تخفیفات هشتاد درصدی
کتاب و مجله

۷ کتاب برای درک ناتورالیسم و چیستی طبیعت‌گرایی

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

ناتورالیسم یا طبیعت‌گرایی شاخه‌ای از مکاتب هنری و ادبی و فلسفی که هدفش خوانش رویدادها و اتفاقات و پدیده‌های هستی از منظر طبیعت‌شناختی و با رویکرد احترا با حق حیات موجودات زنده و طبیعت و .. است. این خوانش در ادبیات و سینما و نقاشی بروز و ظهور دارد و می‌گویند تحت تاثیر نظریات داروین و از قرون نوزدهم جدی گرفته شده است.  اساس نظریات این جنبش بر یک رئالیسم سفت و سخت اجتماعی بنا شده و سعی دارد به‌دور از نمادگرایی، ایدئال‌گرایی و احساسات‌گرایی‌های مرسوم، بر جزئیات روزمره زندگی تاکید کند. طبیعت‌گرایی رفتار آدمی و سرنوشتش را در چارچوب جبر تحمیل شده از سوی وراثت و محیط به رسمیت می‌شناسد و تحلیل می‌کند و از تاثیر متقابل انسان بر طبیعت و طبیعت بر انسان می‌گوید.

در این گزارش هفت کتاب که از جنبه‌های مختلف به شرح نقش طبیعت‌گرایی و طبیعت در پدیده‌های ظاهرا دست‌سازی انسانی پرداخته‌ند را به شما معرفی کرده‌ایم:

کتاب ناتورالیسم

کتاب ناتورالیسم

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب «ناتورالیسم» نوشته‌ی «لیلیان فورست»، «پیتر اسکرین» و ترجمه‌ «حسن افشار» است. در توضیحات پشت جلد کتاب آمده است: «ناتورالیسم اگر چه گرایشی افراطی به شمار می‌آید و شکل کامل و ناب آن هیچ‌گاه تحقق نیافت، جنبشی پر اهمیت و پرتاثیر بود که موضوع‌ها و شیوه‌های تازه‌ای را در ادبیات مطرح کرد و آزمود. ناتورالیسم آثار قوی و محکم بسیاری پدید آورد.

رمان‌هایی بر جسته و نمایشنامه‌هایی درخشان که برخی را به حق می‌توان از آن بزرگترین آثار هنری تاریخ شمرد. در این کتاب پس از بحثی درباره‌ی مفهوم و معنای ناتورا لیسم و تعریف‌های مختلفی که از آن شده، به بررسی چگونگی پیدایش آن پرداخته و سپس تاریخچه‌ای از سیر تحول آن در کشورهای مختلف ارائه می‌شود آن‌گاه برخی از مهمترین آثاری که در مقوله‌ی ناتورالیسم جای داده شده‌اند به کوتاهی معرفی می‌شوند.» این کتاب را نشر «مرکز» منتشر کرده است.

کتاب ناتورالیسم (طبیعت‌گرایی) درواقع از مجموعه مکتب‌ها، سبک‌ها، اصطلاحات ادبی و هنری مرتبط با مکتب ناتورالیسم تشکیل شده است. اصطلاح طبیعت‌گرایی، تاریخ‌چه آن، ناتورالیسم در مقابل واقع‌گرایی،‌ آثار انقلاب صنعتی بر ناتورالیسم،‌ گروه‌ها و نظریه‌های علمی آن در کشورهای اروپایی،‌آثار خلاقانه هنری و درام و… از مباحث مطروحه در این کتاب است. این کتاب برای آشنایی کامل با مکتب ناتورالیسم و ایده‌ها و عقاید و آرای آن بهترین اثر است.

بخوانید: ۸ کتاب برای شناخت بهتر هند و فلسفه و تاریخ آن

کتاب شکاکیت و طبیعت‌گرایی

کتاب شکاکیت و طبیعت‌گرایی

مشاهده این محصول در دیجی کالا

هنگامی که استراوسون در نوشته حاضر تردیدهای شکاکانه را ناواقعی توصیف می‌کند، منظورش این است که آن‌ها «در برابر نیروی طبیعت، و در برابر گرایش ما به باور کردن که به صورت طبیعی در ما کار گذاشته شده است، بدون قدرت هستند.»

سر پیتر فردریک استراسون (۲۰۰۶-۱۹۱۹)، فیلسوف مشهور بریتانیایی و جایگزین گیلبرت رایل در دانشگاه آکسفورد، که شعر می گفت و کتاب شعر هم داشت، زمان مرگش یکی از برجسته‌ترین فیلسوفان معاصر بود. شکاکیت و طبیعت‌گرایی پنجمین کتاب استراسون است که برای سال‌ها در دسترس نبود. او وقتی این کتاب را نوشت، اوج دوره کاری اش را در آکسفورد می گذارند. و این کتاب بازتاب عمیقی است از دو مسئله کلاسیک فلسفی. بر مبنای سخنرانی‌هایی که در ۱۹۸۳ در دانشگاه کلمبیا ایراد شد.

استراوسون بحثی از شکاکیت را آغاز می‌کند، بحثی که او آن را به صورت پرسش از کفایت مبانی ما به باورهای گوناگون تعریف می کند. او به هیوم و ویتگنشتاین نزدیک می‌شود تا استدلال کند ما باید بین دو نوع طبیعت‌گرایی تمایز قائل شویم- «شدید» یا علمی و «ملایم» یا انسانی. استراسون در این کتاب که حجمی هم ندارد عمیق‌ترین پرسش‌های فلسفی را به چالش می‌گیرد و تمام فصل‌های کتاب به چندین مسئله می‌پردازد که در آنها تردیدهای فلسفی نقش مهمی ایفا می‌کند؛ به طور مشخص ماهیت برهان‌های استعلایی، عینیت فلسفه اخلاقی، اشیاء ذهنی و فیزیکی و وجود اشیاء انتزاعی.

بخوانید: ۵ داستان برای آمورش شکیبایی به کودکان

کتاب طبیعت‌گرایی

کتاب طبیعت‌گرایی

مشاهده این محصول در دیجی کالا

بسیاری از کسانی که در ایران به نحوی از انحا کار فلسفی میکنند و با فضای مجازی اینترنت نیز بیگانه نیستند نام دانشنامه فلسفه استنفورد را شنیده اند و چه بسا از این مجموعه کم نطیر بهره برده باشند.کتابی که در دست دارید حاصل طرحی برای ترجمه و انشار گزیده ای از مدخل های این دانشنامه است با هدف گستردن دامنه تاثیر آن و فراهم کرد امکان دسترسی هر چه بیشتر خوانندگان فارسی زبان به مقالات راهگشایی در این مجموعه آمده است.با توجه به ویژگی های دانشنامه فلسفه استنفورد شاید بیراه نباشد که بگوییم برای کسی که میخواهد برای اولین بار با مسئله یا مبحثی در فلسفه آشنا شود یا شناخت بهتری از آن حاصل کند.یکی از گزینه های مناسب این است که کار را با خواندن مدخل های مربوط به آن در این دانشنامه آغاز کند.

نگارش، تدوین و انتشار مدخل‌های دانشنامه فلسفه استنفورد به سرپرستی دکتر ادوارد. ن. زالتا افزون بر این‌که پیوندی فراگیر میان فضای دانشگاهی و عرصه عمومی برقرار کرده، ویژگی‌های درخور توجه دیگری هم دارد و آن اینکه این دانشنامه به ویژه به کار دانشجویان و محققانی می‌آید که می‌خواهند در زمینه‌ای خاص پژوهش کنند.

مدخل طبیعت‌گرایی این دانش‌نامه هم  در سه بخش به رشته­‌ تحریر درآمده است. بخش اول با عنوان درآمد و بخش دوم و سوم درخصوص دو نگاه متفاوت به طبیعت‌گرایی است. آن‌چه که در بخش درآمد کتاب مورد توجه قرار گرفته است، بیان این نکته است که اصطلاح طبیعت‌گرایی در فلسفه معاصر معنای مشخص و محصلی ندارد. فیلسوفان طبیعت‌گرا بیش از هر چیز درصدد برقراری هماهنگی میان فلسفه و علم و به عبارت بهتر همگامی فلسفه با علم بوده­اند. طبیعت‌گرایان واقعیت را صرفاً در طبیعت منحصر می‌کنند و قائل­اند که عالم هیچ امر فراطبیعی را در خود ندارد.

بخش دوم کتاب در باب طبیعت‌گرایی هستی‌‌شناختی است و به‌طور خاص به دیدگاه­هایی پرداخته است که درباره محتویات عام واقعیت‌‌اند. نویسنده در این بخش به این نکته اشاره می‌کند که یکی از اندیشه‌های محوری طبیعت‌گرایی هستی‌شناختی، آن است که تمامی موجودات زمانی-مکانی یا باید با موجودات فیزیکی یکی باشند یا از نظر متافیزیکی کاملا وابسته به موجودات فیزیکی باشند.

بخوانید: ۷ کتاب جمع‌وجور برای وقتی که حس خواندن رمان بلند را نداریم

کتاب بازی‌های آموزشی برای هوش طبیعت‌گرا

کتاب بازی‌های آموزشی برای هوش طبیعت‌گرا

مشاهده این محصول در دیجی کالا

هوش طبیعت‌گرا انسان‌ها را قادر می‌سازد تا ویژگی‌های مشخصی از محیط را شناسایی، دسته‌بندی و درک کنند. با کمک این هوش کودکان می‌آموزند که میان موجودات زنده (گیاهان و جانوران) و غیر زنده تمایز قائل شوند و نسبت به تغییرات طبیعی مثل ابری شدن هوا، زرد شدن برگ درختان و… حساس باشند. بازی‌ها، یکی از مهم‌ترین روش‌های یادگیری کودکان و از جمله موثرترین راه‌های ارتباطی با ایشان است. والدین از طریق بازی می‌توانند در محیطی دوستانه و ترغیب‌کننده وارد تعامل با کودکانشان شوند.

در واقع بازی‌ها بهترین و خالص‌ترین فرصت‌ها برای بودن در کنار کودکان و خلق تجربه‌های موثر و ماندگار عاطفی و یادگیری برای آن‌ها است. کودکان در بازی‌ها خود واقعی‌شان را نشان می‌دهند، هیجاناتشان را برون‌ریزی می‌کنند و از حضور والدین در کنار خود لذت می برند.به‌علاوه، در جریان بازی‌ها، یادگیری به‌طور غیرمستقیم و لذت‌بخش‌تر و عمیق‌تری اتفاق می‌افتد و کودکان می‌توانند کاربردی‌ترین مهارت‌ها، اطلاعات، ویژگی‌ها و نگرش ها را در طی بازی به‌دست‌ آورند. در این کتاب که از مجموعه کتاب‌های بازی‌های آموزشی است تلاش شده است، بازی‌های آموزشی قابل استفاده در منزل و کلاس معرفی و در اختیار والدین، مربیان و معلمان گذاشته شود.

یکی از بزرگ‌ترین مسائل پیش روی مربیان در عصر حاضر، درگیر شدن با گروه‌های گسترده و گوناگون دانش‌آموزان است. کودکانی که در یک کلاس درس می‌خوانند از نظر انگیزش، اشتیاق، سطح تلاش، توانایی و سبک‌های یادگیری متفاوت هستند و زمینه‌های فرهنگی و خانوادگی و تجارب غیررسمی متفاوتی دارند، همه‌ی این موارد در میزان یادگیری و اثربخشی آن مؤثر است.

با این حال در مدارس، محتوا و تجارب یادگیری در قالب‌های یکسان و از پیش ‌معلوم شده ریخته شده است و در بیشتر موارد از روش‌های سنتی یکسان برای تدریس همه‌ی موضوعات به فراگیران استفاده می‌شود. به نظر می‌رسد که در برنامه‌ریزی درسی مدارس، تفاوت‌های فردی چندان مورد توجه قرار نگرفته و تجارب یاددهی‌ ـ یادگیری با در نظر گرفتن متوسط افراد شکل گرفته‌ است. علاوه بر این، برای آنکه بچه‌ها به یادگیری بهتر و عمیق‌تری دست یابند، لازم است با علاقه و اشتیاق در فعالیت‌های یادگیری درگیر شوند.

بخوانید: ۸ رمان‌ روسی کمتر شناخته شده برای پاییز امسال

کتاب در جست‌وجوی طبیعت

کتاب در جست‌وجوی طبیعت

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب «در جست‌وجوی طبیعت» با زیرعنوان غریزه زیست‌گرایی نوشته‌ «ادوارد ویلسون» را «کاوه فیض‌اللهی» به فارسی برگردانده است. ناشر در معرفی این اثر آورده است: «در جست‌وجوی طبیعت مقدمه‌ای خواندنی و قابل‌فهم برای آشنایی با یکی از بااستعدادترین دانشمندان جهان است. ادوارد ویلسون، شاید بیش از هر دانشمند دیگری در قرن ما، جانوران را در زیستگاه طبیعی‌شان زیر نظر گرفته و قوانین حاکم بر رفتار، سازمان اجتماعی و روابط‌شان را با محیط دریافته است.

اما او نه فقط در پی آنچه این یافته‌ها درباره‌ی خود این جانوران به ما می‌گویند، بلکه در پی چیزی است که می‌توانند درباره‌ی طبیعت انسان و رفتارِ گونه‌ی ما به ما بگویند. او نتایج جذاب و گاه شگفت‌انگیز بررسی‌هایش را به واسطه‌ی کتاب‌هایی فوق‌العاده همچون تنوع حیات، طبیعت انسان و زیست‌شناسی اجتماعی، با خواننده‌ی عام در میان گذاشته است. نثر جذاب و دقیق او درباره‌ی موضوعات پیچیده دو جایزه‌ی پولیتزر برایش به ارمغان آورده و ستایش دانشمندان و خوانندگان سرتاسر جهان را برانگیخته است.» کتاب حاضر را «نشر نو» منتشر کرده و در اختیار مخاطبان قرار داده است.

«در جستجوی طبیعت» یک جشنواره درباره زندگی گونه‌های مختلف جانداران مانند مورچه‌ها، مارها، کفتارها و کوسه‌ها و در نهایت انسان است. ویلسون در این کتاب درباره طبیعت جانوران و انسان، الگوهای طبیعت و فراوانی طبیعت سخن گفته است. هدف او در این کتاب نشان دادن رابطه تنگاتنگ طبیعت انسان با طبیعت وحشی است. او عقیده دارد تنها راه شناخت کامل هر کدام از این دو طبیعت، بررسی دقیق هردو با هم به عنوان محصولات تکامل است.

درواقع ویلسون در این اثر نگاه به زندگی جانوران دیگر را مقدمه‌ای کرده است تا به درکی از طبیعت انسان برسد و پس از آن با چشمی تیزبین و علمی‌نگر و با حس شگفت‌انگیز و شاعرانه‌ای که طنزی دلنشین و افسونگر هم دارد نگاهی به آینده علوم تجربی و انسانی انداخته است.

بخوانید: ۸ کتاب درباره سالمندی و کنار آمدن با آن

کتاب انسان، طبیعت و معماری

کتاب انسان، طبیعت و معماری

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب انسان، طبیعت، معماری نوشته عبدالحمید نقره‌کار، حیدر جهان‌بخش، مهدری حمزه‌نژاد، یکی از کتاب‌های تخصصی انتشارات دانشگاه پیام نور است که برای تدریس در رشته معماری و شهرسازی این دانشگاه طراحی و تدوین شده است.

رویکردهای گوناگونی برای تعریف معماری وجود دارد که یکی از جامع‌ترین و کل‌گراترین آنها نگرش سامانه‌ای است .با این نگرش می‌توانیم معماری را کلیتی یکپارچه برای تامین اهداف سکونت و استقرار و انجام بهتر رفتارها و زندگی که دارای اجزاء مرتبط با هدف خود است تعریف کنیم. مهمترین نگرش‌های سامانه‌ای معماری را همچون یک سامانه طبیعی (ارگانیک) یا سامانه ساخته انسانی (ماشینی) تعریف نموده اند که براساس هر یک نظم، وحدت و شکل و ساختار متفاوتی بر آن حاکم می شود.به گمان ما ساخته‌های انسانی که با عوامل فرهنگی و هویتی هم در ارتباطند را باید فراتر از مکانیزم ماشینی یا ارگانیزم طبیعی ، یک فراارگانیزم هوشمند انسانی نامید…

بخوانید: ۸ کتاب برای تقویت هوش و حافظه و یادگرفتن اندیشیدن

کتاب درباره طبیعت و زبان

کتاب درباره طبیعت و زبان

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب درباره طبیعت و زبان٬ یکی از آثار متاخر «نوآم چامسکی است» که سال ۲۰۰۲ منتشر شد و سه سخنرانی وی که در سال ۱۹۹۹ در ایتالیا ایراد شدند را دربر می‌گیرد. فصل نخست این کتاب، مقدمه‌ای است بر نظریه زبانی و مروری بر سرگذشت رشته زبان‌شناسی. این اثر، به مخاطب شرح می‌دهد که چگونه آواهای بی ساختار پیرامون ما، از طریق معماری ذهن، ساختار زبان را شکل می‌دهند.

فصل دوم به یک رویداد خاص می‌پردازد. سخنرانی چامسکی در سیه¬نا مصادف بود با بیستمین سالگرد دیدار او از «اسکولا نورمال سوپریور» در پیزا که رویکرد اصول و پارامترها را معرفی کرد. فصل دوم، تحت عنوان «چشم اندازهایی در زبان و ذهن» سرنخ ایده‌های محوری زبان‌شناسی امروزی و علوم شناختی نوین را در اندیشه‌های کلاسیک می‌جوید و نکته‌ها و نمونه هایی آموزنده و عبرت آمیز را که به کار پژوهش های آتی می آید شرح می دهد. فصل سوم بر رابطة پژوهش زبانی با مطالعات مغز و اعصاب تمرکز دارد؛ و خصوصا به افق های وحدت و یکپارچگی آتی «مدل‌های محاسباتی و انتزاعی علوم‌شناختی» با «کاوش‌های زیرلایه‌های فیزیکی زبان و شناخت در مغز» نظر می‌کند.

برچسب ها

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن