کادوی ولنتاین
هوش مصنوعی

چت بات‌های هوش مصنوعی چیستند و چرا محبوبند؟

به نظر می رسد که امروزه هر شرکتی در تلاش است تا چت بات هوش مصنوعی خود را توسعه دهد. شما همچنین احتمالاً چت بات های هوش مصنوعی موجود را در وب سایت ها، برنامه ها و پلتفرم های پیام رسانی دیده اید. اما چت بات های هوش مصنوعی دقیقاً چه هستند و چرا به نظر می رسد ناگهان رایج شده اند؟

چت بات هوش مصنوعی چیست؟

چت بات های هوش مصنوعی از چند دهه پیش وجود داشته اند، اما هوش مصنوعی اخیراً به اندازه کافی پیشرفت کرده است که آنها را تقریباً انسانی جلوه دهد.

اولین چت بات های هوش مصنوعی در اواسط دهه ۱۹۶۰ ظاهر شدند، زمانی که دانشمندان علوم کامپیوتر سعی کردند برنامه هایی بسازند که بتوانند مکالمات واقعی داشته باشند. با این حال، اینها بسیار ابتدایی و مبتنی بر قوانین بودند – به الیز، ربات روان درمانی فکر کنید که می توانست پاسخ دهد اما نمی توانست یک بحث منسجم واقعی داشته باشد.

در دهه ۱۹۷۰، چت بات های هوش مصنوعی با تکنیک های تطبیق الگو کمی هوشمندتر شدند. PARRY، که در سال ۱۹۷۲ توسط روانپزشک استنفورد، کنت کلبی توسعه یافت، با استفاده از الگوی جمله و کلمه برای فرمول بندی پاسخ ها، فردی را با اسکیزوفرنی پارانویید شبیه سازی کرد و برخی را به این باور واداشت که با یک بیمار واقعی صحبت می کنند. Jabberwacky، که در اواخر دهه ۱۹۸۰ ایجاد شد، رویکردی بازیگوشانه‌تر داشت. هدف آن شبیه سازی مکالمات طبیعی انسان بود، اگرچه هنوز هم به شیوه ای محدود با پاسخ های از پیش تعیین شده بود. بسیاری از کاربران اینترنت در اوایل کار خود به طور اتفاقی باJabberwacky تعامل داشتند.

پرش بزرگ در دهه ۲۰۰۰ با یادگیری ماشین و پردازش زبان طبیعی رخ داد. SmarterChild، که در سال ۲۰۰۱ راه اندازی شد، حجم زیادی از گزارش های چت واقعی را برای یادگیری الگوها تجزیه و تحلیل کرد. توسط ActiveBuddy توسعه یافته است، در پیام رسان فوری AOL زندگی می کرد و به میلیون ها کاربر توصیه های موسیقی، پاسخ، بازی و طنز مکالمه ارائه می داد.

بر خلاف ربات های اسکریپتی، SmarterChild می توانست با تطبیق ورودی کاربر با داده های چت آموزش دیده، به طور پویا به اکثر موضوعات پاسخ دهد. این پیشرفت عمده ای در صدای انسانی تر چت بات های هوش مصنوعی بود. نوجوانان در دهه ۲۰۰۰ عاشق گپ زدن با آن بودند، حتی با آن روابط شبه اجتماعی ایجاد می کردند!

به امروز برسیم. چت بات های هوش مصنوعی با استفاده از شبکه های عصبی، یادگیری عمیق و مدل های زبان بزرگ در مجموعه داده های متن عظیم آموزش دیده می شوند تا پاسخ های جدید را در لحظه ایجاد کنند، مکالمات شخصی داشته باشند و همدلی نشان دهند.

بازیگران اصلی در این عرصه در حال حاضرعبارتند از ChatGPT، Bard، BingAI و Perplexity AI.

۵ ویژگی کلیدی چت بات های هوش مصنوعی

باید اعتراف کرد؛ چت بات های هوش مصنوعی امروزی در مکالمه بسیار شیک هستند. برخلاف ربات های دست و پا چلفتی که در گذشته وجود داشتند، این چت های مدرن با هوش مصنوعی دارای ویژگی های جذاب کننده ای هستند که به آنها امکان می دهد مانند یک انسان واقعی به پایان مکالمه خود برسند. بیایید به برخی از آنها نگاه کنیم:

·      پردازش زبان طبیعی: در هسته، چت بات های هوش مصنوعی از NLP پیشرفته برای تجزیه و تحلیل زبان های انسانی ما در تمام ظرافت های آنها – واژگان، گرامر، عامیانه و زمینه – استفاده می کنند. این به آنها اجازه می دهد تا آنچه را که می گوییم درک کنند و پاسخ های مناسبی را تعیین کنند.

·      یادگیری ماشین: با مطالعه حجم عظیمی از متون و مکالمات، چت بات های هوش مصنوعی می توانند الگوهای گفتار را یاد بگیرند و مهارت های زبان خود را در طول زمان بهبود بخشند. هرچه داده بیشتری برای آموزش آنها وجود داشته باشد، هوشمندتر می شوند!

·      ایجاد پاسخ: چت بات های هوش مصنوعی فقط از اسکریپت های از پیش نوشته شده انتخاب نمی کنند. آنها از مدل‌های زبان بزرگ برای ایجاد پاسخ‌های فوری بر اساس آموزش خود استفاده می‌کنند و میلیون‌ها مسیر بالقوه مکالمه را امکان‌پذیر می‌کنند.

·      بانک‌های دانش: چت بات‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT دارای پایگاه‌های داده وسیعی از حقایق و اطلاعات هستند که می‌توانند برای بحث در مورد تقریباً هر موضوعی به طور آگاهانه استفاده کنند. برخی دیگر می توانند در زمان واقعی اطلاعات را از اینترنت دریافت کنند تا دانش خود را تازه نگه دارند.

·      شخصیت‌های منحصر به فرد: می‌توانید شخصیت اکثر چت بات‌های هوش مصنوعی را با نحوه بیان کردن آنها سفارشی کنید. نکته کلیدی این است که با دقت بیان کنید تا لحن و شخصیتی را که می خواهید ربات به عهده بگیرد، شکل دهید.

همانطور که گفتیم، چت بات‌های هوش مصنوعی از ربات‌های با اسکریپت‌های سفت و سخت گذشته فاصله زیادی گرفته‌اند. و با پیشرفت هوش مصنوعی، مطمئناً حتی بیشتر گپ‌زن‌تر و مفیدتر خواهند شد. اما در حال حاضر، بیایید بررسی کنیم که چرا این ربات‌های هوشمند اینقدر سریع شناخته شده و به محبوبیت رسیدند…

چرا چت بات های هوش مصنوعی اینقدر محبوب می شوند

با سرمایه‌گذاری‌های عظیم و آموزشی که انجام می‌دهند، جای تعجب نیست که چت‌بات‌های هوش مصنوعی سروصدای زیادی به پا می کنند! دانش و مهارت های گفتاری آنها را به یک منبع عالی تبدیل کرده است.

چت بات های هوش مصنوعی می توانند کوهی از داده ها را برای اتصال شما به آنچه نیاز دارید حفر کنند – چه یک سوال پیچیده در مورد مشق شب باشد چه کمک به تهیه دستور غذا. و آنها می توانند این کار را بسیار سریعتر از درخواست از دوستتان برای جستجوی آن در گوگل انجام دهند.

با مهارت در برقراری ارتباط با لحن ها و زمینه های مختلف، آنها می توانند لحن و واژگان خود را برای مشارکت در مکالمات در مورد موضوعاتی از موسیقی و فرهنگ عامه گرفته تا فیزیک و آناتومی انسان تنظیم کنند. علاوه بر اینکه نابغه های تحقیق هستند، چت بات های هوش مصنوعی برای تمرین مکالمات به زبان های مختلف عالی هستند. به عنوان مثال، اگر اسپانیایی می خوانید، می توانید به صورت گاه به گاه در مورد روز خود گپ بزنید، در مورد علایق مانند موسیقی و سفر صحبت کنید، یا حتی در مورد موضوعات غیرقابل بحث، همه به زبان اسپانیایی!

چت بات های هوش مصنوعی استادان ارائه الهام و بازخورد در طول فرآیند نوشتن هستند. اگر برای توسعه ایده ها تلاش می کنید، آنها می توانند از پایگاه های داده عظیم خود برای پیشنهاد جهت گیری برای نوشتن استفاده کنند. علاوه بر این، چت بات های هوش مصنوعی می توانند جملات ناخوشایند یا مبهم را با کلمات و جریان بهبود یافته بازنویسی کنند. یا می توانید از آنها بخواهید پاراگراف ها را با لحن یا سبک دیگری بازنویسی کنند تا نوشته خود را صیقل داده و متنوع کنند.

اگر برنامه نویس هستید یا هنوز در حال یادگیری اصول اولیه هستید، چت بات های هوش مصنوعی می توانند مفاهیم برنامه نویسی و بهترین شیوه ها را به زبان ساده توضیح دهند، شکاف های دانش را پر کنند و حتی پروژه هایی را برای تمرین و اعمال مهارت های خود توصیه کنند. با گذشت زمان، همکاری منظم با یک چت بات هوش مصنوعی (که در برنامه نویسی مهارت دارد) می تواند به شما کمک کند تا به یک توسعه دهنده مستقل تر و همه کاره تر تبدیل شوید. بنابراین، به جای اینکه سر خود را به خاطر کدنویسی به دیوار بکوبید، اجازه دهید یک چت بات هوش مصنوعی دوستانه به شما کمک کند تا برنامه ها را به سرعت بنویسید، بهبود ببخشید و اشکال زدایی کنید.

در نهایت، یکی از جالب‌ترین کارهایی که چت بات‌های هوش مصنوعی می‌توانند در حال حاضر انجام دهند، ارائه سرگرمی است. می توانید در مورد روز خود به آنها بگویید، شوخی کنید، نظرات آنها را در مورد چیزها دریافت کنید…

و برای یک رقابت دوستانه، می توانید چت بات هوش مصنوعی خود را به بازی های کلمه ای، مسابقه اطلاعات بی اهمیت و سایر مسابقات مبتنی بر متن به چالش بکشید. به هر حال، آنها دانش بیشتری نسبت به هر انسانی دارند!

محدودیت‌ها و چالش‌های چت بات‌های هوش مصنوعی

  • چت بات های هوش مصنوعی شاید مورد توجه باشند، اما آنها کامل نیستند.

یکی از بزرگترین چالش‌ها تمایل به ایجاد توهم یا ساختن اطلاعاتی است که در واقع در مورد آن دانش ندارند. هنگامی که با سوالاتی فراتر از داده های آموزشی آنها مواجه می شوند، چت بات های هوش مصنوعی سعی می کنند پاسخ های به ظاهر قابل قبول اما نادرست یا بی معنی ایجاد کنند. این می تواند خطرناک باشد اگر کاربران فرض کنند که پاسخ های چت بات واقعی هستند. حتی نمونه هایی از چت بات های هوش مصنوعی تولید کننده که برای موارد حقوقی پیشینه ایجاد می کنند وجود داشته است!

  • در پشت توهم AI، نبود شخصیت یا دیدگاه ثابت وجود دارد.

مکالمات انسانی به طور معمول منعکس کننده دیدگاه منحصر به فرد و زمینه های تخصص فرد است. اما چت بات های هوش مصنوعی به صراحت بدون نظر طراحی شده اند تا از ایجاد جرم جلوگیری کنند. در حالی که این می تواند مفید باشد، اما آنها را با گذشت زمان عمومی و قابل پیش بینی می کند. عمق شخصیت به صورت تجمعی در طول یک مکالمه ایجاد نمی شود.

برخی از منتقدان معتقدند که این چت بات های هوش مصنوعی پایه ای در دنیای فیزیکی ندارند. برخلاف انسان ها، سیستم های هوش مصنوعی نمی توانند اشیا را درک کنند، مشاهدات انجام دهند یا با محیط اطرافشان تعامل داشته باشند. تمام دانش آنها از داده های زبان به دست می آید.

به عنوان مثال، چت بات مانند ChatGPT ممکن است بتواند یک برنامه غذایی سالم برای شما ایجاد کند، اما مطمئناً نمی تواند غذا بپزد! این کاربرد عملی آنها را در مقایسه با یک دستیار انسانی به شدت محدود می کند.

روند جمع آوری داده های چت بات های هوش مصنوعی نیز خطرات امنیتی و حریم خصوصی را برانگیخته است. منتقدان نگرانی هایی را در مورد مکالمات خصوصی ثبت شده و به طور بالقوه بدون اطلاع یا رضایت کافی کاربر بررسی شده اند. و مانند هر فناوری دیگری، چت بات های هوش مصنوعی در صورت عدم کنترل دقیق، خطرات سوء استفاده در دستان اشتباه را به همراه دارند. توانایی آنها در ایجاد متن قابل قبول به معنای استفاده از آنها برای انتشار اطلاعات نادرست، سرقت ادبی، کلاهبرداری یا ایجاد دستورالعمل های مضر در صورت عدم نظارت دقیق است.

  • چت بات های هوش مصنوعی را بدون از دست دادن لمس انسانی در آغوش بگیرید

هیچ کس نمی تواند انکار کند؛ چت بات‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT، Bard و Bing AI به جریان اصلی فناوری تبدیل شده‌اند. توانایی آنها برای درک زبان طبیعی، گفتگو هوشمندانه و ایجاد محتوا بر اساس تقاضا، توجه عموم را جلب کرده است.

برای بسیاری، چت بات های هوش مصنوعی نمونه هیجان انگیزی از نحوه ای هستند که هوش مصنوعی می تواند به طور چشمگیری تجربه دیجیتال ما را بهبود بخشد. اما این اشتیاق با عدم اطمینان همراه است. بسیاری از افراد هنوز در مورد آنها سوالات و شک و تردید دارند. آیا می توانند جایگزین هوش انسانی و مشاغل شوند؟ آیا آنها امن و عاری از تعصب هستند؟

با ادامه رشد چت بات‌های هوش مصنوعی، این سوالات و سوءتفاهم‌ها همچنان باقی می‌مانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا