بهداشت و سلامت

تأثیر سیگار بر روی چهره و پوست شما

9 راهی که سیگار می‌تواند به پوست شما آسیب برساند

تاکنون، همه ما می دانیم که سیگار کشیدن خطرات جدی برای سلامتی دارد. بیماری های ریوی، سرطان و مشکلات قلبی همگی با سیگار کشیدن مرتبط هستند. اما آیا می دانستید که سیگار کشیدن همچنین می تواند به طور جدی بر چهره و پوست شما تأثیر بگذارد؟ این امر می تواند منجر به چین و چروک زودرس و پیری شود که می تواند بر ظاهر و عزت نفس شما تأثیر بگذارد.

خطرات جدی‌تری نیز برای پوست شما وجود دارد. سیگار حاوی سموم‌هایی است که می‌تواند باعث پیری زودرس و سایر بیماری‌های پوستی، از جمله سرطان پوست شود. اگر قبلاً بیماری پوستی دارید، سیگار کشیدن می‌تواند علائم آن را بدتر کند.

اگر در حال حاضر سیگار می‌کشید و متوجه می‌شوید که پوستتان آسیب دیده است، با پزشک خود در مورد راه‌های مدیریت علائم و منابع ترک سیگار صحبت کنید. در بسیاری از موارد، پس از ترک سیگار، پوست شما ممکن است شروع به ترمیم خود کند.

نگاهی گذرا:

سیگار کشیدن نه تنها سلامت جسمی داخلی شما را به خطر می‌اندازد، بلکه اثرات سلامتی آن نیز می‌تواند بر چهره و پوست شما ظاهر شود. پیری زودرس شایع است، اما شما همچنین به احتمال زیاد در صورت سیگاری بودن، التیام کندتر زخم، رنگدانه، اگزما، سرطان پوست و سایر بیماری‌های پوستی را تجربه خواهید کرد. اگر سیگاری هستید یا در گذشته سیگار کشیده اید، معاینات پوستی منظم را انجام دهید و در صورت مشاهده هر گونه مورد نگران کننده با پزشک خود صحبت کنید.

۱. پیری زودرس و چین و چروک زودرس

سموم‌های موجود در دود سیگار به کلاژن و الاستین، اجزای فیبری پوست شما که آن را سفت و انعطاف‌پذیر نگه می‌دارند، آسیب می‌رسانند. بدون آنها، پوست شما می‌تواند سفت و کمتر کشسان شود و منجر به چین و چروک عمیق‌تر و پیری زودرس شود.

سیگار کشیدن به تولید متالوپروتئیناز (MMPs)، آنزیمی که کلاژن را تجزیه می‌کند، کمک می‌کند. کلاژن پروتئینی است که برای کشسانی و صافی پوست حیاتی است. هنگامی که کلاژن آسیب ببیند، پوست تمایل به افتادگی دارد.

این چین و چروک ها معمولاً در صورت شما بیشتر قابل توجه هستند – بین ابروها، دور چشم و اطراف دهان و لب ها. سیگار کشیدن همچنین می تواند باعث افتادگی پوست، به خصوص زیر چشم و اطراف خط فک شود.

برای افرادی که سیگار می‌کشند، چین و چروک معمولاً بسیار زودتر از افرادی که سیگار نمی‌کشند شروع می‌شود.

سیگار کشیدن همچنین باعث پیری زودرس می‌شود زیرا رگ‌های خونی را باریک می‌کند (محدود کردن مقدار اکسیژنی که پوست شما دریافت می‌کند)، تولید رادیکال‌های آزاد را افزایش می‌دهد و سطح ویتامین A در پوست را کاهش می‌دهد.

شما ممکن است چین و چروک های عمودی دور دهان را نیز به دلیل جمع کردن لب هایتان دور سیگار ایجاد کنید.

رنگدانه پوست

سیگار کشیدن باعث افزایش ملانین در پوست می شود که می تواند منجر به لکه های تیره، به خصوص روی صورت شود. گرفتن مکرر سیگار بین انگشتان یکسان می تواند منجر به زرد شدن برخی رنگ های پوست از نیکوتین و سایر سموم های موجود در سیگار (به طور معمول به عنوان قیر شناخته می شود) شود. تحقیقات نشان می دهد که افرادی که انگشتانشان از سیگار لکه دار شده است، بیشتر به بیماری های مرتبط با سیگار کشیدن مبتلا می شوند.

ترمیم زخم

سیگار کشیدن باعث انقباض عروقی می شود که توانایی بدن برای گردش خون را مختل می کند و بهبود زخم را برای شما سخت تر می کند.

حتی برش ها و خراش های جزئی ممکن است در صورت سیگار کشیدن، زمان بیشتری برای بهبود نیاز داشته باشند. اگر سیگار می کشید، ممکن است بیشتر در معرض ایجاد اسکار از این جراحات جزئی نیز باشید.

اکثر پزشکان به بیماران خود توصیه می کنند قبل از عمل جراحی سیگار را ترک کنند زیرا سیگار کشیدن مانع از روند بهبود برش پوستی می شود.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) بیان می کند که سیگار کشیدن به طور قابل توجهی خطر عوارض پس از جراحی را افزایش می دهد. آنها در یک مطالعه مشترک با فدراسیون جهانی انجمن های بیهوشی (WFSA) دریافتند که هر هفته بدون دخانیات پس از چهار هفته ترک سیگار، درآمدهای بهداشتی را تقریباً ۲۰% بهبود می بخشد. آنها چنین پیشرفت هایی را به بهبود جریان خون به اندام های حیاتی در سراسر بدن نسبت می دهند.

پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری مزمن التهابی پوستی است که باعث ایجاد لکه های خارش دار و پوسته پوسته می شود. می تواند در نقاط مختلف بدن از جمله گوش، پوست سر، دست، ناخن و پا ظاهر شود. در رنگ‌های تیره پوست، پسوریازیس ممکن است به رنگ بنفش یا قهوه‌ای تیره با پوسته‌های خاکستری ظاهر شود. در رنگ‌های پوست روشن، ممکن است قرمز یا صورتی با پوسته‌های نقره‌ای به نظر برسد.

سیگار کشیدن یک عامل خطر برای ابتلا به پسوریازیس است. یک مطالعه نشان داد که هر چه افراد بیشتر سیگار می کشند، خطر ابتلا به پسوریازیس بیشتر است. ارتباط بین پسوریازیس و سیگار کشیدن ممکن است نیکوتین موجود در سیگار باشد. نیکوتین بر سیستم ایمنی، التهاب پوست و رشد سلول های پوستی تأثیر می گذارد که همه اینها می توانند به ایجاد پسوریازیس کمک کنند. افرادی که سیگار می کشند بیشتر در معرض ابتلا به پالموپلانتار پوسچولوسیس، وضعیتی هستند که در آن تاول های دردناک روی دست و پا ایجاد می شود. مانند پسوریازیس، این یک اختلال التهابی عودکننده است.

آکنه اینورسا

هیدرادنیت ساپوراتیوا (HS)، که بیشتر با نام آکنه اینورسا شناخته می شود، یک بیماری التهابی پوستی نسبتاً شایع است که در آن ضایعات در مناطقی از بدن که پوست با پوست تماس پیدا می کند مانند زیر بغل، کشاله ران و زیر سینه ایجاد می شود. یک مطالعه نشان داد که سیگار کشیدن بزرگترین عامل خطر محیطی برای ابتلا به آکنه اینورسا است.

همچنین افراد سیگاری کنونی بیشتر از افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند یا سیگار را ترک کرده اند، احتمالاً نواحی بیشتری از بدن تحت تأثیر HS قرار خواهند گرفت. ترک سیگار ممکن است به کاهش شدت بیماری و مؤثرتر کردن درمان ها کمک کند.

واسکولیت

واسکولیت گروهی از بیماری‌های خودایمنی است که در آن‌ها رگ‌های خونی تنگ و ملتهب می‌شوند و کار بدن برای رساندن خون به قلب و سایر اندام‌ها را دشوارتر می‌کنند.

پژوهشگران متوجه شده‌اند که سیگار کشیدن شما را در معرض خطر بسیار بالاتری برای نوعی واسکولیت به نام بیماری بوگر قرار می‌دهد.
علائم بیماری بوگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • انگشتان یا پاهای رنگ پریده، قرمز یا مایل به آبی
  • زخم‌های دردناک روی انگشتان یا پاها
  • آسیب بافت یا قانقاریا (پوسیدگی بافت)

همچنین ممکن است دست یا پاهای سرد و/یا درد در دست ها، پاها، مچ پا یا پاها را تجربه کنید.

بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، تقریباً هر مورد بیماری بوگر با سیگار کشیدن یا استفاده از سایر اشکال دخانیات مانند سیگار و تنباوی جویدنی مرتبط است.

متأسفانه، هیچ درمان قطعی برای بیماری بوگر وجود ندارد، اما ممکن است با دارو یا جراحی کنترل شود.

تلانژکتازی کف دست

تلانژکتازی (که به آن «رگ‌های عنکبوتی» نیز گفته می‌شود) وضعیتی است که در آن رگ‌های خونی کوچک در بدن گشاد یا گشاد می‌شوند و به دیواره‌های مویرگی آسیب می‌رسانند. این عارضه بیشتر در نزدیکی سطح پوست قابل مشاهده است، جایی که ممکن است لکه‌های بنفش دائمی یا رگه‌های رگ‌های خونی را مشاهده کنید.

تلانژکتازی کف دست به طور خاص در کف دست رخ می دهد و با سیگار کشیدن مرتبط بوده است. از آنجایی که نیکوتین موجود در تنباکو باعث انقباض رگ‌های خونی می‌شود، سیگار کشیدن می‌تواند منجر به این عارضه شود.

یک مطالعه نشان داد که از ۳۰ نفر که در حال حاضر سیگار می کشند، نیمی از آنها تلانژکتازی کف دست داشتند. از ۱۶ نفری که قبلاً سیگار می کشیدند، ۳۱٫۲٪ این عارضه را داشتند.

اگزما

سیگار کشیدن همچنین یک عامل خطر برای درماتیت آتوپیک (شایع ترین نوع اگزما) و همچنین اگزما دست است. اگزما به صورت تکه های خشک و خارش دار روی پوست ظاهر می شود. در رنگ‌های پوست روشن قرمز و در رنگ‌های پوست تیره قهوه‌ای به نظر می‌رسد.

افرادی که در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند نیز با خطر بیشتری برای ابتلا به اگزما دست مواجه هستند. یک مطالعه نشان داد که کودکانی که در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند، خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های پوستی آتوپیک مانند اگزما در نوجوانی دارند.

تحقیقات همچنین نشان داده است که سیگار کشیدن با افزایش خطر درماتیت تماسی، یک بیماری التهابی شایع پوست، مرتبط است.

سرطان پوست

دود سیگار حاوی مواد سرطان‌زا است که باعث ایجاد سرطان می‌شوند. اگر سیگار می‌کشید، خطر ابتلا به کارسینوم سلول سنگفرشی، نوعی سرطان پوست، بیشتر است.

علائمی که باید مراقب آنها باشید

کارسینوم سلول سنگفرشی ممکن است به صورت تکه‌های خشن یا پوسته‌پوسته، برجستگی‌های برجسته، زخم‌های باز یا زگیل‌های روی پوست به نظر برسد. این برجستگی‌ها ممکن است در رنگ‌های تیره پوست قهوه‌ای و در رنگ‌های پوست روشن قرمز باشند. اگر متوجه این موارد یا هر بافت غیرمعمول دیگری روی پوست خود شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

ترک سیگار و بهبود پوست

اگر با عارضه پوستی مرتبط با سیگار کشیدن دست و پنجه نرم می‌کنید، احتمالاً با ترک سیگار ، علائم را به نحو چشمگیری مدیریت کرده یا حتی شروع به بهبودی کنید.

با ترک سیگار، التهاب رگ‌های خونی که منجر به بسیاری از بیماری‌های پوستی مرتبط با سیگار کشیدن می‌شود را کاهش می‌دهید. گردش خون و ضربان قلب شما بهبود می‌یابد، عملکرد قلب و ریه‌های شما نیز همینطور. بازگشت جریان خون طبیعی اکسیژن و مواد مغذی را به سلول‌های پوست می‌رساند و پوست شما می‌تواند سالم‌تر به نظر برسد.

به طور کلی، بدن شما شروع به بهبود خود می‌کند. توانایی شما برای بهبود از زخم نیز بهبود می‌یابد.

یک مطالعه نشان داد که لکه‌های تیره و تغییر رنگ پوست در شرکت کنندگان چند هفته پس از ترک سیگار کاهش یافته است.

افراد مبتلا به آکنه اینورسا که سیگار می‌کشند، معمولاً نواحی بیشتری از بدن نسبت به افراد مبتلا به این بیماری که سیگار نمی‌کشند، تحت تأثیر قرار می‌گیرند.۱۲ همچنین یافته‌های مشابهی برای افراد مبتلا به پسوریازیس و اگزما گزارش شده است.

پزشکان به افراد مبتلا به بیماری بوگر توصیه می‌کنند برای بهبود علائم و جلوگیری از پیشرفت بیماری، سیگار را ترک کنند.

متخصصان پوست تشویق می‌شوند به بیماران خود توصیه کنند که صرف نظر از اینکه بیماری پوستی دارند یا خیر، سیگار را ترک کنند تا از هرگونه آسیب احتمالی که سیگار کشیدن به پوست وارد می‌کند، جلوگیری کنند.

چقدر زود شاهد بهبودی خواهید بود؟

تحقیقات نشان می‌دهد که ترک سیگار می‌تواند در عرض چهار هفته ظاهر صورت و پوست را بهبود بخشد. یک مطالعه نشان داد که قرمزی و لکه‌های پیری یک ماه پس از ترک سیگار توسط فرد کاهش یافته است. مطالعه دیگری نشان داد که رنگدانه ممکن است چهار تا دوازده هفته پس از ترک سیگار بهبود یابد.

سلامت روان و شرایط پوستی

افراد مبتلا به بیماری‌های پوستی ممکن است عزت نفس پایین، خودآگاهی، اضطراب و/یا افسردگی را تجربه کنند، به خصوص زمانی که علائم بیماری آنها افزایش می‌یابد.

اگر به دلیل بیماری پوستی خود هر گونه علائم سلامت روانی را تجربه می‌کنید، حتما برای دریافت کمک به پزشک خود مراجعه کنید.

پزشک شما می‌تواند شما را به یک متخصص سلامت روان معرفی کند که می‌تواند به شما در مقابله با این شرایط کمک کند.

درمان شناختی رفتاری (CBT) نشان داده است که تأثیر مثبتی بر افراد مبتلا به بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس دارد. شما ممکن است با این درمان مبتنی بر احساسات، کیفیت زندگی خود را بهبود بخشیده و با پرداختن به احساسات درونی خود در مورد بیماری، دیدگاه مثبت‌تری ایجاد کنید.
ممکن است کمی زمان ببرد، اما فواید ترک سیگار برای سلامتی و تندرستی شما ارزش تلاش برای آن را دارد. اگر مشکلی دارید، به یاد داشته باشید که منابع زیادی برای کمک وجود دارند.

سعی کنید با یک گروه حمایتی در نزدیکی خود تماس بگیرید یا یک برنامه ترک سیگار را روی تلفن خود دانلود کنید. هر روزی که بدون سیگار سپری کنید، یک روز دیگر است که پوست شما فرصت ترمیم خود را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا