کتاب و مجله

کتاب‌های شعر صوتی برای گوش دادن در خودرو

دورانی در زندگی بشر بوده است که زمستان‌های سرد و بلند را با خواندن رمان‌های طول و دراز مثل آنا کارنینا می‌گذرانده، زمانه‌ای که در آن می‌شد دورهم نشست و شاهنامه خواند. اما هر عصری ویژگی خود را دارد و زندگی انسان مدرن با سرعت و کمبود وقت گره خورده است و گاهی به انسان عصر جدید لقب بی‌حوصله هم نسبت می‌دهند. انگار دیگر مغزمان توانایی خواندن متن‌های طولانی‌تر از یک پیامک کوتاه را ندارد اما به نظرم این بی حوصلگی به دلیل کمبود وقت و سرعت زیاد زندگی است. از انسان عصر جدید توقع می‌رود درس بخواند، کار کند، زندگی خانوادگی خوبی داشته باشد، ورزش کند و همه‌ی این‌ها را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارد.

این شلوغی و کمبود وقت باعث می‌شود از فراقت‌هایی مانند خواندن شعر محروم شویم. اما در پی هر مشکلی راه حلی هم هست مثلاً گوش دادن به کتاب‌های صوتی به خصوص اگر همراه با انجام کارهایی مثل رانندگی باشد می‌تواند هم سختی رانندگی و ماندن در ترافیک را برایمان هموار کند و هم از لذت شعر بهره‌مند سازد. در این مقاله سعی داریم بهترین کتاب‌های صوتی با محتوای ادبی و شعر را که برای گوش دادن در خودرو مناسب است معرفی کنیم. البته این کتاب‌ها را می‌توان در هر حال و در هر زمان مثل رفت آمد، انجام کارهای منزل و… گوش داد.

کتاب صوتی عاشقانه های احمدرضا احمدی

کتاب صوتی عاشقانه های احمدرضا احمدی

تهیه این کتاب از دیجی کالا

هیچ چیز بهتر از گوش دادن به کتاب نویسنده‌ یا شاعری با صدای خودش نیست زیرا او کاملاً به زیر و بم کتاب آشناست، جای مکث‌ها را می‌داند، احساسی که از درون او جوشیده را منتقل می‌کند و کتاب را با همان حال و هوایی که نوشته برای ما می‌خواند. احمدرضا احمدی شاعر معاصر کشورمان در این مجموعه کتاب صوتی شعرهای عاشقانه‌ی خود را گرد هم آورده است و هوشیار خیام آهنگسازی و موسیقی این اثر را برعهده داشته است.

با این کتاب صوتی و محتوای عاشقانه و موسیقی آرامبخش آن می‌توانیم حباب امن و آرام خود را میان ترافیک خیابان‌های شلوغ بسازیم و با آرامش خیال بیشتری خود را به مقصد برسانیم. علاوه بر این‌ها با توجه به بسته‌بندی نفیس این کتاب، می‌توانید آن را به فرد خاصی در زندگی‌تان هدیه دهید و او را به سفری میان شعرهای عاشقانه‌ی احمدرضا احمدی دعوت کنید.

بخوانید: ۱۰ رمان محبوب کلاسیک از لیست کتابهای برتر گاردین

کتاب صوتی مسافر اثر خسرو شکیبایی

کتاب صوتی مسافر اثر خسرو شکیبایی

تهیه این کتاب از دیجی کالا

این کتاب سه بعد قدرتمند دارد که هر سه بعد آن به یک اندازه انسان را مجاب به شنیدن کتاب می‌کند. شعرهای سهراب سپهری، صدای بی‌نظیر خسرو شکیبایی و موسیقی گروه شهناز.

کتاب صوتی مسافر در واقع یکی از دفترهای هشت کتاب سهراب سپهری شاعر و نقاش لطیفی است که در شعرهایش تمام عقاید فلسفی و اجتماعی خود را به مخاطبِ هوشیار منتقل می‌کند. سهراب سپهری در سال ۱۳۴۵ و در شهر بابل شعر مسافر را سرود و سال‌هاست قطعات کوتاهی از این شعر بر سر زبان‌ها است:

مسافر از اتوبوس

پیاده شد:

“چه آسمان تمیزی!”

و امتداد خیابان غربت او را برد.

غروب بود.

صدای هوش گیاهان به گوش می‌آمد.

مسافر آمده بود

و روی صندلی راحتی، کنار چمن

نشسته بود:

“دلم گرفته،

دلم عجیب گرفته است.

نقطه قوت بعدی این کتاب صدای زنده‌یاد خسرو شکیبایی است که یکی از ستارگان سینمای ایران بین سال‌های ۱۳۴۲ تا ۱۳۸۷ بود. او علاوه بر ایفای نقش در بهترین و خاطره‌انگیزترین سریال‌ها و فیلم‌ها، شعرهای شاعران معاصر زیادی را نیز دکلمه و ماندگار کرد. کتاب صوتی مسافر آخرین کتابی است که با صدای خسرو شکیبایی برجای مانده است.

آهنگسازی و تنطیم این کتاب صوتی را محمدرضا احمدیان انجام داده و نوازندگی این آثار بر عهده‌ی گروه موسیقی شهناز بوده است. چیره‌دستی و مهارت اعضای این گروه در نواختن سازهای تخصصی‌شان مانند ارسلان کامکار، خاچیک بابایان و علیرضا خورشید فر باعث می‌شود نتوان از این اثر گذشت.

بخوانید: پیش از خواب چه کتابی برای کودکمان بخوانیم؟ معرفی ۸ مجموعه داستانی

کتاب صوتی گلستان سعدی اثر احسان چریکی

کتاب صوتی گلستان سعدی اثر احسان چریکی

تهیه این کتاب از دیجی کالا

بی شک سعدی یکی از بهترین شعرای ایران در شعر کلاسیک به شمار می‌رود. او را در سراسر جهان می‌شناسند و در ادبیات ایران و حتی جهان تأثیرگذار بوده است و اهل ادب به او لقب استاد سخن داده‌اند چرا که او با بلاغت بی‌نظیری توانسته است مفاهیم عمیقی اخلاقی و اجتماعی را در شعرهای خود بگنجاند و از طرفی غزل‌های او اوج عاشقانه‌های زبان فارسی است و شعرای پس از او به خصوص حافظ از او تأثیرهای زیادی گرفته‌اند. البته کتاب گلستان سعدی در زمره ادبیات تعلیمی جای می‌گیرد و شعر نیست اما نثر مسجع و آهنگین آن، همچنان فراز و نشیب‌های صوتی زیادی دارد و شنیدن آن کمتر از شعر نیست. به علاوه، یکی از راه‌های تقویت زبان فارسی و درست نویسی و درست خوانی، خواندن و شنیدن ادبیات کلاسیک فارسی است حتی برای کسانی که زبان مادری آنان فارسی است.

در این کتاب صوتی احسان چریکی و الهام نامی کتاب گلستان سعدی را خوانش کرده‌اند و مهدی زارع آهنگسازی آن و مهدی شیرازی آواز آن را بر عهده داشته‌اند.

بخوانید: ۵ کتاب خودشناسی که می‌تواند زندگی‌تان را تغییر دهد

کتاب صوتی غزل ناخدا اثر محمد علی سپانلو

کتاب صوتی صدای شاعر: غزل ناخدا اثر محمد علی سپانلو

تهیه این کتاب از دیجی کالا

زنده‌یاد محمد علی سپانلو در سال ۱۳۱۹ در جنوب تهران متولد شد و خواندن شعر را از پدرش یاد گرفت. او به گفته‌ی خودش با داستان‌هایی که پدرش از شاهنامه، نظامی و سعدی می‌خواند بزرگ شد و تحت تأثیر همین کتاب‌ها در بزرگسالی به شاعری، روزنامه‌نگاری، نقد ادبی و ترجمه روی آورد. او مجموعه شعرهای رگبارها، پیاده‌روها، نبض وطنم را می‌گیرم، تبعید در وطن، ساعت امید، فیروزه در غبار، پاییز در بزرگراه، و قایق‌سواری در تهران را سرود و آثاری از آلبرکامو، ژان‌ پل سارتر و دیگر نویسندگان مطرح فرانسوی را ترجمه کرد.

به گفته‌ی شاعر معاصر دیگر کشورمان فروغ فرخزادانگار “فقط صداست که می‌ماند” و زنده‌یاد محمد علی سپانلو پیش از مرگ خود، با همکاری مؤسسه نوین کتاب گویا، منتخبی از شعرهای خود را ضبط و منتشر کرد. روزبه یگانه انتخاب آثار موسیقی این اثر را برعهده داشته است.

بخوانید: ۵ رمان برتر معمایی از محبوب‌ترین‌های این ژانر ادبیات

کتاب صوتی عاشقانه های حافظ اثر احمد رضا احمدی

کتاب صوتی عاشقانه های حافظ اثر احمد رضا احمدی

تهیه این کتاب از دیجی کالا

احتمالاً حافظ مشهورترین شاعر ایرانی چه در ایران و چه در جهان است. در فرهنگ ایرانی غزل‌های حافظ بسیار ریشه‌دار است و در مراسم‌های مختلف مانند شب یلدا و نوروز و… از شعرهای حافظ برای گرفتن فال و تفرج استفاده می‌شود. یکی از القاب حافظ لسان‌الغیب است و اهل ادب به دلیل کنایه‌دار بودن اشعار او و اینکه هر کسی می‌تواند از زاویه و بعدی راز دل خود را در اشعار خافظ ببیند این لقب را به او نسبت داده‌اند. در این کتاب احمد رضا احمدی که خود یکی از شاعران معاصر ایرانی خوب است، اشعار عاشقانه‌ی حافظ را انتخاب و دکلمه کرده است. موسیقی این کتاب صوتی را هم داریوش دولتشاهی ساخته و اجرا کرده است. گوش دادن به این کتاب به خصوص در اوقات مرده باعث می‌شود کمی بیشتر با ادبیات کشورمان آشنایی پیدا کنیم و حتی بتوانیم اشعار این شاعر را حفظ کنیم.

بخوانید: ۱۲ کتاب برتر ادبیات کلاسیک جهان

کتاب صوتی یادگاری اثر خسرو سینایی

کتاب صوتی یادگاری اثر خسرو سینائی

تهیه این کتاب از دیجی کالا

خسرو سینایی متولد ۲۹ دی ۱۳۱۹ شهر ساری است و اکثر ما او را به خاطر آثار سینمایی‌اش می‌شناسیم. یکی از معروف‌ترین کارهای او عروس آتش است که در سال ۱۳۷۸ به اکران درآمد و برنده سیمرغ بلورین جشنواره فجر شد. او کارگردانی و فیلم‌نامه نویسی آثار زیادی را برعهده داشته است و در جشنواره‌های ایرانی و خارجی جوایز گوناگونی برنده شده است. اما خسرو سینایی در ابتدای این کتاب می‌گوید دوباره به شعر و موسیقی بازگشته است و تصمیم دارد خود واقعی‌اش باشد. او این کتاب صوتی را با صدای خودش و با همکاری مهرداد اسکویی خوانده است.

بخوانید: کتاب‌هایی از نویسندگانی که نوبل برنده شده‌اند

کتاب صوتی غلاغه به خونش نرسید اثر ابوالفضل زروئی نصرآباد

کتاب صوتی غلاغه به خونش نرسید اثر ابوالفضل زروئی نصرآباد

تهیه این کتاب از دیجی کالا

زنده‌یاد ابوالفضل زروئی نصرآبادی یکی از بهترین شاعران و طنزپردازان معاصر کشورمان بود که سال گذشته (۱۳۹۷) در سن ۴۹ سالگی در گذشت. شعرهای طنز او بسیار ظریف به نکات اجتماعی، سیاسی و خرده فرهنگ‌ها می‌پردازد و موسوی گرمارودی او را عبید زاکانی دنیای معاصر می‌داند. او در این مجموعه شعر به مسائل امروزی طوری می‌پردازد که گویی قرار است افسانه‌ای کهن را از کتابی قدیمی بخوانیم و همین راز زیبایی و طنازی کارهای او است. شعرهای این کتاب صورتی را نیما رئیسی خوانده است و آهنگسازی و موسیقی آن را مهدی زارع بر عهده داشته است. این کتاب بی شک یکی از کتاب‌های طنز خوب معاصر است و شنیدن آن پس از ساعت‌های کاری و برای خندیدن و فراموش کردن روز عالی است.

کتاب صوتی یک عاشقانه آرام اثر پیام دهکردی

کتاب صوتی یک عاشقانه آرام اثر پیام دهکردی

تهیه این کتاب از دیجی کالا

یک عاشقانه‌ی آرام اثری از نویسنده‌ی معاصر، نادر ابراهیمی است و با وجود اینکه این کتاب شعر نیست، اما من همیشه نادر ابراهیمی را بیشتر از آنکه نویسنده بدانم، شاعر دانسته‌ام. زبان لطیف و کلمات روانی که در آثار خود به کار می‌برد آنقدر شیوایی و بلاغت دارند که با شعر برابری می‌کنند. و این روایت عاشقانه از زوجی که دلباخته‌ی هم هستند محتوا را هم شاعرانه و لطیف می‌کند. کتاب یک عاشقانه‌ی آرام ساده است و پیچیدگی خاصی ندارد و بنابراین برای گوش دادن در خودرو ایده‌آل است. متن این کتاب را پیام دهکردی خوانده است و صدای او تصویرسازی را برای مخاطب ساده کرده است. به علاوه، کریستف رضاعی آهنگساز این اثر است و موسیقی ژرف و خواستنی‌ای سازگار با محتوای عاشقانه آن به مخاطب ارائه کرده است.

بخوانید: ۱۰ کتاب طنز موجود در بازار؛ کتابهایی برای خندیدن و کمی هم ادبیات

کتاب صوتی صدای شاعر اثر م آزاد

کتاب صوتی صدای شاعر اثر م آزاد

تهیه این کتاب از دیجی کالا

محمود مشرف آزاد تهرانی که اشعار خود را با تخلص م. آزاد به چاپ رسانده در سال ۱۳۱۲ در تهران متولد شد. او سال‌های زیادی را در کانون پرورشی فکری کودکان بود و اشعار زیادی برای کودکان گفته است. اما ۹ دفتر شعر برای بزرگسالان به نام‌های گل باغ آشنایی، باید عاشق شد و رفت، با من طلوع کن و… سرود. محمود مشرف آزاد تهرانی در ۷۲ سالگی یعنی دی ماه ۱۳۸۴ در تهران درگذشت.

این کتاب صوتی خود شاعر ۱۴ قطعه از آثار خود را می‌خواند و روزبه یگانه انتخاب موسیقی این کتاب را برعهده داشته است.

برچسب ها

ضحا تاجیک

هجده ساله بودم که با رویای نوشتن رشته‌ی روزنامه‌نگاری را در دانشگاه انتخاب کردم و بعد از چند سال کار در این رشته آن را کنار گذاشتم و بار دیگر به‌خاطر عشقم به خیاطی و لباس وارد دانشگاه شدم و به خواندن رشته‌ی طراحی پارچه و لباس مشغول شدم. از هفده سالگی وارد دنیای مد شدم و از وقتی به یاد دارم در حال نوشتنم. من عاشق لباس‌های رنگارنگ، کتاب‌های اسرارآمیز و فیلم‌های کلاسیک فرانسوی‌ام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن