کتاب و مجله

۷ کتاب از بهترین‌های روان‌شناسی کودک

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

روان‌شناسی کودک یکی از شاخه‌های تخصصی و فوق‌تخصصی در علم روان‌شناسی و روان‌کاوی محسوب می‌شود که بر مفاهیمی مثل روان‌شناسی رشد و یادگیری و اختلالات روحی در کودکان متمرکز است. امروزه اثبات شده آنچه که در کودکی  و از شروع تولد و حتی پیش از تولد و دوره جنینی تجربه می‌کنیم در فرآیندی ناخوادگاه می‌تواند بر زندگی ما در بزرگسالی تاثیرگذار باشد.

تاثیراتی که شاید هیچگاه از آن‌ها مطلع نشویم و گاهی آنقدر بزرگ و مشکل‌ساز باشند که ما رو روان‌کاو را مجبور کنند تا در سفری در زمان با خود کودکمان روبرو شویم و موضوع را با آنجا حل کنیم یا دست‌کم پرونده‌اش را در ذهنمان ببیندیم. هر پدر و مادری می‌خواهد تا کودکی توانا و سالم تربیت کند که با کمترین چالش‌ها و آسیب‌ها در بزنگاه‌های حساس زندگی‌اش مواجه شود و قطعا یکی از ابزارهایی که ما در این راه در اخیتار داریم آگاهی از روان و روان‌شناسی کودک است تا بتوانیم همان‌قدر که عشق و محبت بی‌دریغ نثارش می‌کنیم، احساس مسئولیت فردی و اجتماعی را هم در قبال خودش و دیگری به او بیاموزیم.

در این گزارش هفت کتاب در حوزه‌های مختلف روان‌شناسی کودک که از ابتدایی‌ترین موضوعات تا چالشی‌ترین آن‌ها را شامل می‌شود به شما معرفی می‌کنیم تا فرزند شما به قهرمان زندگی خودشان تبدیل شوند.

کتاب کتابی که آرزو می‌کنید والدینتان خوانده بودند

کتاب کتابی که آرزو می‌کنید والدینتان خوانده بودند

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب کتابی که آرزو می‌‌‌‌کنید والدینتان خوانده بودند نوشته فلیپا پری، کتابی ساده برای تربیت فرزند نیست. نویسنده قصد ندارد جزئیات مربوط به آموزشِ استفاده از توالت یا ازشیرگرفتن کودک را شرح دهد. این کتاب درباره نحوه ارتباط با فرزندان است: چه چیزی مانع ارتباطی خوب می‌شود و چه چیزی می‌تواند آن را بهتر کند، چگونه پرورش یافته‌ایم و این چگونگی چطور بر فرزندپروریِ ما و اشتباهاتی که مرتکب می‌شویم تأثیر می‌گذارد ـ‌به‌ویژه اشتباهاتی که هرگز نمی‌خواسته‌ایم انجام دهیم‌ـ و اینکه دراین‌باره چه کار باید بکنیم. این‌ها سوالاتی هستند که بعد از خواندن این کتاب به جواب آن‌ها می‌رسید. شما در این کتاب، نکات، شگردها یا ترفندهای فرزندپروری را نخواهید یافت. گاهی ممکن است شما را ناراحت و عصبانی کند یا شاید هم به پدر و مادری بهتر تبدیلتان کند.

در بخشی از کتاب مذکور می‌خوانیم: این کتابی ساده برای تربیت فرزند نیست. قصد ندارم جزئیات مربوط به آموزشِ استفاده از توالت یا ازشیرگرفتن کودک را شرح دهم. این کتاب درباره‌‌‌‌‌‌‌ی نحوه‌‌‌‌‌‌‌ی ارتباطمان با فرزندانمان است: چه چیزی مانع ارتباطی خوب می‌‌‌‌شود و چه چیزی می‌‌‌‌تواند آن‌‌‌‌ را بهتر کند، چگونه پرورش یافته‌‌‌‌‌‌‌ایم و این چگونگی چطور بر فرزندپروریِ ما و اشتباهاتی که مرتکب می‌‌‌‌‌‌‌شویم تأثیر می‌‌‌‌‌‌‌گذارد ـ‌‌ـ‌به‌‌‌‌‌‌‌ویژه اشتباهاتی که هرگز نمی‌‌‌‌خواسته‌‌‌‌‌‌‌ایم انجام دهیم‌‌‌‌‌‌‌ـ و اینکه دراین‌‌‌‌باره چه کار باید بکنیم. شما در این کتاب، نکات، شگردها یا ترفند‌‌‌‌های فرزندپروری را نخواهید یافت. گاهی ممکن است شما را ناراحت و عصبانی کند یا شاید هم به پدر و مادری بهتر تبدیلتان کند. من کتابی نوشته‌‌‌‌‌‌‌ام که ای‌‌‌‌‌‌‌کاش وقتی تازه مادر شده بودم می‌‌‌‌‌‌‌خواندمش و واقعاً آرزو دارم پدر و مادرم آن‌‌‌‌ را خوانده بودند.

بخوانید: ۷ کتاب برای آشنایی کودکان با فلسفه

کتاب از دخترت قهرمان بساز

کتاب از دخترت قهرمان بساز

مشاهده این محصول در دیجی کالا

هیچ لذتی فراتر از این نیست که ببینید دخترتان به جایگاهی که برای او مقدر شده رسیده است درحالی که قدرت، بخشش و شهامتِ روبه‌روشدن با آینده، تحقق سرنوشتش و رفتن به ‌دنبال رویاهایش را دارد. روزی که او خانۀ شما را ترک می‌کند تا زندگی خودش را شروع کند متوجه می‌شوید که این همه تعهد و جنگیدن ارزشش را داشته است. این هم یک واقعیت است که یک مادر ــ چه این موضوع را بداند، چه نداند ــ بهترین، قدرتمندترین و ماندگارترین معلمی است که فرزندانش باید داشته باشند.

مخاطب این کتاب مادران و نیز دخترانی هستند که هیچ‌کدام بدون عیب و کاستی نیستند و به شما می‌گوید در این مسیر، برای تبدیل‌شدن به مادرانی که با موفقیت، دخترانی شایسته پرورش می‌دهند لازم نیست بی‌نقص و کامل باشید و و به شما اطمینان می‌دهد که پرورش یک دختر قوی در دنیای امروز غیرممکن نیست.

دارلین براک در هر فصل از کتاب از دخترت قهرمان بساز، مسئولیت‌هایی را که تمام مادران و پدران، جهت پرورش دخترانی قدرتمند با آن‌ها رو به رو هستند، شرح داده است و راهنمایی‌های لازم را نیز ارائه می‌دهد. سه فصل کتاب هم به پدران اختصاص داده شده و سه‌ مورد از مهم‌ترین کارهایی که یک مرد در زندگی دختران می‌تواند انجام دهد تا زندگی آن‌ها را بهبود ببخشد، به صورت مختصر و مفید ارائه شده است.

بخوانید: ۷ کتاب مصور و کمیک برای کودکان و نوجوانان

کتاب چگونه با کودکم صحبت کنم که گوش کند

کتاب چگونه با کودکم صحبت کنم که گوش کند

مشاهده این محصول در دیجی کالا

ارتباط کلامی با کودک یکی از مسایل مهم در تربیت کودکان و شکل‌گیری و استقلال شخصیت آنان است. اختلاف نظر والد و کودک یا تصمیم‌گیری مخالف همدیگر موضوعی بسیار عادی و معمول است اما چگونه باید او را از انجام کار غیر عاقلانه‌ای بازدارید اگر به حرف شما گوش ندهد؟ همه می‌دانیم که متقاعد کردن کودکان سخت است و کمتر پیش می‌آید که آنها از آنچه برایشان می‌گویید دقیقا همان برداشتی که شما انتظار دارید را داشته‌باشند. این موضوع می‌تواند برعکس هم باشد. یعنی کودکان فکر می‌کنند که شما دقیقا به آن‌چه آن‌ها می‌گویند توجهی نمی‌کنید یا آنها نمی‌توانند منظور خود را به شما بفهمانند و در نهایت مکالمه را بدون رسیدن به نتیجه‌ای که برایشان رضایت‌بخش باشد رها کرده به سویی می روند.

برخی از مباحث مطرح شده در این کتاب عبارتند از: به فرزندانتان کمک کنید با احساساتشان به شکلی درست روبه‌رو شوند، همکاری کردن، جانشین‌های تنبیه،تشویق به استقلال، تحسین کردن، بچه‌ها را از نقش بازی کردن خلاص کنید، همهه مهارت‌ها را با هم به کار ببرید.

ادل فبر و الین مازلیش تکنیک‌های جدید و شیرینی برای مشکلات روزمره‌ای که والدین با آن مواجه می‌شوند، دارند. آن‌ها بهترین تفکرات روانشناسی را با دانش عملی ترکیب می‌کنند تا به شما کمک کنند این ایده‌ها را امروز در خانه ی خود عملی کنید.

بخوانید: ۷ کتاب برای بالا بردن دانش اجتماعی کودکان

کتاب لطفا از این طرف

کتاب لطفا از این طرف

مشاهده این محصول در دیجی کالا

افراد معمولا همیشع عبارات مهمی را که دیگران در صحبت‌شان با آن‌ها به‌کار برده و مستقیمآ بر روح و قلب‌شان اثر گذاشته را فراموش نمی‌کنند و عموما نظرات بزرگسالان تأثیر نهانی زیادی بر کودکان دارد. پس تلاش برای درک روش‌های ارتباطی بزرگسالان و کودکان و ایجاد راهبردهایی برای بهبود روابط بین آن‌ها به‌نظر مهم می‌رسد. مفاهیم تیپ روانشناختی چارچوب عملی‌ای برای فهم تفاوت‌های فیمابین کودکان و بزرگسالان ارائه می‌کند که بر روش ارتباطی آن‌ها اثر می‌گذارد. توصیف انواع تیپ‌های روانشناختی که در این کتاب ارائه شده می‌تواند کمک کند تاکودکان و بزرگسالان رفتار و گفتار یکدیگر را بهتر درک کنند.

با درک هر یک از شانزده تیپ روانشناسی، بزرگسالان می‌توانند آگاهی خود را نسبت به روش‌های مؤثرتر برای کمک به رشد و پرورش استعدادهای ویژه آن‌ها افزایش دهند.این کتاب به بزرگسالان فرصت امتحان برخی از روش‌های پیشنهادی برای بهبود رابطه مثبت با کودکان در زندگی‌شان را فراهم می‌کند. مثال‌هایی برای نشان دادن نحوه استفاده از تئوری تیپ روانشناختی در زندگی روزمره ارائه شده است. هرچه کودکان و بزرگسالان همدیگر را بهتر درک کنند، شانس بیشتری برای ایجاد روابط قوی‌تر خواهند داشت. هر نسلی تجربیات خود را به نسل بعد منتقل می‌کند. این نسل از بزرگسالان می‌توانند زیربنایی برای ایجاد روابط بهتر باکودکان باشند.

این کتاب ارائه راهکارهایی است برای آنکه بتوان با فرزندان ارتباطی لذت‌بخش داشت. مورفی در این کتاب با استفاده از آموزه‌های یونگ، روانکاو معروف، پیشنهادهایی را برای والدین ارائه می‌کند.

بخوانید: ۶ کتاب عالی برای آموزش نجوم به کودکان

کتاب آیا من به قدر کافی خوب خواهم بود؟

کتاب آیا من به قدر کافی خوب خواهم بود؟

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب آیا من به قدر کافی خوب خواهم بود؟ با زیر عنوان درمان دخترانی با مادران خودشیفته نوشته کاریل مک براید صدای زنانی را گردآوری  کرده که تجارب خود را از زندگی با مادران خودشیفته شرح داده‌اند.

نویسنده معتقد است اشخاصی که دچار بیماری خودشیفتگی هستند، گمان می‌کنند فرد مهم و بی‌نظیری هستند اما در پشت این احساسات، عزت نفس متزلزلی دارند و حتی در مقابل انتقادهای کوچک هم صدمه‌پذیرند. شاید ندانید که این صفت جزو اختلالات شخصیتی محسوب می‌شود. هرگز نمی‌توانید تصور کنید که این صفت تا چه اندازه می‌تواند بر روی زندگی و روابط فرد و فرزندانش علی‌الخصوص فرزندان دختر تأثیر بگذارد

مک براید در تشرح اثرات منفی خودشیفتگی دیگری بر شما تمامی مثال‌ها، داستان‌ها و شخصیت‌های این کتاب را از کارهای بالینی، تحقیقات و تجربیاتش راجع به افراد و رویدادهای واقعی گرفته است. او نام‌ها و برخی از ویژگی‌ها و جزئیات را تغییر داده و در برخی از موارد، افراد یا موقعیت‌ها را ترکیب کرده است.

بخوانید: ۷ کتابی که چشم کودکان به دنیا را باز می‌کند

کتاب من از عهده‌اش بر می‌آیم

کتاب من از عهده‌اش بر می‌آیم

مشاهده این محصول در دیجی کالا

این کتاب درواقع پنجاه داستان صمیمانه برای کودکان ۷-۳ سال را شامل می‌شود. داستان‌هایی از کودکانی که با موقعیت‌های سخت و دشواری روبه‌رو شده‌اند، همچون: ترس از تاریکی گمشدن یا از دست دادن یکی از اسباب‌بازی‌های دلخواهشان نقل مکان به شهری دیگر و…

هدف کتاب متعهد کردن کودکان و قدرت‌بخشی به آن‌ها به‌عنوان میلیون‌ها انسان در سرتاسر جهان است و راهنمایی‌های این کتاب درواقع سکوی پرشی برای رابطه‌ی مناسب بچه‌ها با پدر و مادرهاست. «مهم نیست چه‌پیش می‌آید، من از عهده‌اش برمی‌آیم!» این جمله عبارتی پر قدرت است که در جای جای کتاب تکرار شده است. داستان‌های سوزان جفرز  و دونا گراداستین به خواننده کودک (و فرد بالغ) می‌آموزند که تمام مشکلات زندگی را می‌توان به شکلی پر قدرت و دوست داشتنی حل کرد.

در بخشی از کتاب آمده است: همایون حالا در آپارتمان دیگری زندگی می‌کند. من و مامانم به دیدن او رفتیم و برای او یک پتوی آبی جدید بردیم. وقتی همایون جعبه را باز کرد، خیلی خوشحال شد. لبخند قشنگی زد… که خیلی خنده‌دار به نظر می‌رسید چون دو تا از دندان‌های جلویی او افتاده است. عده‌ی زیادی از مردم، لباس و اثاثیه به خانواده‌ی او هدیه دادند و همین‌طور تعدادی اسباب‌بازی‌های جدید. همایون خوشحال است که این همه آدم به خانواده‌ی او اهمیت می‌دهند و می‌خواهند به آن‌ها کمک کنند. اگر خانه‌ی ما هم آتش بگیرد، فکر می‌کنم آدم‌های زیادی به ما کمک خواهند کرد و ما مشکل‌مان را رفع خواهیم کرد. به هر حال، پتوی مورد علاقه‌ی من زرد است…می‌بینید، از عهده‌ی آن بر می‌آیم!

بخوانید: ۷ کتاب برای کودکانی که عزیزی از دست داده‌اند

کتاب ۵ زبان عشق کودکان

کتاب 5 زبان عشق کودکان

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب پنج زبان عشق کودکان کتابی از سری مجموعه‌های پرفروش پنج زبان عشق نوشته گری چاپمن است که تاکنون فروشی بیش از ۲ میلیون نسخه داشته‌‌اند. کتاب با ده‌ها نکته و توصیه‌ عملی به خواننده یاد دهد تا به بهترین شکل ممکن با فرزندان‌ خود صحبت کند و به او در آموختن زبان اصلی فرزندان و درک و ابراز عشق به همدیگر کمک می‌کند تا به رابطه‌ای قوی‌تر و عمیق‌تر برسید.

این کتاب به شما یاد می‌دهند که چه‌طورزبان عشق فرزندان‌تان را به درستی کشف کنید و حتی در فرایند یادگیری موفقیت‌آمیز به فرزندان‌تان یاری برسانید. با مطالعه این متاب می‌توانید با بهره‌گیری از زبان‌های ابراز عشق فرزندان‌تان را بطور موثرتری تربیت و اصلاح کنید و درضمن شالوده‌ای برای محبت بی‌قید‌وشرط نسبت به فرزندان‌تان بسازید.

کودکان شدیدا نیاز دارند که بدانند شما چقدر دوستشان دارید. اما اگر شما زبان عشق خاص آن‌ها را ندانید، ممکن است نتوانید عشق‌تان را به آن‌ها نشان بدهید. اگر زبان عشق شما با زبان عشق فرزندتان فرق دارد، بهتر است هر چه سریع‌تر زبان او را یاد بگیرید و گرنه قادر نخواهید بود عمیق‌ترین نیازهای عاطفی او را برطرف کنید.

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن