌ آمریکا‌ را برای رمان برتر و جایزه‌ی‌ آسیایی‌-آمریکا‌یی در ادبیات داستانی را از انجمن کتابداران آسیایی‌-آمریکا‌یی دریافت کرده است. بسیاری از منتقدان برای توصیف این رمان از کلمه‌ی «شاهکار» استفاده کرده‌اند. به گفته‌ی نویسنده: «بسیاری از رویدادهای این رمان اتفاق افتاده است، هر چند اعتراف می‌کنم در جزئیات و شرح وقایع، دست خود را باز گذاشتم.»

راوی داستان، یک کمونیست و جاسوسی دوجانبه است که به گفته خودش، دارای دو ذهن مجزا است. او افسری فرانسوی-ویتنامی است که پس از بازپس‌گیری شهر سایگون توسط ارتش ویتنام، به آمریکا آمده است و در حالی که به همراه سایر پناه‌جویان ویتنامی در لس‌آنجلس، مشغول ساختن یک زندگی جدید است، به صورت پنهانی برای افسران ارشد کمونیست خود در ویتنام، جاسوسی می‌کند. او تحت‌نظر قرار می‌گیرد و برای جلوگیری از لو رفتن هویتش، مجبور به انجام و تحمل اعمال سخت و دردناکی می‌شود. او پس از این که درگیر عشق می‌شود، درمی‌یابد که آرمان‌های والایش با صداقت و وفاداری نسبت به دوستان و نزدیکان خود، به شدت در تضاد بوده و حتی ممکن است هیچ راه حلی برای آن پیدا نشود. رمان همدرد، کاوشی برجسته در مورد هویت، رمانی نفس‌گیر و داستانی قدرتمند درباره عشق و دوستی است.

بخوانید: ۷ کتاب جمع‌وجور برای وقتی که حس خواندن رمان بلند را نداریم

کتاب شور زندگی

کتاب شور زندگی

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب شور زندگی – داستان پرماجرای زندگی ون گوگ، نقاش هلندی است. کتابی ارزشمند و فوق‌العاده خواندنی از ایروینگ استون است که از سوی نشر نشانه در اختیار علاقه مندان قرار داده شده است. در واقع این کتاب بیوگرافی ونسان ون‌‌گوگ در قالب داستانی کلاسیک است. تاکنون هیچ هنرمندی به اندازه ون‌گوگ تحت تاثیر تمایل شدید خود به خلاقیت، چنین بی‌رحمانه به پیش نتازیده و یا تا به این حد از سطحی‌ترین خوشی‌های زندگی بشری محروم نگشته است. کتاب شور زندگی داستان نقاش نابغه‌ای است که زندگی‌اش کشمکشی بی‌وقفه علیه فقر، سرخوردگی، جنون و نومیدی بود.

با خواندن کتاب شور زندگی؛ داستان پرماجرای زندگی ون گوگ با ترجمه‌ی مارینا بنیاتیان به عمق عشق و احساس و نبوغ این هنرمند پی ببرید.  خواندن بیوگرافی ونسان ون گوگ، در قالب داستانی خواندنی و عمیق، ما را با زندگی او آشنا می‌کند. تمام سختی‌هایی که او در طول حیاتش کشید، تک‌تک لحظاتی که در جنون سر کرد و فقری که همیشه با آن دست و پنجه نرم می‌کرد، چیزهایی هستند که زندگی او را شکل دادند. داستان گوش بریده‌ ون گوگ که هزاران روایت مختلف درباره‌ی آن وجود دارد و عشقش به یک دختر روسپی و هزاران روزی که در زندگی‌اش از سرگذارند را می‌توانید در کتاب شور زندگی؛ داستان پرماجرای زندگی ون گوگ بخوانید.

برچسب ها

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن