بهداشت و سلامت

افبی‌فوبیا (ترس از نوجوانان): علائم، علل، نحوه مقابله

افبی‌فوبیا ترس از نوجوانان یا جوانان است. این ترس با پادوفوبیا (ترس از کودکان)، گرونتوفوبیا (ترس از افراد مسن)، بزرگسال‌گرایی (ترجیح دادن بزرگسالان با سوگیری علیه کودکان) و تبعیض سنی (که به تبعیض علیه هر سنی اشاره دارد) مرتبط است.

این کلمه از کلمات یونانی ‘ephebos’ و ‘phobos’ گرفته شده است که به ترتیب به معنای ‘جوانان’ و ‘ترس’ هستند.

این فوبیا در “راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم (DMS-5)” شناخته نشده است، اما اگر علائم معیارهای خاصی را برآورده کنند، ممکن است به عنوان یک فوبیای خاص تشخیص داده شود.

افراد مبتلا به افبی‌فوبیا ممکن است از مکان‌هایی که احتمالاً نوجوانان در آنجا هستند اجتناب کنند و حتی در روابط با خانواده و دوستان دچار مشکل شوند و این می‌تواند تأثیر جدی بر زندگی آنها داشته باشد.

برای یافتن هر چیزی که در مورد افبی‌فوبیا نیاز دارید، از علل و محرک‌ها تا نحوه مقابله، فقط به خواندن ادامه دهید.

علائمی که ممکن است نشان دهنده افبی‌فوبیا باشند

به گفته دکتر بکی اسپلمن، روانشناس و بنیانگذار کلینیک تراپی خصوصی، علائم افبی‌فوبیا می‌تواند متفاوت باشد، اما او چهار مورد را به طور خلاصه بیان می‌کند:
تعمیم‌های منفی: این می‌تواند شامل اظهارات گسترده درباره نوجوانان، برچسب زدن همه آنها به عنوان تنبل یا خطرناک باشد.

 • رفتار ترسناک: این ممکن است به سادگی احساس اضطراب در اطراف نوجوانان باشد، اما می‌تواند منجر به اجتناب از تعامل با نوجوانان یا اجتناب از مکان‌هایی شود که فکر می‌کنید نوجوانان ممکن است آنجا باشند، مانند سینماها، مراکز خرید، بازی‌های ویدیویی و دبیرستان‌ها.
 • کلیشه‌سازی: این شامل رفتار با همه نوجوانان به عنوان یک گروه همگن است، “فرض بر این است که همه آنها ویژگی‌های منفی خاصی دارند.”
 • تبعیض: افبی‌فوبیا می‌تواند منجر به تبعیض شود. برای مثال، این می‌تواند شامل محدود کردن فرصت‌ها یا انحصارگرایی یا بی‌انصافی باشد.

علامت دیگری که ممکن است نشان‌دهنده افبی‌فوبیا باشد، تجربه علائم اضطراب در حضور نوجوانان، دیدن تصاویر یا ویدیوهای نوجوانان، به عنوان مثال در یک درام دبیرستانی در تلویزیون، یا فکر کردن به نوجوانان است.

علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تنگی نفس
 • سرگیجه، لرزش، تکان خوردن و افزایش ضربان قلب
 • احساس وحشت، ترس یا مرگ
 • تهوع
 • مشغولیت ذهنی با نوجوانان
 • احساس غیر واقعی بودن
 • تعریق
 • خشکی دهان

آیا افبی‌فوبیا نادر است؟

افبی‌فوبیا نادر است. اگرچه به نظر نمی‌رسد هیچ آماری به‌طور خاص در مورد افبی‌فوبیا وجود داشته باشد، اما تقریباً ۹٫۱ درصد از افراد در ایالات متحده دارای یک فوبیای خاص هستند و فوبیاهای زیادی وجود دارند که از افبی‌فوبیا شایع‌تر هستند.

بنابراین، منطقی به نظر می‌رسد که فوبیای نوجوانان نادر باشد. فوبیاهای شایع‌تر شامل آراکنوفوبیا (ترس از عنکبوت‌ها)، افیدیوفوبیا (ترس از مارها)، آکروفوبیا (ترس از ارتفاع) و میسوفوبیا (ترس از میکروب و کثافت) هستند.

آیا افبی‌فوبیا در حال افزایش است؟

در حالی که خود فوبیای نوجوانان نادر است، یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۲۱ به چیزی که نویسندگان آن به عنوان “ظهور افبی‌فوبیا” توصیف کردند، نگاهی انداخت. آنها گفتند که این فوبیا بر “درک فرهنگی امروز از جوانان در ایالات متحده حاکم است و به سیاست‌های آموزشی و اجرای قانون که جوانان را رام و مجرم کرده است، دامن می‌زند و قدرت سیاسی آنها را تضعیف می‌کند.”

با این حال، این پدیده جدیدی نیست، با تحقیقاتی از سال ۱۹۹۸ که به ترس از جوانان می‌پردازد. و به طور کلی، در حالی که این به خودی خود نشان‌دهنده افبی‌فوبیا نیست، نسل‌های گذشته همیشه از “جوانان امروز” شکایت کرده‌اند.

رسانه‌ها چگونه جوانان را ارائه می‌دهند؟

یک مقاله از سال ۲۰۰۳ به تحلیل بازنمایی‌های منفی رسانه از جوانان – به ویژه تنظیم فضای جوانان و نحوه نمایش آنها به عنوان “ترسناک، خارج از کنترل و نیازمند مقررات” پرداخته است و درباره فوبیا های مهم سخن به میان آورده.

بنابراین، افبی‌فوبیا رایج نیست، اما بی‌شک بی‌اعتمادی یا احتیاط گسترده‌تری نسبت به جوانان وجود دارد که تأثیراتی بر کل جامعه دارد.

پس دقیقاً چه چیزی افبی‌فوبیا را تحریک می‌کند؟

Spelmen می‌گوید: «علل افبی‌فوبیا پیچیده هستند و می‌توانند از عوامل مختلفی ناشی شوند، از جمله تجربیات شخصی، نگرش‌های فرهنگی و هنجارهای اجتماعی.» فوبیاها به طور کلی می‌توانند از طریق ترکیبی از محیط و ژنتیک شما ایجاد شوند – افرادی که سابقه خانوادگی فوبیا یا اختلالات اضطرابی دارند ممکن است خطر بیشتری برای ابتلا به فوبیا داشته باشند.

با این حال، موارد زیر از جمله برخی از رایج‌ترین عوامل زمینه‌ساز هستند:

 • تجربیات منفی: اگر کسی تجربیات منفی گذشته با نوجوانانی داشته باشد که باعث دردسر، ضد اجتماعی یا بی‌احترامی شده‌اند، این ممکن است کلیشه‌های منفی را تقویت کند و به شکل‌گیری نگرش‌های منفی نسبت به نوجوانان و جوانان کمک کند.
 • تاثیر رسانه‌ها: زمانی که رسانه‌ها نوجوانان و جوانان را در نور منفی به تصویر می‌کشند، این می‌تواند به ایجاد افبی‌فوبیا کمک کند. این می‌تواند به هر شکلی باشد، از اخبار منفی درباره نوجوانان گرفته تا آثار داستانی که روی نوجوانان مشکل‌دار تمرکز می‌کنند تا پست‌های رسانه‌های اجتماعی درباره نوجوانان.
 • عدم درک: گاهی اوقات، مردم فقط از نحوه رشد نوجوانان آگاه نیستند یا هیچ نوجوانانی را نمی‌شناسند. این فقدان دانش می‌تواند عاملی در ایجاد افبی‌فوبیا باشد.
 • محل سکونت: اگر کسی در منطقه‌ای با سطح بالای جرم یا رفتارهای ضد اجتماعی ناشی از نوجوانان زندگی کند، احتمالاً بیشتر به افبی‌فوبیا مبتلا می‌شود.

 

چگونه می‌توان افبی‌فوبیا را درمان کرد؟

مقابله با افبی‌فوبیا می‌تواند دشوار باشد، به خصوص که اجتناب کامل از نوجوانان دشوار است. این فقط عملی نیست.

در برخی موارد، درمان افبی‌فوبیا مشابه درمان هر فوبیای دیگری است. همانطور که Spelman توضیح می‌دهد، «به طور معمول شامل رسیدگی به ترس‌های اساسی، تعصبات و سوءتفاهم‌ها از طریق آموزش و قرار گرفتن در معرض تجربیات مثبت با نوجوانان است.»

با توجه به اینکه فقدان دانش و درک یکی از دلایل اصلی افبی‌فوبیا است، آموزش مهم است. Spelman می‌گوید: «یادگیری در مورد رشد نوجوانان، روانشناسی و چالش‌هایی که با آنها مواجه هستند، می‌تواند به رفع سوءتفاهم‌ها و کاهش ترس کمک کند.»

درمان مواجهه

سپس، درمان مواجهه وجود دارد. این شامل قرار گرفتن تدریجی در معرض تجربیات مثبت‌تر با نوجوانان و جوانان است. به عنوان مثال، ممکن است با فرزند نوجوان دوست خود صحبت کنید یا شروع به داوطلب شدن در یک کلوپ یا سازمان جوانان کنید.

یا، می‌توانید در فعالیت‌هایی که نوجوانان در آن شرکت می‌کنند، شرکت کنید. با این حال، ممکن است با چیزی کوچکتر، مانند نگاه کردن به عکس‌های نوجوانان، شروع کنید قبل از اینکه به سراغ نوجوانان واقعی بروید.

به بسیاری از نوجوانان مشهور فکر کنید که بسیاری از تصورات رایج درباره نوجوانان را به چالش می‌کشند. از فعالان اقلیمی گرفته تا ورزشکاران، موسیقی‌دان‌ها و بازیگران، بسیاری از نوجوانان برجسته وجود دارند که با کلیشه‌های منفی مطابقت ندارند.

و اشکال دیگر درمانی همیشه گزینه ای هستند. اسپلمن از درمان شناختی-رفتاری (CBT) نام می‌برد که به گفته او می‌تواند «به شناسایی و به چالش کشیدن الگوهای فکری منفی و جایگزین کردن آنها با باورهای منطقی‌تر و مثبت‌تر کمک کند.»

اگر فرزندان نوجوان دارم، چگونه می‌توانم با افبی‌فوبیا کنار بیایم؟

البته، زندگی با افبی‌فوبیا اگر خودتان نوجوان یا پیش نوجوان داشته باشید، به خصوص دشوار خواهد بود. اسپلمن می‌گوید: «اگر شما افبی‌فوبیا دارید و والدین نوجوانان یا کودکانی هستید که به نوجوانی نزدیک می‌شوند، اولویت دادن به رفاه آنها و ایجاد روابط سالم ضروری است.»

اما خوشبختانه، کارهایی هستند که می‌توانید انجام دهید – هرچه زودتر بهتر.

خود را آموزش دهید

خود را آموزش دهید – باز هم، یادگیری در مورد رشد نوجوانان می‌تواند مفید باشد، و اطلاعات خود را در مورد سلامت روان نوجوانان و چالش‌هایی که جوانان امروز با آن مواجه هستند، به روز کنید. اسپلمن اضافه می‌کند: «همدلی و درک را برای ایجاد ارتباط قوی‌تر با فرزندانتان پرورش دهید.»

خوداندیشی و صحبت صریح با فرزندان

خوداندیشی نیز می‌تواند مفید باشد. به ترس‌های خود و هرگونه تعصبی که ممکن است داشته باشید نگاه کنید و به این فکر کنید که چگونه ممکن است بر تعاملات با فرزندان و به طور کلی رابطه شما با آنها تأثیر بگذارد.

اسپلمن توضیح می‌دهد که ارتباط باز نیز مهم است. او می‌گوید: «گفت‌وگوی باز و صادقانه با فرزندانتان را تقویت کنید. به دیدگاه‌های آنها گوش دهید، تجربیات آنها را تأیید کنید و سعی کنید دیدگاه آنها را درک کنید.»

دریافت پشتیبانی

و یافتن حمایت زمانی که فرزندان خود و رابطه شما با آنها وارد معادله می‌شوند، به طور قابل بحثی مهم‌تر می‌شود. ممکن است بخواهید برای کمک به خود به یک مشاور یا درمانگر مراجعه کنید، و همچنین در صورت احساس راحتی از خانواده یا دوستان حمایت بخواهید.

این برای شما چه معنایی دارد؟

افبی‌فوبیا می‌تواند مدیریت و زندگی با آن دشوار باشد. با این حال، کارهایی وجود دارند که می‌توانید برای کمک به خود برای مقابله و آسان‌تر کردن زندگی انجام دهید. خواه تصمیم بگیرید با یک درمانگر ارتباط برقرار کنید یا استراتژی دیگری را امتحان کنید، گرفتن نوعی کمک می‌تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا