دیجی کالا جت
کتاب و مجله

۸ رمان خواندنی برای سرگرم‌کردن نوجوان‌ها

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

احتمالا نوجوان‌ها آن‌هم نوجوان‌های امروزی را با این همه تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی مثل تیک‌تاک و اینستاگرام به کتاب‌خوانی ترغیب کردن چندان ساده نباشد. اما واقعیت این است که نوجوان‌ها از داستان و رمان لذت می‌برند و می‌توانند ساعت‌ها و روزها با رمان‌های ماجرایی یا فانتزی و البته عاشقانه سرگرم باشند.

در شرایطی که فضای مجازی داستان‌ها و رمان‌های مثلا عاشقانه و نوجوانه با آموزش‌های اشتباه و غلط در اختیار نوجوانان ما می‌گذارد بسیار مهم است که فهرستی از رمان‌های جذاب و خواندنی به آن‌ها معرفی کنیم تا هم از کتاب‌خوانی خود کیف کنند و هم آنچه که باید برای زندگی یاد بگیرند را بیاموزند. خوشبختانه داستان و رمان با محوریت نوجوانان و دنیای آن‌ها کم نیست و اتفاقا خیلی از این کتاب‌ها هم آنقدر گیرایی داشته‌اند که به فیلم و سریال هم تبدیل شده‌اند. از مجموعه داستان‌های انتزی ارباب حلقه‌ها و هری پاتر گرفته تا رمان‌های درام مثل سیزده دلیل که چرا.

ما هم در این گزارش هشت رمان در موضوعات و ژانرهای مختلف اما همگی مطابق ذائقه نوجوانه به شما معرفی شده است.

کتاب این داستان یک جورهایی بامزه‌ست

کتاب این داستان یک جورهایی بامزه‌ست

مشاهده این محصول در دیجی کالا

ند ویزینی نویسنده آمریکایی در سن بیست سالگی به علت بیماری افسردگی راهی آسایشگاه روانی شد. این رمان او یکی از بهترین رمان‌های جوانان در آمریکا شناخته شده است و بر اساس آن فیلمی درخشان به همین نام نیز ساخته شده‌است. نویسنده در سال ۲۰۱۳ در سن ۳۲ سالگی با سقوط از بلندی خودکشی کرد.

نوجوانی بلندپرواز به نام کرگ گیلنر قصد دارد که در زندگی موفق شود؛ این موفقیت، مستلزم آن است که کرگ به دبیرستانی معتبر راه یابد تا بتواند شغل مورد نظر خود را انتخاب کند. اما به محض این که کرگ به دبیرستانی برجسته در منهتن وارد می شود، اضطراب و فشاری غیرقابل تحمل را بر دوش خود احساس می کند. او از غذا خوردن و خوابیدن دست می کشد و یک شب، تا آستانه ی مرگ نیز پیش می رود…. اما اوضاع از این هم بدتر شده و شخصیت اصلی داستان در بیمارستانی روانی بستری می شود.

همسایه های جدید او در این بیمارستان، افراد عجیبی هستند: فردی معتاد به روابط جنسی، دختری که با قیچی به صورت خود زخم زده و شخصی که خود را رئیس جمهور کشور می داند. کرگ در این مکان باید با منشأ و دلایل اصلی اضطراب خود رو به رو شود.

بخوانید: ۸ رمان جذاب ژانر وحشت که باید بخوانید

کتاب مری پاپینز

کتاب مری پاپینز

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب «مری پاپینز» جلد اول از مجموعه‌ هشت جلدی نوشته‌ پاما لیندُن تراورس است که طی سال‌های ۱۹۳۴ تا ۱۹۸۸ منتشر شده است. در این کتاب مری پاپینز پرستاری از چهار کودک خانواده‌ بنکز به نام‌های جین، مایکل، جان و باربارا را بر عهده می‌گیرد. او یک پرستار معمولی نیست. کارهای شگفت‌انگیزی انجام می‌دهد. خلاق و سرشار از ایده‌های متنوع است و فضای بسیار شاد و پرباری را برای کودکان فراهم می‌کند.

داستان از این قرار است که خانواده‌ بنکس خیلی فوری به بهترین و کم‌خرج‌ترین پرستار بچه‌ی دنیا نیازمندند. شب‌هنگام، باد شدید شرقی، زنی را با کلاهی در یک دست و کیفی در دست دیگر به خانه‌ی شماره‌ هفت کوچه‌ گیلاس می‌آورد. برخلاف پرستارهای دیگر، همه‌ کارهای مری پاپینز عجیب و غریب است. از توی کیف خالی‌اش، یک عالمه وسیله‌ی شخصی و حتی میز و صندلی در می‌آورد! از نرده‌های سرسرا به طرف بالا سُر می‌خورد! و روزهای چهار فرزند خانواده‌ بنکس را از ماجراهای هیجان‌انگیز و جادویی پُر می‌کند. در غروبی پاییزی هنگامی که جین و مایکل پشت پنجره به هوهوی باد شرقی گوش می‌دادند و منتظر بازگشت پدرشان بودند، شبحی را دیدند که شترق به دروازه خانه‌شان برخورد کرد. شبح زنی بود که با یک دست کلاهش را گرفته بود و با دست دیگر کیفش را … او مری پاپینز بود. پرستار جدید بچه‌ها.

بخوانید: ۱۰ کتاب برتر فئودور داستایوفسکی، مشهورترین نویسنده روس در میان ایرانیان

کتاب هر روز

کتاب هر روز

مشاهده این محصول در دیجی کالا

«هر روز» رمانی خارق‌العاده از دیوید لویتان، نویسنده توانای آمریکایی است که اولین بار در سال ۲۰۱۲ وارد بازار نشر شد.

این داستان درباره روح یا وجودی ۱۶ ساله است که هر روز در بدن نوجوانی جدید از خواب بیدار می‌شود. یک روز پسری سرکش است، روز دیگری دختری در جست جوی عشق، روز بعد یک خدمت‌کار که غیر قانونی کار می‌کند چون به سن کار نرسیده و روز بعد دختری که مشکلی روانی و رفتاری دارد. داستان به گونه‌ای آغاز می‌شود که ما از روز پنج‌هزار و نهصدونود چهارم واردش می‌شویم و چهل روز را با این روح یا با این چهل شخصیت نوجوان و مشکلاتشان همراهی می‌کنیم. جالب‌ترین بخش داستان این جا است که قهرمان ما عاشق می‌شود. عاشق دوست دختر جاستین، پسری که در همان روز پنج‌هزارو نهصدو نود چهارم در بدنش بیدار شده بود. نام دخترک، ریانن است و تنها او ماجرای زندگی قهرمان داستان را می‌فهمد.

قهرمان داستان که به‌نام A  می‌شناسیمش هم دیگر وضعیت زندگی‌اش را پذیرفته و حتی تعدادی قواعد راهنما برای چگونه زندگی کردن وضع کرده است: هیچ وقت بیش از اندازه وابسته نشو. از شناخته شدن اجتناب کن. در چیزی دخالت نکن. همه چیز به آرامی پیش می رود تا این که یک روز صبح، A در بدن جاستین از خواب بیدار، و با دوست دختر او یعنی ریانون آشنا می شود. از آن لحظه به بعد، قواعدی که A برای زندگی اش وضع کرده، کارایی خود را از دست می دهند؛ زیرا A بالاخره کسی را یافته که می خواهد با او باشد، امروز، فردا، هر روز.

بخوانید: ۸ مجموعه داستان کوتاه جذاب برای تابستان امسال

کتاب قلعه متحرک

کتاب قلعه متحرک

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب قلعه متحرک نوشته‌ دایانا واین جونز، داستانی فانتزی، تخیلی، مسحور‌کننده و سرشار از غافل‌گیری درباره‌ دختری زیباست که توسط جادوگری بدطینت به یک پیرزن تبدیل شده است.

سوفی قهرمان داستان مادر خود را در کودکی از دست داده و پدرش دوباره ازدواج کرده است. دخترک دخترک بسیار تنهاست و پس از مرگ مادرش هیچ‌وقت بخت با او یار نبوده است. پس از مدتی پدرش نیز از دنیا می‌رود و او همراه با خواهرانش با نامادری خود زندگی را ادامه می‌دهد. ناگهان اتفاقی برای او می‌افتد که زندگی‌اش دگرگون می‌شود. جادوگری بدذات بر سر راه او قرار می‌گیرد و او را با یک طلسم به یک پیرزن تبدیل می‌کند. او برای آزاد شدن از دست این طلسم از شهر خارج می‌شود و این شروع ماجراجویی‌های جدید دخترک است.

این کتاب از بخت‌های اصلی کسب جایزه سالانهٔ بوستون گلوب-هورن بود و بیست سال بعد به دلیل اینکه از گمنامی نسبی خارج شد، موفق به کسب جایزهٔ فینیکس شد. در سال ۲۰۰۴ فیلمی پویانمایی با همین نام از آن اقتباس شد که نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم پویانمایی شد.

بخوانید: ۸ رمان پرفروش ایرانی که باید بخوانید

کتاب جایی که عاشق بودیم

کتاب جایی که عاشق بودیم

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب جایی که عاشق بودیم در ابتدای سال ۲۰۱۵ منتشر شد و درواقع اولین اثر داستانی جنيفر نيون است که با فروش چشمگیری استقبال شد و نامش در میان پرفروش ترین نیویورک تایمز ثبت شد.

کتاب روایت عاشقانه دختر و پسری نوجوان به نام وایلت مارکی و تئودور فینچ هست که به نوعی هریک از افسردگی رنج می‌برند. فینچ دچار مشکل عدم ثبات در حالات روحی است و خانواده­­ی از هم پاشیده­ای دارد و همیشه تحقیر شده؛ فینچ همیشه به مرگ فکر می‌کرد اما عاشق زندگی کردن بود و وایلت که به تازگی خواهرش را در اثر تصادف از دست داده بود و خودش زنده مانده و از افسردگی رنج می‌برد. اولین برخورد آن‌ها در صحنه‌ای غیررمانتیک در بالای برج ناقوس مدرسه اتفاق می‌افتد جایی که هر دوی آن‌ها قصد خودکشی داشتند.

تئودور فینچ، شیفته و مسحور مرگ است و مدام به روش‌هایی برای خودکشی می‌اندیشد. اما هر بار، اتفاقی خوب، هرقدر هم که کوچک باشد، او را از انجام این‌کار منصرف می‌کند. وایلت مارکی، به امید آینده زندگی می‌کند و به شدت منتظر تمام شدن درسش است تا بالاخره بتواند از شهرش و اندوه دردناک ناشی از مرگ اخیر خواهرش رهایی یابد.

زمانی که فینچ و وایلت، یکدیگر را بر لبه‌ی ساختمانی ملاقات می‌کنند، معلوم نیست که کدام یک، ناجیِ آن دیگری خواهد شد و زمانی که این دو برای انجام پروژه‌ای برای یافتن شگفتی‌های محل زندگی‌شان، تیمی را تشکیل می‌دهند، هم فینچ و هم وایولت، موفق به کشف چیزهای بسیار مهمتری می‌شوند: فینچ، تنها با وایلت است که می‌تواند خودش باشد. پسری عجیب، بامزه و پرانرژی که آنقدرها هم ناآشنا و غیرقابل ارتباط نیست. و وایلت، تنها با فینچ است که می‌تواند شمارش روزها را کنار بگذارد و آن‌ها را واقعاً زندگی کند…

بخوانید: ۷ کتاب درباره بلوغ و آسیب‌های اجتماعی نوجوانانه

کتاب فعلا خوبم

کتاب فعلا خوبم

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این رمان نوشته­ گری دی. اشمیت و عنوانی دیگر از مجموعه‌ «رمان‌هایی كه باید خواند» است. اغلب عناوین این مجموعه موفق به كسب جوایز معتبری شده‌اند. «فعلا خوبم» در سال ۲۰۱۳ منتشر شد و خیلی زود در لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز قرار گرفت.

قهرمان رمان، داگ سوییتک، در تابستان ۱۹۶۸، همزمان با جنگ ویتنام به خانه‌ جدیدشان نقل مكان می­‌كند. خانه‌ای كه به نظر داگ یك آشغال‌دانی تمام عیار است. او با پدری زندگی می‌کند که مشكلات زیادی را برای خانواده­شان به بار آورده­ و برادری که به سرقت متهم شده است. در چنین شرایطی، برادر بزرگ داگ هم از مأموریتش در جنگ ویتنام به خانه برمی‌گردد و همه­ خانواده می‌­فهمند كه تجربه­ جنگ او را از پا درآورده است. در یكی از همین روزها، داگ برای اولین بار در کتابخانه‌ی محلی‌شان، نقاشی‌های جان جیمز ادوبون را در کتابی به نام پرندگان آمریکا می‌بیند و زندگی‌اش زیر و رو می‌شود.

بخوانید: ۷ کتاب برتر برگزیده جایزه ملی آمریکا

کتاب اختراع هوگو کابره

کتاب اختراع هوگو کابره

مشاهده این محصول در دیجی کالا

در این کتاب تصاویر جای خالی بخش‌هایی از قصه را پر می‌کنند که در متن نیامده است. داستان اصلی ماجرای، هوگو، پسرکی یتیم است که میان دیوارهای ایستگاه شلوغی در پاریس تنها زندگی می‌کند و عموی سنگدلش او را تنها گذاشته و به علتی باید خود را از دید دیگران مخفی کند. دنیای او که مثل چرخ دنده ساعت‌هایی که آن ها را تنظیم می‌کند، با دختری کتاب‌خوان و عجیب و پیرمردی بداخلاق گره می‌خورد و در حین دزدی از پیرمرد، راز عجیب او به خطر می‌افتد؛ راز درست کردن یک آدم‌آهنی پیچیده که باید هوگو به ترتیبی آن را به کار بیندازد.

اما در کنار این روایت، داستان دیگری نیز وجود دارد؛ داستان ژرژ میلیس، فیلم ساز قدیمی و برجسته سینمای صامت که اکنون فراموش شده و خبری از او نیست. این دو روایت به هم گره می‌خورند و داستانی بر مبنای جست و جو، تحقیق، کشف معماها و رازهای زندگی خود و دیگران، ابداع، اختراع، پشتکار، پیگیری، آرزو و … را شکل می‌دهند

بخوانید: ۷ داستان از ستون‌پنجم‌ها و روایت‌های جذاب جاسوسی

کتاب ته کلاس ردیف آخر صندلی آخر

کتاب ته کلاس ردیف آخر صندلی آخر

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب «ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر»، به توصیف نوجوانی می‌پردازد که شکست‌های پیشین در زندگی و روابط اجتماعی، زندگی وی را کاملا از کنترل خارج کرده است. «لوییس سکر» در این کتاب، به توصیف دقیق و زیبای روحیات و عواطف این کودکان و پیچیدگی رفتار با آنان پرداخته و شیوه برخورد و واکنش صحیح نسبت به آنان را ارائه کرده است. مطالعه کتاب به معلمان، مشاوران و والدینی که با نوجوانان ناسازگار رویاروی هستند، پیشنهاد می‌شود. جذابیت و طنز کتاب مطالعه آن را برای خوانندگان نوجوان و بزرگسال، بی‌اندازه شیرین می‌کند. کتاب «ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر»، برنده ۱۹ جایزه ادبی در امریکا شده است.

داستان از «برادلی چاکرز» می‌گوید مزخرف‌ترین بچه مدرسه بود، یک هیولای تمام عیار. هیچ چیز به اندازه تنبیه شدن او، بچه‌های دیگر را خوشحال نمی‌کرد. او در کلاس «خانم ایبل» در ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر می‌نشست، چون دیگر عقب‌تر از آنجا جایی برای نشستن او نبود؛ تا اینکه «کارلا» به مدرسه آنها آمد … و برادلی تبدیل به دوست ‌داشتنی‌ترین پسر مدرسه شد. به طور خلاصه، تبدیل برادلی از شخصیتی منفور به فردی دوست‌داشتنی، روند اصلی کتاب است و در این میان، حوادث و شخصیت‌های گوناگون قصه را پیش می‌برند.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا