کتاب و مجله

۸ کتاب برای آشنایی و شروع به خواندن فلسفه

چرا فلسفه بخوانیم؟ این سوال، سوال پیچیده­‌ای است و جواب دادن به آن کار آسانی نیست، اما می‌توان گفت گفت چه بخواهیم و چه نخواهیم زندگی ما با سوالاتی در مورد خودمان، هستیمان و زندگی عجین شده. حتی کودکان هم مدام در حال پرسیدن چرایی و چگونگی چیزهای مختلفی هستند که دور و برشان اتفاق می‌افتد. هرچند شاید خواندن فلسفه جواب سوالاتمان را ندهد اما حداقل درک بهتر و روشن­‌تری بما می‌­دهد و ذهن ما برای یافتن جواب­‌های سوالاتش و درک بهتر آن­ها آماده­‌تر می‌شود. مشکلی که وجود دارد این است که اگر بخواهیم کتاب­‌های فلسفی و یا آثار فیلسوفان بزرگ را برای اولین بار بخوانیم نه تنها ممکن است از آن­ها چیزی نفهمیم، بلکه ممکن است به کلی از فلسفه زده شویم و دورش را خط بکشیم. بنابراین بهتر است ابتدا یک آشنایی کلی و نسبی پیدا کنیم و سپس به سراغ آن­ها برویم. در این جا کتاب­‌هایی را معرفی کرده‌­ایم که برای این کار بدرد خواهند خورد.

کتاب نگاهی به فلسفه اثر دونالد پامر

کتاب نگاهی به فلسفه اثر دونالد پامر

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

این کتاب که نوشته دونالد پامر است و عباس مخبر آن را ترجمه کرده، تاریخ فلسفه را به شکل بسیار روانی برای مبتدیان توضیح داده است. این کتاب تاریخ فلسفه غرب از از قرن ششم قبل از میلاد تا به الآن را مرور میکند، البته کتاب مدعی نیست که همه­ی اندیشه­ها و آثار همه­ی فیلسوفان را معرفی کرده اما محور اندیشه­های فلسفی غرب را در قالبی خواندنی و نسبتا مختصر(بدون اینکه از اهمیتشان کم شود) را بیان کرده است. در این کتاب همچنین از تصاویر و طرح­ها هم برای تفهیم اندیشه­ی فیلسوفان کمک گرفته شده و نویسنده میگوید حتی لطیفه­های فلسفی کتاب هم ممکن است کارکرد آموزشی داشته باشد. این کتاب فلسفه را سنگین نه، اما جدی می‌گیرد.

بخوانید: معروفترین رمانهای علمی تخیلی در دنیا

کتاب کلیات فلسفه اثر ریچارد پاپکین و آوروم استرول

کتاب کلیات فلسفه اثر ریچارد پاپکین و آوروم استرول

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

نویسندگان کتاب کلیات فلسفه مسائل فلسفی را به نحوی نسبتاً ساده بیان کرده اند، به گونه ای که این کتاب هم برای علاقه مندان غیر متخصص و هم برای دانشجویانی که برای نخستین بار به مطالعۀ منظم فلسفه می پردازند مفید است. ساده و آسان ساختن فلسفه کاری بسیار دشوار است. به همین خاطر، مترجم برای روشن تر شدن بحث ها از افزودن کلمات و جملات، از آوردن پاره ای مثال های مناسب، و از طرح برخی یادداشت ها فروگذاری نکرده است.

این کتاب مشتمل بر یک مقدمه و هفت فصل می باشدکه عبارتند از: فلسفه چیست، علم اخلاق، فلسفۀ سیاسی، فلسفۀ أولی، فلسفۀ دین، نظریه شناسی، منطق، فلسفۀ معاصر.

بخوانید: ۱۰ رمان عاشقانه کلاسیک برای ادبیات دوستان

کتاب معمای زندگی‌ اثر فرناندو ساواتر

کتاب معمای زندگی‌ اثر فرناندو ساواتر

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

این کتاب را فرناندو ساواتر نوشته و مینا اعظامی ترجمه کرده است. ساواتر ملقب به ژان پل سارتر اسپانیاست و بالغ بر ۴۵ کتاب تحقیق و رمان از او به چاپ رسیده است.

در توضیحات این کتاب آمده: «این کتاب برای کسانی نوشته شده است که در حیطه فلسفه از هیچ پیش دانشی برخوردار نیستند و نشان می­دهد که چگونه مشکلات اساسی فلسفه به زندگی روزمره معاصر نیز مربوط شود. ساواتر پرسش­هایی را مطرح می­کند که ما خود باید با آنها مواجه شویم؛ این«من» کیست که من مسلم می­پندارم؟… ساواتر در بحث­هایی مانند زیبایی، زمان و زبان غالبا به فیلسوفان پیشین نیز، از یونانیان تا فیلسوفان جدید، ارجاع می­دهد و این کار به گونه­ای انجام می­شود که نظرات آنها به نحوه زنده، درک می­شود. این اثر، ضمن توجه به خوانندگان عام پیش درآمدی آرمانی است برای جویندگان تحقیق فیلسوفانه در سطحی عالی.»

بخوانید: ۹ کتاب قصه برای بچه‌های دبستانی

کتاب فلسفه برای همه اثر تروور کورنوف

کتاب فلسفه برای همه اثر تروور کورنوف

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

کتاب «فلسفه برای همه؛ ایده‌های بزرگ برای زندگی راستین» نوشته‌ی تروور کورنوف را نوید اصلانی به فارسی برگردانده است. در بخشی از مقدمه به قلم نویسنده آمده است: «این کتاب، دوره‌ی فلسفه نیست، بلکه با مطالعه‌ی آن نسبت به آنچه درباره‌ی چیزهای گوناگون می‌پندارید و علت این طرز تفکر آگاه‌تر خواهید شد؛ در نتیجه ممکن است نگرش خود را نسبت به برخی از پرسش‌های زندگی تغییر دهید. حتی اگر طرز تفکر شما تغییر نکند، نسبت به اینکه چرا در مورد آنچه انجام می‌دهید، می‌اندیشید؟ به درک بهتری می‌رسید. هر فصل تمرینی دارد تا در مورد آن بیندیشید و فعالیتی را انجام دهید. مباحث گوناگونی وجود دارد که می‌توانید بدون ترتیب خاصی هر کدام را که می‌خواهید انتخاب کنید. این کتاب تاریخچه‌ی فلسفه نیست. با وجود این، به سبب اینکه تاریخ دربردارنده‌ی شخصیت‌های جالب بسیار زیادی است، در گوشه و کنار متن شرح‌حال مختصری از جالب‌ترین این افراد خواهید یافت.»

بخوانید: ۹ نمایشنامه از نمایشنامه نویس‌های برتر تاریخ ادبیات

کتاب دنیای سوفی اثر یوستین گردر

کتاب دنیای سوفی اثر یوستین گردر

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

یوستین گردر در ۱۹۵۲ در نروژ به دنیا آمد. سال‌ها در برگن فلسفه تدریس کرد و پیوسته در فکر متن فلسفی ساده‌ای بود که به درد شاگردان جوانش بخورد. چون متن مناسبی نیافت، خود نشست و دنیای سوفی را در سال ۱۹۹۱ نوشت. کتاب با استقبال غیرمنتظره‌ای روبه‌رو شده و در همان چند سال اول انتشار، به بیش از سی زبان ترجمه شد و تاکنون میلیون‌ها نسخه از آن در جهان فروش رفته است. گردر استاد ساده‌نویسی و ایجاز است. سه هزار سال اندیشه را در ۶۰۰ صفحه می‌گنجاند و زیرکانه از قول گوته می‌گوید (کسی که از سه‌هزار سال بهره نگیرد، تنگدست به سر می‌برد) و چه راحت مباحث پیچیده‌ی فلسفه‌ی غرب را، بی‌آنکه مبتذل شود، به زبان ساده و شیوا و همه‌فهم بیان می‌کند: از جمله بهره‌جویی مسیحیت را از نظریه‌های افلاطون و ارسطو، ریشه‌گرفتن فرهنگ اروپایی را از فرهنگ سامی و هند – اروپایی، هگل را و بحث آنچه عقلی است ماندنی است و دوران خود ما را و انسان محکوم به آزادی را و غیره و غیره. دنیای سوفی یک رمان است، رمانی خودآموز با طرح و بسطی درباره‌ی هستی و علت محبوبیت عجیب و پیگیر آن در سراسر جهان همین است.

بخوانید: ۸ رمان برنده جایزه ادبی بوکر که به فارسی ترجمه شده‌اند

کتاب سرگذشت فلسفه اثر براین مگی

کتاب سرگذشت فلسفه اثر براین مگی

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

پروفسور براین مگی ۲۵۰۰ سال فلسفه غرب را، از یونان باستان تا اندیشمندان جدید، پی می‌گیرد. در سایه دریافت عمیق او از فلسفه و پیچیدگی‌های آن، کتابی در دست دارید که هم برای خواننده عادی قابل فهم است و هم خواننده آشنا با فلسفه از آن لذت می‌برد. فلسفه چیست؟ فلاسفه اصول بنیادین شناخت و وجود را مورد پرس‌وجو قرار داده‌اند؛ سؤالاتی مانند «هستی چیست؟» و «آیا وجود خدا را می‌توان ثابت کرد؟» ازجمله موضوع‌هایی است که در این کتاب درباره‌شان بحث شده است. براین مگی به سراغ همه فیلسوفان نامدار، از افلاطون تا پوپر، می‌رود و ازجمله به قدیس اوگوستینوس، لاک، نیچه و… می‌پردازد. او به این ترتیب با بیانی روشن ما را وارد جهان اندیشه‌ها می‌کند. سرگذشت فلسفه، اثری است مصور و سرشار از نکات هوشمندانه درباره بحث‌های جذاب فلسفی؛ کتاب راهنمایی است که خواندنش برای همه­­ی دوستداران فلسفه پیشنهاد می­شود. این نوشته سلیس و جامعِ پروفسور براین مگی، فیلسوف، نویسنده و مصاحبه‌گر نامی، هم به کار پژوهندگان فلسفه می‌آید هم به کار آنان که تازه پا به عرصه فلسفه نهاده‌اند. این کتاب مباحث اصلی فلسفه را شرح می‌دهد، پرسش‌های مهم فلسفی را به‌دقت بررسی می‌کند، و به تحلیل آثار عمده فیلسوفان بزرگ می‌پردازد.

بخوانید: ۹ کتاب از زبان افراد مشهور تاریخ

کتاب فلسفه اثر مارتین کوهن

کتاب فلسفه اثر مارتین کوهن

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

«فلسفه» نام کتابی به نویسندگی مارتین کوهن و ترجمه‌ی مهدی شفقتی است. این کتاب شامل ۶ بخش به نام‌های «فلسفه چیست؟»، «تاریخ فلسفه»، «پیچ و مهره‌ی فلسفه»، «کنکاش در روان، خودآگاهی و اخلاق»، «فلسفه و علم» و «بخش ده‌تایی‌ها» می‌شود. در یادداشتی که در جلد پشت این کتاب آمده، نوشته شده است: «فلسفه می‌تواند آنقدر پیچیده باشد که نه تنها به سوال‌هایتان پاسخ ندهد، بلکه بر شمارشان نیز بیفزاید. این کتاب راهنمای ساده، درآمدی ضروری بر این جستار است و شما را با مهم‌ترین موضوعات فلسفی آشنا می‌کند و با عبور از لابه‌لای مسائل بنیادینی مانند وجود، معرفت و زیبایی به مقصد می‌رساند. این کتاب با کاوش در آثار فلاسفه‌ی بزرگ و بررسی‌کردن تاثیر نظرات ایشان در زندگی امروز ما، خواننده را عمیقا به تامل واخواهد داشت».

بخوانید: پر فروشترین رمانهای ایرانی در تابستان ۱۳۹۸

کتاب فلسفه همه آن چه باید بدانید اثر جولین باگینی

کتاب فلسفه همه آن چه باید بدانید اثر جولین باگینی

مشاهده این محصول در دیجی‌کالا

«فلسفه چیست و چگونه می تواند آدمی را در یافتن معنای زندگی یاری کند؟ گرچه فیلسوفان زیادی کوشیده اند تا از ماهیت فلسفه ورزی و معنای زندگی پرده بردارند، اما بی گمان کتاب پیش رو از ساده ترین و موجزترین آثاری استکه در این زمینه نگاشته شده است. باگینی در این جا به خلاف بسیاری از روایت های فلسفی، ابتدا از امور ذهنی آغاز می کند و سپس آن ها را در مسائل روزمره و عینی زندگی پی می گیرد. او می خواهد به ما نشان دهد که فلسفه به زندگی پیوند خورده است.»
در پایان این کتاب کم حجم ضمیمه ای به نام صد ایده آمده است که پیشنهاداتی از ده نقل قول خواندنی از فیلسوفان تا معرفی پنج فیلم فلسفی، پنج نمایشنامه فلسفی، پنج رمان ایده محور، پنج نقاشی که از فیلسوفان کشیده شده است تا معرفی ده اثر کلاسیک خواندنی و ده مغالطه ی رایج و پنج مورد از بذله ها و لطیفه های فلسفی دارد.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن