کتاب و مجله

معروفترین رمانهای علمی تخیلی در دنیا

شما هم گاهی به این که در آینده زندگی چطور می­‌شود فکر کرده­‌اید؟ به این که پیشرفت تکنولوژی چه اتفاقات بزرگ­تری را می­‌تواند رقم بزند و البه چه خطراتی را می‌تواند به وجود بیاورد؟

بارها پیش آمده که اختراع جدید و بزرگی اتفاق بیفتد و همه با تعجب بگویند این اتفاق قبلا در فلان و یا فلان فیلم پیش­‌بینی شده، این دقیقا همان اتفاقی است که در کتاب­‌های علمی‌تخیلی می‌افتد. این کتاب­ها از همین جهت با کتاب­های تماما تخیلی و فانتزی متفاوتند که اتفاقات عجیب و باورنکردنی زمینه­‌ای واقعی و علمی دارند. حالا اگر به نوع کتاب­‌ها علاقه­‌مندید این لیست را از دست ندهید.

کتاب آخرین انسان اثر مارگارت اتوود

کتاب آخرین انسان اثر مارگارت اتوود

تهیه این کتاب از دیجی کالا

چاپ اول این کتاب با عنوان اوریکس و کریک در سال ۱۳۸۳ منتشر شده بود. نام آخرین انسان از عنوان ترجمه فرانسه گرفته شده است. اوریکس و کریک لقب دو نفر از شخصیت‌های اصلی کتاب است. این رمان در زمانی آغاز می‌شود که نسل انسان بر اثر فاجعه جهانی زیست‌شناسی از بین رفته است و تنها یک نفر باقی مانده است. او تنها بازمانده این فاجعه جهانی است، این داستان در گذشته اتفاق افتاده و در آینده روایت می‌شود. مارگارت اتوود می‌گوید: “هنگامی‌که‌ حوادث‌ اولیه‌ داستان‌ در ذهنم‌ شکل‌ گرفت‌ و مشغول‌ نگارش‌ اوریکس‌ و کریک‌ بودم‌، در واقعیت‌ این‌ حوادث‌ داشت‌ به‌ وقوع‌ می‌پیوست‌، حادثه‌ یازدهم‌ سپتامبر و پس‌ از آن‌ انتشار میکروب‌ سیاه‌زخم.” تمامی‌ اتفاقات‌ این‌ رمان‌ خواندنی‌ در سال‌های‌ پایانی‌ قرن‌ ۲۱ رخ‌ می‌دهد. اتوود با دقتی‌ مثال‌زدنی‌ گزارشی‌ از جهانی‌ می‌دهد که‌ ما در آن‌ زندگی‌ می‌کنیم‌. او آن‌قدر خواندنی و پرکشش این گذشته در آینده را روایت کرده که خواننده را کاملاً درگیر می‌کند تا کتابی با این حجم را یک‌نفس بخواند. بی‌جهت نیست که نام این اثر در فهرست نهایی جوایز متعددی در سال ۲۰۰۳ جای داده شده است.

بخوانید: ۱۰ رمان عاشقانه کلاسیک برای ادبیات دوستان

کتاب سفر به مرکز زمین اثر ژول ورن

کتاب سفر به مرکز زمین اثر ژول ورن

تهیه این کتاب از دیجی کالا

ژول ورن با تخیلی شگفت‌انگیز بسیاری از اختراعات علمی همچون خودرو، هلیکوپتر، زیردریایی، تلفن و دستاوردهایی مثل سفر به ماه را سال‌ها پیش از پیدایش آن‌ها، پیش‌بینی کرده بود. به همین خاطر او را پدر ادبیات علمی- تخیلی می‌دانند.

کتاب سفر به مرکز زمین او پس از انتشار در سال ۱۸۶۴ به محبوبیتی ناگهانی دست یافت. این کتاب داستان پروفسور لیدنبروگ دانشمند زمین شناس است که به این نتیجه می‌رسد که مرکز زمین از مواد داغ و مذاب تشکیل نشده است، او به خاطر مطرح کردن این نظریه مورد تمسخر همکارانش قرار می‌گیرد، ناگهان با یافتن نامه‌ای، راه دست یافتن به مرکز زمین به او نشان داده می‌شود. او قاطعانه در پی رفتن به مرکز زمین و کشف شگفتی‌ها و ناشناخته‌های آن است؛ بنابراین به سرعت گروه تحقیقاتی‌ خود را تشکیل می‌دهد و پای در سفری پرماجرا می‌گذارد، سفری که عجایب زیادی را پیش روی او و همراهانش قرار می‌دهد، از نبرد دایناسورها گرفته تا پدیده نور الکتریکی.

بخوانید: ۹ نمایشنامه از نمایشنامه نویس‌های برتر تاریخ ادبیات

کتاب بیست هزار فرسنگ زیر دریا اثر ژول ورن

کتاب بیست هزار فرسنگ زیر دریا اثر ژول ورن

تهیه این کتاب از دیجی کالا

یکی دیگر از کتاب­های معروف این نویسنده بیست هزار فرسنگ زیر دریا است که فیلم­هایی هم بر اساس آن ساخته شده. در این کتاب در سال ۱۸۶۶  مردی به نام آروناکس مامور می­شود تا به یک پرونده در مورد یک هیولای دریایی رسیدگی کند. اما او درمیابد این هیولا در واقع یک زیردریایی پیشرفته است که تحت فرماندهی فردی نابغه به نام کاپیتان نمو قرار دارد. در ادامه آروناکس همراه کاپیتان نمو به دنیایی شگفت انگیز از ناشناخته های زیر دریا سفر می کند و با شهر گمشده ی آتلانتیس آشنا می­شود.

بخوانید: ۸ رمان برنده جایزه ادبی بوکر که به فارسی ترجمه شده‌اند

کتاب دنیای قشنگ نو اثر آلدوس هاکسلی

کتاب دنیای قشنگ نو اثر آلدوس هاکسلی

تهیه این کتاب از دیجی کالا

دنیای قشنگ نو یک رمان علمی‌ تخیلی در مورد آینده است. وقایع این رمان در سال ۲۵۴۰ در شهر لندن می‌گذرد، آرمانشهری که در آن انسان ها با کمک مهندسی ژنتیک با ویژگی‌های از پیش تعیین شده متولد می‌شوند. در این جهان داشتن پدر و مادر نه تنها منسوخ شده است؛ بلکه عجیب و قبیح شناخته می‌شود. با تشکیل حکومت جهانی، نظام اخلاقی جامعه به کلی تغییر کرده و  جنگ و فقر از بین رفته‌اند. در این آرمانشهر حاکمانی توتالیتر به میل خود افراد را در طبقات مختلف اجتماعی جای می‌دهند و با شیوه‌های مدرن شرطی‌سازی، خلقیات و روحیات و علایقشان را عوض می‌کنند. هاکسلی در این کتاب، با طنزی تلخ و کوبنده نفرت خود را از سیاست و صنعت نشان داده و در مورد آینده هشدار داده است. در قسمتی از کتاب آمده: «برنارد: لنینا تو دلت نمی‌خواد آزاد باشی؟/ لنینا: منظورت رو نمی‌فهمم. من که آزادم. آزادم در اینکه بهترین کیف و گذران­ها رو بکنم. امروزه روز همه خوشبختند./برنارد خندید: امروزه روز همه خوشبختند. ما اینو از سن پنج سالگی به خورد بچه ها میدیم. اما لنینا، دلت نمی‌خواست آزاد بودی که به یه طریق دیگه خوشبخت باشی؟ مثلاً به طریقه خاص خودت، و نه به روش همه افراد دیگه؟/ لنینا تکرار کرد: منظورت رو نمی‌فهمم.»

بخوانید: ۹ کتاب از زبان افراد مشهور تاریخ

کتاب ۱۹۸۴ اثر جورج اورول

کتاب 1984 اثر جورج اورول

تهیه این کتاب از دیجی کالا

کتاب ۱۹۸۴ نوشته‌ی جورج اورول جزو یکی از مشهور‌ترین داستان‌های سیاسی در دنیا است. این کتاب که در سال ۱۹۴۹ نوشته شده است، در ژانر علمی‌ـتخیلی دسته‌بندی می‌شود اما در تلاش است در قالب یک داستان، نظام‌های کمونیستی و تمامیت‌خواه را به تصویر بکشد.

۱۹۸۴ تاکنون به بیش از ۶۵ زبان مختلف ترجمه شده و میلیون‌ها نسخه از آن به فروش رسیده است.

جورج اورول این رمان را در سال ۱۹۴۹ نوشت، زمانی‌که جنگ دوم جهانی به‌ تازگی تمام شده بود. این کتاب در حقیقت اخطاری به غرب در مورد گسترش کمونیسم بود؛ اما داستان این اثر را می‌توان به شرایط حاکم بر تمامی جوامع زیر سلطه‌ی حکومت‌ها‌ی استبدادی نیز تعمیم داد. داستان در سال ۱۹۸۴ (۳۵ سال بعد از تاریخ نگارش کتاب) در شهر لندن اتفاق می‌افتد. وینستون اسمیت، شخصیت محوری داستان، در جامعه‌ای زندگی می‌کند که به سه طبقه مجزا تقسیم می‌شود: طبقه کارگر، اعضای عادی حزب و اعضای رده‌ بالای حزب. او یک عضو عادی است که روزی تصمیم می‌گیرد اندیشه‌های خود را بنویسد. او به دور از دوربین‌هایی که بر اعمال همه افراد نظارت می‌کنند، چندین بار جمله مرگ بر برادر بزرگ (پیشوای حزب) را بر روی کاغذ می‌نویسد و… .

بخوانید: ۱۰ کتاب خاطره و تاریخی از اشخاص مهم

کتاب ز مثل زکریا اثر رابرت ابراین

کتاب ز مثل زکریا اثر رابرت ابراین

تهیه این کتاب از دیجی کالا

آن بردن دختر شانزده ساله ای است که تنهای تنها مانده. جنگ هسته ای درگرفته و دنیایی که او زمانی می‌شناخته حالا دیگر از بین رفته است. آن یک سال تنها در دره ای زندگی کرده و هیچ نشانی از آدمیزاد ندیده است. آن خاطراتش را هر روز می نویسد و سعی می‌کند امیدش را زنده نگه دارد اما تنهایی او را ترسانده و هر روز امیدش کمرنگ تر می شود اما کمی بعد تنهایی او شکسته می شود. کس دیگری زنده مانده و دارد به سمت دره می آید. این مرد کیست؟ جه می‌خواهد؟ می‌شود به او اعتماد کرد؟

بخوانید: ۱۰ رمان محبوب کلاسیک از لیست کتابهای برتر گاردین

کتاب جنگ دنیاها اثر اچ جی ولز

کتاب جنگ دنیاها اثر اچ جی ولز

تهیه این کتاب از دیجی کالا

کتاب جنگ دنیاها در کنار سایر رمان های اچ. جی. ولز از اولین و برترین آثار علمی تخیلی در طول تاریخ است که در سال ۱۸۹۷ چاپ شده است.

این کتاب یکی از نخستین آثاری است که ستیز انسان و موجوات فضایی را به تصویر می‌کشد. این اثر خواندنی و هیجان‌انگیز از آن زمان الهام‌بخش نویسندگان بسیاری بوده و حالا ترجمه‌ متن خلاصه‌شده‌ آن، به شکل کمیک استریپ، در مجموعه‌ «شاهکارهای ادبی مصور» پیش روی خوانندگان است.

این داستان در لندن و اواخر قرن نوزدهم رخ می‌دهد در زمانی که مدتی است برجستگی‌ها و انفجارهایی در سطح سیاره‌ مریخ به چشم می‌خورد. چند دانشمند در رصد خانه‌های مختلفی متوجه این پدیده‌ شگفت‌انگیز شده‌اند. آیا روی این سیاره موجودات هوشمندی زندگی می‌کنند؟ کسی جوابی برای این سؤال ندارد تا اینکه شیئی به زمین اصابت می‌کند. در ابتدا به نظر می‌رسد این شیء شهاب‌سنگ باشد، اما شهاب‌سنگی در کار نیست… .

بخوانید: ۵ کتاب خودشناسی که می‌تواند زندگی‌تان را تغییر دهد

کتاب فرانکشتاین اثر مری شلی

کتاب فرانکشتاین اثر مری شلی

تهیه این کتاب از دیجی کالا

این رمان که جزء مهم ترین آثار پیشرو در ژانرهای ترس و علمی تخیلی است. فرانکشتاین دانشمند جوانی است جاه‌طلب و جویای نام که جانوری زنده به شکل انسان و با ابعاد کمی بزرگ‌تر از یک آدم معمولی و با ریخت و قیافه‌ای زشت و مخوف می‌سازد که همه، از جمله خودش، از دست او و شرارت‌هایش می‌گریزند. اما در کاربرد عام به تدریج خود آن هیولا به فرانکشتاین معروف شده و این نام اسم عامی شده برای مخلوق ویرانگری که از اختیار آفریننده‌ی خویش نیز خارج شود و حتا خالقش قادر به مهار نیروی مخرب او نباشد.

بخوانید: ۵ رمان برتر معمایی از محبوب‌ترین‌های این ژانر ادبیات

کتاب ایزدان هم اثر آیزاک آسیموف

کتاب ایزدان هم اثر آیزاک آسیموف

تهیه این کتاب از دیجی کالا

ایزدان هم را چه منتقدان و چه خود آیزاک آسیموف متفاوت ترین رمان او و یکی از سه کتاب برتر او می دانند. ایزدان داستانی است شامل بر سه بخش پیوسته که به ترتیب در زمین و بر روی ماه و بر روی سیاره ای رو به مرگ جهانی موازی با جهان ما رخ میدهد. این کتاب یکی از علمی ترین آثار آسیموف است؛ پر از توضیحاتی درباره ی ذرات بنیادی و نیروهای هسته ای، جزییاتی بی اندازه زیبا و حیرت انگیز از بیگانگانی که جفت­هایشان شامل بر سه عضو است و از نور ستاره شان تغذیه میکنند. در کتاب ایزدان فضایی ها با زمین تماس بر قرار کرده اند؛ اما نه از جهان خودمان، بلکه از جهانی موازی و می­خواهند با تفاوت قوانین بنیادی فیزیک در دو جهان، منبعی ارزان و بی پایان از انرژی به زمین پیشکش کنند، اما هیچ لطفی بی دلیل و رایگان نیست. تنها سه نفر از حقیقت هراس انگیز اطلاع دارند-یک دانشمند زمینی مطرود، یک موجود بیگانه ی یاغی ساکن آن سیاره رو به مرگ در جهان موازی و یک انسان شهودگرای متولد ماه که نابودی قریب الوقوع خورشید را حس می­کند. این­ها حقیقت را می­دانند…این ها بهای انرژی ارزان و فراوان را می­دانند؛ اما چه کسی حرفشان را باور میکند؟ این چند ذی حیات انسان و بیگانه کلید بقای زمین را در دست خود دارند.

بخوانید: کتاب‌هایی از نویسندگانی که نوبل برنده شده‌اند

کتاب شهر و ستارگان اثر آرتور سی کلارک

کتاب شهر و ستارگان اثر آرتور سی کلارک

تهیه این کتاب از دیجی کالا

یک میلیارد سال بعد که اقیانوس های زمین تبخیر شده اند و بشر هم تقریبا از زمین ناپدید شده، ساکنان «هر دیاسپار»تصور میکنند آخرین انسان های کیهان هستند، اما هیچ چیزی از سیاره ی زمین و دیگر نقاط جهان نمی­دانند. شهر با دیواری بلند از جهان جدا شده و میلیون ها میلیون سال است که کسی شهر را ترک نکرده، هرچند همه­ی انسان ها عمر جاویدان دارند. سپس بعد از میلیون­ها سال، نخستین بچه متولد میشود: «آلوین»که بی اندازه کنجکاو است از دنیای بیرون شهر بداند. آلوین به رغم همه­ی مشکلات سفری را آغاز می­کند که حقیقت شهر و تاریخ بشر را بیابد و بی آن که خود بخواهد آینده­ی تازه­ای برای بشر رقم بزند… .

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن