کتاب و مجله

۷ رمان‌ با موضوع ورزشی

بازدید کننده محترم باید توجه داشته باشد که ممکن است بعضی از محصولات موجود در این پست به مرور زمان به دلیل مواردی نظیر ناموجود شدن آن در بازار، پایان تولید محصول و یا منقضی شدن تاریخ تولید، در فروشگاه تامین کننده ناموجود شود. در صورت پیش‌آمد چنین موضوعی، شما می‌توانید به محصولات مشابه رجوع کنید.

ورزش و انوع بازی‌های ورزشی مخصوصا فوتبال و بسکتبال و برای برخی کشورها بیسبال و هاکی رکن اصلی در مشارکت‌های جمعی و اجتماعی محسوب می‌شود و از بازیکنان و مربی‌ها تا تماشاگران و هوادارن مناسک و آیین‌های خودشان را دارند. اساسا تجربه ورزش به‌عنوان یک ورزش یک تجربه مدنی و سیاسی محسوب می‌شود که می‌تواند درلحظه تمام مناسبات اجتماعی موجود را بشکند و دست‌خدایی مارادوناوار گلی را وارد دروازه کند که علی‌رغم خطا بودنش انتقام سال‌ها استعمار و استثمار طرف مقابل به‌عنوان نماینده یک دولت باشد.

واقعیت این است که ورزش به‌دلیل داشتن فاکتورهایی مثل رقابت و پیروزی و شکست می‌تواند بستری مناسب برای داستان‌سرایی و روایت‌های درام اجتماعی باشد. چیزی که باعث شده توجه نویسندگان زیادی هم به نوشتن داستانی با دست‌مایه قراردادن یک بازی ورزشی جلب شود تا هم‌زمان از تبعیض‌ها و ناعدالتی‌های اجتماعی بگویند و هم از از روحیه همکاری تیمی و امید تا آخرین لحظه در زندگی حرف بزنند.

در این گزارش هفت رمان و داستان که حول‌وحوش ورزش و یک رقابت ورزشی شکل گرفته‌اند را به شما معرفی می‌کنیم تا پابه‌پای قهرمانان قصه کلری بسوزانید و آدرنالین خونتان بالا برود.

کتاب ارتفاع

کتاب ارتفاع

مشاهده این محصول در دیجی کالا

اسکات کری ظاهرا دچار یک بیماری شده‌است. ظاهر او تغییری نکرده اما وزنش مدام در حال کم شدن است. یک چیز عجیب و غریب هم درباره بدن او وجود دارد، وزن او بی لباس و با لباس یکسان است. اسکات نگران این موضوع می‌شود و با دکتری مشورت می‌کند. از سویی دیگر او با دو زن همسایه خود که سگ‌هایشان روی چمن جلوی خانه او خرابکاری می‌کنند، اختلاف دارد، این دو زن می‌خواهند رستورانی راه بیاندازند و مردم مخالف‌ آنها هستند؛ اما اسکات علی‌رغم اختلافش با آنها تصمیم می‌گیرد کمکشان کند. در این میان وزن اسکات پیوسته کمتر و کمتر می‌شود و اتفاقی عجیب و باورنکردنی برایش می‌افتد.

داستان استیفن کینگ داستانی فلسفی، آموزنده و انتقادی است که هم اجتماع را نقد می‌کند و هم مارا به تفکر وامی‌دارد. داستانی برای تعالی‌بخشیدن به روح با ترویج فرهنگ مدارا، درک کردن و بخشش.

در بخشی از رمان می‌خوانیم: آن‌هایی که ردیف‌های جلو بودند به نرمی حرکت کردند. دیردر با آن بلوز قرمز روشنش به سادگی قابل تشخیص بود. بقیه‌ی دوندگان با هم متراکم شده بودند، و شروع آن‌ها زیاد نرم نبود. یکی دو نفر افتادند و لازم شد آن‌ها را بلند کنند. تعدادی از مردان جوان که لباس دوچرخه‌سواری و کلاه‌های به پشت برگشته پوشیده بودند به «مایلی جکوبز» تنه زدند. اسکات بازوی او را گرفت و تعادل‌ش را حفظ کرد.

بخوانید: ۱۰ کتاب برتر به انتخاب نشریه تایم

کتاب شهر خرس

کتاب شهر خرس

مشاهده این محصول در دیجی کالا

رمان «بیر تاون» (شهر خرس)، رمانی نوشته‌ فردریک بکمن است که در سال ۲۰۱۲ منتشر شده است/ مردم اعتقاد دارند که کار بیر تاون تمام است. این شهر، اجتماعی کوچک در دل جنگل است که با رشد و گسترش مداوم و فزایندهی درختان، کوچکتر و کوچکتر می‌شود. اما در پایین دریاچه، یک زمین یخ زده‌ی هاکی وجود دارد که نسلها قبل توسط کارگرانی که این شهر را پیدا کردند، ساخته شده است.

در این زمین یخی، دلیلی وجود دارد که مردم «بیر تاون» را متقاعد می‌سازد که آینده‌ای بهتر در انتظارشان خواهد بود. تیم هاکی نوجوانان این شهر قرار است در دور نیمه نهایی مسابقات ملی به رقابت بپردازد و حتی شانس پیروزی هم دارد. اکنون، تمام امیدها و آرزوهای مردم این شهر بر دوش چند پسر نوجوان قرار گرفته است. رمان «بیر تاون» امیدی را مورد بررسی قرار می‌دهد که جامعه‌ای کوچک را گرد هم میآورد، به اسراری سر به مهر می‌پردازد که میتوانند باعث فروپاشی آن جامعه شود و از رشادتی سخن میگوید که فرد را قادر میسازد تا در خلاف جهت رودخانه شنا کند.

این داستان، در یکی از شهرهای کوچک و دورافتاده و در حال سقوط سوئد رخ می دهد.  شهری که مردمش امیدوارند  تیم هاکی جوانانشان عزت و افتخار را به آن‌ها برگرداند.  و وضعیت اقتصادی شهر را هم سروسامان بدهد. اوضاع خوب پیش می‌رود تا این‌که ناگهان اتفاقی وحشتناک همه چیز را تغییر می‌دهد. اتفاقی که نه فقط رویاهای شهر را نابود می‌کند، بلکه جامعه را هم از هم فرومی‌پاشد این رمان روایت کننده چیزی بیش از ورزش هاکی است. درست در برابر غلط، ترس در برابر شجاعت و اهمیت داده و محدودیت‌های دوستی و وفاداری….

بخوانید: ۷ کتابی درباره اسطوره‌ها و چیستی آن‌ها

کتاب باشگاه مشت‌زنی

کتاب باشگاه مشت‌زنی

مشاهده این محصول در دیجی کالا

چاک پالانیک کتاب باشگاه مشت‌زنی را در سال ۱۹۹۶ نوشته و تا کنون ۴ نسخه از این رمان چاپ شده‌ است و کارگردان معروف دیوید فینچر بر اساس آن فیلمی با همین نام در سال ۱۹۹۹ ساخته است.

باشگاه مشت‌ زنی در مورد کارمندی بدبین است که در یک کارخانه اتومبیل‌‌سازی کار می‌‌کند و مدتی است از بی‌‌خوابی رنج می‌‌برد. او یک روز با فردی با لباس‌‌های عجیب و غریب آشنا می‌شود که شغلش بازاریابی صابون است و عقاید نو و جالبی دارد. با او به محل زندگی‌‌اش در محله‌‌ای می‌‌رود که زباله‌‌های سمی شهر را آنجا انبار می‌کنند، شیفته او می‌شود و با او در مورد آزادی و راه‌‌های کسب قدرت صحبت می‌کند. این دو برای آن که از عقده‌‌های درونی خالی شوند و به اصطلاح تولدی دوباره داشته باشند، آگاهانه شروع به کتک‌کاری می‌کنند. بعد از آن فکر راه‌اندازی یک باشگاه به ذهن آن ها خطور می کند. اما نه هر باشگاهی… بلکه یک باشگاه مشت زنی زیرزمینی…

رمان باشگاه مبارزه در سال ۱۹۹۷ جوایز Pacific Northwest Booksellers Association و جایزهٔ بهترین رمان Oregon Book Award را از آن خود کرد.

بخوانید: ۹ کتاب برتر ترجمه شده توسط محمد قاضی

کتاب از اینجا تا ابدیت

کتاب از اینجا تا ابدیت

مشاهده این محصول در دیجی کالا

از اینجا تا ابدیت  اولین رمان نویسنده آمریکایی، جیمز جونز است که توسط انتشارات پسران چارلز اسکریبنر در ۱۹۵۱ منتشر شد. وقایع رمان در ۱۹۴۱ می‌گذرد و داستان، روی چند عضو پیاده‌نظام ارتش ایالات متحده آمریکا مستقر در هاوایی و پیش از حمله ژاپن به پرل هاربر متمرکز است. این داستان در اصل براساس تجربیات پیش از جنگ نویسنده در بخش ۲۷ پیاده‌نظام هاوایی و واحدی که در آن خدمت می‌کرد، نوشته شده است.

براساس این رمان، اقتباسی سینمایی به همین نام و به کارگردانی فرد زینمان ساخته شده که در ۱۹۵۳، برنده هشت جایزه اسکار شده است.

بخوانید: ۱۰ کتاب درباره سرنوشت غم‌انگیز سیاه‌پوستان و بردگی

کتاب بریت ماری اینجا بود

کتاب بریت ماری اینجا بود

مشاهده این محصول در دیجی کالا

ماجراهای این رمان که در سال ۲۰۱۴ توسط فردریک بکمن، نویسنده و وبلاگ نویس سوئدی نوشته شده درباره زن ۶۳ ساله ای به نام بریت ماری است که به شدت وسواس تمیزی دارد و خیلی هم مقرارتی است. از نظر دیگران او فردی است که فقط ایراد می‌گیرد و به همه چیز گیر می دهد اما در باطن زنی مهربان و خوش قلب است. بریت ماری در ابتدای کتاب در اداره کار حضور دارد و به دنبال یک شغل است. او از این می‌ترسد که تنها در ساختمان محل زندگی‌اش بمیرد و بوی بد جسدش، همسایه‌ها را آزار دهد! از این می‌ترسد چون در روزنامه خوانده بود که جسد یک پیرزن را فقط وقتی همسایه‌ها از بوی بد شکایت کردند، پیدا کرده بودند.

برای بریت ماری یک شغل در دهکده بورگ پیدا می کند. او در خانه‌ای ساکن می‌شود سامی، وگا و عمر تعدادی از بچه‌هایی هستند که در این محل زندگی می‌کنند آنها علاقه زیادی برای شرکت در مسابقه فوتبال دارند بنابراین از بریت ماری می‌خواهند که مربی فوتبال آنها شود. این اتفاق و بسیاری از چیزهای دیگری که در این مکان وجود دارد زندگی کسل کننده بریت ماری را به شدت به چالش می‌کشاند.

بریت ماری پیش از رفتن به بورگ در برابر تغییر شرایط زندگی‌اش کاملاً تسلیم شده بود. تسلیم زندگی‌ای که کنت برایش ساخته بود. برای مثال با اینکه اصلاً سیب‌زمینی سرخ‌کرده دوست نداشت؛ ولی همیشه در رستوران سفارش می‌داد، چون کنت دوست داشت و دلش می‌خواست تا او را ناراحت نکند. خودش را نادیده می‌گرفت و حتی گاهی عذاب می‌داد تا همیشه خوشحالی و رضایت دیگران را در اولویت قرار دهد. اگرچه رسیدن به اهداف و آرزوهایمان در زمان مناسب به مراتب بهتر و لذت بخش‎تر است؛ اما با خواندن داستان بریت ماری پی می‌بریم که هیچ‌گاه برای دست‌یابی به خواسته‌ها و اهدافمان دیر نیست! اگر که بخواهیم! آیا بریت ماری ۶۳ ساله از ما با اراده‌تر و مصمم‌تر است؟!

بخوانید: ۱۰ کتاب برتر اورهان پاموک، برنده جایزه نوبل ادبیات

کتاب یونایتد نفرین‌شده

کتاب یونایتد نفرین‌شده

مشاهده این محصول در دیجی کالا

«یونایتد نفرین شده» نوشته دیوید پیس رمانی درباره حضور چهل و چهار روزه پرتنش و نافرجام برایان کلاف، مربی نام آشنا و جنجالی انگلیسی، در باشگاه لیدز یونایتد است. اما هر چند قصه با اشاره به رخدادها و شخصیت‌های واقعی فوتبال انگلیس دهه شصت و هفتاد میلادی جلو می‌رود، ولی استادیومهای فوتبال برای پیس زندان‌های تنگی هستند و طرفداران نشسته بر سکوها نقش جلادان را ایفا می‌کنند. او تصویر سیاه و تلخی از فوتبال ارائه می‌دهد و کلاف را مردی سرگردان در مرز نبوغ و جنون توصیف می‌کند.

پیس در این رمان که سال در سال ۲۰۰۶ نوشته، از زبان شخصیت اول کتاب یعنی برایان کلاف، مربی جنجالی انگلیسی که در سراسر کتاب با خود حرف می‌زند به توصیف ورود او به باشگاه لیدز یونایتد می‌پردازد…

بخوانید: کتابهای برنده جایزه بوکر از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹

کتاب سالتو

کتاب سالتو

مشاهده این محصول در دیجی کالا

قهرمان این کتاب پسری ۱۶ ساله به نام «سیاوش» از جنوب شهر تهران است که بدون داشتن مربی و باشگاه حرفه‌ای، یک کشتی‌گیر نابغه است. او در رقابت‌های محلی آن‌قدر خوب بازی می‌کند که روزی دو مرد غریبه به نام‌های «سیا» و «نادر» سر راهش سبز می‌شوند تا از او یک قهرمان جهانی بسازند. سیاوش که می‌خواهد سلطان دنیای کشتی و فرمانروای جهان کوچک خودش باشد، به این دو نفر اعتماد می‌کند. سیا و نادر، دنیای کوچک و ساده‌ی سیاوش را از او می‌گیرند و با دسیسه و فرصت‌طلبی او را وارد دنیای بزرگ‌تر و سیاه‌تری می‌کنند.

سیاوش خودش را اهل «جزیره» معرفی می‌کند و کم‌کم معلوم می‌شود که این جزیره نه خارج از تهران بلکه جایی در کنار ریل‌های راه‌آهن حوالی محله‌ی«فلاح» است. او به همراه کودکان دیگری از جزیره که در میدان توحید به دست‌فروشی، شیشه‌پاک‌کنی ماشین‌ها و… مشغولند برای فردی به‌نام «داوود لجن» کار می‌کند. ادامه‌ی داستان شرح ماجراهایی است که با نزدیک شدن سیاوش به نادر و سیا برای او پیش می‌آید. نادر نه با حسن‌نیت و خیرخواهی بلکه با هدف رسیدن به مقاصد شوم خودش است که به سیاوش کمک می‌کند؛ او را از جزیره بیرون می‌کشد، نزد یک مربی خوب در سالن کشتی ثبت‌نامش می‌کند و…

نویسنده در اين رمان آدم‌های گوناگون اين شهر را مقابل اين قهرمان فرز و ازهمه‌جا‌بی‌‌خبر قرار می‌دهد و ناچارش می‌‌كند درباره‌ چيزهايی تصميم بگيرد كه بين مرگ و زندگی در نوسان‌اند. سالتو با روحی قصه‌گو و رئاليستی تلاش می‌كند برای مخاطب غافلگيری‌ بزرگی رقم بزند. پسری برآمده از جنوب شهر كه حالا می‌خواهد سلطان باشد…

تیم کلاغه

پست‌های «تیم کلاغه» حاصل مشورت تیمی تیم نویسندگان کلاغه است. این پست‌ها با تکیه بر تحقیقات و مشاوره‌های متنوعی انتخاب نو نوشته می‌شوند و سعی بر این است که بهترین‌های بازار انتخاب و معرفی شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن