تخفیفات هشتاد درصدی
کتاب و مجله

۸ کتاب داستان برای بچه‌های ۹ تا ۱۲ سال

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

در انتخاب کتاب قصه برای کودکان مهمترین چیز توجه به رنج سنی آن‌هاست و برای همین است که اساسا کتاب‌های کودک چه آموزشی و چه داستان و … بر اساس سن به گروه‌بندی‌هایی مثل ب و ج و د تقسیم می‌شوند تا والدین و معلمان و مربیان کودک در انتخاب قصه متناسب با سن کودک راحت‌تر باشند. هرچند هستند کودکانی که گاهی داستان‌ها و رمان‌های بزرگ‌تر از سن خود را دوست دارند، ولی توجه به این دسته‌بندی‌های سنی می‌تواند به گسترش دایره لغت آن‌ها و بهتر شدن درک مطلب‌شان کمک کند و واقعیت‌های دنیا را در حد و اندازه‌های مناسب برای یک کودک برایشان بیان کند.

در این گزارش هشت کتاب قصه برای کودکان ۹ساله تا ۱۲ ساله را به شما معرفی می‌کنیم تا کارتان برای انتخاب کتاب برای فرزند یا خواهرزاده و برادرزاده‌تان راحت‌تر باشد.

کتاب آدم‌برفی می‌آید

کتاب آدم‌برفی می‌آید

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب «آدم برفی می‌آید» نوشته‌ «آر.ال. استاین» و ترجمه‌ «ناصر زاهدی» است. این اثر از مجموعه «ترس‌ولرز» است. استاین نوشتن مجموعه ترس‌ولرز را در سال ۱۹۹۲ با کتاب «خانه مرگ» آغاز کرد. این مجموعه حدودا شامل ۱۰۰ عنوان کتاب است که تاکنون بیش از ۲۲۰ میلیون نسخه از آن‌ها در آمریکا به فروش رسیده و به ۳۲ زبان زنده دنیا ترجمه‌ شده‌اند. از میان کتاب‌های مجموعه، خود نویسنده «حبابی که همه را خورد» و «به زیرزمین نزدیک نشو» را بیشتر از بقیه می‌پسندد. در پشت جلد کتاب می‌خوانید: «با داستان‌های مجموعه‌ ترس‌ولرز واقعا مو به تن آدم سیخ می‌شود. دختر و پسرهای معمولی، ولی شجاع و کنجکاو تجربه‌های بسیار ترسناکی را از سر می‌گذرانند…

جریان این آدم برفی هایی که همه جا توی ده هستند چیست؟

جکی به همراه عمه اش به دهی نقل مکان می کنند.

و آنجا اتفاقات عجیبی می افتد. جکی می خواهد از این اتفاقات سر در بیاورد.

ولی با رازی بسیار وحشتناک روبه رو می شود…

بخوانید: ۸ مجموعه کتاب طنز برای کودکان و نوجوانان

کتاب درخت بخشنده

کتاب درخت بخشنده

مشاهده این محصول در دیجی کالا

درخت بخشنده، کتاب مصور مخصوص کودکان نوشته‌ شل سیلورستاین است که خود او نیز آن را تصویرسازی کرده‌ است. این کتاب اولین بار در سال ۱۹۶۴ توسط انتشارات هارپر اند راو، منتشر و به یکی از شناخته‌شده‌ترین کتاب‌های سیلوراستاین، تبدیل شد که به زبان‌های مختلف ترجمه شده‌است.

با این‌حال درخت بخشنده را از حاشیه‌دارترین کتاب‌های ادبیات کودکان دانسته‌اند. مشاجره بر سر این است که آیا رابطه درخت و پسرک مثبت است (یعنی درخت برای پسرک ایثارگری می‌کند) یا منفی (یعنی پسرک از درخت سوء استفاده می‌کند.)

سیلور استاین، شهرت خویش را به عنوان نویسنده ادبیات کودکان، مدیون همین کتاب است. درخت بخشنده، داستانی است درباره یکی که می‌بخشد و دیگری که می‌ستاند. داستان در مورد درختی ست که سایه، میوه، شاخه و حتی کنده اش باعث شادی پسرکی می‌شود.

کتاب «درخت بخشنده» کنایه‌ای است از فداکاری، گذشت، بخشش و آرمان‌گرایی که با درون‌مایه اخلاقی، روابط انسانی و مهر و محبت متقابل بین آنان را بیان می‌کند. داستانی لطیف است از غم‌ها و شادی‌ها توام با هم. سیلور اشتین، در واقع برای خوانندگان تمام سنین، داستانی تمثیلی و تکان‌دهنده آفریده که در آن موهبت بخشندگی، آرامش و عشق با هم بازگو شده است. کتاب با کارکرداجتماعی – عاطفی حکایتی ستایش‌آمیز است از رضایت خاطری که درخت به عنوان یک بخشنده تمام عیار در خود احساس می‌کند. او هیچ چشمداشتی به جز دیدار پسرک ندارد.

بخوانید:‌ ۷ کتاب مصور و کمیک برای کودکان و نوجوانان

کتاب انگشت جادویی

کتاب انگشت جادویی

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب انگشت جادویی و داستان آسانسور بزرگ شیشه‌ای نوشته‌ رولد دال، از مجموعه داستان‌های عجیب آقای دال، دربردارندۀ قصه‌هایی مصور و جذاب برای کودکان است.

انگشت جادویی (The magic finger)، داستان دختری ۸ ساله‌ای را روایت می‌کند که هر وقت عصبانی می‌شود سر انگشتش گزگز می‌کند و تبدیل به انگشتی جادویی می‌شود و با آن کارهای خارق‌العاده‌ای می‌کند. در این داستان او با انگشتش همسایه‌اش را که شکارچی ماهری است به خاطر شکار حیوانات تنبیه می‌کند. این داستان بدون پند و نصیحت، با برانگیختن تخیل و زبانی طنزآمیز به کودک نشان می‌دهد که پرنده‌ها و جانوران هم زندگی کردن را دوست دارند.

این داستان کاری می‌کند که خواننده خود را به جای پرنده‌ها و جانوران بگذارد و درک کند که انسان‌ها چه بلاهایی بر سر جانوران می‌آورند. این داستان را می‌توان برای علاقه‌مند کردن کودکان به جانوران و طبیعت به کار برد. داستانی که بدون پند ونصیحت و با برانگیختن تخیل و با زبانی طنزآمیز به کودک نشان می‌دهد که پرنده‌ها و جانوران هم زندگی کردن را دوست دارند.

آقای گِرگ گفت:حال آدم به هم می‌خورد! چون ما بال داریم، مجبور نیستیم غذای پرنده‌ها را بخوریم. می‌توانیم به‌جایش سیب بخوریم. درخت‌های ما پر از سیب است. بیایید! بنابراین به طرف درخت سیبی پرواز کردند.

داستان آسانسور بزرگ شیشه‌ای هم (The great glass elevator)، درباره‌ چارلی است که با خانواده‌اش سوار یک آسانسور بزرگ اسرارآمیز و فضایی می‌شوند و ناگهان سروکله‌ی یک سفینه‌ فضایی بزرگ پیدا می‌شود که می‌خواهد مسافرانش را به اولین هتل فضایی تاریخ برساند.

بخوانید:‌ ۷ کتاب برای بالا بردن دانش اجتماعی کودکان

کتاب جودی انجمن مخفی تشکیل می‌دهد

کتاب جودی انجمن مخفی تشکیل می‌دهد

مشاهده این محصول در دیجی کالا

جودی و دوستانش انجمنی مخفی تشکیل می‌دهند. تنها شرط عضویت در این انجمن این است که قورباغه‌ای روی دستت جیش کند! جودی و دوستانش برای تهیه‌ی نقشه‌ای درباره‌ی شهر، خانواده و انجمنی که عضوش هستند‌، وارد ماجراهای جالب و بامزه‌ای می‌شوند… اصلا جودی از صبح اولین روز مدرسه کِسِل و غرغرو است. در مدرسه حوصله‌ هیچ کس را ندارد و به این فکر می‌‌کند که تابستان خود را به‌خوبی سپری نکرده است. جودی دلش نمی‌خواست تعطیلات تابستان تمام بشود. اصلا حوصله نداشت هر روز موهایش را شانه کند، هجی کلمات را حفظ کند و کنار فرانک پرل بنشیند، که سر کلاس چسب می‌خورد.

مگان مک‌دونالد اولین نوشته‌اش را در سن ۱۰ سالگی در روزنامه‌ی مدرسه‌اش منتشر کرد. او از آن زمان تا امروز حدود پنجاه کتاب برای کودکان نوشته که ماجراهای آن‌ها را اغلب از خاطرات دوران کودکی‌اش الهام گرفته است. وقتی مگان دختربچه بود، کلکسیونی از حشرات، پوست زخم‌های خشکیده و کله‌های عروسک داشت!

بخوانید:‌ ۶ کتاب عالی برای آموزش نجوم به کودکان

کتاب آب چال

کتاب آب چال

مشاهده این محصول در دیجی کالا

آب چال کتابی است از مجموعه کتاب‌های سبز که در قالب داستان به معرفی برخی از جانوران و اهمیت و ارزش آب در زندگی آن‌ها می‌پردازد. همچنین در این کتاب کودکان با شمارش اعداد از یک تا ۱۰ آشنا می‌شوند که مربی می‌تواند از آن برای آموزش غیرمستقیم اعداد به خردسالان استفاده کند.

موضوع کتاب آب‌ چال اهمیت و ارزش آب است. بچه‌ها با دنبال کردن تصویرهای زیبا، جذاب و سرگرم‌کننده‌ی کتاب ضمن یادگیری اعداداز یک تا ده، با جانوران زیادی که در متن و حاشیه کتاب پنهان شده‌اند، آشنا خواهند شد و به اهمیت آب در ادامه حیات جانداران سراسر کره زمین پی‌خواهند برد.

تصاویر رنگی و زیبای آن بدون نیاز به متن نیز می‌توانند داستان را روایت کنند. از ویژگی‌های دیگر این کتاب، وجه معماگونه  و سرگرم‌کننده بودن آن است. در لا‌به‌لای تصویر هر صفحه، جانورانی پنهان شده‌اند که در نگاه اول دیده نمی‌‍شوند. در این کتاب کودکان با برخی از زیستگاه‌های این جانوران نیز آشنا می‌شوند.گریم بیس، نویسنده و تصویرگر کتاب، با بکارگیری شیوه‌ی آموزش غیرمستقیم به کمک بازی و سرگرمی، تاثیر ماندگاری در ذهن بچه‌ها و حتی مخاطبان بزرگ‌تر به جا می‌گذارد.

بخوانید:‌ ۷ کتابی که چشم کودکان به دنیا را باز می‌کند

کتاب آدم‌ها با هم فرق می‌کنند

کتاب آدم‌ها با هم فرق می‌کنند

مشاهده این محصول در دیجی کالا

راهنمایی برای پیش داوری نکردن و با ارزش دانستن تفاوت ها خداوند ما را آفریده است، با تمام تفاوت هایی که داریم. اگر می خواهیم در دنیایی زندگی کنیم که این باورها را درک و تحسین می کند، کودکانمان باید یاد بگیرند چطور با افرادی که با آن ها تفاوت دارند زندگی؛ بازی یا کار کنند. این کتاب به کودکان کمک می کند معنای اختلاف و تفاوت را درک کرده و آن را تشخیص بدهند. آن ها متوجه خواهند شد پیش داوری ها چطور ذهن یک نفر را مسموم کرده و آن را نسبت به ایجاد شناخت واقعی؛ کور و مسدود می کند.

این کتاب به کودکان کمک می‌کند معنای اختلاف و تفاوت را درک کرده و آن را تشخیص بدهند. آن‌ها متوجه خواهند شد پیش‌داوری‌ها چطور ذهن یک نفر را مسموم کرده و آن را نسبت به ایجاد شناخت واقعی، کور و مسدود می‌کند. این کتاب به کودکان می‌آموزد چطور تفاوت‌های دیگران را گرامی بدارند. هدف این است که راه درک و شناختی به آن‌ها نشان داده شود که به صلح منتهی می‌شود. همان‌طور که آتیکاس فینچ در رمان معروف کشتن مرغ مقلد به دخترش می‌گوید: «تو هرگز به معنای واقعی یک‌ نفر را درک نمی‌کنی، مگر آنکه زندگی را از چشمان او ببینی… مگر اینکه وارد پوست او شده و با پاهای او در جهان قدم بزنی.»

بخوانید:‌ ۷ کتاب برای کودکانی که عزیزی از دست داده‌اند

کتاب ماتیلدا

کتاب ماتیلدا

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب ماتیلدا داستان دختری کنجکاو، باهوش و کتابخوان است. اما این ویژگی‌های ماتیلدا مورد پسند پدر و مادرش نیست. آن‌ها نه تنها به او نمی‌بالند، بلکه او را ابله هم می‌دانند. ماتیلدا با بالا رفتن سن و ورود به مدرسه، توانایی عجیبی در خودش کشف می‌کند؛ توانایی حرکت دادن اشیا از دور.  او از این توانایی برای کمک به کسانی که دوست‌شان دارد استفاده می‌کند.

نکته خنده‌داری که در برخی از پدر و مادرها وجود دارد این است که حتی اگر فرزندشان چندش‌آورترین موجود عالم هم باشد، باز فکر می‌کنند تحفه‌ای بی همتاست.” اما گاهی به پدر و مادرهایی بر می‌خوریم که نقطه مقابل گروه قبلی هستند، یعنی هیچ عشق وعلاقه‌ای به فرزندشان ندارند. خانم و آقای ورم وود یعنی پدر ومادر ماتیلدا از این قماش‌اند.

ماتیلدا در چهارسالگی کتاب‌های بزرگترها را خوانده است؛ «آرزوهای بزرگ»، «پیرمرد و دریا»، «الیور تویست»، «جین ایر» و کلی کتاب‌های بزرگ‌سال دیگر. ماتیلدا  شش سال و نیمه است که به مدرسه می‌رود و آنجا به معلم دوست داشتنیش خانم هانی علاقه‌مند می‌شود. خانم هانی ماتیلدا را جدی می‌گیرد و برای استعدادهایش ارزش قایل است. کم‌کم ماتیلدا متوجه می‌شود توانایی‌های فوق العاده‌ای دارد. نابغه‌ی کوچک و کمی موذی کتاب رولد دال از توانایی‌هایش استفاده می‌کند تا کمی پدر و مادر بی‌توجهش را اذیت کند و البته بعضی‌ بزرگ‌ترهای دیگر مانند مدیر بدجنس مدرسه‌شان که معلم محبوبش را اذیت می‌کند حسابی سر جایشان بنشاند.

بخوانید:‌ ۸ کتابی که به کودکان آموزش می‌دهد چگونه مراقب حریم شخصی بدنشان باشند

کتاب خواهران غریب

کتاب خواهران غریب

مشاهده این محصول در دیجی کالا

رمان خواهران غریب نوشته امیل اِریش کِستنِر، با نام ساختگی ملخیور کورتز (۱۸۹۹ – ۱۹۷۴ / ۱۲۷۷ – ۱۳۵۳ ش.)، نویسنده، شاعر، فیلم‌نامه‌نویس و طنزپرداز آلمانی است. این کتاب با نام لوتی دوتایی  در سال ۱۹۴۹ منتشر شد.

دو دختربچه، یکی از شهر وین و دیگری از شهر مونیخ، در اردوگاهی تابستانی باهم دیدار می‌کنند. یکی از آن‌دو موهای فرفری بلندی دارد و دیگری گیس‌هایش بافته است، و تنها تفاوت آن‌دو همین است! دو دختر باهم مو نمی‌زنند! اما موضوع چیست؟ لوییزه و لوته، دو خواهر دوقلو هستند که از نخستین روزهای به دنیا آمدن‌شان از هم بی‌خبر بوده‌اند، زیرا پدر و مادر آن‌دو سال‌ها پیش از هم جدا شده و هرکدام یکی از دخترهای دوقلو را نزد خود نگه داشته‌اند. پس از پایان اردو، دو خواهر تصمیم می‌گیرند جای‌شان را با هم عوض کنند… .

کیومرث پوراحمد در سال ۱۳۷۴ سینمایی خواهران غریب را بر اساس رمان خواهران غریب نوشته اریش کستنر ساخت.

برچسب ها

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن