کادوی ولنتاین
هوش مصنوعی

رهبران جهانی فناوری در مورد هوش مصنوعی چه فکر می‌کنند؟

جامعه فناوری در مورد مسابقه هوش مصنوعی اختلاف نظر دارد. حامیان آن معتقدند که تکامل سریع هوش مصنوعی جامعه را پیشرفت خواهد داد، در حالی که شکاکان فکر می کنند ربات های مجهز به هوش مصنوعی در نهایت جایگزین نیروی کار انسانی خواهند شد. البته، برخی از نظریه ها کاملاً مضحک هستند، بنابراین اگر به نظرات کسی گوش می دهید، بهتر است از رهبران فناوری جهانی با بینشی مستقیم باشد.  اما افرادی مانند سم آلتمن، ایلان ماسک و بیل گیتس در مورد هوش مصنوعی چه می گویند؟

۱. سم آلتمن

سم آلتمن

سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI، نقش اساسی در مسابقه هوش مصنوعی دارد. موفقیت چشمگیرChatGPT در سراسر جهان، شرکت‌های فناوری رقیب را بر آن داشت تا با مدل‌های زبان بزرگ (LLM) آزمایش کنند و راه را برای سایر پلتفرم‌های هوش مصنوعی هموار کنند. آلتمن می گوید هوش مصنوعی به دلیل ماهیت همه کاره خود به تأثیرگذاری بر بخش های مختلف ادامه خواهد داد و پتانسیل بی حد و مرزی دارد. توسعه دهندگان می توانند آن را برای انجام تقریباً هر کاری آموزش دهند. اگرچه نوآورانه است، او همچنین می‌داند که توسعه‌های هوش مصنوعی بدون نظارت، خطرات حریم خصوصی و امنیت را به همراه دارد. آلتمن حتی از قانونگذاران می‌خواهد استفاده و توزیع هوش مصنوعی را کنترل کنند.

۲. ایلان ماسک

ایلان ماسک

ایلان ماسک به دلیل تغییر مداوم نظراتش بدنام است. ماسک دائماً نظرش را تغییر می دهد، از پس گرفتن نظرات جنجالی تا تغییر اساسی رابط کاربری X، که قبلاً به عنوان توییتر شناخته می شد. همانطور که انتظار می رفت، نظرات او در مورد هوش مصنوعی نیز در همه جا وجود دارد. یک گزارش فاکس نیوز در آوریل ۲۰۲۳ نشان می دهد که ماسک به عمق خطرات و ریسک های مدل های هوش مصنوعی مدرن می پردازد. او معتقد است که آنها باید تنظیم شوند. با توجه به این اظهارات، بسیاری از افراد هنگام راه اندازی یک شرکت هوش مصنوعی جدید از سوی او به نام xAI در جولای ۲۰۲۳ متعجب شدند. ماسک علیرغم تغییر نظراتش به کاوش در مورد هوش مصنوعی ادامه خواهد داد. در حالی که او اغلب در مورد چگونگی انتشار اطلاعات نادرست توسط هوش مصنوعی صحبت می کند، و می داند که این امر صنایع مختلف را مختل خواهد کرد.

۳. مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ در حال بررسی راه‌هایی برای ادغام هوش مصنوعی در پلتفرم‌های Meta است. او قصد دارد ابزارهایی را معرفی کند که به طور دقیق جمعیت مصرف‌کننده را هدف قرار دهند، خلاقیت‌های تبلیغاتی ایجاد کنند و مکالمات طبیعی انسان را شبیه‌سازی کنند. با پیشرفت LLM متن باز Meta، Llama، احتمالاً شاهد ویژگی‌های جدیدی خواهیم بود. اما همه از این تغییرات راضی نیستند. شکاکان بر این عقیده اند که این ویژگی های مبتنی بر هوش مصنوعی عمدتاً بر جمع آوری اطلاعات کاربر و بهبود تجارت تبلیغات Meta متمرکز هستند. آنها معتقدند که Meta صرفاً از هوش مصنوعی برای تجاری سازی داده استفاده خواهد کرد.

۴. لری پیج و سرگی برین

لری پیج و سرگی برین

جایگاه گوگل به عنوان موتور جستجوی شماره یک به دلیل مسابقه هوش مصنوعی در معرض خطر است. ظهور ابزارهای هوش مصنوعی نحوه دسترسی مصرف کنندگان به اطلاعات آنلاین را تغییر می دهد. یک گزارش نیویورک تایمز حتی نشان می دهد که آلفابت از لری پیج و سرگی برین، بنیانگذاران گوگل، خواسته است تا ارزیابی کنند که گوگل سرچ چگونه می تواند سهم بازار خود را حفظ کند. پیج نسبت به ادغام هوش مصنوعی احساس مثبتی دارد. او در سال ۲۰۰۲ اشاره کرد که گوگل تنها زمانی مأموریت خود را انجام خواهد داد که “به هوش مصنوعی کامل” تبدیل شود و منابع برای دستیابی به آن اکنون در دسترس هستند.

بزرگترین مانع در مسیر هدف او، رقابت شدید است. با وجود هزاران شرکت فناوری که مدل‌های هوش مصنوعی را بررسی می‌کنند، نمی‌توان گفت که چه کسی اولین بار هوش عمومی مصنوعی (AGI) را توسعه خواهد داد. برین کمی بیشتر در مورد هوش مصنوعی محتاط است. او به طور معمول در مورد خطرات امنیتی که با ظهور پلتفرم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی همراه است، به ویژه با فقدان مقررات صحبت می‌کند. با این گفته، او همچنین می‌داند که هوش مصنوعی آینده را شکل خواهد داد. برین و پیج هر دو با آلفابت همکاری می‌کنند تا یک مدل هوش مصنوعی عمومی برای گوگل توسعه دهند.

۵. سوندار پیچای

سوندار پیچای

سوندار پیچای مدیرعامل Alphabet Group، به شدت به پتانسیل هوش مصنوعی اعتقاد دارد. او در مصاحبه ای با CBS News در آوریل ۲۰۲۳ حتی اشاره کرد که رقابت هوش مصنوعی آتش و برق را به عنوان بزرگترین کشف بشر می داند. ظاهراً این امر نحوه عملکرد جامعه را تغییر خواهد داد. و جالب‌تر اینجاست کهPichai قبل از شروع مسابقه هوش مصنوعی، هوش مصنوعی را با آتش و برق مقایسه کرده است. یک گزارش CNBC نشان می دهد که او قبلاً در سال ۲۰۱۸ همین را گفته بود.

۶. بیل گیتس

بیل گیتس

بیل گیتس نسبت به هوش مصنوعی خوشبین است. برخلاف سایر رهبران فناوری جهانی، او به اندازه خطرات امنیتی و حریم خصوصی که با هوش مصنوعی همراه است، نگران نیست. او در GatesNotes توضیح می دهد که خطرات واقعی اما قابل مدیریت هستند. بنابراین، شرکت‌های فناوری و توسعه‌دهندگان نباید اجازه دهند که این مسائل مانع از پیشرفت سیستم‌های هوش مصنوعی شود. گیتس همچنین معتقد است که هوش مصنوعی مشکلات خود را حل خواهد کرد. توسعه دهندگان در نهایت پلتفرم های مبتنی بر هوش مصنوعی را توسعه خواهند داد که محتوای هوش مصنوعی را فیلتر می کنند، مجرمان سایبری را ردیابی می کنند و سیستم های امنیت سایبری را تقویت می کنند.

۷. جف بزوس

جف بزوس

جف بزوس همیشه با افسانه های هوش مصنوعی مخالفت کرده است. در این مقاله CNBC در سال ۲۰۱۸، بزوس به اشتراک می گذارد که اضطراب هوش مصنوعی معمولاً شامل سوء تفاهم های اغراق آمیز است. او معتقد نیست که هوش مصنوعی می تواند شغل ما را از بین ببرد یا بشریت را پایان دهد. برعکس، فناوری با تکامل بخش‌ها و نیازهای مصرف‌کنندگان، فرصت‌های شغلی بیشتری ایجاد خواهد کرد. بزوس موضع خوشبینانه خود را در مورد ادغام هوش مصنوعی حفظ کرد. او در حال بررسی راه‌هایی برای ایجاد یک تجربه خرید و صنعت خرده فروشی آینده‌نگرانه و راحت‌تر از طریق مدل‌های پیشرفته است. آمازون به احتمال زیاد به زودی ویژگی های مبتنی بر هوش مصنوعی بیشتری را معرفی خواهد کرد.

۸. تیم کوک

تیم کوک

تیم کوک بسیار پذیرای پیشرفت های هوش مصنوعی است. او هنگامی که OpenAI در نوامبر ۲۰۲۲ آن را راه اندازی کرد، شروع به تجزیه و تحلیل ChatGPT و نحوه استفاده اپل از مدل های زبان مشابه کرد. از این گذشته، اپل سال‌هاست که از الگوریتم‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کند. اگر برندهای رقیب مدل‌های جدیدتری را برای اولین بار بررسی کنند، ممکن است سهم عظیم بازار خود را از دست بدهد. کوک همچنین بر این باور است که هیچ نهاد واحدی نمی تواند هوش مصنوعی را کنترل کند. اومی گوید که نظارت بر هوش مصنوعی ضروری اما چالش برانگیز است – شرکت های فناوری باید به جای خودشان را تنظیم کنند.

۹. گرگ پیترز

گرگ پیترز

هوش مصنوعی مولد به آرامی بر صنعت سرگرمی تأثیر می گذارد. حرفه ای های هالیوود می ترسند که مدل های پیچیده ممکن است نویسندگان، متخصصان جلوه های ویژه و هنرمندان را از کار بیکار کند. CNBC گزارش می دهد که اکثر پلتفرم های پخش، نقدی مثبت ندارند – آنها احتمالاً با جایگزینی برخی از کارگران خود با ابزارهای هوش مصنوعی، هزینه های سربار خود را به حداقل می رسانند. به عنوان مثال، گرگ پیترز، مدیرعامل نتفلیکس را در نظر بگیرید.  نتفلیکس هر سه ماهه میلیاردها دلار درآمد کسب می کند، اما پیترزهمچنان معتقد است که هوش مصنوعی فرآیند تولید را حتی مقرون به صرفه تر خواهد کرد. می توانید انتظار داشته باشید که مدیران شرکت های سرگرمی کمتر محبوب نیز همین موضع را داشته باشند.

۱۰. لری الیسون

لری الیسون

لری الیسون، بنیانگذار و مدیر ارشد فناوری Oracle، به لطف مسابقه هوش مصنوعی شاهد افزایش چشمگیر ثروت خود بود .Statista گزارش می دهد که Oracle برای سال مالی ۲۰۲۳ تقریباً ۵۰ میلیارد دلار درآمد داشته است. این شرکت با موفقیت از افزایش ناگهانی تقاضا برای مجوز هوش مصنوعی و پلتفرم‌های ابری استفاده کرد. الیسون قصد دارد با همکاری با Cohere، خدمات ابری Oracle را ارتقا دهد. این یک استارتاپ فناوری است که LLM را توسعه می دهد. گزارش Business Insider می گوید اگر این همکاری به خوبی پیش برود، Oracle ممکن است محصولات هوش مصنوعی مولد ارائه دهد.

رهبران فناوری در مورد مسابقه هوش مصنوعی چه احساسی دارند

تکامل سریع هوش مصنوعی آن را غیرقابل پیش بینی می کند. حتی رهبران فناوری که نقش فعالی در توسعه این فناوری دارند، نمی توانند برنامه های کاربردی، چالش ها و پیشرفت های نوظهور را پیش بینی کنند. باز هم، ماهیت خودمختار هوش مصنوعی به آن اجازه می دهد تا به تنهایی تکامل یابد. اگر مربیان مجموعه داده های کافی را به سیستم های هوش مصنوعی تغذیه کنند، به یادگیری و بهبود خود ادامه خواهند داد. با این حال، شکی نیست که سیستم های هوش مصنوعی به ورود در بخش های مختلف ادامه خواهند داد. دانستن نحوه ادغام آنها در جریان کاری روزانه خود و تکمیل مهارت های خود به شما برتری می دهد. هوش مصنوعی جایگزین انسان ها نخواهد شد، اما انسان هایی که از هوش مصنوعی استفاده می کنند از کسانی که نمی توانند استفاده کنند، عملکرد بهتری خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا