بهداشت و سلامت

علل و عوامل خطر PTSD

مردم اغلب از کلمه “traumatic” به معنای کلی استفاده می کنند، زمانی که وقایع بسیار استرس زا را در زندگی توصیف می کنند. برای مثال، انجمن روانشناسی آمریکا (APA) “تروما” را به عنوان پاسخ عاطفی فرد به یک رویداد بسیار منفی (آزاردهنده) تعریف می کند.

با این حال، متخصصان سلامت روان رویدادهای آسیب زا را به شیوه های بسیار خاصی تعریف می کنند. دستورالعمل هایی که آنها استفاده می کنند با افزایش درک آنها از آنچه یک رویداد آسیب زا را تشکیل می دهد، تغییر کرده و همچنان در حال تکامل است. این درک به ویژه زمانی مهم است که آنها سعی می کنند بیاموزند که آیا فردی ممکن است اختلال استرس پس از سانحه(PTSD) داشته باشد یا خیر.

تعریف DSM از یک رویداد آسیب زا

در مقایسه با نسخه‌های قبلی راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM)، ویرایش پنجم عناصر یک رویداد آسیب‌زا را به‌ویژه در چارچوب تشخیص PTSD به‌طور واضح‌تر بیان می‌کند.

DSM-5 محرک‌های PTSD را به عنوان مواجهه با واقعه یا تهدید به:

  • مرگ
  • آسیب جدی
  • خشونت جنسی

علاوه بر این، مواجهه باید ناشی از یکی یا چند مورد از شرایط زیر باشد که در آن فرد:

  • مستقیماً رویداد آسیب زا را تجربه می کند.
  • شاهد رویداد آسیب زا به صورت حضوری است.

متوجه می شود که رویداد آسیب زا برای یک عضو نزدیک خانواده یا دوست نزدیک رخ داده است (با مرگ واقعی یا تهدید به مرگ، خشونت آمیز یا تصادفی)

به صورت دست اول، مکرر یا شدید در معرض جزئیات آزاردهنده (ناخوشایند) رویداد آسیب زا قرار می گیرد (از طریق رسانه ها، تصاویر، تلویزیون یا فیلم ها مطلع نمی شود، به جز رویدادهای مرتبط با کار)

نشانه هایی که ممکن است نشان دهد کسی ممکن است یک رویداد آسیب زا را تجربه کرده باشد

به بیان ساده، بستگی دارد. حتی اگر شما با فرد بسیار صمیمی باشید، ممکن است علائم شایع تروما را که ممکن است شامل آشفته به نظر آمدن و “بی حال” بودن باشد، متوجه نشوید. همچنین ممکن است فرد دچار جدایی یا قطع ارتباط شود – برای مثال، ممکن است به سوالات یا نظرات شما پاسخ ندهد، انگار که آنجا نیست.

با این حال، ممکن است تشخیص سایر علائم تروما برای شما آسان‌تر باشد:

اضطراب، که ممکن است به شکل تحریک پذیری، عصبانیت، تمرکز ضعیف، تغییرات خلقی، “وحشت شبانه” یا حملات پانیک ظاهر شود

عوامل خطر

قرار گرفتن در معرض تروما عامل آغازگر PTSD است، با این حال، ممکن است عناصر تأثیرگذار دیگری نیز وجود داشته باشد که باید در نظر گرفته شوند.

هر کسی که تروما را تجربه کند، به اختلال استرس پس از سانحه مبتلا نمی شود.

اگرچه تعیین دقیق اینکه چه کسی پس از تروما دچار PTSD خواهد شد و چه کسی نخواهد شد تقریباً غیرممکن است، اما می توانیم عوامل خطر زیر را در نظر بگیریم که ممکن است به احتمال ابتلا به اختلال استرس پس از سانحه کمک کند.

عوامل ژنتیکی

تحقیقات همچنان به کاوش نقش ژنتیک در ایجاد PTSD ادامه می دهد. مطالعاتی وجود داشته است که نشان دهنده تأثیر ژنتیکی بر ایجاد شرایط سلامت روان مانند اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی و افسردگی اساسی است و محققان تأثیر ژنتیکی را در ایجادPTSD نیز پیدا می کنند.

زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به PTSD هستند. شیوع PTSD در طول عمر بین ۱۰ تا ۱۲ درصد در زنان و ۵ تا ۶ درصد در مردان گزارش شده است.

محققان دریافتند که در بین زنان اروپایی-آمریکایی به طور خاص، نزدیک به یک سوم (۲۹ درصد) از خطر ابتلا به PTSD پس از یک رویداد آسیب زا تحت تأثیر عوامل ژنتیکی قرار گرفته است. مشخص شد که میزان خطر ژنتیکی در مردان بسیار کمتر است.

نویسنده اول این مطالعه، دکتر لاریم دانکن، نتیجه گرفت که “PTSD ممکن است یکی از قابل پیشگیری ترین اختلالات روانی باشد.” با درک اینکه همه افرادی که تروما را تجربه می کنند دچار PTSD نمی شوند، او اهمیت این تحقیقات ژنتیکی را برای مداخله سریع پس از تروما برای افرادی که از نظر ژنتیکی بیشتر در معرض خطر هستند، به اشتراک می گذارد.

تحقیقات فعلی

مارکرهای ژنتیکی که در حال حاضر برای بررسی نقش آنها در تأثیر بر ایجاد PTSD در حال بررسی هستند شامل مواردی مانند ژن انتقال دهنده سروتونین (۵-HTTLPR) و ژن‌های مرتبط با محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (HPA) هستند.

علاوه بر این، تحقیقاتی در مورد پروتئین گیرنده یتیم مرتبط با رتینوئید آلفا (RORA) به دلیل نقشی که در نوروپروتکشن ایفا می کند، به حفاظت نورون ها و سلول های گلیال از اثرات تخریبی استرس اکسیداتیو که تأثیری از تجربه استرس آسیب زا است، انجام می شود.

عوامل اجتماعی

حمایت اجتماعی یا عدم آن، یک عامل خطر مهم است. افرادی که گزینه های محدودی برای حمایت اجتماعی دارند، بیشتر در معرض خطر PTSD هستند. پس از رویداد آسیب زا، نیاز به منابع حمایت ایمن برای کمک به افراد برای پردازش تجربه خود به شیوه ای سالم و بازگشت امید از طریق ارتباطات عاطفی امن و مطمئن ضروری است.

کسانی که از استراتژی‌های مقابله اجتنابی بیشتری استفاده می‌کنند، پس از تجربه یک رویداد آسیب زا، کمتر از منابع حمایتی استفاده می‌کنند یا به دنبال ارتباطات سالم هستند. افرادی که به طور کلی سعی می کنند با چالش ها به صورت انفرادی مقابله کنند، ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به PTSD باشند.

حتی اگر حمایت در دسترس باشد، ممکن است برای جلوگیری از ابتلا به PTSD کافی نباشد.

عوامل بیولوژیکی و عصبی

دو عامل خطر که نشان داده شده است که ممکن است بر ایجاد PTSD پس از تروما تأثیر بگذارد، IQ و روان‌رنجوری هستند. افرادی که تمایل به نمره پایین‌تر در تست‌های IQ دارند، بیشتر مستعد ابتلا به PTSD هستند.

علاوه بر این، افرادی که روان‌رنجوری بیشتری دارند، احتمال بیشتری برای ابتلا به PTSD دارند.

روان‌رنجوری یک ویژگی شخصیتی افرادی است که بیشتر از حد متوسط ​​احتمال دارد اضطراب، احساس گناه، نگرانی، ترس، خشم، ناامیدی و غم را تجربه کنند.

همانطور که قبلاً ذکر شد، تعداد تحقیقاتی که به بررسی نقش ژنتیک در ایجاد PTSD اختصاص داده شده است، رو به افزایش است. با توجه به اینکه PTSD در همه افرادی که یک رویداد آسیب زا را تجربه می کنند رخ نمی دهد، این یافته های مداوم به تعیین بهتر افرادی که ممکن است در معرض خطر بیشتری باشند کمک می کند تا مداخلات و درمان ها بیشترین کمک را داشته باشند.

اختلال استرس پس از سانحه، همراه با شرایط دیگر مانند افسردگی اساسی، با کاهش حجم مغز، به ویژه در مناطق پیشانی مرتبط است. تحقیقات نشان داده است که این کاهش حجم با گزارش‌های بیشتر از اضطراب در شرکت کنندگان مرتبط است.

با درک اینکه تأثیر عاطفی تروما می تواند اثر تجمعی داشته باشد، درک اینکه چگونه تجارب آسیب زا گذشته می تواند یک عامل خطر برای فردی برای ابتلا به PTSD پس از یک رویداد آسیب زا باشد، آسانتر است.

عوامل دیگر

یکی دیگر از عوامل خطر در ایجاد PTSD پس از یک رویداد آسیب زا، تجربه یک ترومای دیگر در گذشته است. تأثیر تروما اثر تجمعی دارد. این بدان معناست که بازمانده تروما که قبلاً علائم اختلال استرس پس از سانحه را نشان نداده بود، ممکن است پس از ترومای بعدی دچار PTSD شود.

سابقه مبارزه با یک اختلال روانی قبل از رویداد آسیب زا نیز می تواند یک عامل خطر در ایجاد PTSD باشد. نشان داده شده است که اختلالات خلقی موجود، اختلالات مرتبط با اضطراب و اختلال سلوک می توانند عوامل خطر تأثیرگذار باشند.

استرس های زندگی نیز یک عامل خطر هستند. هنگامی که افراد در حال حاضر استرس های زندگی مانند طلاق، فشار مالی، استرس کاری یا برای کودکانی که در مدرسه یا خانه با چالش های عاطفی مواجه هستند را تجربه می کنند، احتمال ابتلا بهPTSD می تواند افزایش یابد.

ماهیت رویداد محرک چیزی است که باید به عنوان یک عامل تأثیرگذار در نظر گرفت. نشان داده شده است که هر چه شدت رویداد بیشتر باشد، مانند شاهد مرگ یا خشونت شدید یا مجروح شدن در طول رویداد آسیب زا، می تواند یک عامل خطر باشد.

هنگامی که کسی در نتیجه تروما، مانند آزار جنسی، درد جسمی را تجربه کرده است، خطر ابتلا به PTSD بیشتر می شود، زیرا درد جسمی یادآور رویداد آسیب زا است.

کمک به کسی برای مقابله با یک رویداد آسیب زا

سخت است که بخواهید به دوست یا یکی از عزیزان کمک کنید، زمانی که او نمی خواهد در مورد اتفاقی که افتاده صحبت کند. ممکن است سخت باشد که به تلاش برای واکنش فرد ادامه دهید، به خصوص اگر احساس می کنید که او شما را پس می زند. اما زمانی که موارد زیر را انجام می دهید، می توانید به خوبی به او کمک کنید:

  • تعریف یک رویداد آسیب زا را درک کنید می توانید برخی از علائم را شناسایی کنید مایل هستید حتی اگر در ابتدا پذیرفته نشد، همچنان کمک ارائه دهید
  • به یاد داشته باشید، حمایت دلسوزانه شما پس از یک رویداد آسیب زا ممکن است تأثیر زیادی بر نحوه بهبودی فرد آسیب دیده و سرعت آن داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا