هدایای نوروزی
کتاب و مجله

۱۰ رمان عاشقانه کلاسیک برای ادبیات دوستان

عاشقانه­‌های کلاسیک همان­‌هایی هستند که تا مدت­‌ها در ذهنتان جا خوش می­‌کنند، کتا‌‌ب‌­هایی که آنقدر در آرامش و با ذکر جزئیات شخصیت‌­ها و اتفاقات را روایت می­‌کنند که جزئی از زندگیتان می­‌شوند و باعث می­‌شوند با رضایت کامل یک کتاب هزار صفحه­‌ای را بخوانید.

شاید دسته بندی آثار کلاسیک و تصمیم گرفتن اینکه کدام­‌ها عاشقانه محسوب می­‌شوند و کدام­‌ها نه کار سختی باشد، زیرا این رمان­‌های معمولا طولانی آنقدر شخصیت و داستان­‌های مختلفی دارند که نمی‌­توان آن­ها را در یک دسته­‌بندی خاص جای داد. به‌هرحال این لیست ده­تایی فقط تعدادی از این کتاب­‌ها را برای دوست‌داران این ژانر پوشش می­‌دهد.

کتاب غرور و تعصب اثر جین آستین

کتاب غرور و تعصب اثر جین آستین

تهیه این کتاب از دیجی کالا

رمان غرور و تعصب دومین داستان جین آستن است. او این داستان را در سال ۱۷۹۶ نوشت؛ یعنی زمانی که ۲۱ سال داشت؛ اما کتاب تا سال ۱۸۱۳ چاپ نشد. با وجود اینکه  این کتاب سال ها مورد بی مهری قرار گرفت، اما بسیاری از منتقدان آن را بهترین اثر آستین به شمار می‌آورند. جین آستین  در بستر زندگی خانوادگی و اجتماعی به بررسی و تحلیل انسان‌ها و روابط میان آنها می‌پردازد و همچون یک روانشناس آنها را موشکافی می‌کند. این کتاب ماجرای دختری از طبقه متوسط است که مردی مغرور از طبقه ثروتمند به او علاقمند می‌شود.  قصه از جایی آغاز می شود که مردی ثروتمند و خوش سیما به نام «بینگلی» در همسایگی خانواده‌ی «بنت» سکونت می‌کند. خانم بنت که شدیداً علاقمند است برای دخترانش همسری مناسب پیدا کند، درصدد است که توجه آقای بینگلی را جلب کند.

سر انجام در ضیافت اقای بینگلی، این فرصت مهیا می‌شود. در این میهمانی فرد دیگری به نام آقای دارسی نیز حضور دارد که جوانی خودخواه و متعصب است، آشنایی او با «الیزابت» آغازگر حوادث بعدی داستان است…. قسمتی از این کتاب را با هم مرور می‌کنیم: «زمانی گذشت. از بینگلی و دارسی هیچ خبری نبود. جین به همراه دایی و زن دایی‌اش به هانسفورد رفت تا بتواند روحیه از دست رفته‌اش را بازیابد. پس از حدود یک هفته‌ الیزابت هم پیش او رفت در آنجا با دارسی دیدار کرد. دارسی به او اظهار عشق و علاقه کرد؛ ولی الیزابت با رد درخواست او، از ستم‌های او به ویــکهام و جدا کردن چارلز از جین حرف زد. فردای آن روز دارسی در نامه‌ای به الیزابت نوشت: «خانم محترم! ویکهام فردی هوس‌باز و دروغگو است. او آن انسانی نیست که شما تصور می کنید او قصد فریب خواهر کوچک‌ من  را داشت که با تلاش های من موفق نشد.»

بخوانید: ۹ نمایشنامه از نمایشنامه نویس‌های برتر تاریخ ادبیات

کتاب گتسبی بزرگ اثر اسکات فیتس جرالد

کتاب گتسبی بزرگ اثر اسکات فیتس جرالد

تهیه این کتاب از دیجی کالا

این رمان از آثار برجسته ادبیات امریکا در قرن بیستم به شمار می‌رود، اثری کلاسیک که پیوسته تجدید چاپ می‌شود و  توانسته است خوانندگان چند نسل را مسحور خود سازد. داستان این رمان شورانگیز از این قرار است: نیک، مرد جوانی که به تازگی فارغ التحصیل شده است، برای پیدا کردن کار به  لانگ آیلند می‌رود. در همسایگی او زوج ثروتمندی به نام‌های دیزی و تام ساکن هستند. نیک به زودی در می‌یابد که مرد مرموز و بسیار ثروتمندی به نام جی گتسبی نیز در نزدیکی آن‌ها زندگی می‌کند. نیک در یکی از مهمانی‌های بزرگ گتسبی با او ملاقات می‌کند و متوجه می‌شود گتسبی سال‌هاست در پی رویایی دست نیافتنی سرگردان است. رویایی که کم کم موجب بروز اتفاقات دیگری می‌شود… . نویسنده در تلاش است اوضاع اقتصادی و اجتماعی آمریکا را در دهه‌ی ۱۹۲۰ ترسیم کند. فیتز جرالد در این رمان با طنزی سیاه و نثری ساده از بین رفتن رؤیای آمریکایی را به تصویر می‌کشد.

فیتز جرالد، نوشتن «گتسبی بزرگ» را در سال ۱۹۲۳ آغاز کرد و  پنج بار ناچار به بازنویسی آن شد. شاید قسمت‌هایی از این رمان از زندگی شخصی خود نویسنده الهام گرفته شده باشد. در واقع مشابهت‌هایی بین رابطه گتسبی و دیزی با ماجراهای فیتس جرالد و همسرش زلدا وجود دارد. قسمتی از کتاب را با هم مرور می‌کنیم: «دست‌هایش را در جیب کتش کرد و با اشتیاق دوباره به نظاره پرداخت، انگار که حضور من خدشه‌ای بر شب زنده داری مقدس او وارد می‌آورد. به راه خود رفتم و او را همان جا ایستاده در مهتاب به حال خود رها کردم. دست دادیم و من راه افتادم. هنوز به شمشادهای حصار نرسیده بودم که چیزی را به خاطر آوردم و به عقب برگشتم. از آن سوی عرصه چمنش فریاد کشیدم؛ که «جماعت گندی هستن. شما ارزشتون به تنهایی به اندازه همه اونا با همه.»

بخوانید: ۸ رمان برنده جایزه ادبی بوکر که به فارسی ترجمه شده‌اند

کتاب عشق در زمان وبا اثر گابریل گارسیا مارکز

کتاب عشق در زمان وبا اثر گابریل گارسیا مارکز

تهیه این کتاب از دیجی کالا

کتاب حلقه‌ است، یک حلقه ی ماجرا را که می‌خوانی، حلقه باز می‌شود و با ماجرایی بزرگ‌تر، تکان دهنده‌تر، زیباتر و غمگین‌تر رو در رو می‌شوی. شخصیت‌های اصلی رمان هر کدام داستان خود را تعریف می‌کنند و در کنار داستان خویش با داستان شخصیت دیگر داستان رو در رو می‌شویم، شخصیت دیگر راوی می‌شود و داستان پیش می‌رود تا همه چیز شکل بگیرد: داستانی از اواخر قرن نوزدهم تا اوایل قرن بیستم. فلورنتینو، جوانی لاغر اندام و نحیف از خانواده ای متوسط است. او فرزند نامشروع مردی است که صاحب یک شرکت کشتیرانی است. او در کودکی پدرش را از دست داده است و با مادرش که مغازه ای خرازی دارد زندگی می کند. در جوانی در تلگرافخانه مشغول کار می شود و وقتی برای رساندن یک تلگراف به خانه ای وارد می شود، با دیدن دختر خانواده (فرمینا) عاشق او می شود. فرمینا که مادرش را در کودکی از دست داده است با پدرش زندگی می کند.

در بخشی از داستان می‌خوانیم: «فلورنتینو آریثا، پس از آن که فرمینا داثا عشقش را رد کرده بود، حتی برای یک لحظه هم از فکر او بیرون نرفته بود. مرد به رغم چندین عشق طولانی و پر مخمصه، یک‌بند فقط به او فکر کرده بود و پنجاه و یک سال و نه ماه و چهار روز سپری شده بود. لزومی نداشت تا مثل زندانی‌ها روی دیوار سلول هر روز خط بکشد تا زمان را به خاطر داشته باشد و قاطی نکند؛ به هر حال هر روز مسئله‌ای پیش می‌آمد و او را به یادش می‌آورد. تنها با مادرش ترانزیتو آریثا، در قسمتی از یک خانه اجاره‌ای در خیابان پنجره‌ها زندگی می‌کرد. مادرش از دوران جوانی در همان خیابان یک مغازه خرازی داشت و در ضمن پیراهن‌های پاره و پارچه‌های کهنه تکه‌پاره را هم به عنوان باند زخم‌بندی می‌فروخت تا برای بستن زخم سربازانی که در جنگ مجروح شده بودند، به کار روند… .»

بخوانید: ۹ کتاب از زبان افراد مشهور تاریخ

کتاب آنا کارنینا اثر لئون تالستوی

کتاب آنا کارنینا اثر لئون تالستوی

تهیه این کتاب از دیجی کالا

کتاب آناکارنینا یک داستان عاشقانه‌ی اجتماعی تراژیک است که توسط لئو نیکلایویچ تولستوی، نویسنده برجسته تاریخ معاصر نوشته‌شده است. تولستوی در این رمان شرح‌حال روابط میان خانواده‌‌های روسی در طبقه اشراف در قرن نوزدهم را روایت می‌کند. نیمی از کتاب به شخصیتی به‌نام آناکارنینا می‌پردازد و نیم‌دیگر آن شرح‌حال شخصیتی به‌نام «لوین» را از نظر می‌گذراند. داستان از آمدن آناکارنینا نزد خانواده برادرش به‌منظور حل اختلافات آ‌ن‌ها آغاز می‌شود. اقامت این زن جوان در مسکو سرآغاز ماجراهای این کتاب می‌شود. آناکارنینا برخلاف دیگر اثر برجسته‌ی تولستوی، جنگ و صلح، درون‌مایه‌ای عاشقانه و اجتماعی دارد و از این نظر عامه‌پسندتر است. این رمان که در آغاز طی سه سال به‌صورت پاورقی در گاهنامه‌ای منتشر می‌شده است یکی از شاهکار‌های ادبیات جهان در سبک واقع‌گرا است. قسمت کوتاهی از متن را در ادامه می‌خوانیم: « بار گناهی نکرده را پذیرفتن دردناک بود، امّا بی‌گناهی خود را ثابت کردن و درد را بر دوست روا داشتن دل سنگ می‌خواست. مثل بیماری نیم‌خفته و از درد نالان می‌خواست محل دردناک را از تن خود جدا کند و به دور اندازد و چون بیدار شد دید که جای دردناک وجود خود اوست.» براساس این رمان در سال ۲۰۱۲ فیلمی به همین نام هم ساخته شده است.

بخوانید: پر فروشترین رمانهای ایرانی در تابستان ۱۳۹۸

کتاب رنج های ورتر جوان اثر یوهان ولفگانگ فون گوته

کتاب رنج های ورتر جوان اثر یوهان ولفگانگ فون گوته

تهیه این کتاب از دیجی کالا

این رمان کلاسیک آلمانی شرح زندگی و قصه‌ی عاشقانه‌ی حقوق‌دانی جوان به‌نام «ورتر» است. ورتر جوان در یک مهمانی، دلباخته‌ی دختری زیبا به‌نام «لوته» می‌شود و خود را به دام اتفاقات و رنج‌های این عشق می‌اندازد. کل داستان شامل نامه‌های ورتر است، به‌جز قسمت انتهایی آن که شرح مرگ قهرمان داستان از زبان نویسنده بیان می‌شود. گوته که این رمان را در بیست‌وپنج‌سالگی نوشته است، توانست آن را از همان زمان جز بهترین و محبوب‌ترین کتاب‌ها در بین مخاطبان قراردهد. البته به‌دلیل آنکه در روایت این داستان عاشقانه به خودکشی اشاره می‌شود در زمان انتشار تا چند سال از سوی روحانیون ممنوع اعلام شده بود. در نقل‌هایی گفته‌شده است این کتاب مورد علاقه‌ی بسیار زیاد ناپلئون بوده است، تا آنجایی که حدود هفت‌ دور آن را خوانده است! قسمتی از متن کتاب را در ادامه می‌توانید بخوانید: «همه‌ی بزرگان و آموزگاران و مربیان برآیند که بچه خودش نمی‌داند چرا می‌خواهد. ولی این که بزرگ‌ترها هم مثل بچه در دامان زمین تاتی می‌کنند و مثل بچه نمی‌دانند از کجا آمده‌اند و به کجا می‌روند، و در کار و کردارشان حتی آن هدف راستین و روشن بچه هم نیست و مثل بچه هم به حکومت با ابزار نان قندی و توسری تن در می‌دهند، واقعیتی ست که بسا بسیاری نپذیرند، حالی که به گمان من این واقعیت روشنی روز را دارد!».

بخوانید: ۱۰ کتاب خاطره و تاریخی از اشخاص مهم

کتاب بلندی های بادگیر اثر امیلی برونته

کتاب بلندی های بادگیر اثر امیلی برونته

تهیه این کتاب از دیجی کالا

این کتاب، جایگاه خود را به عنوان یکی از آثار کلاسیک ادبیات داستانی انگلستان و جهان یافته است، به بسیاری از زبا‌ن‌های زنده دنیا ترجمه شده و چندین فیلم براساس آن ساخته شده است که مشهورترین آن‌ها دو فیلمی است که توسط بونوئل و ویلیام وایلر کارگردانی شده‌اند. بلندی‌های بادگیر را امیلی برونته با نام مستعار آلیس بل نخستین بار در سال ۱۸۴۷ منتشر کرد. او یک سال بعد از دنیا رفت و چاپ دوم کتاب در سال ۱۹۵۰ به تصحیح خواهرش شارلوت، که خود نویسنده‌ای توانا بود، منتشر شد. تنها اثری که از این نویسنده به جامانده است همین رمان بلندی‌های بادگیر است. برونته شاعر نیز بوده است و اشعار بسیاری سروده است. دو خواهر او یعنی شارلوت و آن نیز هر دو شاعر بوده‌اند. به اعتقاد بسیاری از  منتقدان، کتی، شخصیت اصلی رمان بلندی‌های بادگیر، بسیار شبیه خود امیلی برونته است، داستان از آنجا آغاز می‌شود که مردی به نام لاکوود خانه‌ای را از شخصی به نام هیثکلیف اجاره می‌کند و داستان ساکنان آن خانه را از زبان خدمتکار می‌شنود. ماجرای آقای ارنشا که به همراه فرزندانش هیندلی و کاترین در خانه ای به نام وادرینگ هایتز زندگی می‌کند و روزی پسر بی‌سرپرستی به نام هیثکلیف را با خود به خانه می‌آورد، ورود این پسر به منزل ارنشا، ماجراهایی را با خود به همراه دارد… .

بخوانید: ۱۰ رمان محبوب کلاسیک از لیست کتابهای برتر گاردین

کتاب جین ایر اثر شارلوت برونته

کتاب جین ایر اثر شارلوت برونته

تهیه این کتاب از دیجی کالا

جین ایر معروف‌ترین اثر شارلوت برونته، نویسنده انگلیسی است. او  این کتاب را در سال ۱۸۴۷ با نام مستعار کارر بل منتشر کرد، در زمان انتشار جین ایر از آن استقبال فراوانی شد و محافل ادبی لندن برای شناختن نویسنده آن کنجکاوی و اشتیاق زیادی نشان دادند. امروزه هم کتاب یکی از آثار مهم کلاسیک دنیا به شمار می‌‏آید و تاکنون ۱۸ نسخه‌ سینمایی با اقتباس از این رمان ساخته شده‌اند. شارلوت برونته در نوشتن این کتاب، از تجربیات زندگی خودش الهام گرفته است. او در کودکی به همراه خواهرانش برای آموزش به مدرسه شبانه روزی کاون‌بریج  فرستاده شد، این مدرسه بی شباهت به مؤسسه لووود نبود که جین ایر هشت‏ سال از عمرش را در آنجا گذراند. کتاب، روایت دختر یتیمی به نام جین ایر است که نمی‌تواند زندگی کسالت‌بار را تحمل کند و با اعتقاد کامل به فضیلت‌های اخلاقی قدم به اجتماع می‌گذارد. جین ایر که در یک پرورشگاه بزرگ شده، به عنوان معلم سرخانه به خانه‌ای اشرافی می‌رود. ارباب مرموز خانه، آقای روچستر، با او رفتاری عجیب دارد، کم کم اتفاقاتی در این خانه می‌افتد که جین متوجه علت آن‌ها نمی‌شود… .

بخوانید: ۵ کتاب خودشناسی که می‌تواند زندگی‌تان را تغییر دهد

کتاب رنج دلدادگی اثر تئودور فونتانه

کتاب رنج دلدادگی اثر تئودور فونتانه

تهیه این کتاب از دیجی کالا

کتاب رنج دلدادگی اولین بارکه در سال ۱۸۸۷ به انتشار رسید به خاطر به تصویر کشیدن روابط میان افرادی از طبقه های متفاوت اجتماع، باعث جنجال­های زیادی شد.

لینه خیاطی جوان، زیبا و یتیم، و بوتو افسر سواره نظامی خوش سیما و اشرافی است. آن ها دل به یکدیگر داده و می دانند که عمر باهم بودنشان بسیار کوتاه است زیرا جامعه رابطه ی آن ها را بر نمی تابد و به جدیت احساساتشان اعتنایی ندارد. با اینکه به نظر می آید بوتو زندگی روشنی پیش رو دارد، عشقش مانع خوشبختی اش می شود… .

بخوانید: کتابهایی که به فیلم تبدیل شده‌اند

کتاب قصر آبی اثر لوسی ماد مونتگمری

کتاب قصر آبی اثر لوسی ماد مونتگمری

تهیه این کتاب از دیجی کالا

لوسی مود مونتگمری نویسنده معروف و خیال پرداز کانادایی بود که به خاطر مجموعه رمان‌هایی شناخته می‌شود که با آن شرلی در گرین گیبلز منتشر شده در ۱۹۰۸ آغاز شد. این رمان عاشقانه­ای است که برخلاف آن شرلی برای بزرگسالان نوشته شده است.

والنسی، دختر جوان تنهایی که از چارچوب­های خشک و سنتی خسته شده و درسافته چیزی به پایان زندگیش نمانده، تصمیم می­گیرد بر خلاف رسم و رسومات خانوادگیش عشقی بی پروا را تجربه کند… .

این کتاب در مجموعه «عاشقانه­‌های کلاسیک» نشر افق منتشر شده است.

بخوانید: ۵ رمان برتر معمایی از محبوب‌ترین‌های این ژانر ادبیات

کتاب اوژنی گرانده اثر اونوره دو بالزاک

کتاب اوژنی گرانده اثر اونوره دو بالزاک

تهیه این کتاب از دیجی کالا

اونوره دو بالزاک از جمله افرادی‌ است که با خلق داستان‌هایی واقعی، جزییات زندگی بورژوا‌های پاریس را به تصویر می‌کشد. این رمان بزرگ­ترین و ستوده شده­ترین رمان این نویسنده است که در سال ۱۸۳۳ نوشته شده است. داستان در یک خانواده متمول رخ می­دهد که اوژنی در واقع دختر این خانواده است، او به سنی رسیده که باید بین خواستگارانش یکی را انتخاب کند، در این میان با ورود جوانی به اسم شارلی به داستان، مسیر رمان عوض می­شود. در بخشی از کتاب آمده: «من اگر یک مرد براى خودم داشتم با او تا جهنم هم مى‌رفتم. حتى جانم را هم برایش مى‌دادم. ولى افسوس که ندارم و باید در تنهایى زندگى کنم و در تنهایى بمیرم و هیچ‌وقت طعم یک زندگى شاد را نچشم. دوشیزه خانم، به این کورنوایه پیر نگاه نکنید که مدام دور و برم مى‌چرخد، او فقط به پول‌هاى من فکر مى‌کند. درست مثل یک موش که به دنبال پنیر مى‌گردد. تازه فکر مى‌کند که من متوجه نمى‌شوم. عیب ندارد، بگذارید فکر کند، مهم نیست. مهم این است که من هم از این بازى چندان، بدم نمى‌آید.»

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن